| EmaS a întrebat:

De ce unii crestini nu cerceteaza Sfintele Scripturi ca sa verifice daca cele spuse de preot sunt adevarate sau false?

Răspuns Câştigător
| pepy63 a răspuns:

Bine ai zis Ema, Felicitari>

41 răspunsuri:
| EmaS explică:

Traiesteclipa, sa stii ca si medicul acela este doar un om, el nu este in masura sa vorbeasca despre Dumnezeu, daca nu Il cunoaste in mod personal.

| danay72 a răspuns:

Poate ca au prea multa încredere în preot. Oricum, Isus a spus sa cercetam ca sa aflam adevărul. Matei7:7

| pepy63 a răspuns:

A citit si in scriptura, la fel am vazut, isi am mai vazut ca domnul iisus a lasat 12 apostoli, mergeti si propovaduiti evanghelia lumii, si le-a spus si ce sa faca, iar acei 12 apostoli au infiintat biserici crestine, una sfanta sooborniceasca si apostoliceasca care continua sa fie de 2000 de ani.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru pepy63):

Iisus a fost evreu si nu a dat de inteles ca ar dori sa-si schimbe religia, sau mai grav sa intemeieze alta.
A zis destul de clar ca nu a venit sa modifice legea ci sa o implineasca.
Dar legea a fost modificata si o alta religie a aparut rod al unei minti bolnave. Saul din Tars a avut un episod psihotic pe drumul Damascului pretinzand ca l-ar fi vazut pe Iisus si a creeat crestinismul.
Evangeliile au fost scrise dupa 50-70 de ani de la moartea lui Iisus, in alta limba decat cea vorbita de el, in alta tara cu alte traditii si obiceiuri.
Manuscrisele originale au disparut de mult.
In schimb exista 7000 de copii, fara ca sa existe doua identice ca si continut.
Daca ar fi fost de inspiratie divina, Dumnezeu ar fi avut grija sa ajunga la destinatar intregi, nu crezi?

| EmaS explică (pentru TrăieşteClipa):

Ma rog ca experientele pe care le-a avut Apostolul Pavel pe drumul Damascului sa le ai si tu, sa iti schimbe sensul vietii cu 180 de grade!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru EmaS):

Profeti ca Pavel gasim prin majoritatea spitalelor psihiatrice. Uite ce spune un medic despre ei:
"In delirul mistic, bolnavul are convingerea ca este purtatorul unei misiuni de ordin moral, religios, spiritual. El este menit fie sa reinstaureze armonia si pacea in lume si sa raspandeasca pacea si credinta, fie sa-i curete de pacate pe semenii sa-i si sa indeparteze demonii. In tesatura delirului, de inspiratie biblica, apar adeseori tulburari de perceptie de tipul halucinatiilor vizuale sau auditive, in care bolnavul aude si vede ingeri, diavoli sau sfinti si profeti."

Sursa : revista Medic.ro, nr.18, 2005; autori : dr. Letitia Dobranici dr.Eugen Stefanut

| pepy63 a răspuns (pentru EmaS):

Bine ai zis Ema, Felicitari>

| RAY a răspuns:

Care crestini? nu exista crestini

| EmaS explică (pentru RAY):

Poate tu?

| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca le e mai usor sa creada, decat sa caute, lenea e prea mare. Sau poate ei respecta regula : "Crede si nu cerceta". Mi se pare foarte trist ca toti oamenii au creier, dar doar o mica parte sunt in stare sa il si foloseasca.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pentru ca popii isi apara afacerea si manipuleaza sa tina turma in nestiinta.

| GdX a răspuns:

Pentru ca unii crestini prefera sa citeasca Harry Potter sau Stapanul Inelelor. E prea sf biblia, ei vor ceva mai spre realitate.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pai de ce ar fi sfinte niste texte scrise de niste anonimi?

| Jardelin a răspuns:

Dar tu ai cercetat Sfintii Parinti sa vezi daca ce spun pastorii este adevarat?

| EmaS explică (pentru Jardelin):

Singurul care merita citit si este credibil, este Cuvantul lui Dumnezeu. El ne invata cum sa traim la standardele lui Dumnezeu.

| VelaJohnny a răspuns:

Am auzit o idee la ora de religie, desi nu mai fac religie la scoala, am asistat de cateva ori. Biblia spune ca ai nevoie de credinta pentru a fi aprobat de Dumnezeu, iar profesoara a dat definitia credintei, spunand ca e „a crede fara sa cercetezi". Am mai invocat de multe ori subiectul asta aici, iar daca credinta are definitia asta, poti sa o pui la egal cu credulitatea, ca si cum lui Dumnezeu ii trebuie inchinatori creduli. Insa Biblia nu incurajeaza un astfel de spirit, conform cu Proverbele 14:15. Din cate se pare insa, unii oameni da. Nu se mai pune accent pe citirea Bibliei, nu incurajeaza nimeni pe nimeni in asta, mai toata lumea este paralela cu ea, desi o au in casa, si se vede ca este o slabiciune si persoanele rau intentionate pot profita de naivitatea oamenilor. In timpul inchizitiei catolice spre exemplu, cate doctrine false se formulau, ca sa induca oamenii in eroare si sa ii stoarca de bani (sunt exemple si in prezent de asta) insa, desi in prezent unii membrii ai clerului, chiar si catolic, incurajeaza oamenii sa citeasca din Biblie, macar asa, sa fie citita, ceea ce e si asta un lucru bun, oamenii chiar nu mai au inclinatie spre asta, desi spun ca sunt crestin. Intru uneori pe paginile de Facebook intitulate gen „Contradictiile Bibliei" ca sa ma amuz de prostia administratorilor si de comentariile credulilor. Majoritatea care apreciaza astfel de pagini si postari nu pun mana sa citeasca Biblia, administratorii scotand idei din context si manipuland materialul spre a induce in eroare, iar cei ce apreciaza au credinta in cele citite. In fine, pe scurt, in opinia mea, majoritatea si-au pierdut orice interes de a se documenta despre convingerile lor, spiritualitatea trecand pe locurile din coada ale prioritatilor lor in viata, nu-si dau seama si nici nu vor sa constientizeze ca sunt inselati.

| justsomeonewhotalk a răspuns (pentru VelaJohnny):

Regret ca profesoara a spus crede si nu cerceta. Hristos spune: Cercetati scripturile ca in ele veti gasi viata vesnica!
Crede si nu cerceta nu exista in Biblie, a fost o editie numita biblia hazlie, scrisa in perioada comunista pentru a discredita biserica, din pacate Hristos spune altceva

| reihiuke a răspuns:

Pentru ca sunt interpretabile

| reihiuke a răspuns:

Vai... cum se dau fundele pe TPU...

| EmaS explică (pentru reihiuke):

Daca nu am primit nici un raspuns pertinent. Decat sa risc sa dea in mod automat fundita...

| reihiuke a răspuns (pentru EmaS):

Se da in mod automat? nu stiam asta... dupa ce criteriu?

| EmaS explică (pentru reihiuke):

Gasesti acest raspuns la Intrebari frecvente.,, Nu vreau ca funda sa fie acordata automat. Cum fac?
In cazul in care nu vrei ca funda sa fie acordata automat la o intrebare de-a ta, atunci cand primesti mail-ul prin care ti se aminteste ca poti selecta raspunsul castigator, da click pe link-ul care iti va fi furnizat.,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i interesează sau îl consideră pe preot mai sfânt ca ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot raspunde, fiindca ai deja o multime de destepti, prosti ca gardul care nu ti-au raspuns doar s-au dat mari destepti.deci acum stii raspunsul.

| Laura78 a răspuns:

Pentru ca le e mult mai usor sa creada, sau il considera pe preot mai sfant.

| 777eSpirituales777 a răspuns:

Nu ai sa il gasesti pe Dumnezeu in carti. Sfanta scriptura e doar hartie.
Creatorul se ascunde pana si in spatele ochiului patrunzator al celui mai ispravit guru. Daca vrei sa il intalnesti iti trebuie o viata intreaga de cercetare. Asa ca lasa biblia si alte prostii. Consuma iarba, mediteaza si patrunde in fragila armonie a fortelor creatoare.

| EmaS explică (pentru 777eSpirituales777):

Exista Dumnezeu exista rai si iad. Eu te sfatuiesc sa Il cauti pe Dumnezeu sa gasesti fericirea eterna, nu cea trecatoare si care iti distruge sanatatea.

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru EmaS):

Fiinta suprema este o balena albastra iar noi suntem parti componente ale ei. Suntem celule, nimic mai mult. Noi o creem pe ea si ea ne creaza pe noi formând un ecosistem creatie-creator. Raiul si iadul nu exista. E doar reciclarea permanenta a energiei din care suntem facuti.

| EmaS explică (pentru 777eSpirituales777):

Este doar o parere de a ta, dar vei avea o mare surpriza cand te vei trezi in iad! Ma rog sa Il gasesti pe Dumnezeu sa primesti pacea Sa si Viata vesnica.

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru EmaS):

Poate merge sa ii prostiti pe altii asa dar cu mine nu. Studiez spiritualitatea de 36 de ani si am vorbit cu creatorul prin ecolocatie de mai multe ori de cat ai tu fire de par in cap. Nu exista lucru pe care sa nu-l stiu nici in lumea asta nici in cele 38 cate vor mai fi. Eu nu ma rog la pereti cum faceti voi monoloage inutile. Eu port discutii active cu creatorul in care aproape de fiecare data imi raspunde. Si ca sa nu zici ca sunt nebun afla ca asa am prezis cutremurul de aseara cu exact 46 de minute inainte sa aiba loc.

| EmaS explică (pentru 777eSpirituales777):

Da, te cred ca ai vorbit cu balena albastra, dar nu cu Dumnezeul adevarat. El vorbeste oamenilor care cred in El care Il recunosc ca Tata si traiesc in ascultare de Legile si Poruncile Sale.

| Mayhem666 a răspuns (pentru EmaS):

Dovedeste existenta lui Dumnezeu, a raiului si a iadului, te rog.

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru EmaS):

Vezi doar coada balenei. Asteapta sa mai cresti pe treptele spiritualitatii si dupa poate ai sa-i vezi si capul.
Pace tie!

| EmaS explică (pentru 777eSpirituales777):

Tu vezi balauri, stiu ce spun.

| EmaS explică (pentru Mayhem666):

Citeste Biblia si Il vei cunoaste pe Autorul ei.

| Mayhem666 a răspuns (pentru EmaS):

Autorul bibliei a fost un om, mai bine spus mai multi oameni, nu o divinitate, biblia este o carte care a fost scrisa de oameni, si a tot fost rescrisa de zeci, poate chiar de sute de ori.
Tot nu mi-ai raspuns la intrebare. Inca astept!

| EmaS explică (pentru Mayhem666):

Daca vrei cu adevarat sa Il cunosti pe Dumnezeu atunci citeste Biblia, este Cuvantul Sau, acest Cuvant care este plin de putere care transforma vieti.

| Mayhem666 a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu cred in asa ceva, dar tu tot nu mi-ai raspuns la intrebare.

| EmaS explică (pentru Mayhem666):

Se pare ca tu nu doresti sa Il cunosti pe Dumnezeu!

| Holiday a răspuns (pentru EmaS):

Nu te mai agita, si Isus are toate caracteristice necesare pentru a fi definit ca schizofrenic. Daca ar fi trait astazi era doar un pacient intr-un spital de psihiatrie...Din pacate, la vremea aia nu existau astfel de institutii si de nebunia lui s-au putut folosi altii pentru a crea monstruozitatea asta numita crestinism. Restu-i apologetica crestina desantata...

| Mayhem666 a răspuns (pentru EmaS):

Nu doresc sa cunosc pe cineva care nu exista.

| justsomeonewhotalk a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu ne-a facut atat de liberi incat ne-a oferit si posibilitatea de a-L nega.
Daca ai fi avut posibilitatea sa il descoperi material, face to face, ai fi fost constrans sa Il recunosti si astfel, El ti-ar fi incalcat libertatea! Totusi, Hristos spune Cercetati scripturile si in ele veti gasi viata!

Sunt multi crestini care cauta si gasesc adevarul in Scriptura! Doar ca trebuie rugaciune, obiectivitate si vointa!