| Silviuloan a întrebat:

De ce sunt mai multe limbi pe Pamant?

58 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Oamenii au vrut sa construiasca Turnul Babel pentru a ajunge la cer.(poarta spre Dumnezeu).Au facut caramizi si le-au ars cu foc.Si au folosit caramida in loc de piatra iar smoala in loc de var.Dar Dumnezeu cunoscand gandul lor, Le-a amestecat limbile incat sa nu se mai poata intelege intre ei, si asa s-au imprastiat pe tot pamantul.De aceea se numeste Babilon pentru ca acolo a amestecat Dumnezeu limbile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Realizezi ca acel turn era imposibil de construit si din moment ce nu exista "cerul" nici acea "poarta spre dumnezeu" nu exista nu? Ba mai mult de atat, astronautii au cam trecut de mult poarta si nu era nici un zeu acolo.

Argumentul tau devine si mai penibil din moment ce afirmi ca zeul tau este in afara spatiului si timpului. Un turn construit din caramida nu poate ajunge intr-un asemena "loc".

Si o a 3-a chestie, probabil cea mai importanta, nu exista absolut nici o dovada pentru acea poveste.

"cunoscand gandul lor"... asta este o tampenie din moment ce nu apare "gandul lor" in biblie. Practic, noi trebuie sa credem pe cuvant zeul tau si sa credem ca acei oameni faceau cu adevarat ceva rau.

Este o poveste care incearca sa explice cum au aparut limbile dar... este o poveste extrem de proasta si lipsita de dovezi.

Gandeste inainte sa vorbesti.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Turnul Babel a existat, doar ca nu a avut dimensiunile mitologice mentionate in Geneza si, probabil, nici motivatia inginereasca din aceeasi carte biblica. E vorba de ziguratul lui Marduk, din Babilon. Geneza nu e o aberatie atata timp cat ii este atribuita un rol simbolic si metaforic. Acceptarea ei literala o face ridicola.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Daca e sa accepti geneza "metafloric", atunci parca incepe sa fie mai OK. Totusi, nu e suficient de buna si nu explica mare lucru.

Povestea din biblie nu prea cred ca ti se pare nici tie o explicatie suficient de buna pentru aparitia diverselor limbi nu?

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am pronuntat si mai sus ca nu. Cauzalitatea Genezei nu este de factura obiectiva si stiintifica, ci de natura metaforica, explicativa. Vorbim de o alta intelegere a lumii atunci cand a fost scrisa. Geneza a talmacit o evolutie complexa a civilizatiei umane (trasabila doar prin cercetare indelungata, intr-o multitudine de domenii, si expusa de regula in limbaj si terminologie de specialitate, inaccesibila) prin raspunsuri simple, inteligibile, care puteau explica pentru oricine, cu usurinta, realitatile contemporane (in momentul scrierii). Pentru oamenii simpli, ea este in continuare un breviar usor de inteles al istoriei lumii, cu ajutorul caruia ei sunt capabili sa isi explice aparitia si evolutia civilizatiei umane.

| Silviuloan explică (pentru EmaS):

Am vrut sa vad ce fac ateii acum...

| Silviuloan explică (pentru anonim_4396):

Cea mai plauzibila este varianta din Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silviuloan):

Pe ce te bazezi cand spui asta?

Eu nu m-am obosit sa ofer un raspuns intrebarii tale pentru ca stiam ca vei ignora ce iti ofer si stiam ca esti fixat pe o idee care nu este dovedita.

| Dandanache a răspuns (pentru Silviuloan):

Din punctul de vedere al crestinilor fundamentalisti, da (am scris fundamentalist, pentru ca si eu sunt crestin). Lingvistic vorbind, ipoteza nici nu este listata in randul teoriilor glotogonice. Pe care ar trebui sa le studiezi. E impardonabil si pur amatoresc sa afirmi ca un element dintr-o multime este cel plauzibil atunci cand cunosti doar acel element.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Corect..si cu toate astea, multi inca mai considera ca biblia reprezinta o explicatie 100% corecta pentru tot si ca totul s-a intamplat "pe bune". Daca e sa accepti ca ea a reprezentat in trecut o explicatie cat de cat buna dar accesibila oamenilor simpli pentru diversele lucruri la fel ca versiunile altor religii, atunci da, devine mult mai OK. Practic, pentru asta a fost inventata religia... pentru a explica diversele chestii. Totusi, multi inca mai considera explicatiile din acea carte ca fiind corecte si reale 100%.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa spui ca oamenii de stiinta au inventat limbile?! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

1 - Ce legatura are raspunsul tau cu ce am scris eu?
2 - Doar atat poti? Slab.
3 - Ai impresia ca am spus eu asa ceva?

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Orice decoperire noua da nastere unui cuvant! Cine decopera? Asa-i ca nu e greu!? Omul a descoperit limbile, el le-a inventat find necesare in a se intelege unul cu altul.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu, dar oamenii de stiinta au inventat lumea din prezent cu toata tehnologia din prezent

| Dumnezău a răspuns:

Sigur nu dintr-o dorinta a lui Dumnezeu de a le da peste cap combinatia babilonienilor cu turnul ce voiau sa-l ridice, parinte Arsenie. laughing

| Dandanache a răspuns:

Turnul Babel este o metafora. Nu exista posibilitatea reala ca toate limbile sa fii aparut acum cateva mii de ani in acelasi loc si apoi sa fii impanzit pamantul. De altfel, Biserica nici nu se implica in probleme de glotogonie.

| Thunderstruck a răspuns:

E frumos cand teoria ta contrazice toata istoria?

| RAY a răspuns:

Toate limbiile seamana intre ele luam ca exemplu latina, romana -spaniola-italiana-franceza se aseamana foarte mult, limba germanica =engleza-olandeza-suedeza-germana-norvegiana
toate se aseamana foarte mult
limbile din africa sunt simple, ele au devenit mai complexe cu timpul, fiecare rasa de animal are un limbaj unic, noi il avem pe al nostru, inca ceva nu mostenim genetic nici o limba, daca lasi un nou nascut intre cimpanzei va scoate acelasi sunete ca ale lor cea ce inseamna ca noi dobandim acea limba nu ne nastem cu ea din nastere, la mine in banat se vorbeste diferit fata de oltenia, moldova, maramures si e acelasi limba

| Silviuloan explică (pentru RAY):

Una este sa se asemene si alta sa fie aceeasi limba.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din cauza dobitociei oamenilor. Se unesc doar la rele, dar la o fapta buna cu greu gasesti 2-3.

| RAY a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Si tu faci la fel, tu te unesti cu un om fara casa care locuieste in canal te duci la el, vezi cum esti vb de alti dar exact ca ei

| dragos9234 a răspuns:

Pentru ca nu dumnezeu ne-a facut?

| KristalPop a răspuns:

Limbile s-au format deoarece oamenii au trăit în locuri diverse ale pămânului, în grupuri restrânse care şi-au format fiecare un limbaj propriu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Geneza 11:1-8

1. Tot pamantul avea o singura limba si aceleasi cuvinte.
2. Pornind ei inspre rasarit, au dat peste o campie in tara Sinear; si au descalecat acolo.
3. Si au zis unul catre altul: "Haidem! sa facem caramizi si sa le ardem bine in foc." Si caramida le-a tinut loc de piatra, iar smoala le-a tinut loc de var.
4. Si au mai zis: "Haidem! sa ne zidim o cetate si un turn al carui varf sa atinga cerul si sa ne facem un nume, ca sa nu fim imprastiati pe toata fata pamantului!"
5. Domnul S-a coborat sa vada cetatea si turnul pe care-l zideau fiii oamenilor.
6. Si Domnul a zis: "Iata, ei sunt un singur popor si toti au aceeasi limba; si iata de ce s-au apucat; acum nimic nu i-ar impiedica sa faca tot ce si-au pus in gand.
7. Haidem! sa Ne coboram si sa le incurcam acolo limba, ca sa nu-si mai inteleaga vorba unii altora!"
8. Si Domnul i-a imprastiat de acolo pe toata fata pamantului; asa ca au incetat sa zideasca cetatea.
9. De aceea cetatea a fost numita Babel, caci acolo a incurcat Domnul limba intregului pamant, si de acolo i-a imprastiat Domnul pe toata fata pamantului.

| Alphawolf a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Noroc ca omniscientul si omniprezentul "S-a coborat ca sa vada", ca i-a trecut prin "cap", ca de nu vorbeam toti o singura limba. Apoi, explicatia este simpla si logica. Se intoarce(probabil?) si explica Fiului si Duhului Sfant cum sta treaba(banuiesc ca lor!?), apoi ii indeamna "Haidem! sa Ne coboram si sa le incurcam acolo limba, ca sa nu-si mai inteleaga vorba unii altora!", iar apoi ii imprastie pe oameni pe toata suprafata pamantului. Cum? Ii programeaza, le schimba telurile si ambitiile(ceva modificari pe la liberul albitru), apoi le ofera tehnologie(avioane, corabii), sau poate doar pocneste din degete si se rezolva totul!? Un "mister".

| CryChristiAN a răspuns:

Avem in Genesa capitolul 11.
Se spune ( si chiar asa este) ca, dupa ce s-au inmultit fii lui Noe pe Pamant, acestia au hotarat sa ridice o cetate al carui varf sa atinga cerul.
Ei bine, si Domnul, vazand ca ei sunt un singur popor si vorbesc aceeasi limba si ca, nu se vor opri din ceea ce-au inceput, Acesta S-a pogorat asupra lor si le-a amestecat limbile, iar turnul nu a mai fost terminat.
SI de-aceea, cetatea s-a numit Babel ( incurcatura).

| CryChristiAN a răspuns:

Este absurd si ilogic sa spui ca aceste limbi au aparut tot prin evolutie. Inca o afirmatie adevarata pentru creationism

| dragos9234 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Dar cine a spus ca au aparut prin evolutie?

| M25M a răspuns (pentru CryChristiAN):

Este absurd si ilogic sa spui ca aceste limbi au aparut tot prin evolutie dar este corect si logic varianta ca oameni au vrut sa construiasca un turn prin care sa ajunga la Dumnezeu iar acesta s-a suparat si le-a amescat limbile ca sa nu se inteleaga intre ei astfel stopand acea constructie?

| C0nstantin a răspuns (pentru CryChristiAN):

Atunci explica de ce culoarea pielii difera de la un continent la altul sau forma ochilor.

| Silviuloan explică (pentru CryChristiAN):

Cea mai plauzibila varianta este cea a creationismului.

| C0nstantin a răspuns (pentru Silviuloan):

Fie cum ziceti voi limbile au aparut in urma povestii cu turnulu babel, dar explica-mi de ce unii oamenii au tenul alb, altii negru, altii galben si de ce forma ochilor difera in functie de tenul persoanelor. Mai scoateti ceva poveste in genul Turnului Babel? ca la urma urmei toti ne tragem din aceeasi stramosi.

| Silviuloan explică (pentru C0nstantin):

Sunt mai multi factori geografici care contribuie la tenul unei persoane...

| C0nstantin a răspuns (pentru Silviuloan):

Deci legat de ten is factori geografici... legat de limba singurul factor e Dumnezeu... genial nu gluma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silviuloan):

Vezi ca acum te bagi in teritoriul stiintei si tine de o "chestie" pe care tu o respingi si pe care nu o consideri ca fiind corecta.

| RAY a răspuns (pentru Silviuloan):

Nici un englez nu s-a intors negru in Anglia, culoarea pieli nu se schimba peste noapte

| rocco09 a răspuns (pentru C0nstantin):

Explic-o tu

| C0nstantin a răspuns (pentru rocco09):

Voi crestinii va dati mari genii aparute peste noapte si aveti cate o explicatie biblica pentru orice rahat. Sa va vad acum. Dupa cum vezi utilizatorul SilviuIoan e de parere ca dumnezeu a facut sa apara toate limbile de pe pamant, dar cand vine vorba de culoarea tenului si a tipologiei ochilor invoca geografia (stiinta) si nu pe dumnezeu. Va dati cu stangul in dreptul si habar nu aveti pe ce lume traiti.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Silviuloan):

De acord cu tine.

| rocco09 a răspuns (pentru C0nstantin):

S-a umflat ceva in tine? Ti-am pus o intrebare daca stii raspunde daca nu ciocu mic si joc de glezne

| C0nstantin a răspuns (pentru rocco09):

De umflat nu s-a umflat nimic in mine, voi sunteti cei care va bateti cu caramida in piept.
"Explic-o tu " nu mi se pare a fi o intrebare ci mai degraba o propozitie imperativa, dar ce sa faci, greu cu limba asta romana.

| rocco09 a răspuns (pentru C0nstantin):

Si tu intri aici ca sa devii mai destept, asa spune prietene, taci si asculta!

| C0nstantin a răspuns (pentru rocco09):

Cred ca tu intri pe aici sa te dai "destept" asa ca urmeaza-ti singur sfatul.

| rocco09 a răspuns (pentru C0nstantin):

De ce intru eu e treaba mea, de asta nu mai poti tu?

| C0nstantin a răspuns (pentru rocco09):

Pai tu erai ala care se umfla in pene si isi dadea cu parerea pentru ce anume intru eu. Uita-te la rahatu din curtea ta inainte sa comentezi de ce au altii in curtea lor, asta daca te poti abtine sa nu il mananci.

| rocco09 a răspuns (pentru C0nstantin):

In primul rand nu am curte, al doilea chestii despre rahat cine si cum mananca e un limbaj prea de mahala ca sa ma reduc la nivelul tau

| C0nstantin a răspuns (pentru rocco09):

E o expresie folosita in limba romana, dar ce sa iti cer tie... macar de ai pune mana sa mai citesti si tu cate o carte ceva poate ti-ai mai imbogati vocabularul, dar mnoah... fiecare cat poate.

| rocco09 a răspuns (pentru C0nstantin):

In limba romana de mahala, becali, vadim etc ....ai vazut oameni cu bun simt folosind expresia asta? oricum asta e ultima expresie cu care as vrea sa mi-l imbunatatesc...tu esti mai avansat

| Maomau a răspuns:

Din cauza ca nu ne-a creat Dumnezeu ci ne-am nascut din parintii nostri in diferite parti ale lumii.

| Almássy a răspuns:

Pai cand era aceeasi limba oamenii s-au apucat sa contruiasca un turn mare mare pana la cer si dumnezeu s-a coborat sa vada si el. dumnezeu le-a incurcat limbile sa nu se mai poata construii turnul pana la cer. turnului i-a ramas numele''turnul babel'' pentru ca aici dumnezeu a incurcat limbile. funda?hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| para001 a răspuns:

Ca sa nu ne plictisim uni de altii

| Serenade a răspuns:

Daca vrei raspunsuri mai serioase posteaza instrbarea la S/F.
Minunate raspunsuri, multumesc pentru distractie crestini, o seara placuta.

| minahrs a răspuns:

Exista mai multe limbi pe pamant deoarece a fost amestecat graiul comun cand s-a hotarat sa se construiasca turnul Babel.

| TarjaTurunenFan a răspuns:

Sunt mai multe limbi ca sa fim diferiti si ca sa putem sti si alta limba in afara de a noastra.

| Silion_Liviu-mihai_1995 a răspuns:

Pentru ca toti oameni voiau sa faca un turn ca sa ajunga la Dumnezeu (mai demult).Asa ca dumnezeu i-a impartit in mai multe limbi

| dodo1mik a răspuns:

Eu stiam ca se spune ca acum foarte multi ani toti oamenii de pe Pamant vorbeau aceeasi limba si s-au inteles ca vor sa ajunga la cer. Asa ca au incercat sa faca o scara catre cer pentru a ajunge la Dumnezeu. Atunci Dumnezeu vazand ca sunt aproape au inceput oamenii sa nu se mai inteleaga pentru ca Dumnezeu a facut sa vorbeasca limbi diferite si le-a spus : `Crede si nu cerceta! `

| Monika_Beatrice_1992 a răspuns:

Pentru ca la turnul Babel (mai demult) cand oamenii vroiam sa ajunga pana la cer Dumnezeu sa ii opreasca in a mai construii a decis sa le amestece limbilie. Asa a aparut "mai multe limbi" pe Pamant! happy Sper ca te-am ajutat!