| aabaaab3278 a întrebat:

De ce un Dumnezeu care trebuie sa aiba grija ca Universul sa functioneze cum trebuie iti asculta tie rugaciunile, tu care nu reprezinti nici cat o furnica intr-un ocean in acest Univers?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fiindca este un Dumneze responsabil fata de cei pe care ia creat si il iubesc.

| Ozanaf a răspuns:

Pentru c Dumnezeu e omniprezent si el l iubete pe fiecare om n parte. Aa cum o mam care are 10 copii i iubete pe toii.

| RainmakerX a răspuns:

Eu nu cred ca le asculta si nici nu te ajuta special pe tine, face ce e bine pentru intreaga lume, nu numai pentru un singur individ...
Daca ar avea grija de fiecare om in parte atunci ar mai fi ucideri, violuri etc? Are grija de toata lumea.
Uite un exemplu:
Un invatator ce pleaca in excursie cu copiii. Invatatorul merge inainte si copiii il urmeaza dar asta nu inseamna ca acei copii nu au voie sa se impinga intre ei si sa faca boacane mici.

| aabaaab3278 explică (pentru RainmakerX):

"Eu nu cred ca le asculta si nici nu te ajuta special pe tine, face ce e bine pentru intreaga lume, nu numai pentru un singur individ..."
Stiu, lunile trecute 2000 de morti in Nigeria, 8, 046 morti in urma cutremurului din Nepal.

| RainmakerX a răspuns (pentru aabaaab3278):

Daca nu ar fi si rau pe lumea asta atunci notiunea de bine nu ar mai exista.
Poate ca este un semn de alarma pentru restul oamenilor... poate ca nu.

| aabaaab3278 explică (pentru RainmakerX):

Te-as ruga sa citesti asta si daca poti si vrei, sa faci ce scrie:
http://www.tpu.ro/......vyslk3khy/

| Mayar a răspuns:

Pentru ca te iubeste. E simplu! Dar totusi dificil de priceput pentru multi

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pentru ca si furnica este parte componenta a lui Dumnezeu sau cum vrei sa-l numesti.
Daca Biblia este o carte de minciuni asta nu inseamna sa ne limitam doar la partea materiala a lucrurilor.

| Dorugar a răspuns:

Pentru ca asa te invata o pseudo-religie devenita instrument politic folosit pentru prostirea si amagirea mincinoasa a oamenilor creduli!
Deja numai faptul ca iti permiti sa gandesti asa, este un pacat care acum 200 de ani te ducea direct la arderea pe rug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca el are cunostinta si de firul ierbii pe care-l calci, si atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe singurul sau fiu, ca; cine crede in el sa nu moara ci sa traiasca vesnic.

| SuNaM a răspuns:

Pentru ca tot acest univers material a fost facut pentru om!

| aabaaab3278 explică (pentru SuNaM):

Si de ce esti asa sigura ca nu mai exista si alte fiinte, poate mai inteligente ca noi in Univers?