| sabinabujor2 a întrebat:

Deci stai stai stai... daca oamenii cu pacate se duc in iad iar cei fara pacate se duc in rai,dar nu exista nici un om fara pacat pe lumea asta, atunci inseamna ca in rai nu a mai intrat nimeni de mii de ani?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

In primul rand, sufletul nu moare. Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet ALEGE SINGUR, fericirea sau nefericirea, nu ca amplasament ci ca stare a sufletului prin implinire sau neimplinire.
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| danut a răspuns (pentru milan9):

"In primul rand, sufletul nu moare."
Bai satanica, unde ai gasit tu scriis in Biblie, cartea inspirata de Dumnezeu ca sufletul NU moare? Asta i-a spus si Satana Evei in paradis:
GENEZA 3, 4. Atunci sarpele a zis femeii: "Hotãrât, cã nu veti muri:"
Iar SOLOMON spune: Eclesiastrul 9, 5. Cei vii, în adevãr, mãcar stiu cã vor muri; dar cei morti NU STIU NIMIC, si nu mai au nici o rãsplatã, fiindcã pânã si pomenirea li se uitã.
Unde vezi tu vreun suflet nemuritor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

"Unde vezi tu vreun suflet nemuritor?"
Incearca cu Biblia ilustrata pentru cei mici, sau o Biblie adevarata poate intelegi mai bine.
Majoritatea religiilor lumii afirma ca sufletul este nemuritor.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Multam pentru sugestie, crezi ca in Biblia ilustrata apare vreun
"suflet nemuritor"? A cui Biblie?
"Majoritatea religiilor lumii afirma ca sufletul este nemuritor."
Pai tocmai acest lucru arata fara prisosinta ca am dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Eventual incerca cu o Biblie care nu a fost modificata.

31 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Toti oamenii mostenim pacatul adamic.Romani5:12.Apoi iadul se refera la moarte, nu chin vesnic.Aocalipsa21:8.Cat despre cei care se straduiesc sa faca vointa lui Dumnezeu, vor putea sa traiasca pe un pamant care va fi transformat intr-un paradis, dupa sfarsitul sistemului rau de lucruri.Psalmi37:9-11

| LikeARollingStone a răspuns:

Dumnezeu crede in imperfectiune. Si Dumnezeu ii iarta pe cei care gresesc stunci cand acestia isi recunosc greseala.
Easy, huh?

| milan9 a răspuns:

Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface. sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Il inteleg pe @danut. Face parte din secta adventista, deci nu stie nimic corect despre suflet.
Ecclesiastul 9, 5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă:
,, Si ca pulberea sa s eintoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" Ecclesiast 12, 7.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

| danut a răspuns (pentru milan9):

"Il inteleg pe @danut. Face parte din secta adventista, deci nu stie nimic corect despre suflet. "
Formidabil, este evident ca eu nu stiu a citi (oare cum oi injgheba ceva cuvinte fara sti sa citesc).
"Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!"
Gata, am inteles (fara sa stii a citi) ca BIBLIA ESTE GRESITA, asa ca..de baza in credinta crestina sunt TRADITIA si istorisirile BOLBOROISITE ale preotilor lui milan9. P.S. Oare cum s-o fi pastrat religia crestina in Romania cand preotii nostri au tot BOLBOROSIT Biblia peste 600 de ani?

| sublime89 a răspuns:

Cica Isus a fost cel care a "deschis" portile raiului atunci cand a murit pe cruce. Pana la el, toti oamenii ajungeau in iad, indiferent de fapte. Atunci ne-ar fi fost iertat pacatul stramosesc, cel care nici nu exista de fapt. In fine, nu-mi place sa ma pierd in basme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste si gandeste; PRIN mancare, a scos din rai, vrajmasul pe ADAM.Iar prin CRUCE a adus, HRISTOS intransul pe talharul.ce vezi tu in aceste fapte? si ce intalegi? tu care cunosti biblia, esti destept, si cunosti si stiinta si religia? ca de aia intrebat-ai? spune-mi si vom sta de vorba.dar daca esti la fel de prost ca ateii de pe aici? ia-ti gandul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fapta buna poate sterge din "computer" una rea.
Daca dupa o fapta rea intelegi raul facut si iti pare rau, se micsoreaza mult si pedeapsa pentru acea fapta.
Daca iti ceri iertare se mai rezolva ceva, etc.
In afara de asta sunt sigur ca nu exista Rai si Iad in forma explicata de biserica.
Au interpretat gresit cateva versete.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Dumnezoh se ascunde in transcendentza. Raiul si iadul sunt metafore cacate de mintea omului prost.

| casian_6565 a răspuns:

E ca o balanta, ti se masoare tot binele facut si tot raul facut si daca ai facut mai mult bine si ai incercat sa te caiesti ajungiin rai daca nu ti a pasat de Dumnezeu nici nu se uita la tine si ingerul este martor.

| VOLVO4LIFE a răspuns:

Ai inteles total gresit, daca ai mai multe fapte bune decat fapte rele te duci in Rai, daca e invers te duci in Iad.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

De fapt, nu e aşa, indiferent câte fapte rele ai, dacă înainte de a muri te pocăieşti, e suficient. Exemplul clasic e borfaşul de pe cruce care s-a pocăit.

Cam asta e şi răspunsul la întrebare, nu prea contează dacă eşti violator, pedofil, criminal în serie, poţi fi chiar şi Hitler, tot ce trebuie să faci, e înainte să mori, să te pocăieşti.

| BlackSulphur a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

Atunci e posibil sa fie mai multi "pagani" in rai decat in iad?

| Zurelin a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

Ai inteles si mai gresit, e extrem de greu(aproape imposibil) sa ai mai multe fapte bune decat rele, DAR prin Sfanta taina a Spovedaniei si A Impartasaniei, daca te smeresti scapi de pacate.Trebuie sa te pocaiesti!(nu ma refer la schimbarea cultului ci la cairea absoluta)

| Zurelin a răspuns:

prin Sfanta taina a Spovedaniei si A Impartasaniei, daca te smeresti scapi de pacate.Trebuie sa te pocaiesti!(nu ma refer la schimbarea cultului ci la cairea sufletului). Toti oamenii au pacate, nu inseamna ca merg in iad, ci ca trebuie sa se lupte sa le fie iertate.

| Bringmelight a răspuns:

Dumnezeu nu a iertat-o pe eva pentru ca a muscat dintr-un mar si s-a razbunat pe toata omenirea? E un zeu idiot, prea prost, in numele caruia s-au dus razboaie. Ar trebui ars pe rug.

| sabinabujor2 explică (pentru Bringmelight):

N-o lua chiar asa, Dumnezeu s-a suparat pe Eva pentru ca a ascultat de Satana si nu de el, dar chestia cu razboaiele e dureros de adevarata.Pana la urma din cauza religiei s-a varsat cel mai mult sange.

| RockRox a răspuns:

Nup, toata lumea s-a dus in lumea pisicornilor si a inorogilor, zanelor fermecate etc laughing Mie o tipa mi-a spus ca nu exista iad (ea a citit biblia) si mna, deci orice ai face, tot la Barbos ajungi. laughing Si mai era o chestie, scria undeva ca Dumnezeu ii iubeste mai mult pe cei pacatosi pentru ca ei nu stiu ce fac si au cazut in blablabla-ul lu' Luci. Prin urmare mai multe pacate = mai multe stele la Barbos. Sper ca te-am luminat laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RockRox):

Esti destept ca porcu cu teleanca. ceteste raspunsul meu si ia-l ca pe o provocare.RASPUNDE TU daca esti destept?

| RockRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga, eu am spus "la sto" ca sa spun asa pe limbajul tau si nefolosind expresi sarcastice sau vorbe mai inteligente. Pun pariu ca (,) creierul tau nu pricepe ce am vrut eu sa spun, eu doar am glumit in primul rand. Si mare credincios ce esti, nu stiai ca nu e bine sa-ti judeci aproapele laughing ca tot esti asa sfant si toate cele. Ti-am spus cumva eu ca sunt atee si nu tin minte?! Nu, nu ti-am spus asta. Si chestia asta "esti destept ca porcu cu teleanca" nu arati decat cat de educat taran esti laughing Si pentru stinta ta, Roxana e nume de fata, nu sunt destept, sunt desteapta. Recunosc, nu ma intereseaza sa citesc biblia si probabil, de fapt 100% nu am cunostintele celor care au citit-o, dar dragule, nici tu sau altii nu aveti cunostintele mele asa ca mai intai gandeste si apoi ataca. Daca as fi vrut, as fi folosit o tona de sarcasm si expresi lingvistice, dar pun pariu ca nu le-ai fi inteles deci mai bine am vorbit pentru intelesul tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RockRox):

"nici tu sau altii nu aveti cunostintele mele "
Unde ai cunostinte, la spitalul nr 9?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RockRox):

Nu mi-ai raspuns la dilema,iar daca ai glumit pe seama sufletelor,draguta,iti doresc in viata, doar oameni care sa intre in sufletul tau incaltati cu bocancii plini de noroi, IN GLUMA, fiindca doar ai simtul umorului nu? mai ales cand e vorba de suflete, si mai ales ale altora? roxano? OCHII sant oglinda sufletului.iat tu nu ti-ai pus ochii aici.cum se numeste? poza aia a ta? ca eu cand traiam pe vremea comunistilor care erau ATEI, o numeau, putreziciune omeneasca si decadere occidentala?

| RockRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este o poza cu mine laughing am mai multe bloguri pe tumblr iar unul dintre ele are tema horror si am ales poza aceea de plictiseala. Si te rog sa-ti mai spui dilema odata, nu am vazut-o. "Draguta", am vazut si atei care au apreciat exact acea poza. Acum te rog sa nu uitam esentialul, spune dilema aceea. Nu mi-ai priceput "gluma" eu in chestia aia ma refeream ca e greu sa gasesti raspunsuri, dar cum am spus, ironiile nu le inteleg toti.Acum te rog sa nu uitam esentialul, spune dilema aceea

| sabinabujor2 explică (pentru RockRox):

OK,chestia cu pisicornii a fost faina.

| RockRox a răspuns (pentru sabinabujor2):

Thanks happy Din chestia aia se vedea ca totul a fost o gluma happy Ma rog, nu multi intelege glumele lu je laughing Noh, iti dai seama ce pufos e un pisicorn? :O

| bluestrawberries a răspuns:

Daca esti constient de greselile tale si incerci sa te indrepti, te pocaiesti (nu vorbesc despre schimbarea religiei) Dumnezu te iarta.