| anonim_4396 a întrebat:

De unde putem sti care este religia adevarata?

55 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Care este religia adevarata, eu cred ca in privinta crestinismului singura carte care poate elucida acest aspect este Biblia. Aici se gaseste adevarul iar pentru noi care credem ca traim in perioada de dupa apostoli a mai ramas Apocalipsa sau cartea Revelatiei. Din aceasta putem gasi in acest sens un verset care indica in mod clar care este adevarata religie: Apocalipsa 12, 17 " si balaurul (satana), maniat pe femeie (biserica) s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintiei ei care pazesc Poruncile lui Dumnezeu (cele 10 porunci) si tin marturia LUI Isus Hristos. Parantezele sunt pentru atei deoarece crestinii au aceste explicati dinainte de aparitia crestinismului ca religie oficiala.

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

"eu cred ca in privinta crestinismului singura carte care poate elucida acest aspect este Biblia"

Da, da, sigur! De aia sunt atat de multe cultele care se bazeaza pe Biblie. Pana la urma care dintre voi are dreptate? Penticostalii care bolborosesc ca demonii, carismaticii care fac vindecari "miraculoase", aia de se joaca cu serpii veninosi, aia de vin la adunari in c*r*l gol, sau voi de tineti sambata si mancati mancare cusher in speranta ca o sa-i convertiti pe evrei?

| LePotato a răspuns (pentru Jardelin):

Tu de ce religie apartii?

| Jardelin a răspuns (pentru LePotato):

Crestin ortodox.

| LePotato a răspuns (pentru Jardelin):

Si consideri Crestinismul religia cea corecta(adevarata)?

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

Parca ma adaugasei la "ignore", da tinere, Biblia spune cine sunt cei ce fac parte din poporul lui Dumnezeu. Si nu uita, mancarea noastra cusher o mananca tot globul, poate chiar si tu, oare ca o fi rea?

| Jardelin a răspuns (pentru Jardelin):

Eu parca nu imi aduc aminte sa-ti fi dat tie vreodata ignore. Dar ma rog, ma mai lasa si pe mine memoria, plus ca periodic mai fac si "gratieri". laughing

Iar daca nu ti-am dat ignore nu inseamna ca nu ma enervezi! De multe ori esti rautacios, vorbesti in necunostinta de cauza si te dai superior altora. Dar deh, e de inteles. Mandria protestanta caracteristica!

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

Băi Nea Dane (daca ma iei cu "tinere" inseamna ca tu esti batran deci pot sa folosesc formule de respect, nu?), eu mancare cusher nu cred ca am mancat in viata mea. Insa tin toate posturile de peste an si chiar daca mai consum si carne (cu precadere de vita si oaie), nu bag in mine ca porcu'. Cumpatarea, Nea Dane, cumpatare si infrânare, imbuibarea nu e bine-placuta Domnului!

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

Foarte bine, cumpatarea este un lucru bun, poate mancare declarata cuser nu ai mancat dar mancare adventista oi fi mancat. Poti sa-mi spui cum vrei si daca te inervez din cand in cand poate e si din cauza ca-ti lipsesc argumentele si adevarul doare cand nu-i de partea ta.

| Dandanache a răspuns:

Crestinii iti vor spune din Biblie. Musulmanii din Coran. Hindusii din Vede etc. Religia e ca si o echipa de fotbal. Sunt cam aceiasi suporteri. Ai echipa, are valoare, restul sunt de pluton.

| sabin89 a răspuns:

Cel mai simplu mod de a afla care e religia adevărată: Îl întrebi pe preot sau pe predicatorul unei confesiuni. Ei sigur știu. Nu știu de unde știu, dar știu.

| KillMePlease a răspuns (pentru sabin89):

Pe principiul : da-mi 10 lei ca sa te mint si tu sa ma crezi.

| danay72 a răspuns:

Din Biblie, daca o analizezi cu atentie poti vedea care e religia adevarata.Matei7:21-23

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Nu ar trebui sa citeasca si restul cartilor religioase? Cand spui ca cele mai bune fructe din lume sunt merele, ma gandesc ca ar fi trebuit sa incerci si altele inainte, nu?

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Ai citit Vedele? Le-ai analizat cu atentie?

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Despre aflarea crestismului adevarat, Biblia e cea care ofera raspunsul.

| Narcis2007 a răspuns (pentru danay72):

Pentru aflarea islamului adevarat, coranul e cea care ofera raspunsul

| danay72 a răspuns (pentru Narcis2007):

O persoana sincera cand studiaza Biblia isi da seama care dintre cele peste 10000 de secte si religii e cea adevarata.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Asta zic sectantii, evident fiecare despre secta lui, cand de fapt toti interpreateaza aceeasi poveste fara nici o baza reala.
Toti au descoperit miezul din caisa, uitand, sau ignorand ca de fapt caisa e putreda.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Analizarea atenta a Bibliei ajuta o persoana ca sa isi dea seama care religie aplica ce spune ea.De exemplu, Exod20:4,5 spune,, sa nu iti faci chipuri cioplite,,.Un om atent, elimina din start religile care fac acest lucru, pentru ca isi da seama ca ele nu aplica Biblia.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Da, cum de exemplu spune si:

Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

La fel, dupa logica ta trebuie eliminati cei care nu fac asta. Ma indoiesc ca secta ta nimiceste vreunul de alta religie. daca ar fi fost asa, cel putin pe aici erati demult interzisi si prin parnaie. Ideea e ca toata povestea e un bullshit si fiecare cult sau secta o interpreteaza dupa capul ei, in functie de interes si de cum i-a taiat capul pe liderii lor. Sper ca nu ma iei cu metaforele si cu alte abureli acum.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Ca sa intelegi acest verset, trebuie sa vezi si alte versete care se completeaza cu acesta.Romani10:4.Azi Dumnezeu nu omoara pe nimeni, pe fiecare lasa sa decida ce vrea sa faca, dar la timpul stabilit fiecare vom raspunde pentru actiunile noastre.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Pff..hai sa fim seriosi...ce are sula cu prefectura.laughing
Explicatiile tale fanteziste deja cad in penibil asa ca n-are rost sa mai continuam. Ce era de demonstrat s-a demonstrat deja...

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

"Romani10:4"
Ce naiba legatura are versetul asta cu discutia noastra, ca acum am vazut ce scrie, ma luasem dupa ce ai zis tu ca ar scrie...

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

Pentru o persoana care citeste cat de cat Biblia, intelege ca Isus a fost cel care a abolit legea lui Moise si azi crestinii nu mai respecta legile date in legea mozaica.Adica,nu mai omoara pe nimeni Dumnezeu, cum a procedat in vechiul Israel.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Adica spiridusul s-a razgandit...ce mare problema, nu?
Tocmai, daca citesti povestea aia se razgandeste de sute de ori in diverse privinte, orice om normal ar considera ca un astfel de personaj are tulburari psihice majore, dar cei ca tine, adeptii lui adica, din dorinta nebuna de a primi nu stiu ce naiba, in principiu viata aia vesnica pe care v-o tot flutura astia pe la nas, ajung sa inghita toate tampeniile.

| danay72 a răspuns (pentru Holiday):

O seara buna.

| hypothesis a răspuns (pentru danay72):

Si cum ajungi la Biblie? Nu trebuie sa iei oare la rand toate cartile "sfinte" ale Pamantului si sa ajungi la concluzia ca Biblia e cea mai cea dintre toate?
Chiar si asa, nu poti arata/demonstra ca Dumnezeu exista, poti doar crede si atat. Spui "Cred ca exista...", si nu "Stiu ca exista...".

| hypothesis a răspuns (pentru Dandanache):

Asta i-am zis si eu pana sa citesc comentariul tau.

| danay72 a răspuns (pentru hypothesis):

Dar, ai citit Biblia? Daca te apuci sa ciesti toate ideile oamenilor din carti care vorbesc despre Biblie, pot fi subiective, dar daca citesti Biblia, singur ajungi la concluzia corecta. Apoi, faptele oamenilor arata daca religia lor e adevarata.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Si intrebarea era despre CRESTINISM sau despre RELIGII?hee hee

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Total gresit! Tu uiti ca Matei la fel ca si rabinul Isus din Nazaerth aveau religia MOZAICA si nu crestina, asa ca daca te iei dupa ce spune Matei si mai ales Isus...atunci de ce esti crestin? Din greseala sau din lipsa de cultura?

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Total gresit! Biblia nu are absolut nicio lagatura cu crestinismul, fie el "adevarat" sau mincinos. Biblia este scriptura religiei mozaice pe care crestinii au furat-o de la rabinii greci care au tradus tanahul religiei mozaice si l-au numit Septuaginta, dupa cei 70 de traducatori, asa ca Biblia nu ofere niciun raspuns celor care stiu care este originea ei

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Depinde cat este de luminat la minte atunci cand citeste Biblia, daca este luminat stie ca absolut toate cele 10 000 de secte crestine sunt total gresite, singura SECTA pe care chiar Isus a infintat-o si propovaduit-o a fost Secta Nazariteanului, secta apartinand de religia MOZAICA si nicidecum crestina.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Exodul nu spune absolut nimic crestinilor, el este scris si adresat doar celor de religie mozaica, asa ca un om luminat si inteligent nu ia de buna ce este spus altora ci trebuie sa asculte de ceea ce i se spune lui! Si Dumnezeu nu a spus niciodata nimic crestinilor!

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Daca studiaza Biblia, ai zis bine, afla religia adevarata, pe care Isus a predicat-o.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Crestinismul adevarat e singura religie adevarata enuntata in Biblie. Celelalte religii care vorbesc despre Cristos, dar nu indeplinesc toate cerintele sale, fac parte din crestinatate.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Ceea ce a predicat Isus nu era religie adevarata, (ci religie mozaica) dar se poate spune ca este crestinism adevarat, si nu sarlatania politico-securista cu aspect religios care este vanduta oamenilor ca fiind crestinism

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Da,azi oamenii din nefericire nu se mai bazeaza pe Biblie, pentru a afla religia adevarata, ci pe ceea ce zic capii religiosi.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Foarte bine ca lumea nu se bazeaza pe Biblie, adica pe o carte furata de niste sarlatani care au modificat textul initial si au completat-o ca sa corespunda sarlataniei lor, dar si mai grav este ca se iau dupa capii religiosi adica dupa capii celor care inseala oamenii

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Scuza-ma, mai reiau o data: ce treaba are raspunsul cu intrebarea? happy Intrebarea e despre RELIGII, nu doar CRESTINISM. Sincer, voi Martorii, cand opriti oamenii pe strada la o discutie si oamenii va mai pun o intrebare, le raspundeti vreodata la subiect?hee hee

| anonimg a răspuns:

Cum putem afla religia adevarata? Pai Mahomed a murit pentru tine? Ori si-a dat viata Budha pentru ca tu sa ai viata si sa fii fericit pe pamant? Nicidecum. Cine iti iarta pacatele?
Daca iti pui intrebarile care trebuie, atunci vei si gasi raspunsuri la ele.
Iar daca intrebarile de mai sus isi gasesc raspunsul la Isus Hristos, atunci raspusul la intrebaea ta va fi acesta: religia(mai bine spus confesiunea) adevarata este aceea care este ce-a mai aproape de Biblie in respectarea principiilor ei.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Prometeu s-a sacrificat pentru omenire. Oare asta determina care e religia adevarata? Interesant.

"aceea care este ce-a mai aproape de Biblie"... dar pe ce criterii ai ales? Pe baza unui sacrificiu? Mai multi zei / semizei s-au sacrificat pentru oameni intr-un fel sau altul, nu doar isus.

Daca eu zic " religia adevarata este aceea care este mai aproape de Vede", accepti afirmatia asta ca fiind corecta? Mai mult ca sigur nu? Poti sa zici de ce nu fara sa bagi favoritismul in discutie?

| milan9 a răspuns:

Exod 20,4-5 trebuie înțeles doar în contextul evreilor, și doar în contextul iminenței coruperii credinței evreilor, tentazi de zeii asirieni, babilonieni, (de acum 4000 de ani!) etc...

În Vechiul Testament, după PORUNCA a II-a, tot de la Dumnezeu, evreii au mai primit și porunca de a-și face "chipuri cioplite" cu serafimi deasupra Chivotului, chiar deasupra locului prezenței Sale, deasupra locului către care evreii aveau să se închine!

Asta ce mai înseamnă? Că Dumnezeu S-a contrazis pe Sine? Nu, nicidecum! Ci doar că Biblia nu se interpretează în mod preferențial, cum doresc unii iehovisti cu "ochelari de cal". Altfel, de la 40000 ajungem repede la 100000 de secte de origine creștină… sad

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.
Fiecare din cele 40000 de culte si secte se imagineaza a fi in pielea "personajului principal" dar acesta e unul singur. Este o SINGURA credinta confirmata de Dumnezeu in lume...

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Holiday a răspuns:

Nu putem asocia cei doi termeni, adica "religie" si "adevarat".

| sublime89 a răspuns:

De unde putem sti ca una dintre ele e adevarata?

| LePotato a răspuns (pentru sublime89):

Asta ar fi concluzialaughing

| Dorugar a răspuns:

Foarte simplu poti afla care este religia adevarata. Dar mai intai trebuie sa intelegi ce inseamna cuvantul RELIGIE si de unde vine el si cum se trduce in romana. Afla ca cuvantul religie vine de la latinul REligo, care se traduce in romana cu "a relega" adica a relega pe om de Dumnezeu si invers.
Acuma uita-te la religiile pe care le cunosti, si vezi care are o legatura permanenta cu Dumnezeu facute prin RELEGARI zilnice, adica daca preotul spune o rugaciune vezi care este raspunsul imediat al lui Dumnezeu raspuns primit datorita RELEGARII permanente clare cu Dumnezeu, si nu o legatura facuta cu Domnul Nimeni de Niciunde.
Eh pe aceste criteriu de control poti vedea care este religia adevarata care face legatura cu Dumnezeu!
Si stii ce vei gasi?
Vei gasi faptul ca absolut nicio religie nu face legaturi cu Dumnezeu dar ca legatura o face STIINTA prin faptul ca ea descopera si apoi pune in practica Legile dupa care lucreaza Dumnezeu. si astfel oamenii au ajuns sa faca minuni püe care nici Dumnezeu nu le visa, gen transplante de inima, sau imbunateste prin inginerie genetica porumbul facut de Dumnezeu ++++ multe altele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare religie vede o anumita parte dintr-un intreg.Toate au dreptate in felul lor.
Exista religii pentru incepatori si religii pentru avansati.
Fiecare are religia pe care o merita la un moment dat.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci toate religiile sunt adevarate? (intr-o oarecare masura?)

"Exista religii pentru incepatori si religii pentru avansati." care e pentru incepatori si care e pentru avansati?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce intelegi tu prin "religie adevarata"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista! Sunt chestii in care esti invatat sa crezi, dar daca descoperi ceea ce trebuie, o sa-ti dai seama ca asa cum gndesti... asa esti! N-ai de unde sa stii care este religia adevarata! ica, lumea a fost creata de D-zeu si noi la fel. Restul sunt zei. Oamenii care au facut fapte bune si numai bine au fost considerati zei! Dumnezeu= Domnul zeu.
Nu exista!

| Gabi1359 a răspuns:

Sti daca te uiti mai bine in biblie observi multe rahaturi care nu au nici o legatura cu iubirea falsului Isus.
http://bucurialuisatan.com/satanism-spiritual/ citeste tot apoi poti sa imi zici ce vrei.