| Sl1pKnoT a întrebat:

De ce voi crestinii, in momentul in care auziti de un ateu incepeti sa huliti, injurati sau blestemati? Asta incearca religia voastra sa promoveze? (Daca vreti sa injurati pentru ca e mai usor decat sa folositi creierul...nu va obositi)

Răspuns Câştigător
| Delmoniko a răspuns:

Probabil sunt frustrati, sufera de anxietate, o au mica etc. Just pick one, they all cost the same.

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Un adevarat crestin cand intalneste un ateu se intristeaza, ii plange inima privind la acel om hotarat pentru moartea vesnica. Cum sa huiduiesti, sa injuri un om HOTARAT MORTII de proprile sale alegeri? Imaginea ta privind crestini este DISTORSIONATA de gandirea ta de tip atee. Imi pare rau dar ca sa afli ADEVARUL ar trebui sa treci in "tabara adversa" pentru a afla realitatea. Un adevarat crestin, NU injura, jigneste sau blesteama, aceste fapte sunt in totala contradictie cu adevaratul crestin. Cine injura sau blesteama este un adevarat PAGAN, un crestin SPOIT.

| Daavidd a răspuns:

Consideri că toţi creştinii sunt cu bun simţ, cu bunătatea şi educaţi?

| Sl1pKnoT explică (pentru Daavidd):

Nup.

| Daavidd a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Atunci ai găsit răspunsul! Oricum ai aşteptări mari, iar oameni te vor dezamăgi happy

| RAY a răspuns:

Crestini se urasc intre ei si se barfesc ce ai vrea sa ne uite pe noi? crestini nu exista sa fim seriosi ce naiba

| Fatamuntilor a răspuns:

Ori ti-ai facut cont nou, ori esti user recent.
In primul rand nu NU generaliza!
Intr-adevar ca la aeasta categorie sunt discutii mai,, aprinse'' dar te asigur ca jignirile sunt de ambele parti
Si sa stii ca de obicei jignirile sunt raportate si sterse.

| Sl1pKnoT explică (pentru Fatamuntilor):

Frate eu nu me refer la ce injura lumea pe TPU. Eu me refer la viata normala. Intalnesti pe cineva pe strada, e crestin si daca afla ca esti ateu 70% sanse sa te injure... Asta ma deranjeaza. La PC le este usor sa injure, poate o mai fac doar sa se bage in treaba da' nici chiar asa.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Ignora!

| Alcyon a răspuns:

Se vede ca esti nou pe-aici happy Daca ai fi fost de mai multa vreme pe TPU, ai fi observat ceva interesant. Si anume, faptul ca ateii de-aici sunt mult mai agresivi decat oamenii religiosi. Multi nu se sfiesc sa-i jigneasca la modul cel mai grosolan pe crestini (pot sa-ti dau si exemple daca vrei). Daca vrei sa fii respectat de ceilalti, trebuie sa-i respecti si tu, la randul tau, pe cei din jur. Eu nu spun ca toti ateii sunt asa, dar exista si astfel de specimene. Si la fel, si printre crestini, exista si indivizi lipsiti de educatie. Nu face greseala de a generaliza.

| Sl1pKnoT explică (pentru Alcyon):

Ca exemplu de specimen omul de mai sus...

| AtateaConditii a răspuns:

Eu nu ii injur nici hulesc. Si eu am dubii, indoieli dar ceva din mine crede ca exista ceva acolo care o sa imi raspunda la toate intrebarile si nu o sa ma lase sa dispar pentru todeauna fara sa imi raspunda la intrebari. Odata ce creezi ceva, ai si o responsabilitate pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti se pare.
Ai o viziune destul de distorsionata a realitatii daca generalizezi asa de usor.
Aici este aproape imposibil sa discuti ceva despre religie fara sa-ti sara in cap 5-6 atei.
Eu ii ignor doar pe cei mai putin inteligenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai du-te- ma dacilea? cine te-a injurat? si de unde stii ca era ori ca erau crestini? le scria pe frunte? vad ca aveti o moda voi ateii, care nu santeti cunoscuti, o strigati in gura mare pe TPU; heeeiii sant ateu si,*** pe crestini.asa ai inceput tu acuma; de ce VOI crestinii? iti spun eu care sant si nu prea, dar nici nu inghit prostiile voaste; de ce? pai de scula sa ma tragi la mal sa nu ma innec.Si sa ma ierte adivaratii crestini.iar tu trebuie sa mai si dovedesti ca un adevarat crestin injura si blestema ateii, si mai ales ca acela ESTE intr-adevar crestin.

| HowdidIgethere a răspuns:

Ce poza faina ai. Ti-a pus-o vreun crestin?

| Sl1pKnoT explică (pentru HowdidIgethere):

Ceva gen barbierim oua de strut.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Sunt nou pe-aici; credeam ca face parte din persecutia crestina asupra ateilor.

| Muntgvb a răspuns:

Exemple?

| Sl1pKnoT explică (pentru Muntgvb):

Daca intrebi asta inseamna ca nu iesi din casa. Nu ai intalnit atei? Nu ai vazut pe nimeni sa il injure pentru ca e ateu? Anyway...Mai gasesti si atei care doar sa fie in pas cu moda. Adica nici nu stiu de ce sunt atei.

| Muntgvb a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Eu întâlnesc cu mult mai multi atei decât creștini si am toate șansele sa fiu batjocorit(nu neapărat înjurat) daca îmi expun credinta.Ateii nu au nicio problema.Oi fi nimerit un loc cu ghinion, ce pot sa spun?

| Muntgvb a răspuns:

Apropo,celui căruia i-ai dat funda, ia uita-te sa vezi ce cuvinte frumoase a folosit când a vorbit despre biserica.Alea nu mai sunt înjurături?

| Sl1pKnoT explică (pentru Muntgvb):

Nu ma intereseaza ce se intampla aici pe site. Aici toti au tupeul sa injure. Ma intereseaza ce se intampla in viata reala unde ar trebui sa intervina moralitatea si bunul simt.

| Muntgvb a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Uite ca eu nu am tupeul.Mi se pare de prost gust.Au fost momente când aveam tupeu si acum mi-e scârbă de acele momente.Așa sunt eu, mai ciudat.

| Sl1pKnoT explică:

Sunt nou pe acest site. Eu vorbesc de viata de zi cu zi. Sunt ateu. Si nu cred ca sunt 2 sau 3 crestini care nu m-au criticat sau injurat.

| Sl1pKnoT explică:

Am fost crestin. Am citit biblia. De asta sunt ateu acum. Am fost crestin doar pentru ca parintii mei au vrut asa.

| danut a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Tu ai fost "crestin" numit, nu dovedit. AICI duce BOTEZUL inconstient, botezul copiilor.

| Alcyon a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Stai putin, de unde stii ca oamenii respectivi sunt crestini practicanti? Sunt fel si fel de oameni. Asa cum sunt atei care vor sa fie "in pas cu moda" cum ai spus, asa sunt si crestini, care se iau dupa altii. Dar daca-i intrebi, n-au deschis in viata lor Biblia.

| Sl1pKnoT explică:

Religia este bazata pe geografie nu pe fapte reale. Parerea mea cel putin. Daca as fi fost nascut in Siria as fi fost muslim. Prefer ateisum decat sa imi slujesc propria imaginatie.

| Sl1pKnoT explică:

Bun raspuns. Am vorbit destul de mult pana la asta. Danke!