| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce unii oameni religiosi ii insulta atat de mult pe atei? Poarta invidie pe faptele libere ale ateilor cumva si vor sa-si ascunda invidia injosind ateii si intarindu-si astfel credinta? Care sunt cauzele reale? Totusi, de ce si unii atei ii insulta atat de tare pe oameniI religiosi?

42 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Un creștin adevărat nu insultă. Dacă face acest lucru, înseamnă că nu aplica ce invata din Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

Deoarece nu există toleranță și crede-mă că lipsa de toleranță vine deseori din ambele părți iar un om fără toleranță e și constrâns de propriile certitudini care de fapt sunt incertitudini iar asta nu poate implica libertate. Eu nu pot suporta oamenii intoleranți indiferent de convingerile lor.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Toleranta pentru prostie vrei? Toleranta pentru criminali,, pentru pedofili, violatori si pentru nenerociti de genul?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Mă refeream la convingeri și despre asta e subiectul nu înțeleg de ce bați moneda așa departe de subiect.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Eu unul tolerez daca sunt tolerat,, nu pot sa respect ceva sau pe cineva daca nu sunt la randu-mi respectat. Platesc cu aceeasi unitate de masura, cat despre distrusii de mai sus, i-as condamna in orice moment!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

E normal să nu respecți dacă nu ești respectat dar în primul rând trebuie să o faci dacă vrei să fii.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Si reluam polemica,, si daca nu sunt? Eu pe principiul asta merg, respect ce respect, dar daca vad ca persoana e de-o nesimtire crunta,, ii dau cu jet si ma comport la fel.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Dacă toleranța ar veni de la toți nu s-ar ma ajunge acolo și aici nu vorbesc de toleranță pentru fapte ilegale.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nici macar pentru prostie nu pot sa fiu tolerant, o taxez imediat. Daca prostia ar fi ilegala,, iti dai seama ca puscariile ar fi fost de 10 ori mai multe?

| sabin89 a răspuns (pentru Drimmero):

"dar daca vad ca persoana e de-o nesimtire crunta,, ii dau cu jet si ma comport la fel." - Dar daca e de o nesimtire mai moderata?

| Drimmero a răspuns (pentru sabin89):

Nesimtirea n-are limite!

| Mayhem666 a răspuns:

Eu merg pe principiul, ma insulti, te insult, ma lovesti, te omor.

Răspuns utilizator avertizat
| Idris a răspuns (pentru Mayhem666):

Ai taiat macar o gaina in viata ta, de vorbesti de a omorî pe cineva?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Idris):

Gaina nu mi-a facut nimic, nu am motiv sa o omor, mai ales ca eu iubesc animalele si nu le-as face rau niciodata, dar in cazul oamenilor e cu totul alta poveste.

| Idris a răspuns (pentru Mayhem666):

Ti-am dat exemplul cu gaina, pentru a testa oarecum capabilitatea ta de a lua viata unei fiinte, si am ales gaina ca fiind o creatura de dimensiuni oarecum mici. Ca sa nu zic de o oaie sau o vaca sau un taur sau alte animale de sacrificiu de dimensiuni mai mari. Daca unei gaini nu i-ai lua viata. pentru ca o iubesti, atunci simplu fapt ca un om te-a lovit merita sa ii aduca sfarsitul? Ce gandire e asta? Unde e dragostea fata de aproape. Parca voi ateii spunea-ti ca nu aveti nevoie de nici un zeu pentru a va spune sa va iubiti aproapele, pentru ca oricum a-ti face asta din constiinta sau din omenie, insa cateodata asa imi place cand va mai dati "arama" pe fata. Va inecati in propria mare de ipocrizie si mai regurgitati din cand in cand.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Idris):

Bine spus, noi ateii, nu am spus niciodata eu personal ca imi iubesc apropapele, daca mai vedeai cateva din raspunsurile mele, iti dadeai seama, ca eu nu prea suport oamenii (sau unii oameni mai bine spus, nu ii urasc chiar pe toti). Si sa stii ca de la a spune, pana la a face, e cale lunga. Daca o spus, nu inseamna ca si o fac. Si de unde stii ca am vorbit serios? De unde stii ca nu am spus-o in gluma, sau ca nu am spus-o doar ca sa ma aflu si eu in treaba?

| Idris a răspuns (pentru Mayhem666):

1) De ce nu suporti oamenii?
2) Care sunt acei "unii" oameni despre care spui ca nu ii suporti?

De la a spune pana la a face poate fi doar un singur pas in anumite circumstante, insa sper sa nu fie cazul tau. Imi e greu sa cred ca cineva ar putea spune un lucru pe care nu ar fi capabil sa il faca, sau de ce ar face asta? De ce ar spune un lucru pe care nu este capabil sa il faca?

Ca sa vorbim mai asa, mai relaxat sa zic, fara sa intervina unul si altul sa arunce cu pietre, te invit in privatul meu, sau ma rog, imi poti trimite un mesaj privat si putem vorbi acolo civilizat. Sunt dispus sa te ascult si sa discut cu tine in limita bunului simt, fara jigniri sau alte asemenea, fara sa ne hulim unul pe celalalt. Putem discuta civilizat si putem schimba niste pareri, idei sau conceptii. Am citit cateva dintre intrebarile si raspunsurile tale, insa nu vreau sa trag concluzii doar pe baza acestora, pentru ca nu ar fi corect. Deci invitatia mea ramana in picioare si daca vrei sa o accepti bine, daca nu e alegerea ta. Ai toata deschiderea din partea mea.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Idris):

Iti multumesc foarte mult pentru oferta, dar nu ma simt confortabil sa discut astfel de lucruri cu persoane pe care nu le cunosc. Imi pare rau.

| Idris a răspuns (pentru Mayhem666):

Inteleg, raspunsul tau spune multe. Jur pe Cel in mana caruia se afla sufletul meu, ca ceea ce vom discuta, daca vom discuta, va ramane intre noi doi si Cel care ne-a creat. El imi este martor la ceea ce spun. Alegerea iti apartine, chiar daca refuzi acum si te vei razgandi poate pe viitor, oferta mea ramane valabila, oricand vrei.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca unii sunt intr-o tabara, si sunt convinsi ca detin adevarul, si asta ii face sa-i urasca pe ceilalti din cealalta tabara care au o viziune exact opusa asupra lumii, si care sunt la randul lor convinsi ca adevarul e de partea lor. Oamenii se insulta din orice atunci cand conditia asta e indeplinita, nu doar din motive religioase. E la fel si-n politica, unde unii sunt de stanga si altii de dreapta. Si nationalismul sau rasismul isi au originea in astfel de moduri de gandire pe modelul "noi vs ei". Asa sunt oamenii, si nu cred ca se vor schimba in bine prea repede.

| mentholinks a răspuns:

Ateii si non-ateii se comporta ca niste microbisti, fiind fani a doua echipe de fotbal rivale si cauza tuturor relelor este ca unii au impresia ca echipa lor este cea mai buna, nemaigandindu-se ca nu de ei depinde rezultatul meciului.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns:

Nu arunci o lumina neutra asupra situatiei, ci prezinti lucrurile dintr-o tabara anume. Adevarul e urmatorul, ca nu toti ateii sunt respectuosi cu crestinii, si sunt adevarate unele lucruri care le spun despre crestini in general, gen ca pupa cadavre umane aka moaște, dar felul in care prezinta informatia asta, este o insulta la adresa convingerilor acelor oameni. Cum spune mama: cearta e in doi. Deci, fiind un conflict, nu poti trage la raspundere doar o parte implicata in el. Sunt de acord si cu faptul ca multi sunt cu numele doar de crestini. Insa, cunosc atei care sunt lipsiti de aproape orice spirit al moralitatii in diverse lucruri, iar un om perfect lucid la minte, fie teist, fie ateist, nu ar invidia o persoana care nu tine cont de mai nimic, si traieste intr-un mod egoist, doar pentru placeri fizice (nu ma refer neaparat la relatii sexuale). E clar, lipsa unei bune educatii, nu numai de la parinti, duce la lipsa de respect, iar cand te consideri superior fata de cineva, doar prin faptul ca ai strans cateva argumente (zic si eu) si esti ferm convins de ele ca nu exista nici o divinitate, reiese conflict. Cam fiecare reactioneaza la ceva anume, cel ce da startul conflictului la personalitatea lui defecta. Am auzit azi o idee super la intrunire, dreptatea fara iubire te face o persoana dura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acesta va folosi expresia pentru a denota conceptul de stare naturală, acea stare caracterizată drept „€œrazboiul tuturor împotriva tuturor"[3][4]: €œ„Cand doi sau mai mulți oameni au același scop, aceștia devin dușmani și fiecare caută să-l distrugă pe cealalat; ei nu găsesc o plăcere nici în a se întovărăși, că fiecare așteaptă ca celălalt să-l prețuiască la fel de mult cum se prețuiește el însuși, iar disprețul sau lipsa de apreciere apare drept motiv de conflict"[5]. Această stare se va perpetua atâta timp cât există acel drept natural al fiecareui om asupra tuturor lucrurilor, inclusiv asupra trupului altcuiva. Hobbes va explicita prin acest concept cât de egoistă este natura umană și va propune un contract social prin care omul să-și cedeze drepturile (pe care le are în starea naturală) pentru a putea fi condus[4].

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am nimic cu cei crestini, prietenii mei sunt crestini si nu mi-au zis nimic pana acum

| August99 a răspuns:

Pentru ca li se pare absurd ca altcineva sa nu aiba aceeasi opinie ca ei. Close minded

| BogdantheDreamer a răspuns:

De ce suporterii Dinamovisti ii insulta pe cei Stelisti? Sau invers! Nu individualiza. Mitocania si prostia e generala!

| MeForeverAlone a răspuns:

Da, eu cred că e adevărat ce spui. Pe lângă faptul că nu vor să accepte că cineva nu crede ceea ce cred ei, oamenii religioși sunt și foarte invidioși pe libertatea ateilor.
Cât despre atei, eu care sunt de aceeași,, religie" cu ei pot spune clar că unii râd de penticostali pentru că sunt foarte naivi și cred toate prostiile. Spre exemplu, cum aș putea eu să cred că tot ce scrie în Biblie este cuvântul lui Dumnezeu și este purul adevăr, când Biblia a fost scrisă acum 2000 de ani, timp în care a fost tradusă de cel puțin trei ori, a fost scrisă și rescrisă din nou și din nou, iar unele lucruri au fost păstrate iar altele nu?
Sau să spunem la începutul Scripturii, scrie că Dumnezeu i-a avertizat pe Adam și Eva că vor muri dacă vor mânca din rodul acelui pom. De ce n-au murit?
Sau hai să zic ceva și mai concret, pentru cei care nu știu cine sunt Adam Și Eva, dacă Dumnezeu este atât de bun pe cât se spune și ne iubește atât de mult, precum zice, de ce l-a lăsat pe diavol liber în lume, să ne strice nouă armonia și viețile liniștite?
Vezi, de asta consider eu că ateii au un plus față de oamenii religioși și își permit să râdă de ei sau să îi insulte. Ei, sau noi, ca să zic așa, nu credem toate prostiile. Suntem realiști, nu naivi și inconștienți că totul e o frumoasă afacere.

| SuNaM a răspuns:

Pentru ca majoritate, sunt ipocriti.Fac exact ceea ce si noi, prostii de crestini facem.Citesc ceva si apoi vin la noi crestinii, si ne spun ce citesc acolo,, aratandu-ne'' noua ca Biblia face si indeamna la x si y... ceea ce este ipocrizie.Dar majoritatea ateilor sunt..prosti''..nu au minimul de cunostinta generala, ce sa mai spunem de cunostiinta biblica.Nu spun ca noi crestinii, suntem toba de carte, dar macar noi nu atacam cu informatii pe care nu le stim sau pe care nu stim sa le argumentam...

| Viitorulapropiat a răspuns:

Deoarece in capul lor nu exista notiunea de "minte deschisa". Religiile nu se vor impaca niciodata intre ele si cu atat mai putin cu ateii.Fiecare om e liber sa-si aleaga propria credinta, propriul stil de viata.

| Cliar a răspuns:

Ura provoaca ura si niciodata oamenii cu idei/pareri diferite asupra vietii nu vor ajunge la un inteles comun

Răspuns utilizator avertizat
| Sesebi a răspuns:

Pentru ca nu sunt siguri pe ceea ce cred, sau in cazul ateilor pe ceea ce nu cred. Si atunci incerca sa se convinga siguri prin jigniri la adresa celor ca au altfel de pareri.
Cel putin asta cred eu

| honka a răspuns:

Eu sunt credincios si iubita mea este necredincioasa. Nu o hulesc si nu o urasc. Cei care fac aceste lucruri si se numesc credinciosi sunt farisei ipocriti.

| sabin89 a răspuns (pentru honka):

Deci nu o urasti pe iubita...

| honka a răspuns (pentru sabin89):

Nu urasc pe nimeni. Isus nu a invatat sa ne uram ci sa ne iubim indiferent de...

| sabin89 a răspuns (pentru honka):

Dacă e iubită se înțelege că n-o urăști. Nu poate fi cineva iubit și în același timp urât. happy

| honka a răspuns (pentru sabin89):

Un crestin este acela care respecta ceea ce a lasat Isus de urmat. Eu am fost crestin apoi ateu dupa care politeist. Concluzia este, pentru mine, exista o divinitate un dumnezeu care a creat ceea ce ne imconjoara. Nu vreau sa conving pe nimeni si nu am sa fug cu toporul dupa atei. Totul depinde de curiozitatea omului de a descoperi adevarul. Nu sustin religia sustin Divinitatea Il sustin pe Isus. Ca ultim rand daca urasti pe cineva e ca si cum te-ai ura pe tine, toti suntem la fel dar atat de diferiti