| timoteidoi a întrebat:

Din ce cauza preotii crestini promit oamenilor ca prin Isus ii asteapta "viata vesnica" si vor fi nemuritori, cand se stie bine ca Dumnezeu i-a alungat din Rai pe primii oameni. ca nu cumva sa manance din pomul NEMURIRII si sa devina nemuritori?
Oare cine minte?
Minte Dumnezeu sau minte biserica crestina?
Nu vi se pare ca religia crestina pute a minciuna si a promisiuni mincinoase?

34 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si cine te pune sa citesti?

| ErrorFound a răspuns:

Mai rau decat pute Basescu a minciuna cel putin...

Răspuns utilizator avertizat
| Seepty a răspuns:

Dumnezeu doar a vrut sa-i incerce pe Adam si Eva sa vada daca asculta de poruncile lui.

| Lizzu a răspuns (pentru Seepty):

Nu exista "incercare" cand ai liber arbitru...dzeu ar fi trebuit sa se astepte ca cei doi vor alege ceva, nu neaparat sa-l aasculte, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Mișika a răspuns:

Nu era nici un pom al NEMURIRII, pomul cunoasterii ''BINELUI si s RAULUI'' a avut un rol deosebit in evidentierea liberului arbitru, nu este vorba de nici o NEMURIRE, deoarece primii oameni erau aproape ca si ingerii, stiau ce este binele si raul inainte de a manca din pom, erau nemuritori, se numeste Pomul cunoasterii ''BINELUI si a Raului'', nu pentru ca el detinea aceasta calitate, nu putea sa dea el cunostinta binelui si a raului, in general in Biblie, numele unor locuri nu se da dupa ceea ce sunt, ci dupa ceea ce s-a intamplat prin acele locuri, asa si aici, a fost numit asa nu pentru ca a avut calitatea de a da cunostinta, ci pentru ca a ajutat la calcarea poruncii, si prin el omul a ajuns la cunostinta binelui si a raului.

Răspuns utilizator avertizat
| Mișika a răspuns (pentru timoteidoi):

Adica, Dumnezeu i-a alungat inainte sa guste din pomul ''Nemuririi''?, se numeste pomul ''Cunosterii Binelui si a Raului'', si apropo, de unde sti ce cred eu?

Răspuns utilizator avertizat
| Mișika a răspuns (pentru timoteidoi):

Acum cand ti-am dovedit ca nu poti sa afirmi nimic despre ce cred eu, pentru ca nu stii ce cred eu, te invit sa-mi demonstrezi de unde stii tu ca nu cunosc geneza? apropo, citatul este asta, ''Te bagi intr-o discutie legata de Geneza fara sa cunosti Geneza?'', demonstreaza-mi ca '' Dumnezeu i-a alungat din Rai pe primii oameni. ca nu cumva sa manance din pomul NEMURIRII si sa devina nemuritori?'', tu cred ca ai citit Geneza pe sarite.

Răspuns utilizator avertizat
| Mișika a răspuns (pentru timoteidoi):

Pomul Nemuririi, laughing, ai de viata mea, bun, deci omul a fost nemuritor, iar Dumnezeu i-a interzis lui Adam sa manance din pomul Nemuririi ca sa nu devina si mai NEMURITOR?, si cum ramane cu... ''Geneza Cap 2. Vers, 17. Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!'', deci ramane ca, Dumnezeu i-a interzis lui Adam sa manance din pomul NEMURIRII ca sa nu moara negresit?

Răspuns utilizator avertizat
| tioan a răspuns:

Parerea mea este ca religia este doar o metoda de manipulare, care are un efect al naibii de bun. Eu am renuntat sa-mi mai bat capul cu ea. Nu neg existenta lui Dumnezeu, dar nici nu sunt un credincios inrait (nici imi fac cruce cand trec pe langa biserica). Prefer sa las faptele sa vorbeasca.

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns:

Nici nu trebuia sa iti treaca prin cap intrebarea "minte Dumnezeu?"
Si nici biserica nu minte.Dar vezi tu, Dumnezeu i-a alungat pe primii oameni deoarece ei erau deja pacatosi, iar daca mancau din Pomul Vietii, pacatul era sa domneasca vesnic.Asa ca prin Isus, oamenii pot fi mantuiti, iar o data ce esti mantuit, esti declarat un copil a lui Dumnezeu, atunci ai viata vesnica, tu nu mai esti un pacatos, care face pacate fara sa fie mustrat de Duhul Sfant, tu nu mai esti acel om care il respingea pe Dumnezeu atunci cand El ii soptea "Nu fa asta"...Tu deja faci parte din familia Sa...

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Nu crezi ca episodul alungarii din rai e extrem de pueril?

Răspuns utilizator avertizat
| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu, daca pacatul domnea vesnic, unde erai tu acum?, In ce stare erai? Asa ca a meritat alungarea din rai, ei trebuiau sa asculte, de ce nu au facut-o? Aveau de toate.Chiar acel copac ii incurca?

Răspuns utilizator avertizat
| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru timoteidoi):

Trezirea! Pacatul nu-i vesnic...

Răspuns utilizator avertizat
| risa13morgan a răspuns:

Pomul nemuriri? de cand...e pomul cunoasteri.si oameni nu trebuiau sa manance pentu ca dupa au cunoscut fric ura dasfraul rusinea tristetea trufia etc si noi avem din cauza lor 7 pacate.nu minte nimeni esti tu documentat insuficient

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru risa13morgan):

Gresesti, e pomul vietii si pomul cunoasterii al binelui si raului.Si noi nu avem numai 7 pacate, avem mii si mii

Răspuns utilizator avertizat
| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru timoteidoi):

Din aceeasi cauza ca si tine, suntem oameni nu? Firea noastra-i pamanteasca, Cat n-as vrea tot as face un pacat...
Si ti-e asa de trist? Mie mai tare imi pare rau de tine sad

Răspuns utilizator avertizat
| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru timoteidoi):

Aoleu de unde ai luat-o ca mi-am vanzdut sufletul stapanului mortii? Ai mers prea departe, nu vezi de cand tot vb contra pacatului, sau vezi in patratelebig grinbig grin......Vai de tine ca indraznesti sa il acuzi pe Dumnezeu ca a gresit facant o lume cu atat de mult rau...El n-a creat-o asa de la inceput, pentru ca primii oameni nu stiau de bine si de rau, ci Satan, inducandu-i in eroare, a adus si pacatul in lume.

Răspuns utilizator avertizat
| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru timoteidoi):

Facem cunostinta, is baptista nu-s cu popa.....si auzi, cine i-a pacalit pe Adam si pe Eva? Ingerul? Om'le, el deja era diavolul, nu mai era ingerul de incredere a lui Dumnezeu...

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns (pentru timoteidoi):

Deci nu-s cu popa sa-ti fie clar... mintea ta e destul de capabila sa memorizeze cuvantul "baptist"?

| risa13morgan a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Da ai dreptate.am vrut sa ii explic pe scurt.uni mai multe decat alti dar eu ma referea ma cele din nastere.mersi pentru corectare:*