| SadBoyForever a întrebat:

De ce sunt atat de multe biserici in Romania sad?

Eu sunt credincios, cred in Dumnezeu, dar nu pricep, de ce sunt atat de multe biserici in Romania?

In loc sa se creeze locuri de munca sau sa se construiasca spitale, noi avem multe biserici sad.

15 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Sanatatea nu aduce profit.

| sabin89 a răspuns:

Bai, s-a pedalat atata pe idea asta - "de ce atatea biserici, si nu locuri de munca, spitale". S-a comentat pe marginea subiectului cu varf si indesat. Mai veniti si cu alte subiecte.

| SadBoyForever explică (pentru sabin89):

Tu esti prea indobitocit de religie ca sa pot discuta ceva cu tine

| sabin89 a răspuns (pentru SadBoyForever):

Tu nu cred ca esti indobitocit, tu pari a fi dobitoc de-a binelea. Nu spun sigur ca esti, dar asa pari, dupa replica pe care ai dat-o. In primul, rand nu ai observat pana acum ca nu sunt religios. In al doilea rand, nu te-ai prins ca subiectul asta a fost discutat si răs-discutat. Asa ca baga capul intre urechi si incepe sa judeci cu el, ca de-aia te-a inzestrat natura cu cap.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca pe popi nu ii intreaba nimeni de sanatate, de unde au banii, de ce nu platesc impozite, de ce nu dau chitante si uite asa in religie frauda, inselatoria si evaziune fiscala e in floare

| anonimg a răspuns:

Biserica ortodoxa poate reprezenta o afacere. Daca nu ar exista bani la mijloc, atunci rare ar fi bisericile.

| milan9 a răspuns:

Biserici nici macar nu sunt atatea cate e necesar sa fie, din moment ce acestea sunt de cele mai multe ori supraaglomerate, si nici preoti nu sunt sficienti din moment ce in mediul rural in care un preot are trebuie mici localitati cu 20-30 familii, diecarei localitati venindu-i randul o data pe luna...

| milan9 a răspuns:

Fiecare sătuc şi-a construit biserica lui, din chirpici, din lut, nu contează. Dar s-au construit, e adevărat.
Faptul că un sat cu 20 de case a dorit sa aibă bisericuţa lui de 3 metri lungime pe 2 laţime, asta nu cred că poate fi condamnat. Şi nici fapul că e un singur preot la 2-3 astfel de sate mici la care el ajunge o dată pe lună. Consider ca acei chirpici nu au fost aduşi de la guvern, ci satul s-a organizat şi şi-a ridicat o chilie.

| milan9 a răspuns:

Te intrebi de ce sunt mai multe biserici decat spitale?

- sunt mai multe probabil pentru ca FMI (Fondul Monetar) nu a indraznit inca sa ne "porunceasca" a ne darama bisericile asa cum ne-a "poruncit" sa ne daramam scolile si sa ne desfiintam spitalele (si tu vorbesti de construit? Dar tinand cont de politica europeana de distrugere a acestei tari, te-ai intrebat daca ai voie sa construiesti?)

- sunt mai multe biserici probabil pentru ca majoritatea acelor biserici sunt mici constructii de 200-300 de ani (iar astazi fiecare mic satuc cu 20-30 de familii are biserica lui- chiar daca slujba nu se face decat o data pe luna poate acolo...

- sunt mai multe biserici probabil pentru ca guvernului ii convine sa ofere 200-300 de ron pe luna pentru vreun preot (care trebuie sa aiba grija de 2-3 localitati, adica 2-3 biserici) decat sa sustina un spital cu o suma de o mie de ori mai mare, 20 de salariati pe putin si peste un miliard lei vechi fonduri pe luna...
etc.

| Holiday a răspuns:

Pentru ca tot credulul sa aiba in apropiere un punct unde sa cotizeze.

Deoarece cu cat sunt mai multe biserici si implicit popi, cu atat pot cere cu nesimtirea specifica mai multi bani de la stat.

Deoarece daca nu exista o biserica in vreun sat sau o zona din vreun oras, credinciosii vor fi tentati sa mearga pe la alte culte/secte si astfel biserica ortodoxa, ca astia sunt cei mai multi si cei mai snapani, pierd bani.

Pentru ca toata povestea asta cu dorinta de a face bine nu e decat o mare minciuna, in fapt singurul scop e acela de a strange cat mai multi bani de la fraieri.

Pentru ca Romania este inca cu un pas in Evul Mediu si povestile cu zei si zane inca mai prind la romani, lucru de care unii (bisericile, cultele, sectele) profita cu nesimtire.

| MskDesign a răspuns:

Biserica este o fabrica de facut bani.Cu cat sunt mai multe biserici cu atat se fabrica mai multi bani.Pe aia nu ii mai intreaba nimeni daca fac evaziune fiscala.
Normal ca nu fac evaziune atat timp cat banii intrati in contul acestor lacasuri sunt cu titlu de donatie.

| ALGator a răspuns:

Bisericile sint un biznis al preotilor. Daca vrem sa fim credinciosi, calea spre Dumnezeu trebuie sa fie libera.
Domniile lor preotii si-au asumat misiunea sa ne invete mai bine cum sa credem. Pentru asta ar fi fost suficiente niste locuri de intilnire umile, in care sa nu ne ploua, sa nu ne fie frig si sa putem vedea. Desi in timpurile noastre nu mai sintem analfabeti. Am putea sta sa citim singuri ce e de citit, si apoi... la treaba.
In loc de asta, localul de rugaciune a devenit un scop in sine. Cica sa fie biserica faloasa ca sa aratam ca-l slavim pe Dumnezeu.
Nu cumva a ajuns biserica mai importanta decit Dumnezeu? Oare credeti ca el are nevoie de caramizile si turnuletele noastre sau de credinta noastra? Sau de fapt avem noi nevoie de el, si nu de caramizile cu pricina.
P.S. Exista mai multe credinte surori in cadrul credintei crestine. Nu toate promoveaza fastul in aceeasi masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"dar nu pricep"
Pentru ca sunt pline duminica, si enoriasii sa nu faca km multi pana la prima biserica.
Se vede ca nu dai prea des pe la biserica.
Dar la botez si la înmormântare tot trebuie sa te duci si va fi o usurare pentru cei din familie sa faca km mai putini. Combustibilul costa.

| chazz a răspuns:

Nu e in interesul nimanui sa existe locuri de munca sau spitale. Cei care sunt la conducere, stau linistiti, cu sacii de bani langa ei. Ce-i drept si adolescentii pierd tot timpul prin discoteci, baruri. In loc sa mai si invete, sa faca un sport. Totul e corupt, imi spunea cineva, ai dreptate, sistemul e corupt, si nu vrei sa intrii in cursa sclaviei, dar cresti mare si ei te prind in cursa.

| Uncais a răspuns:

Pe scurt, este vorba de manipulare şi bani.