| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt pictati draci pe biserici?
mie nu mi se pare normal ca, atunci cand vreau sa intru, intr una, sa ma intampine dracu

14 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Tu dacă vezi un desen cu-n drac care are scris lângă un citat gen "sunt idiot şi creştinismul e bun", dar într-o limbă pe care n-o cunoşti înţelegi că ăia care au făcut desenul sunt satanişti? E acelaşi lucru. Sunt picturi cu diavoli omorâţi de Mihail etc.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu apar demonii ca fiind urati, sunt rai.Aceasta este doar imaginatia oamenilor, fara temei biblic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Cu uratenie si rautate sperii omul, iar asta e scopul, sa-i sperie ca ei sa cumpere tot ce biserica le poate oferi pentru a se proteja de "cel rau", cica un ortodox a mers in iad in timpul mortii clinice si l-a vazut pe diavol, era atat de urat ca daca l-ai vedea, ai muri pe loc.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pacat ca oamenii se iau dupa biserica si nu dupa Biblie.

| Mădă0611 a răspuns:

Marketing. devil Cum poti convinge lumea sa cumpere un produs de curatat daca nu ii arati ceva jegos, eventual faci si proba?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa sunt scenele respective, daca nu erau pacate nu erau nici draci

| MskDesign a răspuns:

Arata binele si raul, in ceea ce priveste religia.In ceea ce ma priveste pe mine, sunt picturi de foarte mare maestrie, posibil ale unor pictori necunoscuti. Daca tot nu vrei sa te intimpine dracul, stai departe de biserica.

| IFlorin97 a răspuns:

Ce biserica e aia? de satanisti? laughing sau nici tu nu sti?

| unprietenaproape a răspuns (pentru IFlorin97):

Sunt pictati pe peretii exteriori ai bisericii, la intrare
chiar am vazut asta, la tara, nu glumesc

| IFlorin97 a răspuns:

Chear m-ai facut curios si am cautat pe net, parerea mea este ca aia nu e o biserica prea normala nici mie nu mi-ar placea sa vad alea pe pereti de fiecare data cand vin la biserica, pe net scrie ca sunt pictate pentru cei care au o viata dreapta si ajung sa cada in pacat.

| Denly a răspuns:

Arata lupta dintre bine si rau in general, dintre om si ispite. Iti arata viata spirituala pozitiva si negativa. Presupun ca sunt desenati si ingeri, nu doar demoni.

| intermision1 a răspuns:

Pentru ca: Pentru a induce frica. De regula, defat de foarte multa vreme si dea lungul secolelor frica a fost cea mai eficace unealta de control. Ca sa controlezi o majoritate trebuie sa-i stapanesti. Prin ce? Frica. Ei raspunsul la intrebarea ta este ca draci sunt pictati din imaginatia omului nu pentru a ne face pe noi mai piosi ci dimpotriva ca sa poata subjuga multimea de ignoranti. Alaturi de drac vei gasi si un inger, dumnezeu si multe altele. Ei iti prezinta o realitate sumbra de care sa te temi si tot ei vin in intampinarea ta cu Rezolvarea acestei probleme. Vino la biserica, fa fapte bune, fa asa fa asa. Nu ti se pare ciudat ca fiecare doctrina, filozofie in parte iti ofera si metoda prin care sa scapi de aceasta realitate distorsionata? "Ai auzit de afirmatia gen - Ia aceasta pastila spirituala si iti va trece" Dragule nu esti vinovat cu nimic, traiesti viata frumos si simplu. Lucrurile mistice sau care noi le crede undeva anume sunt de fapt in lucrurile mici. Omul nu poate accepta asta. Cu cat ii dai un premiu mai mare (viata vesnica) egooul lupta din raspunteri sa-l acapareze. Renunta la aceste lucruri si vei fi fericit.

| A3lxOFFICIAL a răspuns:

laughing)))))))))))))