| bleakk a întrebat:

De ce simt nevoia sa ma departez de religie/ideea de Dumnezeu chiar daca acestea nu ma afecteaza,ci dimpotriva imi dau o stare de bine, am si prieteni (deoarece fac parte dintr-o comunitate religioasa)? Multi se detaseaza de religie si implicit de dogmele acesteia doar ca sa aiba o viata mai "libera" simtindu-se constransi de imposibilitatea de a face aia si aia.La mine nu e chiar asa(fiind invatat de mic si obisnuit cu anumite dogme), dar totusi nu ma mai pot impaca cu aceasta idee.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Daca preiei din cunostintele altora nu inseamna ca "te bate vantul", ci ca te dezvolti. In momentul cand cineva iti demonstreaza ca o idee/parere/conceptie de a ta e gresita, staruinta in a continua sa o sustii se cheama prostie.

19 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna ziua, draga! Eu cred ca cel rau incearca sa te traga dupa el in iad. De aceea te rog sa privesti catre cer, sa te rogi lui Dumnezeu sa te ajute sa nu mai simti ce simti acum si sa mergi mai des la biserica si sa virbesti cu un duhovnic.Te pup, pa, pa.

| 愛日本 a răspuns:

Probabil pentru ca ai inceput sa-ti dai drumul gandirii libere si sa traiesti in viata reala, cea care stii cu exactitate ca exista. Probabil ai inceput sa vezi cate minciuni si faze contradictorii se gasesc in biblie si religie

| doctorandus a răspuns:

Eu nu am renuntat la religie pentru a deveni "mai liber", ci pentru ca nu mai puteam accepta ideea ca Biblia este mesajul perfect al lui Dumnezeu. Deci am cautat adevarul, nu destrabalarea.

| bleakk explică (pentru doctorandus):

Sa stii ca multi aleg sa renunte la viata de credinta doar ca sa obtina acea libertate care cred ca le ofera fericirea si sa caute destrabalarea de care vorbesti.Una lume sa stii ca considera ca odata ce iesi de sub influenta religiei poti face orice(chiar lucrurile opuse acesteia) dar mi.am dat seama ca nu e asa.

| danay72 a răspuns:

Te vei simti liber in momentul in care intelegi ce legi vrei sa respecti.Intotdeauna vom fi supusi anumitor legi, depinde de noi care sunt acestea.Dar cand respecti Biblia si o intelegi bine, devii liber.

| T0T a răspuns:

Probabil cunosti oameni pe care ii consideri superiori care au aceste convingeri. Si tu vazandu-i p-aia ca sunt inteligenti incepi sa te departezi de religie ca iti zici "uite ce desptet e ala poate chiar are dreptate". Pana la urma e alegerea ta nu a altuia. Trebuie sa fi stabil nu sa te bata vantul in ce directie vrea el.

| T0T a răspuns (pentru Holiday):

Sunt lucruri care tin doar de opinie nu si de cunostinte.

| Holiday a răspuns (pentru T0T):

Fenomenul religios, ca pana la urma aici despre asta e vorba, nu e chestie de opinie sau preferinta, adica una e sa sustii lucruri de genul "culoarea verde e mai frumoasa decat culoarea rosie", si alta e sa sustii ca "Mos Craciun exista".

| Holiday a răspuns (pentru T0T):

Daca preiei din cunostintele altora nu inseamna ca "te bate vantul", ci ca te dezvolti. In momentul cand cineva iti demonstreaza ca o idee/parere/conceptie de a ta e gresita, staruinta in a continua sa o sustii se cheama prostie.

| anonimg a răspuns:

Dragul meu frate,
Ne-am nascut in firea pamantesca, si de aceea noi suntem atrasi de aceasta.
Starea de bine a firii pamantesti este relativa; este la fel ca si cu "placerile de o clipa ale pacatului." (Evrei.11:25) Caci daca nu ar fi placeri, nimeni nu ar mai fi ispitit sa pacatuiasca.
De aceea noi trebuie sa ne rastignim zilnic firea pamantesca, si sa cautam sa nu ne placa ceea ce nu este placut lui Dumnezeu; caci stim ca aceste lucruri dau o stare de bine la fel ca si drogurile, dar la urma ne duc intr-o stare mai rea decat am fost mai inainte.
Tu -ca de altfel toti oamenii- trebuie sa iti faci o relatie cu Dumnezeu. Este timpul sa-L cauti cum nu L-ai cautat niciodata, ca si cum sufletul tau, mantuirea este in joc; caci asa si este.
Mult timp nu mai este pana cand Domnul va veni si ne va lua acasa. Este privilegiul nostru sa meditam la aceste lucruri, si sa-i indemnam si pe altii la aceste lucruri cata vreme se zice "astazi". (Evrei.3:13,15)

| Doub a răspuns:

Efeseni 6:10-12: "Încolo, fraţilor, întăriţi-vă în Domnul şi în puterea tăriei Lui. Îmbrăcaţi-vă cu toată armătura lui Dumnezeu, ca să puteţi ţinea piept împotriva uneltirilor diavolului. Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii şi sângelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii care sunt în locurile cereşti".

| Alcyon a răspuns:

Tu ai spus-o singur: esti obisnuit cu dogmele. O rugaciune, daca o tot repeti la nesfarsit, la un moment dat nu-ti mai spune nimic. La fel e si cu religia.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur, ti-am mai amintit si alta data ceea ce a spus Isus (consemnat in Ioan 8:32)--,,Ve-ti cunoaste adevarul, si adevarul va va elibera ". Dar dupa cum observi, lumea instrainata de Dumnezeu, face ceea ce numesti tu,, vointa libera " adica vointa lui Satan Diavolul, care nu a stat in,, adevar " a preferat sa fie mare, si sa-l respinga pe Iehova Dumnezeu, devenind astfel,, dusmanul sau ". Lumea de azi de ieri de peste 6000 de ani asculta de Satan, si-l respinge pe Dumnezeu. Deci intr-un fel sau altul tot depindem de cineva, cel mai bine si mai bine este sa apartinem de Iehova Dumnezeul universului, si doar El ne arata care este cea mai buna cale de viata, doar El ne invata ce ne este de folos (Isaia 48:17-19).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Nu-l lasa pe diavolul sa te amageasca ca nu cumva sa iti pierzi dragostea dintai, pentru ca zice ca cine a gustat din puterea veacului viitor si totusi au cazut este cu neputinta sa se mai ridice, asa ca incepe sa citesti si sa studiezi mult cuvantul domnului ca atunci cand cel rau vine sa te amageasca tu sa te oti apara cu cuvantul, ca si domnul Isus sa aparat cu cuvantul atunci cand a fost ispitit de diavolul in pustie de aia iti recomand sa mergi la Biserica mai des, sa te rogi mai des, partasia cu fratii experimentatii in credinta si nu uita ca venirea domnului bate la usa, asa dar sa luam aminte la cele 5 fecioare neintelepte care il asteptau pe mire dar nu aveau undelemnul, nevoie de a te departa de dumnezeu este de la cel rau si tine minte ca zice de distractii dumnezeu ca tinere bea, si veselestete dar tine minte ca vine o zi cand dumnezeu te va trage la raspundere poti verifica in Eclesiastul imi cer iertare daca am scris gresit,
si inca ceva tu esti liber de pacat de aceea nu ai voie sa mai intri in robia pacatul si sa fi rob pacatului ei se simt bucurosi pe pamant dar vor arde in veci ei sunt in intuneric si zice cuvantul lui dumnezeu celor ce l-au parasit fara temei ca le va zice curat atunci "Plecati de la mine ca nu va-m cunoscut niciodata", si inca un sfat asculta cantari crestine care te vor ajuta foarte mult, iar daca lucrurile stau serios si simnti nevoia grava atunci trimite-mi un mesaj si putem discuta mai multe acolo.
O zi buna.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi, tocmai astfel de elucubratii ii fac pe multi sa inteleaga stupiditatea povestii la care faci referire...

| CinevaNou a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de frumos ai scris, mi-au dat lacrimile!

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

La tine,pe langa faptul ca logica lipseste cu desavarsire, si bati campii cu o lejeritate inspaimantatoare, nici macar sa scrii un text nu esti in stare. Nu vad un punct in toata postarea ta. E un bloc compact de cuvinte. O fraza de sus pana jos.
Ce ar fi sa reciti poezia asta in fata oglinzii,sa vedem, poti?

Iar la continut, doamne iarta-ma. Schizofrenie scrie pe tine. Nici macar cu religia crestina nu au legatura elucubratiile de mai sus.

"imi cer iertare daca am scris gresit"

Bine, bine, iti ceri scuze. Da de ce ai scris? Nu ca sa citim noi sa intelegem ceva? Daca acesta e motivul ai esuat total.

"sa iti pierzi dragostea dintai"
Ce telescopul lu' Galilei e "Dragosea dintai"? Poate Dragostea din Tei.

| Enki a răspuns:

Stiu cum e, asa simteam si eu, cumva nu nu eram multumita cu religia mea, crestina bineinteles.Pana intr-o zi cand am realizat care este calea pe care trebuie sa o urmez, nu cea crestina.A fost ca o eliberare, m-am simtit mai bine ca niciodata si nu regret nimic.Acum ma simt foarte bine cu religia actuala.Eu zic, daca chiar simti nevoia sa te departezi, sa o faci, sa experimentezi lucruri noi si sa vezi ca nu e deloc asa cum zic unii daca esti de partea cealalta.Nu exista doar o singura religie, cea crestina, mai exista inca una, cea satanista.Desi oamenii spun ca sunt numai lucruri rele in religia satanica, nu inseamna ca e asa.Ei vorbesc, dar nu si experimenteaza.Ca sa poti spune cu adevarat ce si cum este, trebuie sa fi experimentat acel lucru.Iar eu am experimentat asta si pot spune ca nu e deloc asa, religia satanica nu e despre sacrificii, moarte sau lucruri demonice in niciun caz.Ca si in crestinism, exista mai multe secte, una dintre ele fiind Satanismul Spiritual, care dupa mine este cea mai buna dintre toate, punand accent pe partea spirituala si lucrarile cu magie.Si desigur nu inseamna ca nu exista demoni, ei exista si ne ajuta sa avansam spiritual comunicand cu noi.Ei nu sunt deloc malefici, sunt foarte buni cu noi si niciodata nu ar face cuiva rau.Sa iti spun o mica poveste: in ceruri erau 144 de ingeri, toti ai lui dumnezeu.Alaturi de ei era si Lucifer(Satan) el fiind un inger care aducea iluminarea, calea catre adevar.Dar intr-o zi, Lucifer a hotarat sa aiba propria lume a lui pe care sa o conduca si sa o guverneze cum doreste, care sa nu aiba legatura cu dumnezeu si sa nu fie supisa regulilor lui.Asa ca el a luat jumatate din ingerii lui dumnezeu si impreuna cu ei a creat propria lume,d-eu avand cerul si el pamantul.El fiind acelasi,un inger al iluminarii,si-a adunat proprii adepti si i-a instruit invatandu-i despre partea spirituala si aratandu-le adevarul, si cum se pot descurca singuri folosindu-se de propriile puteri ale sufletului si mintii, fiecare din noi detinand aceste puteri.El ne arata cum sa le stapanim si sa le folosim in scopuri benefice, ajutandu-ne singuri, urmandu-i modelul.Asa cum a facut si el cand a plecat pe pamant, dorind sa fie independent.Ei bine, acei 72 de ingeri numindu-se acum demoni, ne ajuta pe noi, adeptii lui Satan, sa avansam in lucrarile noastre spirituale.Si bineinteles ei nu ne fac rau,au fost odata ingeri, asta nu inseamna ca acum sunt malefici asa cum zic ceilalto, doar pentru ca asa au auzit. Daca doresti sa mai discutam, poti sa imi trimiti un mesaj, iar eu iti voi raspunde cu drag happy mult succes in continuare si o zi buna

| anonimg a răspuns (pentru Enki):

Poate luna sa zica: "Eu nu am nevoie de soare ca sa luminez!"? Daca luna nu poate sa lumineze prin puterea ei insasi, atunci nici Lucifer nu poate aduce lumina fara Dumnezeu. Dar de cand s-a despartit de Dumnezeu, el nu mai poate aduce lumina, ci doar intuneric.
Tocmai de aceea Dumnezeu spune: "Daca lumina care este in tine este intuneric, cat de mare trebuie sa fie intunericul acesta!" (Matei.6:23)
Ori Dumnezeu, ori Lucifer! Nu pot fi amandoi impreuna.
Numai Dumnezeu ne poate face liberi.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Enki):

"Nu exista doar o singura religie, cea crestina, mai exista inca una, cea satanista."

Si in rest nimic, nu-i asa? Religia se limiteaza la "bine" si "rau"