| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebie sa murim sa intram in paradis? viata asta e un fel de joc noi suntem marionetele lui el este cel ce dicteaza tot? eu vreau sa traiesc vesnic sa am banii multi pacatuiesc ca nu vreau sa mor?

65 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vrei sa spui ca tu ai speranta sa ajungi in paradis? Fara o intoarcere reala la Dumnezeu, cu nici un chip!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Tu asta ai inteles din ce am scris?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu asta te-am intrebat.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Eu vreau sa traiesc vesnic aici pe pamant

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea ai de ales.Ori cu Dumnezeu, ori despartit de El, adica in iad.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ema lasa tu povestile sf eu am pus o intrebare vreau sa traiesc vesnic si bogat e vreo problema?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca va veni ziua cand vei regreta amarnic ca ai ales sa fii ateu

| anonim_4396 explică (pentru ciresik80):

Vom mai vedea

| Angel0 a răspuns:

Exista paradis, Dumnezeu sau nu? Sau nu ai decis inca.Mai devreme decretai ca sunt basme.Ateu nehotarat, dar cu principii.rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

Inca is ateu si hotarat

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Au mai fost si altii inaintea ta!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Vor mai fi oamenii care gandesc rational si logic

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Spre deosebire de animale,omul isi poate controla actiunile,verificand cauzele lor,evolutia lor si consecintele lor,si le poate analiza logic.El poate judeca,trage concluzii,si a lua in mod constient decizii.Aceste capacitati luate impreuna ,sau darul de a gandi in mod clar si de a judeca,se numeste ratiune sau minte.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Omul e animal ema da cate face omul nu face nici un animal

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar spre deosebire de animale, oamenii au fost inzestrati cu ratiune.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Daca ar fi rationali ar fi atei

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu poate fi cuprins de mintea umana; daca ar fi cuprins, n-ar mai fi Dumnezeu. (Evagrie din Pont) Dumnezeu poate fi iubit, dar nu gândit. Poate fi prins si apropiat prin iubire, dar niciodata prin gândire. (Norul Necunostintei) Tocmai neputinta de a-L întelege în toata întregimea Lui este aceea care ne face sa-L întelegem pe Dumnezeu în toata maretia Sa. (Tertullian) Dumnezeu este în afara tuturor, neramânând în afara; este în toate, dar necuprins de ele; este mai presus de toate, fara înaltare; este mai jos de toate, fara coborâre; este în toate si, totodata, deasupra tuturor. (Fericitul Augustin) Daca n-ar fi un singur Dumnezeu, n-ar fi Dumnezeu. (Sfântul Efrem Sirul) În Sine, Dumnezeu este Gândire necunoscuta, Cuvânt negrait si Viata necuprinsa. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ma doare capul cand te citesc imi da eroare neuroni de atat prostie

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa iti innoiesti mintea cu Cuvantul lui Dumnezeu, si atunci vei vedea clar si vei putea sa intelegi.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Amin ne vedem in iad pardon tu intri in rai

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Sa ascult piesa sau ce?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Este dedicatie speciala.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Daca imi dai masina ta o ascult de acord?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa iti explic masina mea o folosesc in scopuri bune.Merg cu ea la bolnavi,la vaduve,la Azilul de batrani, la Biserica. Odata cu masina ar trebui sa ti-o predau cu aceste responsabilitati. Dumnezeu nu te va intreba ce marca de masina ai avut, vi ce ai facut cu ea pentru Numele Sau. Ce zici?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ai doua ema le conduci in acelasi timp esti cam sgarcita si cica esti pocaita?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Una este a sotului meu care merge cu ea in misiune.Te-ai grabit sa ma judeci degeaba.Ai facut un pacat sau mai multe.

| lifeForJesus a răspuns:

Te mustra deja conștiința?

| anonim_4396 explică (pentru lifeForJesus):

Da maine merg sa dau foc la catedtrala din timisoara

| lifeForJesus a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne ferește! laughing

| anonim_4396 explică (pentru lifeForJesus):

Inclazesc toata timisoara asa ca e frig

| mgtow a răspuns:

Nu te-ai gandit ca banii sunt ochii dracului? Asa e, daca te simti atras de bani pierzi credinta in Dumnezeu si nu te ajuta cand dai de greu. In viata conteaza sa fii om bun si sa ai un salariu acceptabil ca sa poti trai bine. Fiecare suflet ajunge in paradis sau iad depinzand cum s-a purtat pe pamant si Dumnezeu ii trimite sufletul unde i-e locul.

| ciresik80 a răspuns (pentru mgtow):

Ai dreptate.

| Damasc a răspuns:

Sunt de acord laughing intr-o privinta, cea cu banii.Nu doresc viata vesnica, dar cat traiesc vreau sa imi pot permite absolut orice...deci,bani bani banilaughing.Misogin lasa-ne frate cu banii sunt ochii dracului,daca i-ai avea nu ai mai gandi asa. Daca tanjesti dupa bani pierzi credinta in D-zeu zici? Inseamna ca pe lumea asta sunt numa necredinciosi.Din punct de vedere crestinesc ai drepate cand spui " In viata conteaza sa fii om bun si sa ai un salariu acceptabil ca sa poti trai bine ",dar nu prea as merge pe ideea asta,eu zic ca in viata conteaza sa iti poti permite tot ce iti doresti, sa nu ai nici o retinere de la nimic, aia este cu adevarat viata happy. Bafta

| anonim_4396 explică (pentru Damasc):

Un milion de ani atunci da nici sa mor vesnic nu vreau deja plangggggggggggggggggggggggggggggggggggggg

| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca mai rezista Pamantul asta inca 1 mil de ani? In ritmul asta nu as fi atat de increzator.

| anonim_4396 explică (pentru Damasc):

Exsta miliarde de stele o alte planeta ca pamant mai exista sincer de ce sa fi mort vesnic nu e o porcarie

| Tania a răspuns (pentru Damasc):

Nu cred! Cred ca pana la urma o sa murim cumva, cel mai probabil tot noi o sa o facem cu mainile noastre...gen poluare, mai explodeaza nu stiu ce centrale atomice sau mai stiu eu ce experiment secret scapa de sub control...sau poate se intampla ceva cu soarele ori un meteorit.:?

| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Gandeste in felul urmator, daca ar exista viata vesnica laughing unde am mai intra toti? Nu ar fi de ajuns nici 10 planete ca astea,in cateva sute de ani s-ar ocupa laughing, deci acest ciclu, este vital.

| anonim_4396 explică (pentru Damasc):

Ai dreptate evolutia un fel de reciclare dar e naspa adica vesnic sa fiu mort

| Damasc a răspuns (pentru Tania):

Pai e normal ca vom muri laughing asta e sigur,ce-i drept cum, chiar nu vreau sa stiu. Ceea ce e deja vizibil, este ca mult nu va mai merge in acest ritm...cine stie ce-o sa mai fie peste vreo 50 de ani? Totusi sper sa am o moarte naturala, nu vreau sa fiu generatia care prinde sfarsitu lumii laughing)

| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii si tu credincios,apuca-te sa crezi in basme gen "viata vesnica", cine stie poate chiar e adevarat, du-te si purifica-ti sufletul cat inca mai ai timp laughing

| anonim_4396 explică (pentru Damasc):

Ozn urile se vand bine

| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu,tot am zis ca imi iau si eu unul, dar nu am avut timp niciodata de asta+ca intervine problema parcarii...pentru un x6 platesti impozit de te doare mintea, dapai un ozn? Nici nu vreau sa ma gandesc, ma jupoaie Basescu.

| anonim_4396 explică (pentru Damasc):

Daca te impoziteaza si pentru alea o sa mori de foame

| Tania a răspuns:

In primul rand nimeni nu isi doreste sa moara, dar faptul ca suntem in viata inseamna ca inevitabil vom muri.Si eu si tu si toti de pe TPU si oricine este viu mai devreme sau mai tarziu...se duce...
Si toti care sunt si vor fi vii vor trai vesnic,dar dupa moarte care este o trecere spre viata vesnica sau iadul vesnic,(acum na,depinde de ce a facut fiecare)
Pe de alta parte iti mai zic sa nu te mai temi ca:„pacatuiesc daca vreau sa mor"ca pana la urma ori te asteapta ingerasi, ori nimic.
Eu sunt undeva la mijloc pe de o parte cred ca ar putea exista o constiinta divina, iar pe de alta parte cred ca este posibil sa nu existe nimic.

| anonim_4396 explică (pentru Tania):

Agnostica esti

| Damasc a răspuns (pentru Tania):

Sunt intru totul de acord.

| ciresik80 a răspuns:

Nu uita ca Mantuitorul a spus ca cel care va vrea sa isi pastreze sufletul si-l va pierde, nu mai visa la lucruri desarte crezi ca banii te fac fericit cati nu au bani si sunt nefericiti, cati din cei cu banii i-ai vazut sfarsind bine?

| anonim_4396 explică (pentru ciresik80):

Daca as avea nelimitat banii cum sai termin

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand ii vei avea vei vedeea ce inseamna cu adevarat nefericirea si imi vei da dreptate te asigur.

| anonim_4396 explică (pentru ciresik80):

Ce sa am banii?

| ciresik80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ziua in care se va alege graul de neghina si neghina va fi data in foc.

| anonim_4396 explică (pentru ciresik80):

Ce treaba ai tu cu sufletu meu? serios

| Tavy100 a răspuns:

rolling on the floor chiar ma amuzi, daca ai fii lasat in strada, in mijlocul iernii, cu haine de vara? ai mai vrea sa traiesti? viata d.p.d.v. poate fii un paradis sau un iad. si daca vrei sa pacatuiesti nu te pot aborda decat asa, : du-te si spovedeste-te

| Tavy100 a răspuns:

Du-te si cauta un vapir rolling on the floor sunt indisponibil laughing
Daca nu pacatuia nimeni, toti am fi trait in paradis, nu stii povestea lui Adam si Eva? Asa nici eu nu vreau sa mor asa, poate cumva eroic, intr-o misiune in spatiu, incercand sa prind un criminal, un dictator ceva...

| Sp3edy a răspuns:

Tocamai din cauza pacatului suntem muritori in aceasta lume amn nu suntem marionete ni sa mai dat o sansa la salvare pe care multi nu o vad nu am aparut din senin pe planetata asta, am fost alungati aici pana la venirea Domnului Iisus care ne spune ca dupa ce se va intoarce toti oamenii care au cerut iertare si in acelasi timp au regretat cu adevarat ca au facut pacate nu ca altii e lasa ca n-are nimic cal omor pasta si apoi lasa ca ma iarta Dumnezeu la spovedanie, trebuie sa simti si tu...
Cand Iisus va veni iar pe pam. cei fara de pacate vor trai vescnic cum zici tu si poate dupa o eternitate scapati si voi laughing (asa scrie in biblie pe undeva ca din iad ieseau porumbei de lumina adica sufletele care arse de atat timp au scapat de pacate, poate daca ai putine stai o eternitate mai mica laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma eu nu vreau sa mor daca voi vreti bafta voua

| DimLight a răspuns:

Pai pentru asta devii cercetator rezolva problema si ai sa traiesti vesnic. daca te-or lasa altii laughing

| Bot a răspuns:

Eu iti sugerez sa te uiti la sezonul 4 din torchwood. O sa iti schimbi parerea despre nemurire.

| anonim_4396 explică (pentru Bot):

Te cred

| CrazyForce a răspuns:

Deci viata pamanteasca este doar un stadiu de evolutie prin care trebuie sa treci pentru,, A te intalta la ceruri,, sau a ajunge la stadiu cand nu mai ai nevoie de trup.Deci moartea este doar un pas spre urmatorea etapa din existenta ta.

| Damasc a răspuns (pentru CrazyForce):

Cum sa zici asa ceva? Te mai poti bucura cumva de viata,dupa ce te-ai dus,te mai poti bucura de toate placerile pe care aceasta ti le ofera? Treziti-va la realitate,odata ce ai inchinat steaua mort ramai,si in scurt timp nu mai stie nimeni de tine. Aberati prea mult cu viata voastra vesnica,daca tot sustineti teorii de genul,de ce n-am crede si in mos craciun, in superman si toate povestile, sa fim seriosi...Traiti o viata plina de retineri, din cauza fricii de a cadea in pacat, ajungeti la 65 de ani si realizati ca aveti 479 de regrete, si ca v-ati ratat viata aiurea. oh go on