| Maria_Crina_1992_3GxH a întrebat:

Din ce motiv expeditiile pentru cucerirea locurilor sfinte s-au numit cruciade?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Probabil "cruce" (creştină) -> "cruciadă".
http://m.dexonline.ro/definitie/cruciadă

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Nu probabil, sigur. Era semnul si simbolul spiritual sub care se țineau acele campanii.

| RAY a răspuns:

Pentru ca sfinti crestini omorau tot ce gaseau in cale in numele fanteziilor lor, bine si mulsulmani au facut de astea, religia e un opiu, un cancer ce distruge omul

| Mădă0611 a răspuns:

"Crusade" is a modern term, from the French croisade and Spanish cruzada. (wiki).
Cruzada - Origin & history
From the verb cruzar ("cross"). - a trece

Croisade (French) --> Noun croisade (fem.) (pl. croisades) crusade --> crusade (English) - Origin & history
Formed as a hybrid of Middle French croisade and Spanish cruzada, both from cruciata, cruzata. In English use since the 1570s. --> cruciata (Latin) --> Origin & history
Perfect passive participle of cruciō
Participle
crucified
tortured.

http://www.wordsense.eu/cruciatus/#Latin
http://www.wordsense.eu/crucio/#Latin

Pe scurt, "trecere" (la ideile altora) prin torturare.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Dupa ce ne-ai bagat in ceata pe 13 rinduri si cu 2 link-uri, ai decretat solemn si obiectiv:

(Expeditiile s-au numit cruciade) deoarece:

"Pe scurt, "trecere" (la ideile altora) prin torturare."

Misto raspuns! laughing Te mai asteptam!

| Zenicide a răspuns (pentru Jardelin):

Ea macar a oferit un raspuns corect. In locul tau as rade mai putin, mult mai putin, si as citi mai mult.

| CommonSense a răspuns (pentru Jardelin):

De fapt, chiar ti-o raspuns. Insemana tortura, insa a capat un alt inteles din cauza contextului. Na, greu cu gramaticile, vocabularul si geneza limbii.

| Jardelin a răspuns (pentru Zenicide):

Ia uite cine vorbeste! Unul care vrea sa declare "Jihad-ul" in "pussy"-ul imguristelor!

Bai Ierbicide, macar stii ce-i ala Jihad? Hai da repede un click pe Google poate afli ceva!

| Zenicide a răspuns (pentru Jardelin):

"Bai Ierbicide, macar stii ce-i ala Jihad? Hai da repede un click pe Google poate afli ceva!"
- Sigur.

Poza e dintr-un serial. Poftim: https://www.youtube.com/watch?v=WyPYOiU3xA8&t=2m40s
Alt mister rezolvat pentru tine :)

| Jardelin a răspuns (pentru Zenicide):

Multumesc, dar nu de unde-i poza voiam sa stiu. Te intrebasem daca stii ce-i ala Jihad.

| Zenicide a răspuns (pentru Jardelin):

Si ti-am raspuns ca da. "Sigur"

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Te-am bagat in ceata ca esti obisnuit sa ti se dea mura in gura. Daca iti dadeam link-ul de pe wiki, nu cautai altceva, eu am cautat si nu am dat nici celelalte link-uri ca sunt sigura ca n-ai fi dat click pe alte link-uri de acolo. Cauta sau du-te culca-te, sau mai cauta subiecte misto ca cel cu nenea tanti pe care nu il/o ajuta umanistii.

| AlexanderAdrian a răspuns:

De ce nu le spui expeditii in care crestinii au omorat zeci de mii de oameni doar fiindca nu credeau in Dumnezeu?

"Cruciadele au fost expediții militare ale feudalilor apuseni cu scopul de a cuceri și coloniza regiuni din Orientul Apropiat, îndeosebi Palestina și Ierusalimul.

Ele au apărut într-o societate aflată în plină expansiune politică și militară și sunt o întregire a procesului de colonizare petrecut în Europa, la ele participând toate clasele și păturile sociale."

". Musulmanii, evreii și chiar câțiva creștinii care mai erau în oraș au fost masacrați fără nicio deosebire. 70.000 de civili au fost măcelăriți."

"Justificarea oferită pentru masacrarea populației orașului-sângele necredincioșilor avea să purifice Orașul Sfânt."

"Richard a ordonat masacrarea locuitorilor orașului: 2000 de musulmani, femei, bărbați și copii."

S-au numit cruciade fiindca erau expeditii in numele credintei si se refera la crucea crestina purtata de soldati pe uniforme

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cross - crusade. armata crestina avea o cruce, intr-o caruta, care probabil ii motiva pe soldati

| PorumbRodica1965 a răspuns:

De obicei (prost obicei)erau considerate,, razboaie sfinte, conduse de statul papal. Pe uniformele soldatilor in fata si-n spate aveau semnul pagan al crucii. De pilda in 1212 a fost,, cruciada copiilor ( din motivul lipsei de soldat, au recrutat copii de la 12-14 ani )Iti dai seama ce mari crestini au fost cand au dus razboaie de,, jaf si cotropire " si spuneau ca sunt in numele lui dumnezeu (care?)Sau :in numele lui Isus porunceau cardinalii sa fie ucisi adversarii, poate si chiar daca au avut si aceeasi confesiune ca a lor, unii, dar cand le-a poruncit Isus sa faca ei asa ceva? Vai lor /Satan s-a folosit cu succes de ei pentru a-si ucide semenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termenul a aparut dupa cateva sute de ani de la ultima cruciada.

Cruciata este participiul trecut al verbului latin "Cruciare", care poate insemna si a pune semnul crucii.
Expeditiile au fost binecuvantate cu semnul crucii deoarece trebuiau sa opreasca expansiunea arabilor care cucerisera foarte multe teritorii crestine si-i cam măcelăreau pe crestini.