| aabaaab3278 a întrebat:

De unde stii ca religia pe care o urmezi este cea corecta? Sunt 22 de religii in aceasta lume, sa presupunem ca ar fi cea corecta crestinismul.dar care? Sunt 50 de culte daca nu mai mult crestine, care din ele e cel corect? Nu uitati ca am exclus toate celelalte religii.

55 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din BIBLIE, acolo scrie TOT in ceea ce priveste religia crestina. DIN ORICARE TRADUCERE VREI TU. Nu te mai zbuciuma, cine CAUTA, GASESTE, cine "BATE" i se va deschide, totul tine DOAR de o dorinta REALA.

| MenInShadow a răspuns:

Nici unul, si toate. Ideea e ca nu se stie daca este vreunul corect, sau daca nu este nici unul.

Imagineaza-ti urmatoarea chestie. Te nasti de 3 ori in 3 locatii diferite. Odata in Romania, apoi in China, si apoi in Arabia (sa zicem).
Care religie este corecta atata timp cat daca te nasti in Romania te nasti sub influenta crestina, daca te nasti in China sub influenta Budista si daca te nasti in Arabia sub ce influenta au ei (nu ma judecat pentru cunostintele mele in materie de religii, nu sunt prea vaste).

Ideea este ca multi oameni au o anume religie doar pentru ca s-au nascut intr-o parte a globului. Daca se nasteau in alta parte, aveau alta religie.

Deci, daca locatia influenteaza atat de mult religia, ce ar inseamna, ca un copil care se naste in alta parte a globului este vinovat ca nu este Ortodox? Si ca el trebuie sa ajunga in iad? Pentru ce, ca nu si-a petrecut anii din viata studiind toate religiile in cautarea religie perfecte?

Nu cred. Parerea personala e ca majoritatea religiilor sunt o mare tampenie. Nu toate, dar majoritatea.

Nu o sa stau sa-ti dau exemple despre inutilitatea bisericilor si despre influenta impusa in cartile teologice si unele pasaje din Biblie care te influenteaza (sa fim seriosi, cat de prost sa fi sa crezi ca in mii de ani de cand exista biblia nimeni n-a schimbat nimic in ea in scop personal, ca sa te influenteze), pentru ca sper ca intelegi si tu aceste lucruri.

Prefer sa nu cred nici in Dumnezeul ortodox, nici in Alah, nici in Buda sau Budha sau cum s-o scrie, si nici nimic.

Prefer sa cred intr-un ser suprem, creator, care nu impune o regula gen "Sa nu minti. Punct.", pentru ca e imposibil sa nu minti, ca si ser uman.
Gandeste-te. Daca te nasti in pacat, si mori in pacat, nu ar trebui sa iti petreci viata in biserica si facand numai ce zice popa si devenind un bun crestin, o marioneta care face ce i se spune?
+1 pentru biserica minus o viata pentru noi.
Aia e deja o tampenie.

Prefer, cum am spus, sa cred intr-un ser creator, suprem, si sa urmez o reguli simple pe care mi le impun eu, o fiinta capabila sa faca diferenta intre bine si rau:
- Sa nu mint contstant si degeaba, de exemplu sa nu ma laud mintitnd (evident, sa nu ma laud deloc), si nimic ce tine de o minciuna spusa degeaba, aiurea.

- Sa nu omor, sa nu ranesc oameni fara nici un motiv (gen sa ma apar pe mine).

- Atunci cand am posibilitatea sa fac un bine, sa-l fac, ca nu-i mare lucru.

Niste reguli simple, usor de urmat, care nu ofera bisericii control total asupra viitorului vietii mele de dupa moarte.

Si daca te gandesti "Pai mai sunt si alte reguli, sa nu inseli, sa nu furi, etc etc", ai dreptate, dar ma gandesc si eu ca acele lucruri pot fi gandite de orice om cu jumatate de neuron, capabil sa-si dea seama ca nu trebuie sa faci acele lucruri.

Atata timp cat esti capabil sa faci diferenta intre bine si rau, nu ai nevoie de reguli, e o matematica simpla. Alegi sa faci rau? Esti vinovat. Alegi sa faci bine? Nu esti vinovat. Simplu.

Deci nu, nu consider ca religia pe care o urmez este cea corecta, din moment ce nu urmez nici o religie. Si nici 'calea' pe care o urmez nu o consider corect.

Prefer sa-l las pe acel ser suprem sa decida ce-i corect si ce nu in materie de credinta, pentru ca sunt destul de sigur ca, fiind superior noua, stie ce-i bine si ce-i nu.

| aabaaab3278 explică (pentru MenInShadow):

In China sunt si musulmani si crestini.

| MenInShadow a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ti-am spus, nu stiu religiile, si da, peste tot sunt tot felul de oameni religiosi, dar uite, inlocuieste tarile cu familiile.
Te nasti intr-o familie ortodoxa, e posibil sa devii si tu ortodox, te nasti intr-o familie de catolici, ai posibilitatea sa devii si tu catolic.
Mediul in care te nasti influenteaza mult prea mult religia ca sa putem spune care-i cea adevarata, pentru ca daca exista doar o singura religia adevarata, e posibil ca 80% din populatia planetei sa fie de alta religie, si inseamna ca toti ajungem in Iad.
Ar fi o prostie, si presupun si eu ca daca Dumnezeu este atat de maret, s-a gandit la chestia asta cu mult inaintea noastra, si-a dat seama ca suntem mult prea prosti ca sa ne rezumam la a crede in el si atat, si nu o sa considere religia ca un factor de decizie intre a merge in Iad si in Rai.
Presupun, nu am de unde sa stiu sigur.

| danay72 a răspuns:

Ghidul e Biblia. Daca studiezi atent Biblia, iti dai seama care e religia adevărata, ea se bazeaza in totalitate pe respectarea principiilor biblice.

| Ager a răspuns:

Cea care are iubirea în mijlocul ei. Cea care e în toată lumea

| aabaaab3278 explică (pentru Ager):

Care fiind aceea?

| mentholinks a răspuns:

Isus spunea:
"Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rau nu poate face roade bune.
Orice pom, care nu face roade bune, este taiat si aruncat in foc."
"Nu orisicine-Mi zice: Doamne, Doamne! va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri.
Multi imi vor zice in ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am prorocit noi in Numele Tau? N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau?
Atunci le voi spune curat:" Niciodata nu v-am cunoscut, departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege."
De aceea aleg sa nu urmez nicio religie.

| cookie01 a răspuns (pentru mentholinks):

Se traduce: Zadarnic iti faci tu o religie proprie sau faci parte dintr-un cult care se bazeaza doar pe principiile convenite dintre cele lasate de Dumnezeu. Trebuie sa fi intru totul cum au fost lasate. Vrajitoarele spre exemplu, merg si ele la biserica, si fac tot felul de incantatii cu rugaciuni. Asta nu inseamna ca se vor mantui.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Intrebarea asta a mai fost pusa de o mie de ori. E asa de greu sa dai un search?

| aabaaab3278 explică (pentru Alcyon):

Nu vreau sa dau un search, te-ai gandit la asta? Imi interzici sa o mai pun o data?

| martzian a răspuns:

Dumnezeu nu ne-a chemat la o religie. El ne-a chemat la o relatie. Prin urmare cred ca la crestintul sincer, practicant, intrebarea nu se aplica.

| aabaaab3278 explică (pentru martzian):

Acest lucru se aplica si la un musulman, hindus, budist, taoist?

| martzian a răspuns (pentru aabaaab3278):

Nu am auzit de nici un musulman, hindus, budist, taoist care sa nu urmeze o religie si care sa fie chemat la o astfel de relatie cu Dumnezeu. Am observat ca tineti de lucrul acesta ca un argument aici, care poate fi valabil doar in teorie - nu si in practica. E cam ca in papusa de sare si marea. Veti intelege doar experimentand care este diferenta dintre un Dumnezeu real si un surogat.

Hristos este unic in ceea ce ne ofera si in ceea ce ne cere. Si nimic nu seamana, daca vom compara cu orice alta forma si religie - chiar si cu religia crestina, adesea prost inteleasa si aplicata. Daca nu ma crezi, vezi desele exemple de musulmani care in zilele noastre devin crestini in urma unor intamplari cel putin bizare, supranaturale, cu riscul de a-si pierde viata si de a-si pune in pericol familia.

| aabaaab3278 explică (pentru martzian):

Tu ai citit ce ai scris mai sus si ce ai scris acum? Va bateti cu pumnul in piept ca (,) crestinismul trebuie urmat ca mai apoi sa imi spui ca Dumnezeu ne cheama la o anumita religie iar in final sa-mi spui ca Hristos este calea.
Musulmani am vazut foarte putini care sa se converteasca la crestinism, ei raman la extremismul lor.

| martzian a răspuns (pentru aabaaab3278):

"ca mai apoi sa imi spui ca Dumnezeu ne cheama la o anumita religie" - Imi arati te rog unde am spus asta?

| aabaaab3278 explică (pentru martzian):

"Dumnezeu nu ne-a chemat la o religie. El ne-a chemat la o relatie. Prin urmare cred ca la crestintul sincer, practicant, intrebarea nu se aplica."
Religia ce este? nu e relatia omului cu Dumnezeu?

| martzian a răspuns (pentru aabaaab3278):

Din nefericire nu. Asa cum este ea (prost) inteleasa, este mai degraba un set de reguli si de lucruri de bifat.

| cookie01 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Sa stii ca inainte nu erau religii. Erau doar cei cu Biserica si cei pagani. Religia si-a facut aparitia in anul 1054, cand a avut loc marea schisma. Biserica s-a impartit in doua, Ortodoxa si Catolica. Mai apoi au luat nastele sectele, care in prezent sunt de ordinul sutelor de mii. Doar religia ortodoxa pastreaza nestirbite toate pricipiile lasate de Mantuitor.

| aabaaab3278 explică (pentru cookie01):

Deci tot ce nu apartinea Bisericii nu exista sa inteleg.

| aabaaab3278 explică (pentru martzian):

A, deci daca nu exista Biblia, respectiv religia, dv. nu stiati ca e imoral sa minti, sa furi, sa iti urasti aproapele si de asemenea nu stiati ca o crima se pedepseste?

| cookie01 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Nu intelegi sau nu vrei sa intelegi.

| aabaaab3278 explică (pentru cookie01):

Ba inteleg, vrei sa o spui mai indirect ca tot ce nu apartinea Bisericii era o ideologie gresita

| martzian a răspuns (pentru aabaaab3278):

Probabil ca ar trebui sa recititi ce am scris de fapt. Nu era chiar atat de greu.

| aabaaab3278 explică (pentru martzian):

Eu citesc si ma gandesc de mai multe ori inainte de a da raspunsul, iata ce ati scris:
"Din nefericire nu. Asa cum este ea (prost) inteleasa, este mai degraba un set de reguli si de lucruri de bifat."
Deci, daca nu era religia, dv. nu constientizati acele lucruri spuse de mine?

| martzian a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ma bucur ca citesti, dragule, desi atentia nu se vede. Acum incearca sa si intelegi ce am scris. Daca eu spun ca religia prost inteleasa este doar „un set de reguli la care aderi orbeste si nu o relatie", iar tu imi raspunzi cu „a, deci daca nu era Biblia nu stiati ca e imoral sa minti, sa furi, sa iti urasti aproapele si nu stiati ca crima se pedepseste", ce mai ramane? Este clar un singur lucru: introduci un argument nefericit doar pentru ca l-ai gasit pe unele forumuri dar din afara sferei discutiei.

| aabaaab3278 explică (pentru martzian):

1. La ce reguli TREBUIE sa aderi orbeste? Cred ca legile
2. Nu am nevoie sa caut pe vreun forum, sunt capabil sa gandesc si singur.
Tot nu mi-ati raspuns la intrebare, daca nu era religia, sau mai nou numita "setul de reguli la care trebuie sa aderi orbeste" nu faceati diferenta dintre bine si rau? Ori evitati ori asa este, daca este a doua varianta, lamentabil lucru.

| martzian a răspuns (pentru aabaaab3278):

Uite aici se produc rupturile dintre noi. Eu NU am spus nicaieri ca daca nu era Biblia nu faceam diferenta intre bine si rau. Am spus doar ca argumentul folosit (fie si ca intrebare) e dintr-un alt registru si dintr-o alta discutie. In cazul in care nu este luat orbeste si aruncat in discutie, nu mai ramane decat o varianta, aceea ca nu citesti cu atentie si nu intelegi ce spune interlocutorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu. Cred că, dacă toate religiile de pe faţa pământului le-ai studia, la fiecare ai găsi ceva de spus, ceva ce să nu ţi se pară a fi bine. Câte religii or fi, un singur Dumnezeu este. Dacă m-am născut aici şi m-am pomenit creştin-ortodox rămân aşa, dar pentru că aleg asta. Că poţi să studiezi, să treci la ce religie vrei, la ce cult vrei. Cert este că prin studiu afli că unele au apărut relativ recent. Urmez pe cât pot să fac binele şi nu răul, să mă gândesc, aşa cum spunea un părinte, ce ar face Iisus?, pentru că dacă stăm să ne gândim iubirea e deasupra a toate, e cea mai puternică.

Răspuns utilizator avertizat
| Deliiiia a răspuns:

Religia perfecta e cea a carui caracteristici corespund intr-o oarecare masura principilor si idealurilor omului. E, in fond, obiectul prin care se indeplineste nevoia omului de a crede in ceva, de a trai cu siguranta unei superioritati veghetoare. Analizand caracteristicile fiecareia, omul poate decide care religie prezinta valori pe care le considera adevarate. Tot el poate sa nu simta aceasta nevoie si sa se declare ateu.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ortodoxia.

"Cuvântul „ortodox" provine din două cuvinte greceşti: „
orthos
" (drept, corect sau adevărat) şi

doxa
" (glorie, onoare, laudă, închinare) şi este în general folosit cu sensul de „închinare adevărată",
dar şi ca „doctrină, învăţătură adevărată" pentru că cele două sensuri sunt strâns legate. Termenul
de „ortodox" a fost folosit pentru a arăta diferenţa dintre învăţătura corectă a bisericii creştine
timpurii instituită de apostolii lui Hristos şi învăţăturile noi, eretice sau eterodoxe introduse mai
târziu."

„Dacă păziţi poruncile Mele, veţi rămâne întru iubirea Mea, după cum şi Eu am
păzit poruncile Tatălui Meu şi rămân întru iubirea Lui. Acestea vi le-am spus, ca
bucuria Mea să fie în voi şi ca bucuria voastră să fie deplină. Aceasta este porunca
Mea: să vă iubiţi unul pe altul precum v-am iubit Eu. Mai mare dragoste decât
aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi. Voi sunteţi
prietenii Mei, dacă faceţi ceea ce vă poruncesc". (Sfânta Evanghelie după Ioan
15:10-14)"

http://crestini.info/pdf/ortodoxie.pdf

| Amegadaisuki a răspuns:

Aproape toate religiile il au la baza pe Isus Hristos si Dumnezeu, deci daca crezi in Isus si ai o relatie personal nu cred ca, conteaza religia

| cookie01 a răspuns:

Lumina de la Ierusailm! La care dintre credinciosi se aprinde, aia e cea corecta. Singura dovada vizibila (vazuta cu ochii).

Răspuns utilizator avertizat
| aabaaab3278 explică (pentru cookie01):

Asta e dovada? S-a demonstrat ca acea lumina este de fapt un fenomen chimic. Altfel s-ar fi convertiti toti musulmanii si evreii la crestinism, nu crezi?

| cookie01 a răspuns (pentru aurelian87):

Nimeni nu intra nimeni nu iese in acel timp. Eu te sfatuiesc altceva, daca duci lipsa de cultura nu te baga pe un domeniu unde risti sa devii penibil cu aceste aberatii.

| cookie01 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Unde s-a demonstrat? Pe "net"? La interenet se rezuma toata viata unui om, se pare. La proxima excursie pe care o vei face, in postul pastelui, da o raita la Ierusalim, ca sa nu mai fi dezinformat. Decat sa piezi timpul pe internet punand intrebari puierile. Poate iti va da Dumnezeu mintea cea de pe urma.

| aabaaab3278 explică (pentru cookie01):

Sa dau o raita la Ierusalim, ha? Ia da tu o raita acolo in capela sa vezi ce se intampla, o dar stai, nu te lasa. Oare de ce? greu cu logica asta.

| cookie01 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Multumesc de sfat. Chiar ma voi duce la biserica maine si voi pune un pomelnic pentru tine. Cum sa te trec oare? Oricum nu conteaza ca El stie cine esti si ce ganduri ai!

| aabaaab3278 explică (pentru cookie01):

Ma refeream la capela din Ierusalim. Multumesc pentru gest, crezi ca ma va ajuta?

| cookie01 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Negresit. Cea mai buna fapta pamanteasca pe care o poti face este sa te rogi chiar si pentru vrasmasi.

| aabaaab3278 explică (pentru cookie01):

Nu sunt vrasmasul nimanui, ti-ai facut o impresie gresita despre mine..si eu sunt om, si eu imi iubesc aproapele si ma comport ca un om normal. Numai ca logica mea vs logica religiei ma face sa fiu mai nervos pentru ca nu inteleg cum poti sa sustii asemene lucruri pe care nu le inteleg.

| aabaaab3278 explică (pentru aabaaab3278):

Vrajmasul**

| cookie01 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Cuvantul l-am folosit intr-un mod ipotetic. Nu trebuie sa sa vezi cu ochii, nu trebuie sa auzi cu urechile, nu trebuie sa gandesti cu creierul, toate acestea trebuie sa le faci cu sufletul si vei intelege tot.
O vorba veche spunea: Incercarea moarte n-are.

| aabaaab3278 explică (pentru cookie01):

Asta indeamna la vise..sa iti imaginezi ce vrei tu fara sa gandesti, sa simti, ceea ce e impotriva firii umane. Daca nu ne trebuiau simturile enumerate de tine mai sus nu am mai fi fost dotati cu ele, nu?

| cookie01 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Suflet e total diferit de vis. Nu trebuie sa visezi ci doar sa simti, dar nu cu trupul. Visul ti-l poate modela necuratul cum ii pofteste dar de suflet nu se poate atinge.

| cookie01 a răspuns:

Dumnezeu sa te ierte!

| 12345Anonim a răspuns:

Cred ca ortodoxa. Doamna profesora de religie ne-a spus ca este cea mai buna. Nu conteaza in ce cult esti atata timp cat crezi in Dumnezeu

| speşăl a răspuns:

Care vrei tu dar daca ti se intampla sa crezi in mai mult de una iti recomand o vizita la psihiatru.

| corinelmik a răspuns:

Nu conteaza ce religie ai daca crezi in Dumnezeu.Eu sunt ortodox dar nu respect calendarul ortodox cu toate sarbatorile inventate, nu pup icoanele cand intru in biserica desii toti se uita ciudat la mine, nu ma inchin si nu pup moaste, nu consider ca Duminica e ziua cea sfanta si multe altele.Deci cum s-ar spune sunt ortodox doar pe buletin.Parerea mea e ca doar ce este in inima ta conteaza, nu religia.

Răspuns utilizator avertizat