| IvanMihai a întrebat:

Despre Dumnezeul biblic:
Toti oamenii sunt pacatosi,
Deci toti oamenii trebuie sa moara.
Daca as gandi asa as fi probabil considerat un psihopat,
De ce este asta diferit in cazul Dumnezeului biblic?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nimeni nu trebuie sa moara, Dumnezeu a creat aceasta optiune, ALEGEREA sta la oameni. Asta inseamna sa vorbesti fara sa studiezi in prealabil. Dumnezeu spune: ALEGE VIATA ca sa traiesti, alegerea este la om, ce alegi aia ai.

| ania a răspuns:

Cuvântul moarte are mai multe sensuri, moarte fizică, moarte sprituală, adică despărțire de Dumnezeu. Dumnezeu biblic spune. căci toți au păcătuit și sunt lipsiți de gloria lui Dumnezeu Dar darul fără plată aș lui Dumnezeu este viața veșnică în Iisus Hristos Domnul nostru.( Romani 6/22/23

| Dorugar a răspuns:

Pentru ca Dumnezeul Biblic este Zeul Intunericului, asat vedem in Facerea unde vedem ca Dumnezeu nu stia ce e lumina si nici ca este buna.
Si la ce te astepti tu de la Zeul Tenebrelor, adica Diavolul?
Pai nu cumva sa distruga el lumea pe care chiar el a creat-o in mod diabolic?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Astea sunt inventate de tine prietene.

Uite ce se spune, de fapt:

"Dumnezeu nu doreşte moartea păcătosului, ci ca el să se întoarcă şi să fie viu!" Ez 18, 23.

| IvanMihai explică (pentru BogdantheDreamer):

Nu am inventat nimic!
Romani 6:23:
"Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Cristos Isus, Domnul nostru."
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Romani+6%3A23&version=NTLR

| BogdantheDreamer a răspuns:

Plata pacatului este moartea sufletului. Ca doar cei ce traiesc in Hristos au viata vesnica. Este vorba de "moartea" sufletului. Ca omul moare oricum, si cel pacatos si cel curat.

| Lucică1998 a răspuns:

Nu poți fi considerat psihopat daca prezinți un adevăr, mai ales ca Dumnezeu a dat si alternativa, pe Fiul Sau, Isus Hristos.