| ExprimareLibera a întrebat:

De ce trebuie ca viața maselor să fie influențată de religie? Mi se pare foarte trist. De ce unii au ochelari de cal si prefera sa trăiască în ignoranță? Sunt sigur că lumea ar fi un loc mult mai buni dacă am fi cu toții agnostici, atei sau deisti.
Va rog să nu îmi spuneți că motivul este "înfrânarea oamenilor de la fapte negative", pentru asta exista legi. În țările majoritar atee nu își dau oamenii în cap unora altora.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

E prea cald si nu prea imi vine sa dorm. Plus ca m-am cam enervat azi. Nu de la TPU, desigur. E ca si cum te-ai juca cu o mitza cu laserul - stupid, dar trece timpul si poate fi chiar distractiv.

29 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu "trebuie" dar dupa cum vezi functioneaza in natiile mai inapoiate. De ce? E mai simplu sa ii dresezi decit sa ii educi.

| Mariο a răspuns (pentru KodrutZ):

Inapoiat esti tu si cu satana. Parca ziceai sa nu bagi pe gat ideile tale da vad ca numai asta faci. Treaba ta, fiecare voba pe care o zici o sa aiba consecintele ei.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mariο):

Hai mai baga o manea cu dumnezeu atotputernicul care te-a trimis pe tine pe net, unealta satanei, ca sa ne luminezi prin a te umple de penibil. Nu stiu cine e satanel asta de ma tot pui linga el. Nu zic nimic, tastez. Oare dumnezo' are wireless sau si-a tras fibra ca sa traga p0rn cu maicute mai repede? Uite, asta chiar nu am habar.

| Mariο a răspuns (pentru KodrutZ):

Piei diavole. Arde-te-ar focul sa te arda blasfemiator nebun ce esti. Din cauza unor inconstienti ca tine Dumnezeu va distruge intreg pamantul.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mariο):

Mai baga o fisa. Care dumnezeu dintre aia citeva sute il va distruge?

| Mariο a răspuns (pentru KodrutZ):

Exista un singur DUMNEZEU. Ceilalti sunt demoni trimisi de El pentru a ne testa credinta.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mariο):

Care dumnezeu? Ala care s-a aratat dupa ce se aratasera gasti intregi de dumnezeu? Sau e unul singur care se caca pe el de ris cind vede ce adunatura de imbecili se cearta care e dumnezeul mai tare? Tu iti dai seama ca daca exista un dumnezeu si ala vede tot, tu esti p0rn pentru dumnezeul asta? Iti dai seama ca daca sintem dupa chipul si asemanarea, dumnezo' asta al tau isi freaca sfintul duh cind te uita la tine cum te f00tzi?

| danay72 a răspuns:

Sunt mai ușor de manipulat. De fapt, religia merge mana în mana cu politica și asa oamenii sunt controlați mai ușor în ce privește luarea unor decizii politice.
Oricum, Dumnezeu nu e de acord cu îngrădirea cuiva, ci ne oferă tuturor libertatea de a alege ce vrem sa facem.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Secta mai implicata in politica O.N.U. - Organizatia Natiunilor Unite decat gruparea "martorilor" nu exista... Informeaza-te in legatura cu "martorii" ce detin actiuni la fabricile de arme, care vand arme tarilor subdezvoltate si care fac politica si apoi mai discutam despre insinuarile tale...

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Când vorbești despre martori, m-as bucura dacă ai aduce dovezi cu privire la ceea ce spui. Eu nu am vorbit despre o religie anume ca sa te simți ofensat. Toți susțin politica, doar martorii sunt apolitici. Înțelegi de ce nu îmi face placere sa conversez cu tine? Nu îmi plac polemicile.

| anonimg a răspuns:

Ignoranta poate fi DOAR in 2 extreme: prea religiosi(sau extremisti) sau prea atei, gnostici, etc. De aceea echilibrul de care avem nevoie il gasim numai la Dumnezeu.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimg):

Prea atei, misto. Poate ne explici cum poti sa nu crezi in ceva mai mult sau mai putin. E ca si cum te-ar intreba cineva daca vrei sa maninci si tu ai zice "nu vreau sa maninc da' chiar deloc deloc deloc"

| anonimg a răspuns (pentru KodrutZ):

Aici e vorba de indoiala, care poate fi mai mare sau mai mica. Caci tu poti striga in gura mare si cat e ziua de mare ca Dumnezeu nu exista; poti sa injuri si sa blestemi pe Dumnezeu; dar eu tot stiu un lucru: ca in orice om Dumnezeu a pus gandul existentei Sale, si ca sta in puterea si alegerea oricarui om sa innabuse acest gand sau sa-l cerceteze. Iar lucrul acesta atarna si de educatia pe care a primit-o acel om, de inima fiecaruia dintre noi.
Si daca eu sau altii am cunoscut pe Dumnezeu(adica El ni S-a descoperit) nu este ca am fost noi mai buni decat altii, ci pentru ca pur si simplu am avut acea disponibilitate a inimii ca sa cunoastem pe Dumnezeu. Numai in felul acesta Dumnezeu poate intra in inima omului -daca Il lasam. Altfel planurile Lui, viata Lui si lucrurile care se intampla in jurul nostru si in viata noastra raman intotdeauna necunoscute si neintelese. Fara prezenta Lui in inima noastra, vrajmasia personala dintre noi si Dumnezeu nu va inceta niciodata.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimg):

Disponibilitate a inimii - dresaj de mici copii si caracter usor de influentat, mai susceptibil la a primi informatii decit la a cerceta si deduce.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru KodrutZ):

Chiar ma intreb de ce tot iti bati capul cu anonim. Cineva care baga " Raspunsurile la aceste probleme de mai sus le vei gasi doar atunci cand Il vei cunoaste cu adevarat pe Dumnezeu." e clar dus cu pluta. Scuza asta o vezi mereu " nu il intelegi " cand cineva tot incearca sa gaseasca logica acolo unde nu e.

| KodrutZ a răspuns (pentru UnBroken2016):

E prea cald si nu prea imi vine sa dorm. Plus ca m-am cam enervat azi. Nu de la TPU, desigur. E ca si cum te-ai juca cu o mitza cu laserul - stupid, dar trece timpul si poate fi chiar distractiv.

| Mădă0611 a răspuns:

Ignorance is bliss.
Nu poti sa condamni un om ca prefera sa nu stie decat sa sufere, plus ca nici tu nu stii tot, deci si tu traiesti in ignoranta.

| milan9 a răspuns:

Influentata de "religie"? Pentru ca exista o Divinitate creatoare - Una pentru care este important ca omul sa respunda invitatiei de a trai in eternitate o stare de fericire si implinire...

| drutzix a răspuns (pentru milan9):

De cate ori iti spune cineva sa aduci dovezi dai citate din bibie deci nu o sa ma obosesc.

| Dorotheea21 a răspuns:

Deism-ul este credinta in Dumnezeu bazata pe ratiunea design-ului/legilor gasite in Natura.
Cuvântul agnostic provine din greaca, compus din particula a (fara) si gnosis (cunoastere).
"Agnosticii neaga posibilitatea cunosterii lumii, sau cel putin a completei ei cunoasteri"
Dex. big grin
Iti mai ramane ateismul. Pacat ca te-ai ostenit degeaba sa gasesti trei termeni. laughing

| ExprimareLibera explică (pentru Dorotheea21):

Propun să mai deschizi câte o carte, nu musca, serios; si sa nu ne mai oripilezi cu poza aia cu grisinele tale lângă gârlă.
Nu stiu de unde ai dat copy-paste la ineptiile alea, nu cred că din dex, dar nici tu nu le-ai citit înainte.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

"DEÍSM n. Concepție filozofică religioasă care admite existența lui Dumnezeu drept creator al universului, negând intervenția lui în dezvoltarea naturii și a societății".
Dex.
E nevoie sa-ti pun aici si agnosticismul?
De obicei mi se saruta "grisinele" astea care te "oripileaza" pe tine. Tu fiind insa excesiv de incult, nu am asemenea pretentii. big grin
Incultul ma pune sa deschid carti pentru un termen ca "Deist"! pfff. laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar stii de ce calul are ochelari? ia intereseaza-te si apoi mai discutam mai blegia.fiindca in tarile majoritar atee,nu isi dau in cap,dar ai vazut ce se intampla? in Suedia, in Norvegia, in Danemarca, Franta, Germania? Se pare ca nu pre te uiti la stiri asa e? Si nici in biblie? Apoi lasa rubrica religie ca esti habarnaut.

| ExprimareLibera explică (pentru anonim_4396):

"Apoi" pentru persoanele ca tine există mass-media până la urmă, nu?
Vorbește frumos daca vrei să discutăm civilizat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Puisor daca nu stii de ce poarta calul ochelari, nu discutam fiindca no sa intelegi nimic.iar daca vrei sa discutam civilizat nu folosi o expresie in sensul rau si jignitor fiindca asta nu te face nici destept nici civilizat.

| 0Alexander0 a răspuns:

Cred ca religiosii nu ca nu vor sa deschida ochii, dar chiar nu pot. De exemplu, poate au suferit o indoctrinare masiva in copilarie, si poate nici nu au avut acces la internet cum avem noi azi, doar vorbele batranilor deja indoctrinati. Si odata ce indoctrinarea masiva e instalata in creier, nu o mai poti da jos, mai ales ca crestinismul e astfel facut incat orice forma de rationament e distrusa prin "e mana diavolului" : am gasit oase de dinozauri - nope, diavolul le-a pus acolo; hei, s-a descoperit o rasa extraterestra- nope, aia sunt diavoli si sute altele. Intelegeti cat de greu ii este sa iasa din asta unei minti indoctrinate.

| Mayhem666 a răspuns (pentru 0Alexander0):

Eu am reusit sa scap si sunt mandru ca sunt ateu. Traiasca ratiunea!

| Mariο a răspuns:

Satan oridinarul nu vrea decat sa ii indeparteze pe oameni de DUMNEZEU.
Nu trebuie neaparat sa devenim toti satanisti ca sa ii cadem lui in plas, e suficient sa ne pierdem credinta si sa ajungem atei.
De ce zici ca a face voia satanei e un lucru bun?