| Purgatoriu a întrebat:

De ce se taie porcul de Craciun? Nu facem un pacat daca il taiem?

Răspuns Câştigător
| DanuTzCarbon a răspuns:

Stiam ca se taie porcul dupa o legenda... parca "Ignat". Stiam ca era un baiat pe nume Ignat cu tatal sau care voiau sa taie un porc, caci nu mai aveau nimic de mancat. Baiatul cand se pregatea sa dea securea in gat la porc, a sarit taisul ala de deasupra, bucata din fier in gatul tatalui sau, iar el de suparare a plecat in lume...
De atunci a ramas sarbatoarea Ignat, sacrificarea porcului.
Nu mai stiu daca asa era sau din cauza asta dar asta este ce stiam...

14 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Daca stam sa le justificam asa si taierea bradului este pacat.

| Rapplex a răspuns:

Dupa legile biblice, animalele nu sunt pretuite cu nimic, nu au niciun drept divin, au sufelt dar neimportant, deci nu este nici un pacat.Cu ce ar putea indoctrina religia un porc sau o vaca, ca doar nu sunt inteligenti, dar pentru un om e o arma extrem de buna pentru ai controla.

| Deeaaka a răspuns (pentru Rapplex):

Cine esti tu sa decizi ca sufletul porcului este "neimportant "?

| Purgatoriu explică:

Destept mai esti... Nu stiam ca la romanii de Craciun se taie procii din guvern straight face

| Michael54654654 a răspuns:

Este o traditie de craciun sa se taie porcul.

| Michael54654654 a răspuns:

Daca sa taiem porcu de Craciun e pacat atunci ca l-am omorat pe Ceausescu de Craciun nu mai e pacat?

| Purgatoriu explică (pentru Michael54654654):

Da' am zis eu ca nu e? Si ce legatura avea asta cu PORCUL?!?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da curcanul de ziua recunostintei? da mielul de la pasti? dar alte animale cu alte ocazii? la noi explicatie e simpla. porcul se taie iarna fiindca este frig,porcul este gras,tine si carnea. primavara se taie mielul fiindca atunci sunt buni de taiat pentru caciuli,se incalzeste, iese verdeata, se poate manca mancare usoara.toate acestea au legatura cu anotimpurile si cu posturile, perioade de dezintoxicare ale organismului si de inaltare spirituala. daca e pacat? nu este.pamantul ne-a fost dat in stapanire, dar nu sa-l distrugem, ci sa stapanim peste animale ierburi pasari si pestii marilor.

| Deeaaka a răspuns (pentru anonim_4396):

Stăpanitul peste animale nu iti da dreptul sa le ucizi.

| Baaaietzeeel a răspuns:

Nu laughing logic ca nu facem un pacat.Este sacrificarea porcului de craciun.NU este pacat.

| Deeaaka a răspuns (pentru Baaaietzeeel):

Este un pacat! Ucizi un suflet. Pentru ce? Pentru o tradiție si o plăcere de 20 de minute în farfurie.

| dumnezeu a răspuns:

Nu, ca porcul nu e fiinta, e doar porc.

| stefan25_9227 a răspuns:

Conform legii lui Moise da, facem un pacat. dar omul trebuie sa se hraneasca. ce nu inteleg eu e de ce acum, ce legatura are porcul cu Craciunul. mielul are legatura cu Pastele, amintiti-va de porunca lui Dumnezeu data poporului Israel inainte de ai scoate din Egipt. sunt datini stramosesti, la fel ca busuiocul sub perna. Craciun fericit va urez tuturor!

| Olaru_Dorel_1957 a răspuns:

Porcul se taie în 20 decembrie de Sf. Ignat zis și Craciunul țiganilor.
Porcul se taie pentru simbolizează bogăția și sărbătorile vor îmbelșugate întrucât toată familia are multa mâncare. De la porc se mănâncă absolut tot de la sânge pana la picioare.
TraDita spune ca se face și o pomană a porcului în respectul Sf. Ignat.
Crăciun fericit!