| anonim_4396 a întrebat:

De unde si cum sa învăț religie crestina explicata singur acasă? Vreau mult asta.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Au pocăiții cursuri online. Sola Scriptura, parcă.

| anonimg a răspuns:

Este bine să avem momentele noastre de studiu unde să fim doar noi și Dumnezeu. Dar acestea trebuie să fie momente; și trebuie să fie și Dumnezeu cu noi, pentru că natura umană de una singură ar interpreta adevărurile divine în favoarea diavolului (adică spre răul nostru).
Acasă putem să studiem Biblia. Găsești Biblia la librăria SolaScriptura din localitatea ta (adresa ei o găsești pe internet.

| KovacsB a răspuns:

Tu chiar crezi ca mai intereseaza pe cineva ce vrei sau ce crezi?

| Xox0 a răspuns:

Sunt multe canale pe YouTube. Nu stiu daca poti intelege religia de unul singur. Deci cauta pe net, gasesti multe explicatii.
Poti vorbi si cu un preot sa iti fie mentor

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cumperi Ghidul micului sectant de la o librarie preferata si apoi iti faci religie de capul tau acasa, cum ar zice unii home alone. Daca mai faci si un prozelitism agresiv, iti poti infiinta o secta ca adventistii!

| AngheleacuRares2009 a răspuns:

Salut.Poti citi"Mica Biblie"este un fel de Biblie, dar pe înțelesul celor mici, sau celor"începători"! Daca găsești ceva ce nu înțelegi, caută pe internet versetul și îți arată acolo explicația!