| anonim_4396 a întrebat:

Deci eu nu inteleg de ce preotii spun sa fim buni, când ei sunt mai pacatosi ca noi. De ce? Cu ce scop?
(prima, mint, aII-a mea întrebare la Religie..huh, Doamne ce am?)

Răspuns Câştigător
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ca altfel ce?
heh. ce tupeu de borfash pe popalauhappy se crede la el in biserica sau ceva.

31 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Preotii NU sunt mai pacatosi, nici decat tine, si nici decat mine... thinking

Majoritatea preotilor pe care îi cunosc sunt oameni foarte deschişi la minte, binevoitori şi oneşti. Şi nu puţini dintre ei aşează pe primul loc comunitatea înaintea propriei familii...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Da, ai dreptate, sunt mult mai pacatosi. Am vazut un preot care făcea ca posedatul prin mall.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acela nu este preot.
Tipul respectiv se numeste Nadejde Constantin, este cetatean american de origine romana, are 40 de ani, a fost arestat de cateva ori in Arizona si nu figureaza în evidenţa niciunei unităţi bisericeşti din Romania.
Daca cineva isi cumpara haine negre inseamna ca este preot?
Nu trebuie sa te lasi manipulat atat de usor.
Faptul ca dai atat de usor crezare MASS-MEDIEI patronate de proprietari necrestini sa stii ca e un lucru ingrijorator... sad
Nu e bine sa crezi imediat tot ce vezi pe youtube. sad

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Oricum, nici nu mă duc la biserica. Adică, de ce sa te rogi la niste tablouri? Sau la niste sclupturi, sau la preot, ca doar nu e el sfânt. Toate sunt făcute de om. Nimic de acolo nu e făcut de Dumnezeu. E mai bine sa te rogi in mintea ta, nu sa te duci la biserica si sa auzi toate babele barfind.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

In crestinism, importanta rugaciunii in comun nu este pusa la indoiala. Crestinii primilor comunitati, in primul secol crestin, se adunau in ziua de duminica- ZIUA INVIERII.

Tot Biserica este spatiul lasat in mod special pentru LUCRAREA HARULUI DIVIN. Acest lucru nu poate fi suplinit acasa.
Tu mergi pe principiul ca decat sa nu faci nimic, sa nu te rogi deloc, mai bine sa te rogi "in mintea ta", dar varianta cea mai buna este colaborarea cu HARUL lui Dumnezeu... thinking

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt toti sfanti, dar, dupa cum spuneam,...
"preotii NU sunt mai pacatosi, nici decat tine, si nici decat mine...
Majoritatea preotilor pe care îi cunosc sunt oameni foarte deschişi la minte, binevoitori şi oneşti. Şi nu puţini dintre ei aşează pe primul loc comunitatea înaintea propriei familii..."

| milan9 a răspuns:

Daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? De 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica… thinking

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Tre sa faci ce zice popa, nu ce face popa. N-ai auzit-o pe asta niciodata?

| Alcyon a răspuns:

Fiindca si ei sunt oameni?

| VibeTrix a răspuns:

Asa e si la mine! Sau politistii ne spun sa nu fumar la volan (de exemplu), cand ei fumeaza la volan. Asta am vazut si eu de mai multe ori. sad Lumea asta.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu crezi ca omul simplu a dat dovada de multa intelepciune atunci cand a spus:"Sa faci ce spune popa, nu ce face popa!"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce doctorii spun sa nu mai fumezi si ei continua sa fumeze?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vreau asta. Doar spuneam un adevar.

| Voidwithin a răspuns:

Pentru mine preotii sunt egali cu orice alt om nu dau 3 lei pe cateva studii de natura religioasa crestina si o sutana.
Iti inteleg intr-un fel indignarea dar nu merita, pierzi energie aiurea.

| anonim_4396 explică (pentru Voidwithin):

Daaaa...am scris asta doar pentru ca îmi place sa vad cum mă contrazic astia cu ideile lor sfinte. Hihih...nici măcar nu intru la categoria asta. Initial, as fi vrut sa o postez la trivia. De acolo provin eu. angel

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Sa fii binecuvantat big grin

| anonim_4396 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Sunt fata. laughing

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Binecuvantata big grin

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sorry

| anonim_4396 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Ere, alta viata. happy

| Irinelp a răspuns:

Fa ce zice popa nu ce face popa
.

| anonim_4396 explică (pentru Irinelp):

Mi-ai furat cuvintele.

| Duhovnicul a răspuns:

Ai grija cum vorbesti! waiting

| anonim_4396 explică (pentru Duhovnicul):

Sau ce...ma bati cu crucea?
Am dreptate. Chiar sunt asa. Zic...fiti buni, nu faceti păcate, etc, si ei?

| anonim_4396 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Popalau...rolling on the floor

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

ba chiar si sa zica mersi + sa faca o cruce ca nu i-am zis mult mai rau. happy

| anonim_4396 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Omule, aia a fost cea mai tare faza pe ziua de azi. Popalau... rolling on the floor

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

big grin merit funda sau ce?

| anonim_4396 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Poate...

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Duhovnicul):

Ca altfel ce?
heh. ce tupeu de borfash pe popalauhappy se crede la el in biserica sau ceva.

| cffc a răspuns:

Nu toți preoții mint.

| anonim_4396 explică (pentru cffc):

Hai, poate unii sunt cum mai sunt...