| Muntgvb a întrebat:

Desi este vechi de un an, iata raspunsul Patriarhiei pentru cei ce considera ca din cauza Bisericii se inchid scolile si nu se fac altele noi:
http://www.ziuaveche.ro/......81624.html
Nu de putine ori apare ideea obsesiva:in loc de biserici sa se faca scoli, ca sunt tot mai putine scoli.Astfel,masele sunt indoctrinate de catre aceeasi care inoculeaza ideea cum ca occidentul ar fi roz, iar ortodoxia si nationalismul grotesti.Ia sa vedem parerea unei studente din Londra:
http://www.7est.ro/......acasa.html
Evident,parerea e dintr-un punct de vedere crestin, deci nu toata lumea e de acord cu ea.Nu vreau sa fiu rau, dar probabil ca ateii vor intelege numai 3 lucruri din acest link:comentariile jignitoare,faptul ca studenta e crestina,deci nu are dreptate, si ca musulmanii extremisti sunt turbati, deci orice alta religie e la fel de periculoasa.
Sa revenim la scoli:deci nu mai avem copii, dar de ce nu mai avem copii?
http://www.romanialibera.ro/......%9D-213213
Unii nici macar atat nu "produc". Femeile care nu vor nici in ruptul capului sa aiba in grija copii si barbatii obsedati de placere.Ce sa mai,combinatia perfecta!
Si inca nu e gata,distrugerea notiunii de familie prin paradele pro-homosexualitate(nu ma intelegeti gresit,nu-i discriminez,dar ESTE ATAT DE GREU SA-SI PASTREZE CONCEPTIILE DOAR PENTRU EI, SAU CEL PUTIN SA NU MAI FACA PARADE PRIN CARE SMINTESC COPII NEVINOVATI DE EXEMPLU?), astfel oamenii numai la o familie nu se mai gandesc.
Desfranarea adolescentina promovata intruna ii face pe tineri sa vada in sex nu posibilitatea de a da nastere unui bebe, ci posibilitatea de a-ti satisface poftele animalice.
Si toate acestea incununate de catre cea mai oribila si criminala metoda de a reduce populatia:avortul.Cum indraznesti sa spui ca avortul este crima, iti sar toti nebunii in cap ca esti extremist si ca nu te poti "moderniza".
Toate acestea sunt metode teribile folosite de slugoii diavolului ca sa reduca populatia. Elevi putini, scoli putine. Apoi tot ei vin si acuza:din cauza Bisericii nu sunt scoli.Adica exact cei care se afla intr-o totala OPOZITIE fata de tot ce am mentionat mai sus, adica singurii care mai lupta pentru pastrarea unei societati sanatoase, care implica existenta familiilor si nasterea de copii.
Deci, va intreb eu pe voi? Chiar credeti ca Biserica este de vina pentru ca nu apar scoli? Nu vi se pare ca totul e o marsavie facuta special in scopul atacarii ortodoxiei si a tot ce sustine aceasta?

19 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Eu le spun batranelor care se aduna la barfa ca din cauza popilor au pensia mica. devil

"Chiar credeti ca Biserica este de vina pentru ca nu apar scoli?" probabil, din moment ce cunoasterea e de la diavol, sau viata asta e un test in care nu inteligenta conteaza, ci slugarimea. Nu inteleg de ce aperi popii si biserica daca Iisus spune "vinde tot ce ai si da saracilor, apoi urmeaza-ma" si popii se lafaie in bani si aur, in timp ce altii mor de foame. Mi-ar fi rusine sa ii apar. Esti cumva copchil de popa?

| Muntgvb explică (pentru Mădă0611):

"Esti cumva copchil de popa?"-Nu
"probabil, din moment ce cunoasterea e de la diavol, sau viata asta e un test in care nu inteligenta conteaza, ci slugarimea"-Cunoasterea si inteligenta sunt de fapt folositoare, cu doua conditii:
1.Nu sunt folosite in scopuri malefice(a se vedea masonii, sionistii, bancherii, etc).
2.Sunt insotite si de o cunoastere duhovniceasca si sufleteasca pe cat posibil.
"Nu inteleg de ce aperi popii si biserica daca Iisus spune "vinde tot ce ai si da saracilor, apoi urmeaza-ma" si popii se lafaie in bani si aur, in timp ce altii mor de foame"-nu, de fapt eu apar ortodoxia, nici mie nu imi plac popii care vin de exemplu sa faca dreptate la sate cu bolidul:
http://adevarul.ro/......index.html
"Eu le spun batranelor care se aduna la barfa ca din cauza popilor au pensia mica."-Ii bagati pe toti in aceeasi oala, da, stiu ca exista astfel de preoti, dar ce nu intelegeti ca nu sunt toti asa? Trebuia sa-i vedeti pe marii duhovnici ce viata duceau, din pacate...sunt morti cu totii(Dumnezeu sa-i odihneasca).

| Mădă0611 a răspuns (pentru Muntgvb):

1. Pai asa si faptul ca tanti imi vinde mie "lebenitaaaaaaaa, pepeeeeeeni" la 1, 2 lei cand ea il cumpara la 0, 5 e "malefic". Interesul poarta fesul. Pentru ca Darwin nu era prost, cum credeti voi, s-a facut un experiment; conducerea unei companii a anuntat ca in fiecare semestru (parca) o sa fie concediati 15% din salariati, alesi in functie de profitabilitatea lor. Au inceput sa minta, sa insele, doar ca sa nu fie ei cei concediati, chiar daca inainte erau prieteni sau amici. Lupta pentru supravietuire. Eu as putea spune ca si in cazul teistilor care profita de naivitatea altora e vorba de "cunoastere folosita in scopuri malefice", sigur nu era la etc.
2. Fix cunoasterea duce la elucidarea basmelor duhovnicesti si sufletesti. devil

Nu ai inteles ce ziceam de pensii. Nu sunt necesare atatea biserici si atatia popi, dar exista, si sunt platiti din bani publici, de acolo sunt platite si pensiile, cand banii merg intr-o directi, nu mai merg in cealalta, deocamdata vad biserici cu aur pe ele si popi cu vile si masini scumpe, si batrani care mananca jumatate de mar pe zi; nu doar popii hoti sunt baiul, numarul lor.

Nici tu nu i-ai vazut, plus ca se stie ca "nu e bine" sa se vorbeasca urat despre cineva mort, asa ca toate povestile despre "ce viata duceau marii duhovnici" sunt basme.

| Muntgvb explică (pentru Mădă0611):

"Nu sunt necesare atatea biserici si atatia popi"-Atunci gaseste tu o cale prin care sa inghesui 1450 de oameni intr-o bisericuta.A,stai,tu o sa spui "lasati bisericile",da,da,nu merge.
"Fix cunoasterea duce la elucidarea basmelor duhovnicesti si sufletesti"-Te mai amagesti mult cu aberatia aceasta? Pentru o voi,o probabilitate foarte mica este egal cu imposibil(stii tu la ce ma refer).
"Nici tu nu i-ai vazut, plus ca se stie ca "nu e bine" sa se vorbeasca urat despre cineva mort, asa ca toate povestile despre "ce viata duceau marii duhovnici" sunt basme."-uita-te la reportajele despre Iustin Parvu,sa vezi acolo "basme".Iti dai si tu cu parerea asa superficial,ai descoperit si tu ateismul,rationalul, si gata,"suntem cei mai geniali oameni din lume, oricine spune altceva e prost". Apropo, Iustin Parvu a murit in 2013, deci destul de curand, asta ca sa nu spui ca nu stim nimic adevarat despre el.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Muntgvb):

Sa faca popa slujba si dupa amiaza devil, nu vecernia, cum e la scoala.

Mai, cat timp raspunsurile date de acea "aberatie" functioneaza si celelalte nu, eu zic ca ce cred eu nu e asa aberatie ca ce crezi tu, cat despre nenea Parvu, tu stii doar ce a vrut sa stii, plus ca idolatrizandu-l, oamenii il vad altfel decum e, la fel cu Arsenie Boca, povestea o tanti nu mai stiu ce, dar cu ideea asta am ramas, oamenii "pacatosi" se simt atat de nimic in comparatie cu cei pe care ii cred fara pacat, ca mintea incepe sa le joace feste.

Si totusi, tu pentru ce te zbati pe aici? Mi-a zis cineva odata ca denigrez crestinismul (n-a folosit cuvantul asta, dar asta era ideea). Pai de la mine, ca atee, lumea se asteapta, e suspicioasa daca imi vad de treaba mea, cei care denigreaza ceva sunt cei care apartin acelui ceva. smug devil

| Muntgvb explică (pentru Mădă0611):

"plus ca idolatrizandu-l"-Idolatria e un pacat in primul rand.Stiu cum e cu ispita zeificarii duhovnicilor.La parintele Cleopa,de exemplu,a aparut si secta,care ia de bun tot ce a spus el(evident ca a mai si gresit). Toti parintii au mai gresit,nu stiu de unde ai scos tu ca ii consider fara pacat.
"Si totusi, tu pentru ce te zbati pe aici?"-Oare nu puteam sa te intreb acelasi lucru cand ai postat intrebarea despre evolutie?
"Mai, cat timp raspunsurile date de acea "aberatie" functioneaza si celelalte nu"-Da, da, poate imi explici si mie cum a putut sa apara Big Bang dintr-un punct infinit de mic care a explodat cand a avut el chef, sau poate ma lamuresti si cum a aparut viata din lipsa de viata, ca inca n-a lamurit-o evolutia pe asta.Asta-i problema, unii dintre voi va dati atat de cunoscatori si de intangibili incat nu va dati seama ca si conceptiile voastre se bazeaza pe aberatii la fel de mari ca si cele despre care vorbiti voi atunci cand discutati despre noi.
Sunteti exact ca noi, tot pe credinta mergeti si voi, numai ca unii dintre voi nu vor s-o recunoasca in ruptul capului.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Muntgvb):

Pai eu pun intrebari conversationale prin care vreau sa vad cum ganditi voi, de ce daca evolutionistii zic ca organismele se adapteaza si iti dau exemplu virusurile sau bacteriile si medicamentele cu care te vindeci in loc sa astepti sa te vindece dumnezeu, luptati impotriva predarii evolutionismului in scoli? Acum o sa zici de predarea religiei. Ei, pentru ca eu faceam multa religie, cu multi preoti, am auzit multe povesti cu si despre draci, de imi era frica tot timpul, mai ales noaptea, chiar daca nu ma temeam ca as pati ceva, ci ca as vedea ceva si as fi luat-o razna. Daca as avea copii, n-as vrea sa simta acea frica, ci sa se spele pe maini.

Am zis in alte raspunsuri sau intrebari http://www.tpu.ro/......ista-daca/ Daca nu stim cum a aparut viata sau lumea, nu inseamna ca e cum scrie in biblie. Acum ceva timp oamenii nu stiau ce cauzeaza bolile, acum stim, si daca nu stim imediat sa le vindecam, o sa stim intr-o zi.
Evolutia nu are treaba cu aparitia vietii, aia e abiogeneza, evolutia e modificarea organismelor vii in scopul supravietuirii. Stiinta niciodata n-a zis ca e sigura de ceva, in afara de faptul ca zeii sunt inventii umane, asta daca e intrebata, ca nu e obiectul ei de studiu, creierul uman e.

| milan9 a răspuns:

Multi se intreaba de ce sunt mai multe biserici decat spitale?

- sunt mai multe probabil pentru ca FMI (Fondul Monetar) nu a indraznit inca sa ne "porunceasca" a ne darama bisericile asa cum ne-a "poruncit" sa ne daramam scolile si sa ne desfiintam spitalele (si tu vorbesti de construit? Dar tinand cont de politica europeana de distrugere a acestei tari, te-ai intrebat daca ai voie sa construiesti?)

- sunt mai multe biserici probabil pentru ca majoritatea acelor biserici sunt mici constructii de 200-300 de ani (iar astazi fiecare mic satuc cu 20-30 de familii are biserica lui- chiar daca slujba nu se face decat o data pe luna poate acolo...

- sunt mai multe biserici probabil pentru ca guvernului ii convine sa ofere 200-300 de ron pe luna pentru vreun preot (care trebuie sa aiba grija de 2-3 localitati, adica 2-3 biserici) decat sa sustina un spital cu o suma de o mie de ori mai mare, 20 de salariati pe putin si peste un miliard lei vechi fonduri pe luna...

| Holiday a răspuns:

Deci populatia e in scadere si e nevoie de mai putine scoli, dar de mai multe locuri de indoctrinare, de dat bani pentru iluzii si de prostit, bineinteles acele locuri numite biserici. Pare foarte logic, nu?

Studentei aleia daca nu-i place acolo, de ce naiba nu-si face bagajele sa vina acasa la coada vacii?

Stii, nu-mi convine, dar stau aici. Ea trebuie sa inteleaga ca a ales acea universitate pentru ca cele din Romania sunt mai slabe, si sunt mai slabe tocmai pentru ca aici sunt prezente lucrurile alea de care se plange ea.
Se pare ca a ales gresit, nu la universitate ii era locul, ci la manastire...din pacate.
Restul balarii crestine cu homosexuali, sex, avort, etc, nici nu mai are rost sa le discutam.

Si da, biserica este de vina ca in secolul XXI Romania este inca in Evul Mediu.
Iar atacurile, cum le spui tu, impotriva bisericii ortodoxe, sunt foarte corecte, biserica, si nu doar cea ortodoxa e responsabila de inapoierea in care se afla Romania si alte tari unde isi face inca mendrele.
Iar faptul ca va plangeti din ce in ce mai des si mai mult de asta e un semn clar ca simtiti si voi sfarsitul "domniei" bisericii, cum s-a intamplat din fericire pentru ei, in majoritatea tarilor europene si nu numai.

| NOname a răspuns (pentru Holiday):

Indeed.

| Muntgvb explică (pentru Holiday):

In realitate noi simtim vremurile de pe urma, nu cade Biserica niciodata, sa nu-ti faci iluzii.Vise placute,ca Biserica Lui Hristos n-o sa cada niciodata.N-au reusit turcii, n-au reusit catolicii si nici nimeni altcineva, nici generatia ateista si masonica nu va reusi.
Si inca ceva, am spus ca nu Biserica e de vina pentru lipsa de scoli, ci faptul ca numarul elevilor e in scadere.Si tu spui ca eu zic ca ne trebuie mai putine scoli.Stii cum ii spune la asta? Manipulare si rastalmacire.Te-a invatat mass-media foarte bine, nici nu iti mai dai seama ce prostii debitezi.Si daca tu consideri ca avortul e normal,atunci nu esti cu nimic mai prejos decat cei din ISIS sau decat orice alt criminal.
"Iar atacurile, cum le spui tu, impotriva bisericii ortodoxe, sunt foarte corecte, biserica, si nu doar cea ortodoxa e responsabila de inapoierea in care se afla Romania si alte tari unde isi face inca mendrele."Da,da,sigur, fix asta e problema, in niciun caz nu e vorba de imbecilii din guvern care ne vand tara.Voi fara sa atacati Biserica, chiar si fara motiv, nu prea mai aveti viata.Saracii de voi...

| Holiday a răspuns (pentru Muntgvb):

"...am spus ca nu Biserica e de vina pentru lipsa de scoli, ci faptul ca numarul elevilor e in scadere..."

Deci cu cat sunt mai putini elevi cu atat trebuie mai multe scoli, si invers, sau cum?! Nici tu nu mai stii ce vrei sa zici.laughing

"Da, da, sigur, fix asta e problema, in niciun caz nu e vorba de imbecilii din guvern care ne vand tara"

Tu chiar esti atat de orb sa nu-ti dai seama ca politicul e mana in mana cu talharii din BOR si profita impreuna?

| Muntgvb explică (pentru Holiday):

Hai nu mai face pe prostul, din doua motive:
1.S-ar putea sa ramai asa.
2.Stii foarte bine ce voiam sa spun.
Sa repet(daca vrei, iti si silabisesc):Lipsa elevilor este motivul pentru care numarul scolilor este in scadere si nu se construiesc altele, nu faptul ca se construiesc alte biserici.
"Tu chiar esti atat de orb sa nu-ti dai seama ca politicul e mana in mana cu talharii din BOR si profita impreuna? "
Ia uite cum schimbi subiectul, asta nu te priveste pe tine din moment ce tu esti ateu.Numai la bani te poate deranja chestia asta.O, dar stai, pentru voi banii sunt totul in viata, iarta-ma.

| Holiday a răspuns (pentru Muntgvb):

"Hai nu mai face pe prostul, din doua motive:
1.S-ar putea sa ramai asa."

Experienta ta privind acest aspect nu o pot contesta. Esti exemplul perfect.

In alta ordine de idei, faptul ca intai ai facut niste afirmatii aberante, iar apoi ca sa nu cazi de fraier ti-ai editat intrebarea, e un fapt, probabil ca ti-ai luat o bila neagra de la zeul ala al tau laughing

"Numai la bani te poate deranja chestia asta.O, dar stai, pentru voi banii sunt totul in viata, iarta-ma."

Macar banii pe care ii fac eu nu provin din inselarea fraierilor. Iar cardasia dintre BOR si politic nu are ca scop sa te faca pe tine mai destept, ci doar sa-ti ia banii.

| Muntgvb explică (pentru Holiday):

Da,intr-adevar,am editat la partea cu homosexualii,ca sa nu se creada ca sunt rasist(detest homosexualitatea,nu pe homosexuali,o diferenta fina, dar foarte importanta).In rest n-am mai editat nicaieri.
Nu, nu am experienta vie, am vazut la altii.
"Iar cardasia dintre BOR si politic nu are ca scop sa te faca pe tine mai destept, ci doar sa-ti ia banii"
Pentru ortodocsi, banii sunt cea mai mica problema. Avem urgente mult mai grave pe aceasta tema decat pierderea unor banale bancnote de plastic.

| Muntgvb explică (pentru Holiday):

Hehe smechere, ia uite cum te-am prins si pe tine, de ce ai modificat paragraful al doilea, ai?

| Holiday a răspuns (pentru Muntgvb):

"Hehe smechere, ia uite cum te-am prins si pe tine, de ce ai modificat paragraful al doilea, ai?"

Pentru ca exprimarea era una nu tocmai inteligibila, ma exprimasem daca nu incorect, cel putin greoi. Cu alte cuvinte nu am fost multumit de CUM am spus, nu de CE am spus.

Dar ca sa nu ai de comentat, in loc de:
"Esti exemplul perfect."

scrisesem:
"Esti exemplul viu al spuselor tale"

Multumit?

Si, ca sa incheiem, ai editat si alte parti, cele referitoare la scaderea numarului de elevi, partea aia cu homosexualii nici nu observasem ca ai editat-o, ea nefacand subiectul discutiei. Dar nu mai continuam, o sa am grija sa copiez paragrafele la care raspund ca sa nu mai existe discutii.

| Muntgvb explică (pentru Holiday):

Zi paragrafele pe care le-am mai editat, ca deja te intreci in povesti inventate.

| Alphawolf a răspuns:

Problema nu e inchiderea sau daramarea unei scoli cu motiv intemeiat, ci finantarea Bisericii fara motiv. Se finantenteaza subiectivismul, mafia, anormalul, se finanteaza ceva care nu ofera rezultate(evidente si constructive) si care se sustine doar cu vorbe. Adica se arunca banii, mai mult, se sustine cu ei anormalul implicit distructivul. Cu acei bani s-ar putea face multe alte lucruri indispensabile(necesare) si cu adevarat folositoare.

Cat priveste acea studenta, vorbeste nostalgia din ea(a dat de greu).