| AvalohAlyn a întrebat:

Designul Inteligent demonstreaza/sugereaza ca exista Dumnezeu.Adica o cauza inteligenta care ne-a creat.Aceasta forma de creationism este studiata, creata si spusa de oameni de stiinta creationisti.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Design_inteligent

http://www.newworldencyclopedia.org/entry/intelligent_de sign

Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca ID este adevarat atunci de ce a creat Dumnezeu niste masinarii perfecte pentru a UCIDE?
Lumea pe care a creat-o este in neconcordanta cu presupusa iubire si bunatate.
Tot ceea ce exista in lume e construit pentru a ucide ceva mai slab decat el : Pestele mare il mananca pe cel mic, iar la randul lui e mancat de altul mai mare.

Designul Inteligent nu este compatibil cu o divinitate buna si iubitoare. Alege orice carnivor din aceasta lume si ai sa vezi ca nu e construit "din iubire".

Iata si parerea mea:
http://www.tpu.ro/......rebati-ce/

| Holiday a răspuns:

Michael Behe este autorul ipotezei designului inteligent.

Departamentul de biologie la care predă Behe a publicat un avertisment prin care se dezice unanim (minus Behe) de ipoteza lui Behe, afirmând că ea nu constituie știință.

Biologul și teologul catolic Francisco J. Ayala a poreclit designul inteligent drept „design incompetent" afirmând că este o blasfemie să punem în seama lui Dumnezeu designul defectuos al multor organisme.

1. Oamenii de stiinta nu o considera o teorie stiintifica, cum dealtfel e si normal.
2.Nici preotii nu o agreaza.

| sublime89 a răspuns:

Adeptii acestei teorii nu sunt decat niste creationisti traditionali mascati drept oameni de stiinta, pentru a parea mai credibili, si pentru a se putea adapta lumii moderne.

| Mechanix a răspuns:

laughing

| CarlSagan a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=oEl9kVl6KPc
Intelligent Design is Stupid: Neil deGrasse Tyson

| CommonSense a răspuns:

"Designul Inteligent demonstreaza"
From this point on, I knew the question is all bullshit.