| MrNob0dy a întrebat:

de ce unele persoane de aici nu pierd nici o oportunitate in a aduce jigniri celor ce au o credinta in special celor ce cred in dumnezeu? ce va deranjeaza atat de mult? de ce ii judecati?

17 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu mă deranjează că ai religie. Mă enervează dacă ai religie şi eşti pe deasupra dobitoc. E o diferenţă. Jardelin e un exemplu bun.

| Aida55 a răspuns (pentru Gizăz):

Cei de aici se fac "dobitoci" indirect. Tu esti un exemplu bun! big grin

| KodrutZ a răspuns:

Faptul ca ai o credinta nu e o problema. Faptul ca ai o credinta care te orbeste, e o problema. Nu ma refer la crestinism in general, ci la cei care au ajuns sa nu vada credinta de religie.

| martzian a răspuns (pentru KodrutZ):

"la cei care au ajuns sa nu vada credinta de religie" - CodrutZ, nici nu ai idee cat de valoroasa este afirmatia asta a ta! Da, din pacate foarte multi nu vad credinta pentru ca se lasa orbiti de religie. Eu insumi am picat multi ani in capcana asta...

| KodrutZ a răspuns (pentru martzian):

Din pacate am idee. Problema e ca a ajuns credinta precum curentul abstract - daca spui cuiva ca ai niste convingeri proprii, ca esti o persoana spirituala, dar te pisi pe toate dogmele si asa-zisele institutii care incorseteaza acest act intim (da, consider credinta la fel de intima - nu, mai intima decit sexul), se uita la tine ca la martieni. Li se pare normal ca vai, "Cristos a inviat", dar daca le zic "Aveti dovezi?" si le spun de teoria destul de plauzibila dealtfel cum ca tovarashu' a fost alien si invierea+ridicatul la cer sint de fapt chestii explicabile (in curind o sa se poata aduce inapoi din morti un corp "proaspat" cu ajutorul nanobotilor, iar ca sa ridici un obiect cu ajutorul unei raze tractoare... nu cred ca dureaza mai mult de 100 de ani sa o vedem si pe aia), mai-mai ar pune mina sa sune la 112 sa ma trimita la spitalul cu baieti si fete vesele.

| doctorandus a răspuns:

Eu nu ii jignesc pe credinciosi, ci ii ridiculizez pe cei care dau dovada de prostie sau bigotism.

| relian a răspuns:

Cred ca asta vine din felul cum esti educat, de cunostintele acumulate si de rabdarea de care poti da dovada.Cei mai multi nu prea mai au rabdare si asta e orice om la un moment dat isi pierde rabdarea cind vede ca lumea e neagra, dar unia spune cai alba.Cei care sitn oameni la locul lor insa siau pierdut rabarea o fac pentru ca crestinii nu stau unde le este locul si pentru ca apara interesele bisericii, a credintei lor fara nici un temei.De ex BOR este aparat de toata crestinatatea romaneasca, adica o institutie care apartine statului, deci imi aprtine si mie, eu care platesc taxe si eu care nu sint de acord sa platesc niste putori, niste lenesi sa traiasca in lux.Cam asa sta situatia, apoi daca se vine aici se aduce discutia de una alta voi ca si credinciosi aparati institutia numita BOR si ca dzeu face si dzeu drege, omul isi pierde rabdarea pentru ca voi nu aduceti nimic concret, o explicatie ceva si isi baga si scoate, pe undeva pe buna dreptate zic eu.Deci nu judeca nimeni pe nimeni, doar ca atunci cind vezi ca tu incerci sal tragi la mal si el tot la fund se duce ce sa-i mai faci, ii mai dai si tu un sut sa se duca invirtind.Problema n-ar fi asta de sar duce, problema e ca sta tot pe loc, maninca din taxele mele.se foloseste de descoperirrile mele dar tot el vine si imi da cu dzeu peste bot si normal ca la un moment dat iti vine dracii sil iei si la bataie.Inteleg crestinii daca cred in ce cred ar trebui ei nu ar fi trebuit sa stea pe aici,nu ar fi trebuie sa existe pe aici,pentru ca se folosesc de mijloacele ateilor,unora care au descoperit calculatorul, masina etc si care nu cred in dzeu. Tare as vrea sa fiu de fata, sa traiesc momentul cind BOR va fi privatizat, cind biserica nu va mai fi sustinuta de stat, atunci sa va vad eu pe voi astia religiosii ce o sa faceti.Atunci vom vorbi foarte frumos si no sa va mai jigneasca nimeni, insa nu prea va vad bine daca se va ajunge la o privatizare a bisericii, atunci o sa ajungeti si voi asa sa mergeti pe la cate o casa, daca o gasiti si pe aia sa ascultati cum un nenea va spune povesti si voi sal platiti.

| Holiday a răspuns:

Hai sa ne gandim altfel...Vin crestinii si afirma, in afara de cei din cateva secte care n-au in fisa postului iadul, "O sa ajungi in iad!", care in traducere libera inseamna "Sa te ia dracu` ". Bun, dracul ala e un spiridus, nu exista, dar pentru ei e realitate, e sperietoarea lor cea mai mare. Si atunci, chestia asta, pentru ei, practic e injuratura suprema. Si nu te supara, cand unul te injura, e normal sa se simta ofensat cand ii replici: "Ba, esti prost?"

In alta ordine de idei, nu spiridusii lor sunt problema, ci consecintele sociale nefaste care decurg din faptul ca se lasa prostiti de astfel de povesti. Doar uita-te la cele mai corupte, sarace, vai mama lor tari sau regiuni de pe glob si acolo ai sa gasesti cea mai mare concentratie de pupatori in dos de diversi spiridusi. Daca ai impresia ca n-are legatura una cu alta te inseli amarnic.

| Alcyon a răspuns:

Fiindca atat ii duce capul happy

| MskDesign a răspuns (pentru Alcyon):

Nu poti spune asta, doar pentru ca o persoana poate fi una credincioasa sau una fara nici o credinta! Eu nu cred in zei inexistenti si nu ma poti acuza ca atat ma duce capul. Daca pe tine te duce mai mult, de ce nu ne explici, noua ateilor, din ce motiv anume crezi in ceva si as vrea un raspuns din gandirea ta personala si nu dictata de anumite carti "sfinte" precum Biblia sau Coranul?

| MskDesign a răspuns:

Eu,ateu fiind, chiar nu am nimic cu cei care cred si aici nu vorbim doar de cei care cred in Dumnezeu.Viata mea personala o impart cu o credincioasa practicanta.In majoritatea cazurilor, aduc doar critici constructive si care trebuie intelese ca atare.Nu multi dintre credinciosi o fac si le iau drept jigniri.

| Drolja a răspuns:

Când încerci să combaţi un idiot cu aceleaşi arme, cazi şi mai idiot.
Majoritatea căcăcioşilor agnostici de pe aici sunt la fel de pisălogi ca pocăiţii care îşi împărtăşesc încredinţările peste tot în jur.

Te-aş ajuta cu câteva nume, dar sunt băgate la ignore şi eu nu le ţin minte.

"Mântuirea" în cazul ambelor tabere este toleranţa. Dar să fim realişti, cam toţi sunt idioţi.

| Aida55 a răspuns:

Fiindca daca nu ar exista atmosfera si oamenii ce fac asta, categoria ar fi foarteee plictisitoare!

| MrNob0dy explică (pentru Aida55):

Aha si ne jignim doar asa ca sa facem atmosfera si sa nu ne plictisim, interesant sunt nou pe aici nu stiam ca asa se procedeaza

| Aida55 a răspuns (pentru MrNob0dy):

Sa inteleg ca tu esti un trimis, reprezentant al Binelui, ce a venit aici cu scopul de a ne duce pe calea cea buna? De a ne face sa ne dam seama ca gresim abordand un astfel de limbaj cu "intepaturi"? Deoarece jigniri nu am cum sa le numesc. laughing Si oricum, in aceasta categorie, fiecare isi exprima punctul de vedere, avand loc si contraziceri, nu vad rolul formalismului. big grin

Dar apreciez ca tinzi spre o lume mai buna! Felicitari! Sa ma anunti cand candidezi pentru rolul de presedinte!winking O sa te votez, promit!winking

| RespiraSiInspira a răspuns:

Oamenii inteligenti nu isi bat joc de ceilalti, indiferent cat de gresita li se pare gandirea lor.Nu iti face probleme, parerile celor care ii critica pe altii nu valoreaza mai mult decat ceara lor din urechi.Indiferent daca tu crezi in Dumnezeu, in clatite zuratoare sau in zana Maseluta, comportamentul este cel care iti da inteligenta de golwinking