| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

De ce spuneti ca viata dupa moarte nu exista?! Nu v-ati dat seama ca fiecare om are suflet, nu simtiti cand sunteti emotionati, sentimentali, tristi? Sufletele vor trai vesnic, ori in alt trup in alta lume sau langa acel creator! Nimeni nu e mort! Nu v-ati gandit ca spiritele pot trai pe pamant si printre noi?! Dar nu le vedem si nu le simtim! Daca v-as spune ca vreo ruda sau parinte ( protejeaza pe cineva drag din familie) si ii este alaturi, poate sa-l simta, poate sa-l vada, poate sa-l auda, nu v-ati gandit? Spiritele sunt invizibile! Universul e urias! Viata dupa moarte exista! Pot fi multe vieti si sufletele traiesc ori pe pamant ori intr-un loc frumos si vesnic! Noi nu descoperim lucruri misterioase ce nu le stim! Nu are cum ca omul sa moara pentru totdeauna! Deoarece creierul nu inceteaza niciodata la un om, e energie si sufletul nu va muri niciodata! Ne parasim trupurile cand vom fi " morti". Daca e creatorul e viu si nemuritor, si noi suntem nemuritori!

61 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Dupa ce o sa imi demonstrezi ca aceasta teorie pe care ai prezentat-o este adevarata, o sa ma mai gandesc, daca sa te cred sau nu, pana atunci, mai discutam.

| Nitroblast a răspuns:

Imi pare rau ca iti tai entuziasmul, dar dupa parerea mea 60% sunt numai aberatii, dar mi-a atras atentia exceptia ultima fraza, pe care o sa o completez - Creatorul ne-a facut dupa chipul si asemanarea Sa, deci de aia daca El e nemuritor, si noi suntem nemuritori.

Cei care spun ca sufletul nu exista sunt cei care vor sa puna mana pe el, sa il pipaie, sa il taie, sa il studieze, etc.
Sincer sa fiu, vreau si eu sa il vad pe ala care a descoperit mintea si a disecat-o cu bisturiul, sau care a luat furia si a pipait-o.

| xByte a răspuns:

"Intrebarea" ta a fost pur si simplu ca sa iti arunci singur sperante false si in acelasi timp sa te auto-motivezi cum ca acele sperante false ar fi de fapt adevarate. Maturizeaza-te cat poti, altfel cand o sa te loveasca viata, o sa te loveasca mai tare decat o sa te astepti tongue

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru xByte):

Esti prost/proasta! Nu intelegi ce vreau sa spun! Nu e vorba de sperante! Omule! Maturizeaza-te tu, ce am spus, e adevarul! Trezeste-te bine si spala-te bine pe ochi!

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru Mayhem666):

Mai vedem noi cand o sa mori! O sa fie asa.

| xByte a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

Ceva dovezi? Si eu pot sa afirm ca as fi Poseidon, si ca am controlul suprem asupra apelor, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma crezi, atata timp cat nu am nici o dovada. Abia astept ca intr-o zi sa ti se spulbere visele false happy

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Mayhem666):

Cui ii pasa de ce crezi tu? Cui ii pasa de ce cred restul? Demonstreaza tu ca este altfel cu viata dupa moarte.

| Neagu_Ionut_1996 a răspuns (pentru xByte):

Poseidon?! Sunt eu fratele tau Hades, cand mai vii sa fumam un joint asa ca fratii ca tare ma plictisesc pe aici, numa' prosti

| xByte a răspuns (pentru Neagu_Ionut_1996):

Am vorbit cu taticu' Chronos si a zis ca maine putem sa mergem. Ah da, vezi ca a zis fratioru' Zeus ca e posibil sa vina si el cu noi la un joint

| RAY a răspuns:

Practic nu e nici o intrebare e doar o afirmatie atat, afirmatie fara dovezi, atunci ce e minciuna? exact ce ai spus tu e o minciuna

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru RAY):

E o minciuna? Ce naiv poti fi!
De nimic nu iti dai seama. Pacat! Nici macar nu te-ai intrebat cum ti-a dat o viata pe pamant creatorul! Orice e posibil! Daca nu crezi in ceva ce ar fi, ia intreaba-te, de unde vin ploile, zapada, soarele, norii, stelele, tot. Cum au aparut animalele...Naivule!

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru RAY):

De unde vin starile de emotii, sentimente, tristeste, lacrimile? Tu nu ai suflet? Nu simti nimic? Sau o presimtire cand se intampla ceva.

| GoldenZenith a răspuns:

Dupa cum vezi sunt foarte multi sceptici pe aici. Este bine ca te gandesti la faptul ca omul e mai mult decat un animal care moare si atat.

Oamenii au pareri proaste despre ei si se subestimeaza, nu se gandesc la ei ca la niste fiinte superioare. Fiecare cu parerea lui. De atatia ani de cand exista stiinta si cercetarea nimeni nu a reusit vreodata sa explice clar ce e sufletul omului, ce e fericirea si de ce se simte asa de bine sa fii fericit(nu cred in hormoni si atat) etc. Daca aici suntem capabili sa simtim si sa traim atatea presupun ca si dupa moarte putem face aceleasi lucruri, poate chiar mai bine.

| NoFeelings a răspuns:

Eu cred în Dumnezeu, atât. Cred in Rai și în iad. happy

| RAY a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

Am citit mai multa biblie decat majoritatea crestinilor, e jalnic sa intrebi de asa ceva in anul 2017

| RAY a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

Voi crestini aveti foarte bun sufletul mai ales tu jignesti omul cand te contrazice, nu n-am suflet iar acele stari sunt datorate creierului dar daca tu nu sti ce determina ploaia clar ca nu intelegi asa ceva

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Fericirea este cauzata de eliberarea dopaminei in creier acelasi efect il are si heronia, daca nu sti nu afirma aiureli stiinta stie destule da pe voi nu va intereseaza

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru RAY):

Creierul nu are legatura cu starile! Cat de naiv esti. Adica sa spui ca nu ai suflet, esti prost...Stiinta nu are dovezi 100%, sunt minciuni ce mai scot ei. Fiecare om are suflet!

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

1) Haha, avand in vedere ca sunt la facultatea de medicina stiu mai multe decat ai putea stii tu despre tot ce inseamna corpul uman.

2) Stiinta conlucreaza cu religia pentru ca exista lucru pe care nici cei mai mari savanti nu le pot explica si sunt depasiti de ele. Argumente:

Albert Einstein a zis asa" Stiinta fara religie e schioapa. Religia fara stiinta e oarba."

Galileo Galilei (cel care a afirmat despre Pamant ca se invarte in jurul Soarelui) a spus in scrierile sale ca religia si stiinta sunt compatibile.

Papa Ioan Paul al II-lea a zis ca "stiinta curata religia de erori si superstitii, iar religia curata stiinta de absoluturi false".

3) E posibil ca o singura celula sa dea nastere altor 100.000 de miliarde (cate numara, in medie, corpul uman), repartizate in 350 de categorii distincte, corespunzatoare organelor cu functii complementare?

Citez ce spun oamenii de stiinta in legatura cu asta "De aici, insa, o prima enigma: cine si cum regleaza acest mecanism care, evident, nu este lasat in voia hazardului?''

4) De obicei cand fac o afirmatie nu o fac sa ma aflu in treaba, ci o fac pe baza de argumente.

5) De ce inca se pune intrebarea: " ce fost prima data, oul sau gaina?" daca tu esti asa sigur ca stiinta stie sa raspunda la "destule"

6)N am negat folosul stiintei niciodata si sunt de acord cu multe studii, dar numeroase lucruri ii depasesc pe savanti. Ma repet cu chestia asta. "Da pe tine nu te intereseaza."

| GoldenZenith a răspuns:

Oamenii sceptici sunt atat de porniti sa isi arate parerea de parca ar fi gata sa dea iama in mintea celor care mai au o farama de credinta si sa le impuna crezurile lor.

E libera alegere: crezi sau nu crezi. Eu aleg sa cred. Asta inseamna ca sunt mai putin intreaga la cap?

Fiecare om traieste anumite lucruri inexplicabile poate si are motivele lui sa creada in Dumnezeu si in existenta sufletului dupa moarte.

Poate si ceilalti au parte de asa ceva, dar ego-ul lor e atat de orb si de acaparat de idei fixe incat nu mai incape si altceva in mintea lor.

Daca Dumnezeu nu ar fi de ce s-a impartit timpul inainte si dupa Hristos?

De ce exista atat de multe mesaje subliminale oriunde te uiti care sa te faca sa te indoiesti de divinitate?

Pe scurt: de ce se chinuie "ai mari" sa injoseasca ceva, daca acel ceva nu exista?

Dragi sceptici/atei sau cum va numiti, cei care cred in Dumnezeu va respecta parerile, fiti draguti si faceti acelasi lucru.

| Stell99 a răspuns (pentru RAY):

Mda.
Logica crestinilor : Cine a facut apa? :)) Creatorul logic!
Eu zic sa nu iti mai bati capul cu asemena indivizi.

Un asemenea primitivism am mai vazut din nefericire.
Sufletul exista dar nu asa cum este prezentat de religie.
Nu exista rai si iad si nici reincarnari. Toate sunt niste conceptii primitive care au dainuit in timp.
Citeste Programul Terra de Toni Victor Moldovan.

Explica existenta spiritului!

https://www.google.ro/......https?/url

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Este, bineînțeles, o minciună, ceea ce ați citit despre convingerile mele religioase, o minciună repetată sistematic. Nu cred într-un Dumnezeu personal și n-am negat niciodată aceasta, ci am exprimat-o clar. Dacă există în mine ceva care poate fi numit religios, atunci este admirația nețărmurită pentru structura acestei lumi, pe atât pe cât știința noastră o poate evidenția. - Albert Einstein

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Incerci sa umbli cu cioara vopsita fix cu cine nu trebuie. Ti-a luat mult sa gasesti citatul ala?

"Dumnezeu este un adevar universal."
definiţie clasică de Albert Einstein

Atunci când soluţia este simplă, Dumnezeu îţi răspunde. Albert Einstein

Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu, restul sunt detalii fără importanţă.

citat celebru din Albert Einstein

Eu afirm că religiozitatea e cea mai puternică dintre toate instrumentele de cercetare ştiinţifică. Ştiinţa fără religie e incompletă, religia fără ştiinţă e oarbă. Toate religiile, artele sau ştiinţele sunt rodul aceluiaşi copac a cărei unică aspiraţie e să facă viaţa omului mai demnă; adică să permită ca individul să se ridice peste simpla existenţă fizică şi să fie liber.

citat clasic din Albert Einstein

Asa ca du-te cu colindul in alta parte. Am zis ca respect oamenii de toate tipurile, indiferent de religie, de opinii, dar respectul are o limita in momentul in care datul cu parerea devine o impunere jignitoare.

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Dovedeste ceea ce afirmi

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Sa dovedesc adica ce au afirmat altii? Degeaba esti fiinta superioara dragul meu. Tu cand te uiti in jurul tau si vezi de exemplu natura care formeaza circuitul asta perfect al ei de la organisme unicelulare pana la oameni, la ce te gandesti? Stiinta nu a facut decat sa descrie natura nu a putut sa explice si cum de exista intr-un mod atat de perfect.

Tipic unora: dovedeste ceea ce afirmi.

Nu intelegi ca nu sunt persoana potrivita careia sa incerci sa ii implementezi ideea ta in cap?

Fizicianul englez, Sir Isaac Newton, cel mai important si mai influent om de stiinta din istorie, care inainte de a descoperi Legea atractiei universale, a fost ateu, vazand ca fiecare planeta o atrage pe cea mai mica si nu o lasa sa se departeze, nici sa se sfarame sau sa mearga in neregula in lumea astrelor ceresti, a ajuns la credinta ca Universul trebuie să fi fost creat de Dumnezeu, intrucat nu s-ar fi putut naşte din haos. Dupa aceasta descoperire, a pus aparatele pe masa si a zis:

"Mare esti, Doamne, si minunate sunt lucrurile Tale si nici un cuvant nu este de ajuns spre lauda minunilor Tale!"

Werner von Braun – savant in domeniul ingineriei aerospatiale, cel care a supervizat actiunea primei aselenizari pe Luna:

"Exista unii care pretind ca Universul a evoluat prin procese intamplatoare, dar ce proces intamplator poate produce creierul unui om, sau sistemul ocular omenesc?
A fi fortati sa credem in concluzia ca totul in Univers s-a nascut din intamplare, ar contravine insasi obiectivitatii stiintei."

Mai doresti si altceva?

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Sa dovedesti ca acel citat e a lui, ce anume e perfect?

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Cica esti studenta la medicina si spui ca exista care pretind ca creierul uman nu e rezultatul evolutiei,trist sa avem asemenea medici atat de lipsiti de stiinta, exista dovezi nu uni,atata timp cat adn ul uman este extrem de apropiat cu a unui cimpanzei asta demonstreaza ca avem stramosi comuni plus fosile gasite, cica pretind uni, pretinde realitatea si dovezile, tu ce poti dovedi absolut nimic, cum a aparut dumnezeu? cum a creat totul din nimic? macar stiinta afirma ca nu stie totul dar tu afirmi ca sti da nu poti dovedi nimic asta se numeste minciuna, alo eu nu team jignit fii calma

| RAY a răspuns:

Tu numa crestin nu esti copile

| RAY a răspuns (pentru Stell99):

Trist in secolul 21 in anul 2017 intr-o tara din ue sa spuna uni ca evolutia cica pretind uni si e studenta la medicina, ce viitor va fi in tara asta cu oamenii de genul asta

Răspuns utilizator avertizat