| 4b a întrebat:

Deci vreau sa fiu liber, fara nici o restrictie a legii, fara nici un dumnezeu...si nu ma judeca pentru ca n-ai nici un drept...amu, intrebarea-i urmatoare: daca viata mea nu are reguli si nici vreo autoritate, oare n-o sa devina un labirint plin de capcane si dezastre?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Un om intelept stie ca libertatea inseamna drepturi si obligatii, in cazul asta empatia te obliga sa nu faci lucruri pe care n-ai vrea ca altii sa ti le faca, probabil e vreo credinta hranita de instincul de supravietuire ca daca nu provoci suferinta, n-o sa ai parte de ea, traind astfel, o sa fii mai linistita/in pace decat cu toti zeii din lume in minte, si daca toti ar fi asa, lumea ar fi un loc bun.

21 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"fara nici o restrictie a legii" - nu se poate! In societate vor exista intotdeauna legi si restrictii, reguli! Respectandu-le esti liber!
Dumnezeu nu e mai presus de lege! Retine asta! Si vei trai bine, in armoniehee hee

| OOOLEOOO a răspuns:

Libertatea se regaseste in reguli.

Daca nu ar exista restrictii nu ar exista conceptul de libertate.

Perfectiunea inseamna echilibru.

| Purec a răspuns:

Plin de dezastre! Daca cobori cu liftul, iti taie Dumnezeu cablul si cazi in gol de te i-a dracu, Iesi din scara si asmuta Dumnezeu maidanezii sa te manance de viu, atunci cand te masturbezi o face Dumnezeu pe maicata sa intre in camera sa te prinda cu rusinea in mana, iesi in parc sa te plimbi si te calca vaporul, sau te loveste o piatra din spatiu cosmic, il trimite Dumnezeu pe diavol sa te stranga de oua pana iti ies ochii. Cam nasol nu? Crede si Nu cerceta, ca altfel te i-a mama dracului de ateu infractor ce esti, hua huuu

| doctorandus a răspuns:

Daca nu respecti restrictiile impuse prin legi risti sa ajungi la bulau. Asta indiferent de ce religie ai sau n-ai.

| RAY a răspuns:

Daca gandesti rational nu vei face asa ceva parerea mea, o gandire irationala te conduce la asa ceva nu o gandire logica si empatica fata de aproapele tau

| T0T a răspuns:

Deja asta si e viata.

| sublime89 a răspuns:

Daca stii sa faci diferenta intre ce e bine si ce e rau pentru tine, atunci n-o sa ai probleme.

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Da,dar dupa crestini fara religie nu sti ce e rau si bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Crestinii adevarati nu au religie! Biblia spune clar ca nu prin faptele legii vom fi socotiti neprihaniti! Deci faptele alea bune pe care incercati voi sa le faceti si esuati tot timpul. Va bazati pe inteligenta si puterile voastre, si stiti foarte bine ca omul nu este perfect si greseste in continuu toata viata. Daca voi traiti dupa faptele voastre bune, si faceti o greseala adica incalcati o porunca cat de mica ceea ce este inevitabil, va faceti vinovati pentru incalcarea legii! Voi va ghidati in viata dupa o logica eronata, dupa evolutia voastra personal cu puterile voastre si asa mai departe. Traiti dupa faptele voastre, gresiti in continuu si spuneti ca sunteti oameni "buni". Nu suna asta a ipocrizie?

Romani 3:28
Pentru ca noi credem ca omul este socotit neprihanit prin credinta, fara faptele Legii.

Romani 2:13
Pentru ca nu cei ce aud Legea, sunt neprihaniti înaintea lui Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea aceasta, vor fi socotiti neprihaniti.

Romani 4:13
În adevar, fagaduinta facuta lui Avraam sau semintei lui, ca va mosteni lumea, n-a fost facuta pe temeiul Legii, ci pe temeiul acelei neprihaniri, care se capata prin credinta.

Romani 9:32
Pentru ce? Pentru ca Israel n-a cautat-o prin credinta, ci prin fapte. Ei s-au lovit de piatra de poticnire,

Faptele Apostolilor 13:39
si oricine crede, este iertat prin El de toate lucrurile de care n-ati putut fi iertati prin Legea lui Moise.

Galateni 2:16
Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit, prin faptele Legii, ci numai prin credinta în Isus Hristos, am crezut si noi în Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta în Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.

Galateni 2:19
Caci eu, prin Lege, am murit fata de Lege, ca sa traiesc pentru Dumnezeu.

Galateni 3:10-13
13 Hristos ne-a rascumparat din blestemul Legii, facându-Se blestem pentru noi, fiindca este scris: Blestemat e oricine este atârnat pe lemn
12 Însa Legea nu se întemeiaza pe credinta; ci ea zice: Cine va face aceste lucruri, va trai prin ele.
11 si ca nimeni nu este socotit neprihanit înaintea lui Dumnezeu, prin Lege, este învederat, caci cel neprihanit prin credinta va trai.
10 Caci toti cei ce se bizuiesc pe faptele Legii, sunt sub blestem; pentru ca este scris: Blestemat este oricine nu staruie în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca sa le faca.

Galateni 5:4
Voi, care voiti sa fiti socotiti neprihaniti prin Lege, v-ati despartit de Hristos; ati cazut din har.

Efeseni 2:8
Caci prin har ati fost mântuiti, prin credinta. si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

Efeseni 2:9
Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.

Tit 3:5-7
7 pentru ca, odata socotiti neprihaniti prin harul Lui, sa ne facem, în nadejde, mostenitori ai vietii vesnice.
6 pe care L-a varsat din belsug peste noi, prin Isus Hristos, Mântuitorul nostru;
5 El ne-a mântuit, nu pentru faptele, facute de noi în neprihanire, ci pentru îndurarea Lui, prin spalarea nasterii din nou si prin înnoirea facuta de Duhul Sfânt,

Iacov 2:9
Dar daca aveti în vedere fata omului, faceti un pacat, si sunteti osânditi de Lege ca niste calcatori de lege.

Iacov 2:10
Caci, cine pazeste toata Legea, si greseste într-o singura porunca, se face vinovat de toate.

Iov 25:4
Cum ar putea omul sa fie fara vina înaintea lui Dumnezeu? Cum ar putea cel nascut din femeie sa fie curat?

Psalmi 130:3
Daca ai pastra, Doamne, aducerea aminte a nelegiuirilor, cine ar putea sta în picioare, Doamne?

Psalmi 143:2
Nu intra la judecata cu robul Tau! Caci nici un om viu nu este fara prihana înaintea Ta.

Iacov 2:20-26
26 Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta.
25 Tot asa, curva Rahav: n-a fost socotita si ea neprihanita prin fapte, când a gazduit pe soli si i-a scos afara pe alta cale?
24 Vedeti dar ca omul este socotit neprihanit prin fapte, si nu numai prin credinta.
23 Astfel s-a împlinit Scriptura care zice: Avraam a crezut pe Dumnezeu, si i s-a socotit ca neprihanire; si el a fost numit prietenul lui Dumnezeu.
22 Vezi ca credinta lucra împreuna cu faptele lui, si, prin fapte, credinta a ajuns desavârsita.
21 Avraam, parintele nostru, n-a fost el socotit neprihanit prin fapte, când a adus pe fiul sau Isaac jertfa pe altar?
20 Vrei dar sa întelegi, om nesocotit, ca credinta fara fapte este zadarnica?

Iov 15:15
Daca n-are încredere Dumnezeu nici în sfintii Sai, daca nici cerurile nu sunt curate înaintea Lui,

Iov 25:5
Iata, în ochii Lui nici luna nu este stralucitoare, si stelele nu sunt curate înaintea Lui;

Romani 7:7-9
9 Odinioara, fiindca eram fara Lege, traiam; dar când a venit porunca, pacatul a înviat, si eu am murit.
8 Apoi pacatul a luat prilejul, si a facut sa se nasca în mine prin porunca tot felul de pofte; caci fara Lege, pacatul este mort.
7 Deci ce vom zice? Legea este ceva pacatos? Nicidecum! Dimpotriva, pacatul nu l-am cunoscut decât prin Lege. De pilda, n-as fi cunoscut pofta, daca Legea nu mi-ar fi spus: Sa nu poftesti!

Galateni 2:19
Caci eu, prin Lege, am murit fata de Lege, ca sa traiesc pentru Dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Asa-ti convine, sa nu ai nici un dumnezeu. Daca-ti asumi aceasta, vei plati corespunzator! De ce mai intrebi de 'cale'? Daca o stii, fa cum te taie capul! Dar uita-te la toti care au respectat' calea usoara! Crede-te Dumnezeu!
Poate ca asta iti place!
Dezastrele ni le creiem singuri.
Eu nu vad nici un dezastru decat la altii! Oare de ce?
A-ti pune intrebari, e chiar normal, a-ti si raspunde, aici pare mai greu. Sa fii ateist nu e o povara usoara, doar la inceput.

| Alphawolf a răspuns:

La peste un miliard de persoane viata lor nu are "reguli" si autoritate. Iar majoritatea dintre ele fac parte din tarile cele mai dezvoltate si civilizate.

| CinevaNou a răspuns:

Parca erai fata O_O

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Potrivit Bibliei, independenta omului fata de Creator ii va provoca suferinta. (Ieremia 10:23)

O zi buna!

| KhludCiprian a răspuns:

Daca declari ateismul ca vrei sa fii liber, nu fi ateist, ca nu l-ai inteles!

A fi ateu e a fi onest: "nu exista nici o dovada obiectiva ce defineste nici un dumnezeu de gen masculin, feminin sau neutru, sau mai multe zeitati".

Legat de moralitatea ateilor, nu depinde de autoritate, depinde de moralitate. Drept dovada, uita-te la crestini: cati dintre ei sunt chiar morali, desi au "autoritate".

Iti recomand daca esti interesat de diferitele nuante ale ateismului si moralitatii sa cauti Sam Harris - "A moral landscape" ce discuta ca un sistem moral (ce tinde la ideal) trebuie sa reduca suferinta si tot ce trebuie sa accepti: "o stare de suferinta absurd de mare este rau". Si de ce multe sisteme morale religioase sunt foarte slabe dpdv moral, respectiv cum poti deveni moral si implinit intr-o multime de feluri (aici e ideea de "landscape") fara a avea nevoie de nici o autoritate si a obtine o moralitate cu cei din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea exista.
Trebuie doar sa o cunoastem ca sa reusim sa ne realizam planurile.
Unul care a luat permisul la Pitesti da vina pe autoritati cand politia il amendeaza pentru diferite infractiuni.
El se crede nevinovat deoarece dupa mintea lui a procedat corect.
Altul la fel de nestiutor ca el da vina pa hazard sau pe coincidente.
Asa si cu legile universale,cosmice,divine etc.
Necunoscatorii vor suferi intotdeauna si vor da vina pe altcineva.(preoti,biserica, Dumnezeu, Ponta, Basescu, Udrea etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In aceeasi masura in care frunza care se desprinde din copac, are control aspra vantului.

| RaduMD a răspuns:

Nu neaparat. Viata celui fara credinta nu este neaparat "labirint" plin de "capcane si dezastre". Dimpotriva, din cuvintele lui Isus "larga este calea care duce la pierzare" intelegem mai degraba ca viata necredinciosului este asemenea unei autostrazi. Dezastrul e abia la sfarsit si nu la tot pasul.

| angus35 a răspuns:

Poti sa fii liber fara nicio restrictie pentru ca este viata ta si o traiesti cum vrei tu fara sa iti pese de parerea celor din jur.Cand vei invata ca parerea celor din jurul tau chiar nu conteaza atunci vei fi cu adevarat liber.Viata este cu adevarat frumoasa daca nu esti dependent de anumite lucruri.Parintii sunt importanti si ar trebui sa faci tot ce iti sta in putinta sa ii faci mandri.

| TipulAnonim a răspuns:

Nu,doar ca trebuie sa ai mare grija.

| CacaoDeBranza a răspuns:

Esti liber sa crezi in ce vrei, fara a ti se intampla nimic ( dar nu ii zice asta profului de religie, ca poate iti arde o nota mica laughing ).
Oricum, nu ti se intampla nimic. Eu sunt deist de 2 ani si ma simt mai ok. Nu mai trebuie sa ma gandesc constant daca e bine sau nu, daca m`am distrat a fost totul ok.
Deci, traieste`ti viata, ai una!
#Yolo