| bleakk a întrebat:

Draga Jardelin si Milan,vreau sa vad impartasesc un mic paragraf din doctrina adventista legata de prozelitism,pe care voi il considerati,de fapt si de drept, gresit.Deci,care este pozitia adventistilor privind prozelitismul?
Iata un raspuns mai lung din care puteti trage niste concluzi in legatura cu pozitia noastra:"Când răspundem la această întrebare trebuie să facem faţă problemei multiplelor sensuri ale prozelitismului. Definiţia care a trecut testul timpului este aceea de a converti oameni dintr-o credinţă (sau lipsă de credinţă) la altă credinţă. Aceasta este şi esenţa evanghelizării. În acest sens, noi nu ne opunem prozelitismului.

Adesea, din ce în ce mai mult, în cercurile ecumenice, prozelitismul are conotaţii peiorative. În acest context, el se referă la mărturisire coruptă, adică la folosirea de metode greşite în evanghelizare, cum ar fi oferirea de avantaje materiale (amintiţi-vă expresia "creştinii de orez"), folosirea vorbelor linguşitoare, a declaraţiilor false şi obţinerea de avantaje de pe urma oamenilor. Dacă acesta este prozelitismul, atunci îi suntem oponenţi pe faţă.

Totuşi, în anumite cercuri ortodoxe şi câteva ecumenice, orice efort de a converti la biserica şi credinţa ta o persoană, câtă vreme este botezată într-o biserică, chiar dacă aceasta a avut loc când era copil, este văzut ca prozelitism, ca o "adresă greşită". Adventiştii nu pot accepta ideea că o persoană, botezată pe când era copil, care niciodată nu merge la biserică, care nu are nici o legătură vie cu Hristos, se situează în afara celor care au nevoie de a fi evanghelizaţi. În această privinţă noi preferăm să stăm alături de o serie întreagă de mărturisitori ai Evangheliei, incluzând pe apostolul Pavel, John Wesley şi Billy Graham. Într-adevăr, "vai mie, dacă nu vestesc Evanghelia!" (1 Corinteni 9:16). A spune altora despre Evanghelia mântuirii prin Hristos este un mandat creştin primit de la Dumnezeu. În timp ce evanghelizarea autentică ne eliberează de seceta intelectuală şi spirituală, falsul prozelitism ne înrobeşte şi înlocuieşte ignoranţa cu servilismul faţă de legalism şi formalism."
Si va intreb,nu doar pe voi:ce este rau oare, in a apropia un om DE PE UN DRUM GRESIT(sau din necredinta) de Dumnezeu si de valorile pe care Acesta le ofera prin Biblie?

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sunt oameni care il cauta pe Dumnezeu care renunta la placerile lumii si se pun deoparte pentru Dumnezeu. Cine suntem noi sa ii judecam? Judecata este a lui Dumnezeu. Sau, iti raspund si eu cum a spus Domnul Isus: Cine este fara de pacat, sa arunce cu piatra.

| milan9 a răspuns:

Tu incerci sa ne convingi ca fiecare din cele 40000 de secte si grupari are "dreptate"?

| bleakk explică (pentru milan9):

Ce intelegi prin cuvantul BISERICA? Oare nu se refera la unii Sai, oamenii care fac voia Lui? Tu vrei sa spui ca BISERICA ORTODOXA aduce mantuirea? Nu omul in sine? Daca s-ar "vinde" mantuirea doar pe apartenenta religioasa, crede-ma ca ateii ar avea de castigat.Dar totusi nu vad nicaieri scris "Biserica ORTODOXA", vad scris Biserica..insa nu si Ortodoxa, ma poti lamuri?

| iurii75 a răspuns (pentru bleakk):

Termenul grecesc (ekklesía), redat în unele traduceri prin „biserică" desemnează un grup de oameni întruniţi cu un scop comun, nu o clădire (Faptele 8:1; 13:1). Biserica în înțelegere lui Milan e ceva ce nici el nu poate explica. Deși pe de o parte se referă la toată comunitatea ortodoxă, pe altă parte nimeni nu reprezintă biserica (mai ales când încalcă poruncile biblice, nici enoriașii bețivi și curvari și nici preoții care nu rămân în urmă chiar dacă sunt socotiți în continuare ortodocși). O enigmă laughing

| EmaS a răspuns (pentru milan9):

Este o singura credinta mantuitoare: Credinta in Domnul Isus. Daca ai o relatie autentica si traiesti in ascultare de Cuvant esti mantuit. Dumnezeu nu te va intreba despre apartenenta religioasa ci despre modul in care ai trait viata.

| milan9 a răspuns:

DAR, Hristos a legat mântuirea oamenilor DOAR de Biserica pe care a întemeiat-o El (si nu de culte infiintate de sectanti precum Smith, Miller si altii!)

Există zeci şi zeci de versete în acest sens:
- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Termenul "Biserica" nu lasa loc pentru confuzii. El desemneaza un lucru foarte clar. Biserica este o instituţie divino-umană.
Biserica înseamnă şi comunitatea celor credincioşi, dar, iată ce mai conţine:

- PREZENŢA lui Dumnezeu până la sfârşitul veacurilor Mt28, 2; Mt16, 18;
- HARUL încredinţat ei (şi aici avem confirmarea prin peste 70 de versete a lucrării harice a preoţilor şi a episcopilor în Biserica Noului Testament);
- ÎNVĂŢĂTURA FIULUI lui DUMNEZEU transmisă ei şi rămasă "neavând sau zbârcitură"(Efes5, 25) – Unică şi fără contradicţii precum ale celor 39000 de versiuni creştine!

"NEAVÂND PATĂ SAU GRESEALA" nu se referă nici la meritele preoţilor din vremea Sa (de acum 2000 de ani) nici la meritele preotului din satul de astăzi (fiecare om este păcătos), nu se referă nici la comunitatea credincioşilor (pentru că toţi oamenii sunt păcătoşi), ci se referă la prezenţa "ELEMENTULUI" DIVIN în cadrul acestei "instituţii"(a fost instituită de Hristos) divino-umane unice a BISERICII care poartă lucrarea lui Hristos în lume, şi pentru care El Şi-a vărsat sângele Fapte20, 28;

| danut a răspuns (pentru milan9):

Da mai Milan 9, dar Dumnezeu a "lasat" si o evolutie a biserIci pe care voi va cramponati sa nu o acceptati. Dumnezeu a stiut ca societatea va evolua asa ca nu avea cum sa lase o biserica sa putrezeasca 2000 de ani. De altfel Biblia vorbeste despre Sapte Biserici dealungul istoriei pana va REVENI. Voi v-ati cramponat de primele secole si n-ati mai evoluat, de altfel se poate vedea din felul tau de gandire acest lucru. Voua vi s-a luat LUMINA demult dar nu stiti asta.

| danut a răspuns (pentru milan9):

"DAR, Hristos a legat mântuirea oamenilor DOAR de Biserica pe care a întemeiat-o El"
Oare "a legat" Dumnezeu pe oameni de biserica Nicolaitilor din care se trag religile traditionaliste, nici decum, mai ales cu "versete" cioplite din intreg nu se poate dovedi asa ceva. Da Dumnezeu este capul Biserici, dar Biserica Lui, nu cea in care 90 la suta este TRADITIE si paganism.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nimic relevant nu s-a mai adăugat Bisericii după primul secol creştin! Creştinismul tocmai reuşise să scape de "povara" tradiţiilor iudaice, cum oare avea să îmbrăţişeze alte tradiţii, de data aceasta păgâne chiar? Nicidecum nu s-a întâmplat asta. Întreaga istorie poate demonstra acest lucru: istoria, arheologia, artefactele, istoria culturii...

PENTRU A SE PUTEA RĂSPÂNDI CREŞTINISMUL, unele aspecte care ţineau de cultura păgână, precum vechi sărbători păgâne din anumite momente ale anului (ex. data solstiţiului) NU au fost împrumutate, ci doar au fost ACOPERITE de evenimente cu semnificaţie creştină!

Deci atenţie! NU "s-au împrumutat" nici semnificaţii, nici alte elemente, ci doar s-au acoperit cele deja existente (era SINGURA CALE PENTRU A FI ELIMINATE)!

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Ce "evolutie" vreti voi sectantii sa faceti impotriva Bisericii daca Insusi Dumnezeu spune:
- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU DEFECT, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

 „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| danut a răspuns (pentru milan9):

Mai milan9, fara suparare, chiar daca ma faci sectant, Dumnezeu VA PARASIT de 1700 de ani de cand ati facut din religia lui Isus Hristos, POLITICA DE STAT, adica de la Constantin. In momentul cand ati amestecat politica cu statul Dumnezeu VA PARASIT deoarece Isus Hristos face DEMARCATIA in mod clar si evident:
Matei 22, 20. El i-a întrebat: "Chipul acesta si slovele scrise pe el, ale cui sunt?"
21. "Ale Cezarului", I-au rãspuns ei. Atunci El le-a zis: "Dati dar Cezarului ce este al Cezarului, si lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu!".

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Tu chiar vrei sa Il faci pe Fiul lui Dumnezeu "mincinos"?
Iata ce spune El despre Biserica SA":
- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU DEFECT, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

 „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

Constatnin cel Mare nu a schimbat absolut nimic, asa cum nimic nu a putut schimba niciun imparat pana la el. Biserica a dat sute de mii de martiri dar cu nici un chip nu si-a schimbat invataturile de dragul nimanui. Nici in fata amenintarilor si persecutiilor si cu atat mai putin ina fata vreunei constrangeri de orice fel ar fi ea...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Sa sti ca eu inteleg ce spui tu, problema este la tine, tu nu vrei sa depasesti un prag al intelegeri, acest lucru nu-ti da de gandit? Unui credincios in asemenea momente Dumnezeu ii trimite un Ajutor, nu vezi ca tie nu-ti vine "ajutorul", tu incerci sa rezolvi probleme de unul singur? In Apocalips, Ioan vorbeste foarte clar despre cele sapte Biserici ca o evolutie istorica nu ca o localizare geografica, tu ai ramas agatat de hai sa-i spunem a doua caci prima este a apostolilor si a martirilor. Incearca sa vorbesti cu un preot batran si studios care iti va spune adevarul si vei fi uimit ce vei auzi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In Apocalipsa Ioan vorbeste foarte clar despre cele sapte Biserici ca fiind in mod concret localizate geografic, contemporane cu el.
Insasi denumirile lor se pot identifica geografic.
Iar daca limbajul metaforic al Apocalipsei este fortat spre alte interpretari gresite (menite sa dea apa la moara fenomenului de inmultire a miilor de denominatiuni si secte) atunci aceste interpretari fortate il contrazic pe Insusi Fiul lui Dumnezeu care a insistat in mod aproape obsesiv ca Biserica Sa este Una Singura:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU DEFECT, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28, etc.

| Jardelin a răspuns:

Eu nu am Internet de azi dimineața si nu am nici acum, iar ca sa scriu de pe mobil nu am răbdare. Sorry, cind o sa am condiții am să-ți răspund!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu il duci pe un drum mai bun nu are ce sa fie gresit. Dar de unde sti ca credinta reprezinta un drum mai bun?

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Decat droguri, alcool, bautura, violenta te asigur ca este.

| Alphawolf a răspuns (pentru bleakk):

"Decat droguri, alcool, bautura, violenta te asigur ca este."

Cum ai dedus ca necredinta le include iar credinta le exclude?

| bleakk explică (pentru Alphawolf):

Stai putin, nu m-ai inteles.Eu m-am referit astfel:
Drum rau=droguri, alcool, bautura, violenta, nicidecum credinta/necredinta.Nu m-am referit nicidecum la implicatiile acestora ci pur si simplu am spus ce inseamna un asa-zis "drum rau".

| Alphawolf a răspuns (pentru bleakk):

Intrebarea lui este clara. Tu i-ai raspuns la intrebare, dai de inteles ca, credinta este drumul bun, astfel se poate deduce ca necredinta ar fi drumul rau(ea ar include cele spuse de tine).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Merci m-ai scutit de raspunsuri. Continuawinking

| bleakk explică (pentru Alphawolf):

Alo,falsa dilema, cumva?

| Alphawolf a răspuns (pentru bleakk):

Sigur.
Tu pe ce iti bazezi acea convingere, pe afirmatiile crestinilor, crestinismului? Daca ei afirma ca Biblia este cartea cartilor, ca ea il invata pe om binele? Concluzionezi ca asa si este? Sau daca Biblia il invata binele, concluzionezi ca el va fi bun? Daca ei afirma ca sunt in adevar si urmaresc binele(si le atribuie singuri subiectiv, folosindu-se de vorbe linguşitoare, declaraţii false, totul in avantajul convingerii lor religioase), concluzionezi ca asa si este? Asfel de concluzii sunt eronate, sunt aspecte inselatoare, de suprafata. Faptul ca exista niste fiinte crestine, oarecum ciudate, care merg la Biserica si par sa fie cuminti si linistite(nu beau, nu fumeaza etc), nici asta nu concluzioneaza ca, crestinismul este drumul cel bun, nici macar ca doar acele persoane sunt pe drumul cel bun. Drumul cel bun implica mult mai multe aspecte.

Marea majoritate a populatiei este crestina, credincioasa, atei sunt mult minoritari. Faptul ca bigotii nu vor sa-i recunoasca, pentru ca ei sunt mai putin practicanti, nu prea viziteaza Biserica, nu e interesant, ei tot credinciosi crestini raman(ei nu sunt necredinciosi!). Sunt pline crasmele si puscariile de credinciosi, necredinciosi mai rar. Nu crezi ca ar trebui sa fie invers daca credinta este drumul bun, iar necredinta drumul rau?

| bleakk explică (pentru Alphawolf):

La ultima parte iti poti oferi singuri niste raspunsuri.Tu chiar crezi CA Crestinismul in sine sau doctrinele acestuia il conduce pe om la a ucide, a viola, a etc? Sincer? Documenteaza-te putin si in directia aceasta.Tu poate ti-ai fundamentat baza ateista, insa ca sa combati pe cea teista, in cazul de fata crestinismul tinzi catre 0...

| Alphawolf a răspuns (pentru bleakk):

Dar de ce crezi ca doar faptele evidente pentru toata lumea(a ucide, viola, etc) inseamna rau? Rau inseamna mult mai mult. Ce este fals este gresit, iar ce este gresit nu poate fi bun. In credinta e plin de falsitati, e plin de subiectivism. Daca crezi ca tot ce iti este placut este si bun, gresesti. Daca crezi ca este buna indoctrinarea cu prejudecati, falsitati, gresesti. Prin indoctrinare ii este limitata gandirea la om, cel care indoctrineaza, il face "dupa chipul si asemanarea lui", il limiteaza la convingerile lui(sa gandeasca si sa se comporte ca el, pe placul lui). Astea provoaca limite si intoleranta, separa oamenii(persoanele din alta religie/secta gresesc, pacatuiesc, pocesc evanghelizarea, nu sunt bune, nu ai voie sa te casatoresti cu ele). Problema este ca, toate interpretarile bilice, cu exceptia celor bazate pe un suport real, sunt subiectivisme, pareri(fara valoare reala).

| AdiTorrent7 a răspuns:

Calea miilor de secte nu este in nici un caz un 'drum corect'.
Nu exista mii de 'adevaruri'.
Dumnezeu a lasat o singura Biserica.

| bleakk explică (pentru AdiTorrent7):

Ofof,esti un ignorant,nu pot sa-ti spun altfel, chiar imi pare rau.Din pacate aduci prejudecati, ca multi, de altfel, in legatura cu Biserica Adventista.Ai o baza cand faci aceste afirmatii? O baza solida? Este secta? Stii macar ce inseamna acest termen? Stii macar ce inseamna ca "Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea are același statut în fața legii ca orice altă Biserică".
Daca esti binevoitor si ai putin timp la dispozitie, chiar te rog cu draga inima sa citesti cate putin pe aici, si daca ti-ai putea schimba cumva parerea.
http://www.adventist.ro/index/despre-noi/portretul-unui-adventist.html

| EmaS a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Isus Hristos este Calea, Adevarul si Viata. Numai in numele Lui poti sa primesti iertare si mantuire.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Adventistii nu formeaza decat una dinmiile de secte care exista. O alternativa impotriva a ceea ce a instituit insusi Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Să înțeleg că Dumnezeu a instituit ortodoxia în cadrul căreia ortodocșii se ucid între ei (Ucraina și nu numai). Probabil astfel demonstrează iubirea față de aproapele lor.