| Titel18 a întrebat:

Deci in lumea asta sunt 2 rase Neagra si Alba (dam laoparte Chinezi laughing )

Teoretic asta inseamna ca Adam sau Eva era negru/neagra?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca dam la o parte chinezii, cum ramane cu japonezii, coreenii, etc. Si ei sunt tot asiatici. Asiaticii sunt o alta rasa, deci trebuia sa spui ca lasam la o parte asiaticii, nu chinezii. Daca studiem mai bine istoria omenirii, ne dam seama ca oamenii au aparut prima data in Africa, si apoi au migrat si pe celelalte continente, iar din cauza diferentelor de temperatura, mediu, etc. au aparut schimbari fiziologice, si asa au aparut diferitele rase. Iar acum am inceput sa observam, ca rasele au inceput sa se amestece, iar in urmatorii (muuulti ani), rasele vor fi atat de amestecate, incat nu ne vom mai da seama diferentele, va exista o singura rasa. Asta nu o putem sti sigur, putem sti doar cum au aparut rasele, nu putem sti sigur daca la final va fi o singura rasa. Din cauza ca un om dintr-o rasa si un om din alta rasa se mhmm... copilul va avea caracteristicile ambelor rase, si cu cat rasele se amesteca mai mult si mai mult, aparitia unei singure rase este pe cale sa inceapa, dar vor trece mii, poate milioane de ani pana Pamantul va avea o singura rasa de oameni. M-am cam indepartat de subiect, la intrebarea cu Adam si Eva nici nu stiu daca sa mai raspund. Hai, ca raspund pana la urma. Daca Adam era singurul barbat si Eva era singura femeie, ei doi puteau sa faca un copil, doi, trei, dar pana la urma acei copii cu cine faceau alti copii, ca sa apara atatia oameni pe Pamant? Este evident ca faza cu Adam si Eva este doar o nascocire. Deci nu, nu erau negrii, pentru ca este posibil ca acesti doi oameni nici sa nu fi existat. Eu nu cred in chestiile de genu, eu ca sa cred in ceva am nevoie de dovezi, fara dovezi nu pot fi convins. Sper ca nu te plictisesti citind raspunsul. Bye!

| Titel18 explică (pentru anonimg):

Nu,chiar mi-a placut mersi mult

| Mayhem666 a răspuns (pentru Titel18):

Si eu iti multumesc pentru fundita happy

| danut a răspuns (pentru anonimg):

Ha,ha,ha, asta inseamna sa nu citesti cum trebuie Biblia sau sa ai idioti drept profesori. Daca ai fi facut scoala dupa un manual de acum..sa spunem cu aproximatie 150 ani in urma ai fi avut in acel manual doua variante, cea sa-i spunem fara Dumnezeu dar si varianta Biblica si ai fi aflat cu stupoare ca unul din fii lui Noe era NEGRU, ala de se du in Africa, ca asa zice Biblia iar acu cativa zeci de ani in urma (daca ai auzit cumva) evreii s-au dus in Africa sa-i salveze pe urmasii lui Solomon si cand acestia au ajuns in Israel au cazut pe spate vazand ca exista si EVREI ALBI. Oare pe ce lume traiti voi astia care nu credeti in Adam si Eva, eu m-am plictisit ctind un asa raspuns.

| Cliar a răspuns (pentru anonimg):

Tocmai ai explicat mai sus cum o singura rasa nu poate exista, cel putin pura, deoarece si in viitor oamenii care sunt mai putin din rasa respectiva se vor mhmmm cu aia care sunt mai mult rasa aia si va aparea inca o nuanta, cum nuantele de culori sunt infinite la fel si rasele sunt infinite, daca nu te-ai referit la o singura rasa pura atunci ce ai explicat tu este corect. happy pace

| Mayhem666 a răspuns (pentru Cliar):

Pai nu m-am referit la o rasa pura.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Toti suntem din Adam si Eva.
Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun... Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori... Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." — Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu (New York, 1972, ediţia a treia), p. 149, 150.

| anonimg a răspuns:

Si eu ma trag din mama si din tata, dar la constitutie nu seman cu niciunul dintre ei; nici la par, nici la greutate, nici la inaltime, nici in gandire. Poate o exista vreo asemanare dar nu prea se vede.
Asa stau lucrurile si cu Adam si Eva. Biblia ii descrie ca fiind oameni de statura inalta, si de o sanatate stralucita ca sa traiasca aproape o mie de ani. Cred ca erau si frumosi la chip; atat de frumosi incat ar fi o placere sa ii privesti: iesiti in mod direct din mainile Creatorului. Si nu mai vorbesc de caracter. Trebuie sa fi fost cu totul deosebiti! Eu cred ca si culoarea pielii lor sa fi fot creola. Lasand la o parte gusturile, eu cred ca aceasta culoare este ce-a mai frumoasa.
Dar din pricina pacatului, totul s-a schimbat: si culoare, si gust, si varsta, si sanatate, si inaltime, si gandire, tot.

| vocea a răspuns:

Este un paradox iisus era evreu si era alb, pentru unii discriminare fiindca nu era nici femeie, popor ales si altele

| dragos38 a răspuns:

In lumea aceasta exista 4 rase rasa alba, rasa neagra, rasa galbena si rasa rosie(amerindienii)chiar daca nu au un stat al lor, Amerindienii inca exista traiesc in rezervatii si sunt vreo 2 mil.

| 0Alexander0 a răspuns:

Misterioase sunt caile domnului...