| Maxim96 a întrebat:

Dragi atei si necredinciosi aduceti dovezi ca Dumnezeu nu exista si ca Biblia e un basm!
Vreau sa vad ce spuneti!

121 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ateii sunt necredincioși
iar ateu este cam același lucru cu necredincioși.
Poate ai fi vrut să spui necreștini!
Necreștinii sunt ateii și cei care au alte credințe diferite de creștinism.
Dacă ai alte idei religioase diferite
de cele creștine,
asta nu înseamnă
că nu ești foarte credincios
în credința ta.

Aduceți dovezi ca Dumnezeu nu există ==nu se pot aduce asemenea dovezi, dar se poate proba că Dumnezeul propus de religia creștină este „ o glumă proastă".

Aduceți dovezi ca Dumnezeu există ==nu se pot aduce asemenea dovezi viabile!

Aduceți dovezi că Biblia e un basm!=
=dovada că biblia este o culegere de basme incredibile este chiar textul bibliei creștinilor.

Biblia are multe texte lipsă :
scrisorile și corespondența lui Noe în cangureză == limba cangurilor == trimise cangurilor, prin poșta care nu exista, ca să vină, eventual zburând, la arcă.
Sau acea corespondență în lameză = limba lamelor din Anzi==adresată lamelor.
Cum a adus Noe la Arcă lamele din Anzi?
Ș-a dat întâlnire cu lamele,
la Bahia Blanca
și le-a luat el cu barca lui,
de la Bahia Blanca?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Bah%C3%ADa_Blanca
https://en.wikipedia.org/wiki/Bah%C3%ADa_Blanca

| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

Nu te inteleg omule

| Hombre a răspuns (pentru MMihai):

Bai Mihai pai esti in urma cu informatiile, pai lamele din Anzi si canguri din Australia, ursul polar si alte zeci de lighioane le-a carat cu Airbus 380 ca are si compartiment pentru animale.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru MMihai):

Ateii sunt necredincioși
iar ateu este cam același lucru cu necredincioși.

nu chiar, eu pot sa cred intro piatra, ca zeu creator, si sa neg existenta lui dumnezeu, asta nu ma face ateu

| n0matterman a răspuns:

Sa stii ca niciun "credincios" ca tine n-a mai pus intrebarea asta idioata.

| Hombre a răspuns:

Mai Lider Maxim tu si Fidel Castro, cine sustine o cauza trebuie sa o demonstreze nu cel care nu nu stie sau nu o crede. Deci, in concluzie, tu trebuie sa demonstrezi nu eu.
Ieri l-am vazut pe Isus cand certa crestineste un tanc T34 care violase o gaina. Demonstreaza tu ca nu e adevarat.

| LordBolton a răspuns (pentru Hombre):

happy tanc t-34 big grin

| Andrei123Andrei a răspuns (pentru Hombre):

Da laughing Asa e.

| Hombre a răspuns:

Pun pariu ca nu ii dovedesti pe @Isusestesalvatorul si Maxim96, au capul prea tare sa-i poti penetra. rolling on the floor

| Inferno a răspuns:

Onorabile, acest joc se joaca cu o singura minge. Cand este la mine in teren eu ti-o arunc tie,cand este la tine tu mi-o arunci mie si tot asa. Daca nu cunosti regulile jocului esti liber sa pleci.
In prezent ea se afla in terenul tau,cu toate acestea dumneata strigi sa ti-o arunc.
Venerabile, priviti in jos, ca e langa dumneavoastra, nu la mine in teren.

Si jocul este logica de balta ilustrismul vostru, dar daca nici pe aceasta nu o stapaniti ce pot face eu?
Daca-as incerca sa ti demonstrez ca Dumnezeu nu exista ar insemna ca sunt nebun sau prost.
Nu stiu cine te-a mintit ca Biblia ar fi un basm, pentru ca daca acest termen este utilizat cu prima acceptie standard atunci afla alteta ca nu este un basm.
Si citez din DEX:
"BASM, basme, s. n. 1. Narațiune (populară) cu elemente fantastice supranaturale, care simbolizează forțele binelui și ale răului în lupta pentru și împotriva fericirii omului. ◊ Expr. (Fam.) A se face de basm= a se face de râs."
Vladimir Iakovlevitch Propp folclorist rus afirma ca basmul are ca temelie mitul, inspirandu-se din acesta, dar nu trebuie sa confundam basmul cu mitul.
Si ca sa-ti dau niste numem ai cunoscute, si fratii Grimm spuneau tot asta.

| Inferno a răspuns:

Faptul ca scrii "oameni" cu un singur "i" atunci cand este nevoie de doi.
Reinvati cand corect e reinveti.
"Team" fara cratima.
"Conporti" cu litera "n", cand corect e "comporti" (Asta e una clasica)
Ne dezvaluie mintea stralucita din spatele acestor raspunsuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Multumesc de corectare. Sper ca nu esti un robot TPU care corecteaza gramatica.

| doctorandus a răspuns:

Tradiția evreiască îi atribuie lui Moise scrierea primelor cinci cărți ale Bibliei ebraice, cărți cunoscute sub numele ebraic Tora, sau sub echivalentul grecesc Pentateuh. Această atribuire este însă o idee recentă în iudaism, ea apărând, se crede, numai din secolul I î.e.n. Istoricii Bibliei (criticismul) arată de altfel că Pentateuhul nu putea fi în întregime scris de Moise cât timp o bună parte a evenimentelor descrise în acesta sunt posterioare perioadei în care cronologia biblică presupune că personajul Moise a trăit. Astfel însemnările despre regii care au domnit peste Edom înaintea unui rege peste Israel (Facere 36:31) și a fortiori relatarea propriei sale morți (Deut. 34) nu pot fi atribuite lui Moise sau cuiva din perioada în care acesta se pretinde a fi trăit.
„Prima întrebare era dacă Moise putea fi într-adevăr autorul celor Cinci Cărți ale lui Moise, din moment ce ultima carte, Deuteronomul, descrie în mod foarte detaliat timpul precis și împrejurările proprii morți a lui Moise. Alte incoerențe au devenit rapid clare: textul biblic era încărcat cu paranteze literare care explicau numele antic al unor locuri și remarcau în mod frecvent că dovezi ale faimoaselor evenimente biblice erau disponibile „până în ziua de azi". Acești factori i-au convins pe unii cercetători din secolul al XVII-lea că cel puțin primele cinci cărți ale Bibliei au fost alcătuite, amplificate și înfrumusețate de editori ulteriori, anonimi și de revizori din secolele care au urmat.

Spre sfârșitul secolului al XVIII-lea și preponderent în cel de-al XIX-lea mulți cercetători critici ai Bibliei au început să se îndoiască de faptul că Moise ar fi avut ceva de-a face cu scrierea cărților Pentateuhului; ei au ajuns să creadă că Biblia era în mod exclusiv opera unor autori târzii. Acești cercetători au arătat ceea ce păreau drept versiuni diferite ale acelorași povești din cărțile Pentateuhului, sugerând că textul biblic era produsul mai multor scriitori care puteau fi astfel recunoscuți. O citire atentă a cărții Genezei, spre exemplu, a demonstrat două versiuni contradictorii ale creației (1:1-2:3 și 2:4-25 ), două genealogii foarte diferite ale urmașilor lui Adam (4:17-26 și 5:1-28 ), și două povești separate și rescrise ale potopului (6:5-9:17 ). În plus, erau zeci de dublete și uneori chiar triplete ale acelorași evenimente în poveștile călătoriilor patriarhilor, Ieșirii din Egipt și dării Legii."
—Israel Finkelstein și Neil Asher Silberman, The Bible Unearthed. Archaeology's New Vision of Ancient Israel and The Origin of Its Sacred Texts.
Lester L. Grabbe afirmă că pe vremea când studia pentru doctorat (cu mai bine de trei decenii în urmă), „istoricitatea substanțială" a povestirilor Bibliei despre patriarhi și despre cucerirea Canaanului era acceptată pe larg, dar în zilele noastre cu greu se mai poate găsi un istoric care să mai creadă în ea.
În 2004, în Symboles de l'Égypte (éd. Desclée de Brouwer), Christiane Desroches Noblecourt scrie la p. 125:
„Este pe de o parte absurd să considerăm textul biblic drept document istoric, iar pe de altă parte să inversăm importanța protagoniștilor: Israel este menționat o singură dată, pe stela lui Merenptah, în timp ce cuvântul Egipt este folosit de 680 de ori in Biblie."
Ea adaugă la p. 126 :
„Aluziile biblice la Egipt au în mod preponderent rolul de a colora istoria internă a evreilor și de a da un decor vag anumitor episoade istorice, dar nu au nicio legătură cu ceea ce ne învață istoria reală."
În 2005, Pierre de Miroschedji a publicat un articol în revista La Recherche. El scria:
„În general, niciun arheolog serios nu mai crede în ziua de azi că evenimentele povestite în Cartea lui Iosua ar avea vreo bază istorică reală. Prospecțiunile arheologice, în special la începutul anilor 1990, au dezvăluit că a israeliților cultură a apărut pe dealurile din centrul țării, drept continuare a culturii cannaanite a epocii anterioare."
El subliniază că nimic nu împiedică utilizarea Bibliei în arheologie, sub formă de izvor supus criticii, așa cum arheologii procedează cu oricare alt document.
Scrierile atribuite lui Moise marchează, însă, în ochii tradiției, începutul redactării Bibliei, consemnând date petrecute conform acesteia începând, poate, cu anii 1700 î.Hr. Unii istorici sunt însă de părere că înaintea domniei lui David (sec. XI î.e.n.) n-ar fi existat condiții culturale și organizatorice care să permită redactarea unei astfel de opere literare. Unul dintre autorii Pentateucului, desemnat de către critica biblică cu numele de Iahvistul, este o persoană sau un grup de persoane trăind în perioada solomonică (sec. X î.e.n.). Un alt autor (sau grup de autori) al Pentateucului este cel desemnat de către istorici cu numele de „autorul sacerdotal" („sursa P", de la Priesterschrift), el trăind probabil mult mai târziu, în perioada Exilului babilonian (sec. al VI-lea î.e.n.). Un alt autor, Deuteronomistul ar fi trăit și el tot în perioada Exilului babilonian.
Dintre personajele Bibliei ebraice Moise este singurul pe care evreii îl numesc Omul lui Dumnezeu.
Pentru credincioși, Moise este cel mai blând om născut vreodată și ales de Dumnezeu să scoată poporul evreu din robia egipteană. Există însă destule pasaje biblice care-l descriu pe Moise ca pe un tiran însetat de sânge, de o cruzime și intoleranță ieșite din comun. Aceste pasaje, ca si cele privitoare la sclavie, sunt în general considerate ca inacceptabile după standardele morale actuale. De exemplu, Richard Dawkins consideră poveștile biblice de ocupare a Canaanului (fie că ele ar fi sau nu adevărate) de același nivel de moralitate cu „invadarea Poloniei de către Hitler sau masacrarea kurzilor și arabilor din mlaștini de către Saddam Hussein".

Citate de pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Moise

| CoquineNoire a răspuns:

Am eu o dovada de la doctor...a zis ca nu mai scapi.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

In primul rand este ilogic si irational sa spui ca x sasi dovedeasca ca nu exista un lucru, in lumea reala se dovedeste ce exista nu ce nu exista, deci nu am ce dovedi, dovedeste tu ca nu exista 2700 de zeii sunt curios cum o vei face,acuma banuiesc ca nu e o dovada faptul ca am spus ca nu se poate dovedi ca nu exista ca atunci toti zeii, personajele din povesti sunt reale, e de datoria ta ca sa dovedesti ca exista nu a mea care nu cred, tu crezi in fantome? poate ca nu dovedeste ca nu exista

referitor la biblie, biblia este o serie de povesti evreiesti multe lucruri reale dar cu o influenta fantastica, din nou nu am ce dovedi tu trebuie sa dovedesti ca ea e divina nu eu

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Dar ti s-a aratat tie un zeu? Te-a ajutat cu ceva?
Ce ti-a dat?

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Dar tie ti s-a aratat dumnezeu? Ai vorbit cu el de crezi asa de tare in el? Cu ce te-a ajutat? Ti-a dat aur ca sa crezi in continuare ca el exista?

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

''Dar ti s-a aratat tie un zeu? Te-a ajutat cu ceva?
Ce ti-a dat?''
Cu siguranta nu i s-a aratat dumnezeu si nici nu l-a ajutat cu ceva ori sa-i fi dat ceva.

| Maxim96 explică (pentru Dumniezău):

Oare nu s-a aratat Cuvantul Intrupat acum 2000 de ani si a promis ca va fi pana la sfarsitul veacului ca apoi sa ne ia acolo unde este El ca sa fim si noi cu Dansul.Mi-a dat viata asta si nadajduiesc si pe cea vesnica sa o capat prin mila Lui!

| Dumniezău a răspuns (pentru chelstone):

Io fi zis"Fiule adevarat iti spun ca eu sunt handicapatu' de dumniezo. Uite, iti dau acest **** ca dar, ca tu crezi in mine, nu ca altii".

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Bla bla bla.Crezi in dumnezeu acolo si taci.Si apropo viata ti-a dat-o maicata, nu dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista asa ceva pentru ca sunt basme iventate de oameni, iar Dumnezeu e basm.

| sublime89 a răspuns:

Nu vreti voi sa vedeti nicio dovada si asa.

| Maxim96 explică (pentru sublime89):

Dar voi nici nu aveti dovezi!

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

''Dar voi nici nu aveti dovezi!''
Bai, inaptule, ti-am mai spus dovezile tu trebuie sa le aduci, ca tu afirmi ca exista dumnezeu, iar lipsa dovezilor ca dumnezeu nu exista sunt irelevante, pentru ca in lipsa lor, nu se demonstreaza ca exista dumnezeu. La fel cum nici daca Vasile nu are dovezi ca i-a furat curcanul lui Mirel, asta nu inseamna ca Vasile este hot. Mirel daca sustine ca Vasile i-a furat curcanul trebuie sa dovedeasca acest lucru.
Las-o mai moale putin cu cretinismele astea gen demonstreaza ca X nu exista. Afirmi ca ceva exista, cade in sarcina ta sa demonstrezi afirmatia, nu sa pui pe altii sa demonstreze contrariul.
Alt exempu: Te duci sa-ti brevetezi o inventie (calculatorul), trebuie sa depui un dosar in care demonstrezi ca tu esti cel ce l-a creat si ca nimeni anterior nu mai inventase calculatorul, nu-l pui pe cel de la brevete sa demonstreze ca de fapt nu esti tu inventatorul.
Sunt total scarbit de asemenea inapti ca tine.

| M25M a răspuns:

Cred ca ti s-au adus destule "dovezi" de la diversi utilizatori, sau cel putin afirmatii care ar trebui sa iti starneasca macar o intrebare...

| M25M a răspuns:

Biblia spune ca Dumnezeu a creat omul apoi animalele, evolutionismul a demonstrat faptul ca noi ne tragem din alte organisme nu invers.
Sunt peste 2000 de zei in lume(trecut si prezent) probabilitatea ca zeul tau sa fie cel adevarat este de 1 la cele peste 2000 de entitati.
Crestinismul ca si celelalte confesiuni premoderne au preluat elementele de la religiile arhaice, elementele simboliste (muntele, poarta, stalpul) carea practic le-a modificat si le-a alipit noua simbolistica.
Tu sugerezi ca religia ta este corecta, insa nu ai nici un suport al acestei premise, la fel de bine un hindus ar putea afirma ca religia lui este adevarata. Textele vedice sunt mai vechi decat Biblia ta (ca tot ai folosit tu argumentul longevitati).
Posedarile demonice si minunile, in mod paradoxal coincideau foarte multi cu societatea in care acestea se intamplau, societate care nu mai avea nevoie de o reintarire a credintelor sale. Primele sunt rodul activitatilor corticale alterate (sindromul Tourette, schizofrenia) iar celelalte sunt rodul manipularilor.

| Maxim96 explică:

Crede ce vreai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maxim? asa o postare copilareasca? nu ma asteptam.am simtit un gol in suflet. Dovezi? ai tu nevoie de dovezi pentru inexistenta celui vesnic? e ciudata credinta ta.esti crestin, in opozitie?

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Nu! Pur si simplu am vrut sa vad logiga ateilor si ce dovezi vor aduce ei, dar vad ca nu pot sa aduca nici om dovada intemeiata.Eu cred in El si nu am nici o indoiala ca ar fi inexistent.Nimeni nu-mi va lua aceasta putina credinta in Dumnezeu, e cea mai mare comoara a mea!

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Nici tu nu ai dovezi ca nu exista zeus deci el exista pentru ca nu poti dovedi ca nu exista

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Zeus e un basm care nici nu merita crezut

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

De ce nu poti accepta diversitatea, de ce trebuie ca toti sa creada in crezi tu?

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Eu nu impun pe nimeni, dar voi marturisi intotdeauna adevarul!

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

"Zeus e un basm care nici nu merita crezut."
Dumnezeu este un basm care nici nu merita crezut (De fapt este personaj dintr-un basm, dar in fine!).

| Maxim96 explică (pentru BlackSulphur):

Ma crede ce vreai si nu ma zapaci la cap!

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

''Zeus e un basm care nici nu merita crezut''
Dumnezeu e un basm care nici nu merita crezut.
Sa stii ca pentru tras aere s-a inventat buda.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Nu impui dar faci propaganda religioasa pe TPU

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Da,apar dreapta credinta!

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Da' cine esti tu? Tataia de la Roma sa aperi credinta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu acestea le cunosc si foarte bune.Eu tea-m intrebat da cine a facut gravitatia? Cine a facut procesul de evaporare? Cine a inventat caldura? Cine a inventat energia atomica pe care o are soarele? Cine a construit gravitatia? Cine a pus legile anotipurilor si avem un climat favorabil nu avem+200 grade celsius si nici minus 200 avem o temperatura buna.Cine a creat apa? Ca sucul din borcanele din beci nu apar la voia intamplarii.Da afara ploua datorita condensarii dar cine a facut procesul condensarii al apei.Fiindca stii ca nu orce materie se condenseaza.Dar energia electrica cine ia pus legile cine a creat-o? Oare nu e o lucrare inposibila voii intamplarii?

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea e ca oamenii, ma rog, viata in general, a aparut mult dupa aparitia Pamantului. Nu Pamantul s-a adaptat fiintelor care traiesc pe el, ci invers, au aparut fiinte care s-au adaptat conditiilor existente aici. Daca pe planeta asta erau -200 grade celsius, ori planeta era nepopulata, ori era populata cu fiinte care se simteau bine la temperatura respectiva. Pamantul nu a fost intotdeauna asa, si nici nu va fi pentru totdeauna asa. Procesul de evaporare nu are nevoie sa fie inventat de cineva, este interactiunea dintre 2 lucruri, la fel si gravitatia. Apa este un element comun in univers. Faptul ca apa este importanta pentru noi, nu inseamna ca avea nevoie sa fie creata, foarte bine putea exista metan, sau orice alt lucru. Exista fiinte chiar aici pe Pamant care nu au nevoie de apa.

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

''Cine a pus legile anotipurilor si avem un climat favorabil nu avem+200 grade celsius si nici minus 200 avem o temperatura buna.''
Inaptule, fiintele se adapteaza mediului si nu invers. Pe tine daca te bag cu capul in balta o ora, o sa dai coltul, dar o sa ai un soc inainte, o sa vezi pesti care se simt foarte bine in acel mediu pentru ca sunt adaptati acelui mediu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chelstone):

De ce nu te adaptzi si tu sa zbori da ei un aviona? Doar e nevoie de zburat.De ce nu te adaptrezi si tu sa traesti fara aer ca poate ajungi vedeta pe luna.Ma omule ce se adapteaza se adapteaza da nu chiar cum zici tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

Dupa parerea ta de ce nulocuesc fiinte pe MARTE sau pe LUNA? De ce nu sau adoptat oamenii sa manance NISIP si sa locuiasca in pustiu? De ce nici un om nu asi schimba habitatul ca daca e foame sa se adopte fara sa manance? Vezi ca orce fiinta se adopteaza conform mediului dar nu la asa valoare mare cum zici.Ca dupa cum spui tu oamenii car e locuec la Siberia ar trebui sa se simte ok la acea temperatura coborata, chestia este ca ei sunt doar mai rezistenti la frig insa oricum le este frig si umbla in cojoace.

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

Adaptabilitatea la un anumit mediu se face datorita faptului ca un anumit specimen (om, libelula, peste, etc) cu anumite caracteristici se potriveste unui mediu. Adica o pasare zboara pentru ca are aptitudini compatibile cu zborul, conditiile de zbor sunt aceleasi pentru toti, doar ca nu toti le indeplinim, si zboara doar cei ce pot, ce au aceasta calitate, nu cei lasati de mediul inconjurator sa zboare, deci speciile ce fac adaptarea la mediu reusesc sa zboare, si nu datorita mediului care le permite sa zboare.

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

Luna si Marte, aici este simplu: Nu locuiesc fiinte acolo, pentru ca nu exista un camp magnetic care sa permita existenta vietii asa cum o stim noi.
Oamenii nu pot manca nisip, dintr-un motiv foarte simplu: O fiinta a carei existenta este bazata pe carbon, "functioneaza" cu glucoza, asadar daca nisipul nu contine nici urma de glucoza, nu putem face asta

Fiintele se adapteaza la schimbi majore de mediu, dar lucrul acesta nu se realizeaza de azi pe maine, si nici macar nu are loc in viata unui individ pentru a putea observa "live" acest fenomen. Totul are loc in perioade lungi de timp.

Oamenii din Siberia, sunt mai rezistenti la frig, chiar tu ai spus-o, daca s-au adaptat la mediul ostil de acolo, nu inseamna ca trebuie sa umple in cucu gol prin zapada.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chelstone):

Acest raspuns e unu pentru a te scoate din situatie.Am putea vorbi la infinit pe baza acestor tipuri de raspunsuri

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

PAi totusi nu e o adaptare dupa cum cred cei cu aceste pareri.

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tu erai cel care voia o adaptare de pe o zi pe alta si atat de clara. Noi ceilalti intelegem care e treaba cu adaptarea la mediu si nici nu avem asteptari ca oamenii din Siberia sa nu mai sufere de frig deloc

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

''Acest raspuns e unu pentru a te scoate din situatie.''
Sa ma scot din situatie!? laughing Mda, in incercarea de a raspunde la ineptiile pe care le debitezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce priveste Bacul l-am si dat daca nu stii

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca mi-ai raportat raspunsurile. Hai sa iti explic mai elegant. Avand in vedere ca nu reusesti sa scrii corect si ca ideile tale sunt puerile, faptul ca ai dat Bacul confirma doar ca ai imbatranit, ramand insa la un nivel primar de educatie. Ceea ce inseamna ca tu ma jignesti atunci cand imi spui ca nu am scoala. Asadar, stimabile, iti sugerez sa incepi sa scrii logic, corect si respectuos, pentru ca iti promit ca iti voi raporta toata activitatea pe TPU in virtutea faptului ca exprimarile tale sunt cel putin "neinteligibile".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Fa caest lucru ca nu imi pasa.Pot sa scriu cum vreau. Lipsit de gramatica si de sens metaforic si direct.D Clar?

| BlackSulphur a răspuns:

Ce spun eu? Eu spun ca un unicorn roz magnific ne-a crat pe toti cu ajutorul unei tigai DryCooker. Dovedeste ca nu a fost asa!

| Maxim96 explică (pentru BlackSulphur):

Voi puteti sa nascociti multe!

| DiamondEyes a răspuns:

Si ma rog de ce as face-o? Pentru ca, orice ti-am spune noi, tu tot pe aceeasi unda vei ramane.

| Dumniezău a răspuns:

Daca nu te-ei convins, atunci nimeni nu te mai poate convinge

| Dumniezău a răspuns:

Ea cred ca nu a terminat nici a 5-a si se da tare in gura.

| Dumniezău a răspuns:

Tu vorbesti?

| Dumniezău a răspuns:

Dupa mintea si logica ei nu intelege absolut nimic.

| andreiush25 a răspuns:

Tu ori esti troll si vrei sa starnesti discutii...ori esti ruda cu kira sau emas si o arzi pe TPU cu subiecte inutile.

| Polonic1 a răspuns:

Dupa logica ta noi trebuie sa aducem dovezi ca nu exista?
TU DOVEDESTE CA EXISTA.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Polonic1):

Gandeste-te cum ai aparut?
Vezi cum se face ca ploua ninge, cine a inventat frigul, caldul, soarele luna?
Cum poate pamantul sa stea pe nimic?
Cum se explica ca lucrurile bibliei se si sau inplinit?
Cum de soarele rasare si apune?
Cum se face ca afara ploua tuna fulgera? Stii ca o sa-mi spui legile fizicii da alea tot de El as create.
Cum s e face ca totul este ca un lant trofic in natura? Se intoarna totul la tarana
Cum se explica lucrurile iesite din comun?
De ce creste recolta pe dealuri daca nu a creat-o nimeni?
De ce cineva in un accident mic moare dar cineva in un accident foarte mare traeste?
De ce exista si azi arca lui noe pe Ararat cum spune scriptura?
Si lista ar mai continua...

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Da-le pace, ei nici nu pot sa demonstreze ca nu exista.Singuri nu sunt siguri de necredinta lor.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cum poate pamantul sa stea pe nimic?"
"Cum de soarele rasare si apune?"
"Cum s e face ca totul este ca un lant trofic in natura? Se intoarna totul la tarana
"De ce creste recolta pe dealuri daca nu a creat-o nimeni?"

Bai neica, ia-ti niste capre si du-te la pascut, e mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Multumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Pai nu au cu ce sa demonstreze de asta si tac la asa intrebari.
MMihai singur a spus ca nu sunt dovezi si Ateu23 tot asta o zis.Cred ca nu lea ramas dovezi in desaga

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

Exista dovezi, in coran scrie ca allah este cel ce a facut pe om si tot ceea ce exista, se pune?! Daca nu, inseamna ca nici ce scrie in biblie nu se pune. Tu ai dovezi ca nu exista allah?! Ai dovezi ca scrisele din coran sunt basme?!
Apoi, corect ar fi ca cel ce AFIRMA ceva sa dovedeasca ceea ce spune, si nu cel ce INFIRMA, ca, poate iti dau o lista de 100 de zei si poate ne demonstrezi tu ca astia nu exista.

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Te-a nascut mata.
2.nimic,sunt de la sine
3.Gravitatie
4.Coincidenta
5.Pentru ca pamantul se invarte(daaaa)
6.Pentru ca exista anotimpuri
7.Sa numi spui ca dumnezeu a facut asta
8.Paranormale
9.Asa cresc si buruienile
10.Pentru ca are airbagurile mai rezistente
11.Aia e o prostie
P.S. Logica ta e de balta.

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Coranul a aparut dupa 600 de ani dupa patimile a lui Iisus Hristos, asa ca nu am pentu ce sa dau crezare.

| Dumniezău a răspuns (pentru Hombre):

I-am raspuns la toate intrebarile. Sper sa se convingalaughing

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

''Coranul a aparut dupa 600 de ani dupa patimile a lui Iisus Hristos, asa ca nu am pentu ce sa dau crezare. ''
Dar, eu nu te-am pus sa-i dai crezare mai, ci sa demonstrezi ca allah nu a ne-a creat pe noi si tot ceea ce exista.
Si, pe sistemul asta, bibliei de ce-i dai crezare?! Ca inainte au fost carti cu zei mai vechi decat ea. Daca asta-i argumentul tau, de ce sa nu credem in horus si-n zeita issis, in afrodita sau alti zei mai vechi?!
Tu esti prea inapt mai pentru astfel de discutii, esti zero barat.

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

De ce nu te rogi la zamolxe ma ca ala e mai vechi decat dumnezeu si exista atatea vestigii despre el pe teritoriul Romaniei?! N-ai de ce sa-i dai crezare bibliei din moment ce a aparut cu mult dupa inscriptiile despre zamolxe.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Parintii tai, evolutie (inainte sa trantesti ineptia ca ne tragem din maimute sugerez o documentare minima)
Fenomene meteorologice explicabile stiintific
Pamantul nu sta pe nimic ci pe o "tesatura" spatiu-timp
Profetii alegorice, generaliste si metaforice, cu multiple interpretari, cea care se pliaza cat de cat pe text e valida
Miscarile Pamantului?!?
Electricitate
Ciclul natural
Raspunsurile ar continua, iar tu ma vei intreba orice as spune cine a creat asta iar eu voi raspunde de pe acum sincer : Nu stiu, nu stim inca, dar daca nu stim asta nu inseamna ca Zeul X.

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

De ce na venit isis, horus sau alti zei sa ne rascumpere pe noi?
Pentru ca nu exists, Unul Dumnezeu adevarat exista cel slavit si laudat in veci de toti.Lui i se pleaca toate fiintele ceresti, pamantesti si cele dedesubt. Daca nu ar fi dumnezeu nu ar fi nimic, asa ca Dumnezeu este totul. Dumnezeu este acelasi ca si in vechiul testament, primele carti din Biblie au fost scrise inca de Moise.
Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuiri a oamenilor care înăbuşă adevărul în nelegiuirea lor. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi; fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat. (Romani 1:18-21)
Căci toţi cei ce sunt călăuziţi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu. Şi voi n-aţi primit un duh de robie, ca să mai aveţi frică; ci aţi primit un duh de înfiere care ne face să strigăm: „Ava!, adică: Tată!" Însuşi Duhul adevereşte împreună cu duhul nostru că suntem copii ai lui Dumnezeu. (Romani 8:14-16)

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Poate acest zeu npagan e mai vechi pe teritoriul romaniei, dar de cand e lumea evreii cunosteau pe Dumnezzeul cel Adevarat care in vremurile de pe urma s-a intrupat si a patimit pentru noi.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista Arca lui Noe in sura lu' buna miu. Raspuns prostesc ca asta mai rar. Practic Dumnezeu e raspunsul la orice intrebare. Cum ziceai, lista continua: Cum de cainii umbla fund in fund pe strada? Cum de ciorapii put a picioare si nu a levantica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Se pare ca nu prea ai carte

| Dumniezău a răspuns (pentru chelstone):

Mi-a placut faza cu zero barat.Asta si e, il caracterizeaza foarte bine.

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

''De ce na venit isis, horus sau alti zei sa ne rascumpere pe noi?''
Tin sa te anunt ca in ca zeii din mitologia greaca au trait pe pamant impreuna cu oamenii daca nu stiai.

''Lui i se pleaca toate fiintele ceresti, pamantesti si cele dedesubt.''
Fals, n-ai sa vezi atei, musulmani sau cu atat mai putin animale facand asa ceva.

''Daca nu ar fi dumnezeu nu ar fi nimic, asa ca Dumnezeu este totul.''
Daca si cu parca erau intr-o barca. N-ai spus nimic, demonstreaza ca exista dumnezeu. Daca n-ar fi allah, n-ar fi nimic, allah este totul. Vezi ce simplu e?!

''(Romani 1:18-21)''
Sa stii ca pot sa dau si eu copy paste la cateva versete din coran. Ideea e sa demonstrezi ce scrie acolo, ca altfel raman niste propozitii cu a caror valoare de adevar este nula.

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Fals! Cu zeii din mitologie sunt povesti aiuratice.Cei credinciosi i se inchina.Voi sunteti mai rai ca diavolii, caci diavolii chiar de-L urasc, dar cred si se cutremura.Allah nu exista, eu nu-l cunosc decat pe Dumnezeul lui Avraam, Iisac si Iacov.In fine crede tu in ce vreai si eu in ce vreau si gata punem punct.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

"Unul Dumnezeu adevarat exista cel slavit si laudat in veci de toti."Mai putin de toti care ti-au raspuns la intrebare.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

"Cu zeii din mitologie sunt povesti aiuratice."Si cu gizaz in care crezi e la fel.

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

''Allah nu exista, eu nu-l cunosc decat pe Dumnezeul lui Avraam, Iisac si Iacov.''
Eu am mare alergie la prosti. Milioane de oameni il cunosc pe allah si tu spui ca nu exista?! Allah te-a creat si sa spui tu ca nu exista?! Cum sa spui tu ca exista dumnezeu cand allah spune despre el ca el este cel ce a creat lumea vazuta si cea nevazuta?!

''In fine crede tu in ce vreai si eu in ce vreau si gata punem punct.''
E, pai nu asa... ca pe mine ma manca rau, stii tu alergia de care-ti povesteam, si nu ma las pana nu ma scarpin acolo unde trebuie...

| Dumniezău a răspuns (pentru chelstone):

Faci alergie de la crestinism in exces, nu?laughing

| andreiush25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Logica ta este mai mult decat nula...este abisal de nula.

"Cum se face ca afara ploua tuna fulgera? " Atat te duce pe tine capul? Asta o inveti in clasa a II a.
Scuza-ma dar esti inapt sa gandesti rational.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreiush25):

Dece crezi asta? Vezi ca mai sus am o explicatie la raspunsul meu

| andreiush25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta spune orice om ce nu cerceteaza..Il iau pe Dumnezeu in brate si nu mai au nevoie de cunostinte.
Cine a pus legile anotipurilor si avem un climat favorabil nu avem+200 grade celsius si nici minus 200 avem o temperatura buna.

Ex: Planeta pamant este la o distanta destul de buna pentru a se forma viata.
Desigur tu o sa spui ca dumnezeu a vrut toate astea...si datorita lui Terra este la distanta aceasta perfecta. De parca noi am fii singurii cu acest noroc.
Tu ca un credincios nu o sa accepti niciodata ca suntem aici din intamplare.Si de aceea iti este usor sa spui ca dumnezeu a creat TV-ul prin noi..creeatile lui. Cel mai usor raspuns ever. Ma rog. Conflictul acesta dintre creationism si evolutionism nu o sa se incheie foarte curand.

| chelstone a răspuns (pentru andreiush25):

''Cine a pus legile anotipurilor si avem un climat favorabil nu avem+200 grade celsius si nici minus 200 avem o temperatura buna.''
1. ''legile'' anotimpurilor nu-s aceleasi pe intreaga planeta, si, se manifesta diferit: in anumite parti ale lumii unde este predominant vara, exista si sezoane ploioase, in alte zone este tot timpul frig, in alte zone, exista doua anotimpuri, in alte zone exista 4 sezoane.
2. Dupa cum bine se poate observa, pe parcurusul a celor 4 anotimpuri din tarisoara noastra se manifesta mai multe schibari ce tin de adaptabilitate sau inadaptabilitate la mediu a diferitelor forme de viata (animal sau vegetal). Adica, iarna n-ai sa vezi meri infloriti la -20 de grade, pentru ca nu se indeplinesc conditiile necesare formarii acestui fenomen, in iulie la 30 de grade, n-ai sa vezi pe nimeni dandu-se pe schiuri la predeal, pentru ca nu exista conditiile necesare crearii precipitatiilor sub forma de ninsoare, dar, in acelasi timp daca te saturi de frig iarna, poti sa tragi o fuga in toiul verii din Australia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreiush25):

BA o se se anchee in ziua cand vor fi judecati toti

| Andrei123Andrei a răspuns (pentru Hombre):

laughing Nimi macar capre nu marita! Cum sa pui astfel de intrebari?
"Cum poate pamantul sa stea pe nimic?"

| andreiush25 a răspuns (pentru chelstone):

Si de ce imi spui mie? big grin puppy dog eyes

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Sicer ca nu-l cunosc pe Allah.

| chelstone a răspuns (pentru andreiush25):

A fost o greseala de adresare, scuze.

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

''Sicer ca nu-l cunosc pe Allah. ''
E, asta nu-i o scuza.

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Allah nu exista si gata!

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

Pf, dumnezeu nu exista si gata! Allah e cel ce te-a creat si te va pedepsi pe vecie pentru ca ai spus ca nu exista. El te iubeste dar e si drept in acelasi timp si daca nu crezi in el te trimite la cazanul cu smoala.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

laughing pai Allah e fix dumnezeul tau, deci, recunosti ca nu exista? smug

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Allah nu mi-a dat nimic.Nu stie cine este.
Tu intorci tot pe dos numai sa spui ca nu exista Dumnezeu.

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu stii sa scrii "incheie" si mai zici ca ai dat bacu.Cu cat ai incheiat la bac? Sunt curios.Tu n-ai logica de unu de clasa a 5-a.

| Dumniezău a răspuns (pentru chelstone):

Da-o naibii. Poti sa scrii ce vrei, ca ea tot nu intelege nimic din ce spui la ce logica are.

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

''Allah nu mi-a dat nimic''
Poate nu ti-a dat tie dar le-a dat altora.

''Tu intorci tot pe dos numai sa spui ca nu exista Dumnezeu.''
Eu nu intorc nimic pe dos, daca in coran scrie ca allah te-a creat, atunci asa e. Coranul e cuvantul lui allah transmis prin mahomed care a venit pe pamant sa propavaduiasca cuvantul si invatatura lui allah creatorul a tot ce exista.

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Dar Iisus a venit mai devreme de Mohamed.
El este Fiul lui Dumnezeu.

| Liviu4you a răspuns:

O femeie facuta dintr-o coasta a fost influentata de un sarpe sa manance dintr-un pom. Seems legit.

Apropo de Geneza, in Biblie scrie ca la inceput totul era perfect in Gradina Edenului, asadar, prin simplul fapt ca totul era "perfect", era de fapt gresit conform cerintelor impuse de Dumnezeu, si anume interdictia de a manca din pomul respectiv. De ce? Pentru ca Adam si Eva nu traisera inca experienta greselii, totul fiind perfect. Orice om care s-ar fi dezvoltat in aceleasi conditii ar fi procedat la fel. Nu stiu daca m-ai inteles sau nu, dar daca nu esti de acord cu mine si vrei sa avem o discutie, vino cu afirmatii bazate pe argumente tari, nu superficiale si ignorante, asa cum am observat adesea pe acest site.