| SpoiledBrat a întrebat:

De ce tot afirma religioșii habotnici ca orientarea sexuala e o alegere?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

SI cei care ăși inșeală partenerul din căsătoria hetero spun că au simțit o atracție irezistibilă, că au avut fantezii irezistibile inainte, că parcă i-a târât o fortă căreia nu i s-au putut opune.
De la căderea lui Adam incoace toți avem in diverse grade, o inclinație spre toate incălcările posibile ale conștiinței, inclusiv spre lăcomia pentru trupurile altora indiferent de sex dar doar sexul in cadrul casătoriei hetero e aprobat de conștiiță, nu e urmat de mustrări de conștiință după.
Greseli banale si frecvente de educație ii fac pe unii mai atrasi spre acest gen de incalcare a conștiinței, cum e de exemplu faptul că mama isi doreste un copil de alt sex decât cel dat de organele genitale ale copilului și atunci el simte incă din uter că e respins in sexualitatea lui, că e de sex gresit, sau o relație proastă sau absentă cu părintele de acelasi sex poate face ca copilul să ramână cu un gol al afectiunii pentru părintele de acelasi sex pe care la adolescentă simte nevoia să il umple cu o relatie apropiată cu cineva de acelasi sex, pe care poate ajunge să o si sexualizeze.Pe urmă și simplul fapt că te uiti numa vreo 2 luni la filme de geniul iti activează natura coruptă, să vad eu unul care se uită și nu simte absolut nimic.
De aceea zice Cartea Creatorului :
*Fiindcă nu L-au glorificat ca Dumnezeu. s-au dedat la gânduri inutile și inimalor fără pricepere s-a întunecat...De aceea Dumnezeun i-așăsat pradă necurăție, să urmeze poftele inimilor lor, așa că își dezonorează singuri trupurile. căci femeile lor au schimbat întrebuințarea firească a lor in una care este impotriva firii. Tot astfel și bărbații au părăsit intrebuințarea firească a femeii, s-au aprinns in poftele lor unii pentru alții, au comis bărbat cu bîrbat lucruri scârboase și au primit in ei inșiși (bolile cu transmitere sexuală_) plata pentru păcatul lor...nu numai că le fac fac (aceste lucruri) dar și găsesc de buni pe cei ce le fac/Romani 1 Biblia.

| mastadont a răspuns:

Pentru că dacă nu ar afirma așa ceva ar trebui să accepte că orientarea sexuală e dată tot de dumnezeu, că ei n-au treabă cu genetica.

| Xox0 a răspuns:

Păi de asta sunt religioși: cred în Bibliei și în orientarea heterosexuală.

| EestiSodalane a răspuns:

Doua chestii pot fi zise aici: in primul rand nu te nasti cu o orientare sexuala. Nici macar una heterosexuala, din moment ce bebelusii nu sunt capabili sa aiba atractie sexuala. Aia vine abia de la pubertate.
Asta (si nu doar asta) arata ca orientarea sexuala e mult mai flexibila decat crede lumea. Nu e ceva batut in piatra, ea poate fi schimbata. Sunt barbati care au fost complet heterosexuali dar consumand pornografie au devenit bisexuali. Foarte multi homosexuali au ajuns asa ca urmare a faptul ca au fost abuzati sexuali de un barbat cand erau copii.
Asta nu înseamnă totalmente că orientarea sexuala e o alegere propriu-zis, dar ea este flexibila. Asa cum nici depresia nu e neaparat o alegere, dar poti s-o invingi daca iei masuri.

Iar in ultimul rand, orientarea in sine e una, dar actiunile tale sunt 100% o alegere. Eu sunt heterosexual, dar asta nu inseamna ca sunt obligat sa ma culc cu femei doar fiindca asa simt. Pot alege sa rezist oricarei tentatii sexuale daca vreau. Asta e 100% alegerea ta. La fel pot face si homosexualii, daca vor.

| T0Teu a răspuns:

Deoarece chiar este o alegere. Nu te naști bisexual sau homosexual. Tu te formezi asa. Iar aceste înclinații vin de la satana, sunt păcat. Dumnezeu a creat un bărbat și o femeie, nu 2 femei sau 2 bărbați. Dumnezeu a poruncit bărbatului si femeii sa facă copii, nu unor bărbați sau unor femei. Cine trece peste porunca lui Dumnezeu face un păcat și cred ca nu e nevoie de explicații.