| ElenaRomann a întrebat:

(Doar pentru CREDINCIOSI happy ). Credeti ca Dumnezeu se va comporta cu noi asa cum noi ne-am purtat cu aproapele nostru?

14 răspunsuri:
| NemNUZ a răspuns:

In principiu da, dar, Dumnezeu iarta mult mai mult si era o vorba parca : Daca tu faci o fapta buna, Dumnezeu iti da inapoi insutit happy. Te sfatuiesc sa nu mai pui intrebari de genul, pe acest site deoarece sunt multi atei care o sa inceapa sa vorbeasca fara rost

| OnuOnulică a răspuns:

Eu unul cred happy

| Mădă0611 a răspuns:

N-ai specificat ce fel de credinciosi. laughing
Toti cei care se comporta urat cu aproapele, si nu sunt masochisti, nu cred.

| sublime89 a răspuns:

Te astepti de la un zeu responsabil de cel mai mare genocid din istorie sa se comporte frumos cu tine? Mici sanse.

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă eu îi dau o bere aproapelui meu, primesc una înapoi de la 'mnezeu?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Baza comportamentului nostru este determinată,în general,de acțiunile celor din jurul nostru. Dacă unul e prost și mă enervează, iar eu îi dau cu bâta în cap, e vina lui, dar nu mai contează că e și vina mea că m-am pus la mintea prostului, dacă vorbim strict despre acest subiect.Deci ar trebui să fie și Dumnezeu un prost, mai întâi de toate.Îi dau și ăstuia cu bâta-n cap, dacă mă enervează.

| Darkmagic a răspuns:

A avut dreptate NemNUZ... happy
Multa prostie, si multa vorba fara rost de la "atotcunoscatorii religiilor"... big grin

Tu esti credincioasa, tentata sa spui ca Dumnezeu iarta totul, uitand insa de un cuvant prezent in mai toate toate formele de religie.
Judecata...
Poti sa-l scrii cu majuscule, e raspunsul la intrebarea ta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu ai citit? plecati din fata mea,cei care,cand eram bolnav nu m-ati cautat, cand am fost inchis, nu a-ti venit la mine, cand am fost flamand si insetat, nu mi-ati dat paine si apa sa mananc si sa beau, si cand am fost gol nu m-ati acoperit cu niciuna din multele voastre haine.cand doamne? ai fost asa si noi nu am facut nimica? atunci el ii va arata pe sfintii lui.pe cuviosii, pe mucenicii lui si va spune; adevarat va spun ca daca nu ati facut pentru ei, pentru mine nu a-ti facut.valabila reciproca pentru ceilalti constienti care au facut tate cele ce trebuiau si au intrat in imparatia lui Dumnezeu.

| Mariusflo a răspuns:

Eu unul cred acest lucru.

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Nu avem de unde sa stim, doar El stie chestia asta. Dar daca ne purtam frumos, de ce sa nu se poarte si Dumnezeu la fel cu noi. In plus, El ne iarta de fiecare data toate pacatele. happy

| MateiSebastian a răspuns:

Nu cred, Dumnezeu nu s-ar purta urât nici măcar cu cineva care a fost rău; El doar te judecă după faptele tale.
P.S: Sunt ateu, sper că nu am vorbit fără rost...

| NemNUZ a răspuns (pentru MateiSebastian):

Vezi ce a scris Woodenpints, la asta ma referam happy

| MateiSebastian a răspuns (pentru NemNUZ):

Da, unii chiar nu se pot abține să nu își arate inteligența în public și să-si bată joc de religii.

| DeusCorrupti a răspuns:

Daca ar fi asa, nimeni nu ar mai ajunge in rai.
Acum te porti urat cu ateii.