| IvanMihai a întrebat:

De unde știm că cauza care a generat Universul are caracteristicile lui Dumnezeu?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De fapt e invers: cauza care a generat Universul e Dumnezeu si ramane sa-i aflam caracteristicile.

| RAY a răspuns:

De ce trebuie sa existe un dumnezeu care sa genereze ceva? pe dumnezeu cine la generat? dorintele umane atat, mereu avem nevoie de dumnezeu cand nu gasim explicati logice si mereu gasim explicati logice si dumnezeu devine tot mai mic pe masura ce timpul trece, cauza a fost big bag ce la cauzat vom vedea daca vom trai pana se afla asta, in orice caz nu e nici un zeu implicat in asta te asigur

| sublime89 a răspuns:

Nu stim asa ceva. E o inventie de-a unora cu gandire mai slaba.

| Staind a răspuns:

Nu stim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii de stiinta stiu ca nu.Crestinii cred ca da.Deci vezi tu? E o diferenta intre a sti si a crede.ce spun oamanii de stiinta, stiu si eu.dar de unde nu mai stiu ei, incep eu sa cred ca Dumnezeu a avut un cuvant de spus l-a spus, si prin el toate s-au facut.nu se potrivesc datele imprecise, timpul.dar Dumnezeu e stapanul vesniciei, si pentru el nu prea conteaza cum am impartit noi timpul.

| 6684464 a răspuns:

Daca poti tu(sau oricine) sa explici aparitia materiei... spune-mi si mie.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Deci tu te lasi influentat de altii? pai stii totul despre creatie, pentru ca tot ce a zis Isus s-a infaptuit, numai Dumnezeu poate spune is FACE > isus in Zahharia ca va veni si va trai printre noi, a venit ca Isus, nu te poti preface ca nu, a venit!

Isus mi-a raspuns rugaciuni, ca si cum va face pentru toti ce se pocaiesc.

Context
A Gentle Answer Turns Away Wrath
…28The heart of the righteous ponders how to answer, But the mouth of the wicked pours out evil things. 29The LORD is far from the wicked, But He hears the prayer of the righteous.

Din experienta zic ca Lui Dumnezeu ii pasa de cei ce vor sa faca Voia Lui.
Cum a promis in Cuvantul sau, ca Dumnezeu sta departe de pacatosi dar asculta pe cei drepti

Aia e legea, nu ai cum sa o schimbi,
Dumnezeu a zis si a infaptuit

https://www.youtube.com/watch?v=KQB5acwM5qk

https://www.youtube.com/watch?v=Bk0ZcBj-VYY

Ori ai evoluat ceea ce a fost demonstrat nestiintific, ori cineva te-a creat, nu exista intre :)
http://sunszet.tumblr.com/post/138452363112/science-is-a-failure-guess-

| Mecanic a răspuns:

De fapt stim ca cauza este cacofonie.