| anonim_4396 a întrebat:

Destul de multe povesti din biblie ( cele mai evidente fiind : Adam si Eva, Turnul Babel, Potopul, Povestea cu ursii, etc) intampina probleme daca sunt considerate ca fiind "pe bune".

In loc sa va apucati de speculat sau sa bagati diverse scuze cand vi se prezinta problemele, nu mai bine acceptati ca sunt simple povesti nu evenimente reale?

Sau daca tot vreti sa speculati si chiar vreti sa considerati ca au fost "pe bune", nu mai bine le facem mai interesante si bagam in discutie ursi ninja, scuturi magice pentru animalele de la potop, etc?

5 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Crestinii care chiar iau in serios aceste povesti biblice au mintea blocata pe anumite idei pe care nu si le vor schimba orice le-ai face. Pur si simplu le-a fost infectat creierul cu virusul religiei atat de puternic, incat pentru multi nu mai exista leac. Nu a spus si Ken Ham in dezbaterea aceea ca orice dovada i s-ar prezenta, el nu va renunta sa creada in miturile biblice. Ce poti sa-i mai faci? Orice dezbatere cu astfel de oameni e inutila in acest caz.

| AirănMeidăn a răspuns:

I-am spus asta profului de religie intr-o zi, ca majoritatea (ce naiba, aproape toate) povestile din biblie nu au sens.
stii ce mi-a zis? ca limba in care a fost scrisa biblia initial era una extrem de saraca, si ca la traducere textul s-a transformat destul de mult
oricarui credincios i-ai pune problema asta, tot nu ai primi un raspuns concret si plauzibil

| suffarstar a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Proful tau de religie e un habarnist.

| gratargratar a răspuns:

"Povestile" biblice au fost inspirate de Dumnezeu prin oameni. Oameni precum Moise, spre exemplu. (trebuie sa te informezi putin pe subiectul acesta, dpdv ortodox, daca nu-l intelegi deja). Iar mesajul acesta a razbatut peste veacuri.
Acum daca un oarecare rabin, sa zicem, le-ar fi citit credinciosilor teoria Big-Bang, in loc de geneza, asa cum o avem in Sf. Biblie, oare acei oameni ar fi fost miscati cu ceva? Eu ma indoiesc.
In plus, asa cum a spus aici cineva, insa in sens batjocoritor, cu adevarat limba era prea saraca pentru niste adevaruri tehnice - daca pot spune asa. Ar fi trebuit definitii, concepte etc. care ar fi fost de neinteles alcumva decat prin revelatie poate.

Eu ti-as spune acestea:

1. Toate istorisirile VT sunt adevarate. Nu neaparat in forma, ci in fond. Adica este adevarul profund care se ascunde dupa o istorisire pe intelesul tuturor.
Alexandrinii ar spune ca sunt "alegorice". Spune-i oricum vrei, insa adevar se graieste prin ele. Trebuie insa sa le sondezi.
2. Sf. Biblie este o carte a intelegerii in duh, nu in intelect. Da, o poti intelege si in intelect, insa intelectul este inselator daca nu ai duhul inteleptit.
3. Sf. Biblie este mesajul lui Dumnezeu pentru oameni. Si, te indemn, sa faci experimentul acesta intr-o zi: Sa stai sa te gandesti cum ar fi putut Dumnezeu sa transmita altfel mesajul Sau printre noi? Prin ce alt mod, prin ce alt stil, prin ce alte imprejurari samd. Si o sa realizezi ca acest mod, in care a facut-o, este cel mai bun cu putinta.

Sunt nenumarate de spus aici...

| Labirintdesentimente a răspuns:

Nu am inteles sensul intrebarii tale. Tu te revolti impotriva a ceva? In fine...fiecare cu credinta sa. Fie ca suntem atei, catolici, musulmani s.a.m.d. Important este ca suntem liberi sa alegem! Suntem liberi sa facem ce vrem, pana la sfarsitul vietii. Doar atunci vom putea sti adevarul. Nimeni nu s-a intors vreodata sa ne spuna cum e. De aceea doar noi vom sti asta. Eh. sper ca ti-am fost de folos. Fundita? blushing