| Cliar a întrebat:

De curand am vazut seara un om al strazii care era dat afara ( la propriu ) dintr-o biserica deoarece el dorea sa doarma acolo. Dupa ce o persoana l-a dat afara de acolo el a spus : Aici este casa lui Dumnezeu si eu vreau sa ma dedic lui cu totul, vi se pare crestinesc sa ma dati afara, pana la urma am dreptul meu la credinta. Voi ce parere aveti despre asta?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce legatura are biserica cu credinta? ce legatura are religia cu iisus? iisus nu a facut vreo religie nici vreo biserica, ce parere sa am religia este cancerul omeniri si popi sunt niste demoni stai sal citez pe iisus niste ipocriti, perversi, falsi care se folosesc de biblie in folosul lor

| LoveSleep a răspuns:

E ok că l-au dat afară, doar n-o să facă din biserică casa tuturor aurolacilor. Totuși, dacă aveau într-adevăr credința de care vorbesc, îi găseau alt loc unde să stea. Mi se pare stupid ca un idiot de genul să-mi spună mie să îmi ajut aproapele sau să respect nu știu ce porunci. De tot râsul.

| milan9 a răspuns:

"dorea sa doarma acolo"? In ce sens? Sa i se dea si cheile peste noapte eventual?
Eu am vazut cu ochii mei pe un nefericit in haine "specifice" care era bine mersi la caldurica intr-o catedrala fara sa i se interzica acest lucru, dar, care gasise totusi de cuviinta acolo in coltul unde se afla, sa inceapa sa si-o frece fara rusine (scuzati expresia)... sad
Adica, totusi... sa lasam la o parte manipularea presei in general (acum nu e vorba de presa) si sa analizam cazul in toate datele esentiale (ce raman necunoscute in general).

Acolo unde este vina lipsei de educatie sau compasiune a credinciosilor (clerici sau enoriasi) acel mare rau trebuie corectat...

| Doub a răspuns:

Nasol

| sublime89 a răspuns:

Daca chiar a spus acele cuvinte, atunci ar fi de datoria bisericii sa-i dea o sansa. Dar se pare ca ei au uitat complet ce a spus Isus despre cum ar trebui ajutati saracii. In teorie toti sunt de acord cu el, dar in practica nu prea se vede. Si Isus l-ar fi respins asa pe omul acela? Cam la asta ar trebui sa se gandeasca cei de la biserica respectiva.

| Exilee a răspuns:

STai mai ca povestea asta cu siguranta ca nu poate fi abordata prompt dintr-o etalare superficiala a datelor. Ce fel de om al strazii? Si totusi, seara Biseicile sunt inchise,deci clar persoana e un civil, iar civilii au alte masuri. Si totusi, cum era el saltat afara? Trebuie sa fi manifestat ceva inconvenient pentru cel din jur pentru ca nu ise starneste, unei persoane respectabile, riposta abrutizata daca nu s-a initiat ceva, fie el si inconstient.Deci,mai ai detalii?

| VelaJohnny a răspuns:

50% e indreptatit omul strazii, 50% nu (strict opinita mea si sa explic de ce). In biserica se afla si lucruri de valoare, care ar putea fi sterpelite, iar asta e un motiv pentru a nu lasa oamenii nesupravegheati intr-o astfel de cladire.

Ar fi indreptatit sa ramana acolo deoarece iubirea crestina ar trebui sa indemne preotul sau cine e responsabil cu biserica sa se ingrijeasca de sarac, de orfan, macar cu un astfel de ajutor aparent mic. Decat frigul de afara si vantul puternic, eventual o ploaie, mai bine pe o podea rece dar mai ferit de frigul de afara. Apoi, daca nu ii permit sa ramana in biserica, poate sa se ingrijeasca de el o zi/doua sa ramana la acel om peste noapte. Chiar si pe hol daca ar dormi, ar fi bine. Dar din nou, oamenii is suspiciosi legat de furt. Deci, 50% pentru, 50% contra. Si nu cred ca un om al strazii chiar ar vrea sa se dedice cu totul lui Dumnezeu daca asta inseamna sa doarma in biserica laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi adevarat ori nu, limba este mica dar se invarte in gura ca un titirez, uite ce ai postat tu si ce au indrugat unii despre preoti bani si altele.In fond fiecare-si va plati oalele sparte da pentru minciuna si cuvinte mincinoase spuse fara temei, va da fistecare socoteala.

| AlexandraSocaci a răspuns:

Mi se pare inuman ceea ce fac bisericile si unii preoti pentru bani. happy