| Maxim96 a întrebat:

Dragi atei! Voi in adancul constiintei stiti ca exista Dumnezeu, pur si simplu i-L ignorati si rupeti orice legatura cu El.De ce-L ignorati pe Cel ce s-a suit pe cruce pentru noi si ne-a dat viata?

56 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Usurel, ca de la existenta lui Dumnezeu la faptul ca Isus ar fi Hristosul e cale foarte lunga. Sunt sute de milioane de oameni care cred in Dumnezeu, dar care considera ca a te inchina lui Isus este idolatrie.

| danay72 a răspuns:

Isus, fiul lui Dumnezeu, e cel care a facut un sacrificiu suprem, dar l-a facut din iubire pentru noi oamenii.Ioan3:16

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Si voi crestini stiti ca exista zeus de asta pur si simplu i-L ignorati si rupeti orice legatura cu El

ce trist sa ignori existenta lui cand la fiecare furtuna se dovedeste existenta lui,sau a lui afrodita,iubirea exista deci ea exista
eu va intreb dragi crestini daca stiti ca exista dumnezeu de ce pacatuiti,de ce sunteti rai si barfitori,va faceti rau intre voi,n-am nevie de raspun vorbele nu schimba nimic doar faptele
daca isus ti-a dat viata pentru pacate voi de ce il crucificati mereu?
sasi raspund la intrebare in adancul inimi am muschi asta ca sa stii pe viitor, acelasi posibilitate care o dau zeului vostru o dau la toti zeii,nu le ignor, nu rup nici o legatura care nici nu exista, pur si simplu nu cred ca din nimic o aparut vreo energie =deism, creator =teism, panteism care a creat universul din absolut nimic ardema pe rug ca nu cred in zeul tau ca voi asa ati facut mereu cu aproapele vostru

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Exista Unul Dumnezeu Adevarat.Alti dumnezei nu stiu pentru ca nu exista.Ai dreptate referitor la crestini, dar Sangele Lui curata orice pacat.El a venit sa mantuiasca pe cei pacatosi, nu pe cei drepti.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Exista si zeus e singurul care se arata real, eu il vad, il aud, simt la fiecare furtuna

| Mădă0611 a răspuns:

Cel putin eu, nu.
Prietene, cand intelegi cum e creat un zeu, apoi o religie, cand intelegi ce altii pun pe seama zeului, nici sa vrei nu poti sa crezi.

"If the ignorance of nature gave birth to such a variety of gods, the knowledge of this nature is calculated to destroy them." - Baron d'Holbach

"Nothing in life is to be feared, it is only to be understood. Now is the time to understand more, so that we may fear less." Marie Curie

Am pus citatele in ordinea asta pentru ca din neintelegere si teama de natura au aparut zeii, apoi oamenii i-au mulat nevoilor lor.

| Liviu a răspuns:

Dragi cre(s)tini, voi in adancul constintei voastre stiti ca va inchinati la stele? si ignorati orice sansa de a va destepta si de a va lua 'perdeaua' de pe ochi? Cum iti explici ca multe femei nu pot ramane insarcinate, si 'fecioara maria' a facut un copil si mai era virgina? totusi, iti trebuie ceva mai mult de 2 neuroni sa stii unde e fictiune si unde e realitate.De unde stii ca acei 'apostoli' sau acei 'oameni' care au 'creat' biblia' nu erau fumati? si au scris unele lucruri fara noima? Ia in considerare faptul ca te poti ruga la stele.

| Dumniezău a răspuns (pentru Liviu):

Lasa-i ma, ca dupa conceptia lor tot ce zboara se mananca.Nu ai ce discuta cu ei ca tot pe a lor o tin.

| Maxim96 explică (pentru Liviu):

Fals! Noi ne inchinau Unuia Dumnezeu adevarat:Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

| M25M a răspuns:

Vezi ca El nu prea s-a suit pe cruce ci a fost cam ....fortat de circumstante.

| ErrorFound a răspuns:

Hai sa ti-o zic direct: Esti prea prost ca sa poti intelege o idee simpla. Dumnezeu nu exista, cum nu exista nici Ra, nici Afrodita, nici Venus(zeita), nici Atena, nici unicornii roz, nici zanutele...

Eu nu am in constiinta nici un gand referitor la existenta lui Dumnezeu si nici n-o sa mai am vreodata. E o stupizenie fara limite.

N-am cum sa ignor ceva inexistent. Daca l-as ignora ar insemna ca eu stiu ca exista acel lucru dar nu vreau sa-l iau in calcul. Eu nu-l ignor fiindca el nu exista.
Iesi naibii odata de pe net, taie-ti firele cu lingura ca internetul cica e "inventie satanica".

| M25M a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu vad sensul jignirii, tot pe a lui o sa o tina iar daca va fi sa-si schimbe parerile o va face singur nu aici, nu asa. E parerea lui, fie ea aberanta sau nu, este a lui.

| HueyFreeman a răspuns:

Pentru ca nu exista. Nu pot ignora ceva inexistent.

| Payuli a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu exista?! Tu vei ajunge in IAD pentru NECREDINTA!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Payuli):

Si tu d-asta crezi? Ti-e frica sa nu ajungi in iad?

| Maxim96 explică (pentru HueyFreeman):

Nu trebuie sa credem de frica de iad ci doar din iubirea fata de El.Sa-i fim recunoscatori ca ne-a dat viata asta si are grija de noi in toate zilele si sa ne rugam sa ne invredniceasca in viata vesnica alaturi de El si iarasi ne rugam sa ne pazeasca de primejdii si de necazuri si ne mai rugam pentru pacea a toata lumea.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Viata mi-a fost data de parintii mei, nu de un zeu inexistent si nu am chef sa ma sclavagesc in fata lui doar pentru ca si altii o fac. Sunt in stare sa-mi traiesc viata fara ca cineva sa ma tina de mana.

| Maxim96 explică (pentru HueyFreeman):

Da parintii tai te-au nascut, dar sufletul Dumnezeu ti l-a dat.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Eu n-am suflet, am constiinta.

| Maxim96 explică (pentru HueyFreeman):

Bine,dar dupa ce vei muri vei vedea ca nu e adevart.Sufletul e nemuritor!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Si unicornii roz, care-i de fapt argumentul tau? Promisiunile (mai ales cele cu "dupa ce mori") nu au o valoare prea mare.

| Maxim96 explică (pentru HueyFreeman):

Ei nu exista.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Cum sa nu? Daca tu nu ai vazut niciunul nu ai dreptul sa zici ca nu exista.

| Maxim96 explică (pentru HueyFreeman):

Mai astea sunt basme. Dumnezeu nu e basm, e realitatea.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Tu ai murit ca sa inteleg de sti asa bine cum e dupa moarte

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Maxim96):

Unicornii roz sunt basme si Dumnezeu nu? laughing Iti dai seama ca dovezile care le aduci tu sa sprijini existenta Dumnezeului crestin se pot aduce si in favoare unicornilor roz si a celorlalti zei?
Ma uit la raspunsurile tale si chiar nu-mi vine sa cred cate prosti debitezi, nu stiu. sper sa nu te jignesc, dar mi se pare ca ai ceva probleme.
Daca te nasteai in India aveai religia Hindusa cu toti zeii ei. Si ai fi fost atat de sigur de existenta lor, cum esti si acuma de Dumnezeul crestin. Si ai fi spus la fel ca zeii hindusi exista, si ceilalti zei nu, aici intrand si Dumnezeu crestin.
Tu nu poti percepe ca (,) Crestinismul nu este ''miezul'', nu are nimic special, nu este cu nimic mai bun sau mai adevarat ca celelalte religii, tu nu vrei sa intelegi asta.
Esti de o doctrina foarte rara intalnita de mine, si iti expui credinta ca fiind adevarul absolut, neschimbabil, ignorand dovezile din jurul tau, n-ai nici o sansa sa te reabilitezi.

| Maxim96 explică (pentru 22SWAG22):

Crestinismul e religia care se inchina si slaveste pe Dumnezeu Cel adevarat!

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Maxim96):

Exact ce spuneam...

| andreiush25 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Di ce ma? Di ce? Di ce ai vrea sa te contrazici cu un asa troll!?@@## Nu vezi ca abereaza? Parca e scos de sub anestezie si a inceput sa dea din gura. Lasati-l in realitatea lui acolo si gata.

Maxime...Iti spun un secret. Toti ateii cred in Mircea Badea. Deal with it.

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns (pentru andreiush25):

Toti ateii cred in Mircea Badea--- laughing Geniala asta

| HueyFreeman a răspuns (pentru andreiush25):

"Toti ateii cred in Mircea Badea. " I-ai zis deja prea multe.

| Dumniezău a răspuns (pentru Payuli):

De unde stii? Esti vreun apostol de-a lui hristos? Prezici viitorul? Daca da ce o sa fac in urmatoarele 5 minute?

| Maxim96 explică:

Nu sunt aici ca sa ma amuzez, sunt ca sa apar adevarul.

| andreiush25 a răspuns (pentru Maxim96):

Detii tu cumva adevarul absolut ca sa stii ca aperi adevarul? Si daca nu te amuzeaza asa tare -,-' ...Hai sa iti mai spun un secret. Exista sanse de 99, 9999999999999999 % ca tu aperi un adevar cam fals, si desigur ca esti un troll :I.

| Maxim96 explică (pentru andreiush25):

Dumnezeu e adevarul suprem.Si-ti garantez ca nu sunt troll.

| dracu14 a răspuns:

Gresit,inteleg ca mintea ta nu poate percepe viata fara un creator dar asta nu inseamna ca ateii cred in adancul constiintei ca exista un creator, e ca si cum ai spune ca un copil din nu stiu ce trib african stie in adancul constiintei ca exista d-zeu desi el nu a auzit niciodata de d-zeu asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragi atei? v-as baga in san de dragi,da nu icapeti de urechi.ia priceste la inteligentul de eror found, adica eroare de fond cum as spune, e chiar o eroare a natalitatii.el e viu dar mort cu desavarsire, fiindca a hotarat asta pentru prezent si pentru totdeauna, fara sa stie ca maine poate nu va mai exista si nu-si va cunoste ultimul gand.de fapt eu am indoeli ca si-ar cunoste gandurile ori ca ar avea ganduri.dar e laudabil ca e deschis spre cunoastere si dialog; iesi naibii odata de pe net.aferim blegeo.sanatate si virtute. uite ateu 23 are dreptate in ceia ce ne priveste pe noi crestinii; pacatosi, rai, desfranati, adica pagani.necredinciosi.el da o sansa tuturor zeilor.noi nu am dat nici una Dumnezeului nostru.l-am rastignit si o facem zilnic prin faptele noastre.ateule? nu mai spune; Dragi crestini.Ateismul tau e mare..si vrem sa stii aseminea, cat te iubim de tare.

| BlackSulphur a răspuns:

Este imposibil sa crezi/ sa ignori ceva inexistent.
Uite cum sta traba, Maxim. Un ATEU nu este impotriva lu' dumnezeu. Nu va este inamic direct. Pur si simplu, nu crede. Nu trebuie sa o luati personal, deoarece cum nu cred in Zeus, nu cred nici in Anubis sau dumnezeu. Ca voi nu va dati seama ca nu sunteti singura religie din lume, asta este altceva. Ingamfarea si argoanta voastra nu sunt problema ateilor.

| Scarbo a răspuns:

Habar nu ai ce e in adancul constiintei mele, daca mi l-ai arata pe dzeu in fata a-si zice ca e o halucinatie si tot nu a-si crede in el.

| Dumniezău a răspuns:

Da de unde stii tu ce e in constiinta noastra? Dintr-o data ti-a dat God puterea de a citi ganduri? Eu nu cred.Eu cred ca aberezi.

| RAY a răspuns (pentru Dumniezău):

Isi dai seama la 17 ani a lui e mama omida

| Dumniezău a răspuns (pentru RAY):

Exprima-te mai corecthappy nu am inteles ce vrei sa spui...

| RAY a răspuns (pentru Dumniezău):

Maxim are 17 ani si cunoastea mintile noastre ca e mama omida a moldovei

| Dumniezău a răspuns (pentru RAY):

laughing

| Dumniezău a răspuns:

Eu deja am facut-o.

| NameoftheCentury a răspuns:

Isus de fapt a predicat doar, nu s-a "suit" pe cruce de buna voie. Dupa ce a fost rastignit cica el a zis "Iarta-i Doamne", deci se referea la cei care l-au rastignit, si NU a facut-o de buna voie. Dar se pare ca continui sa aberezi.

| 22SWAG22 a răspuns:

Pentru ca nu cred in el straight face

| adrian1419 a răspuns:

Dragi maximi96 religiosi homosexuali. tu in adncul sufletului stii ca nu exista dumnezeu dar ai o nevoie umana si complet rezonabila de a stii ca raul este pedepsit si ca exista viata dupa moarte, deci te rog de ce ignori vocea ratiunii care iti spune ca singurele dovezi sunt cele din biblie iar biblia nu poate fi dovedita 100% poate0, 005% da, dar nu mai mult si lasane pe noi ateii in pace ca daca noi faceam ce faci tu atunci sareai cu fundul la inaintare ca noi gresim ca ardem in iad sau etc si etc

| SarcasmBoy a răspuns:

A fost rastignit, nu "s-a suit" cum ai scris tu laughing, in fine sunt numai basme, tampenii pentru oameni creduli si inchisi la minte, lumea nu progreseaza din cauza lor.Mi-e sila de asa zisii credinciosi care pupa oase si icoane.Eu sincer nu sunt nici ateu dar nici credincios, nu dau 2 bani pe aceste lucruri care spala creiere happy, daca ar fi sa cred in ceva acela as fi eu pentru ca viata o modelez eu dupa cum gandesc nu cu ajutoare divine sau alte povesti.

| bobbyjah a răspuns:

Sa fii sceptic inseamna sa nu accepti nimic, sa ai o minte deschisa inseamna sa accepti totul dar sa nu crezi in nimic.

| Yuruva a răspuns:

Tipule ma cam sperii. Se vede ca esti un fanatic sarit de pe fix. In adancul constiintei stiu ca nu exista zei. Mai lasa lumea in pace cu prietenii tai imaginari cu tot. Maturizeaza-te odata si ai sa vezi ca poti sa traiesti o viata cinstita si frumoasa si fara un zeu imaginat de cineva acum 2000 de ani si mentionat intr-o carte prost-scrisa.

| Maxim96 explică (pentru Yuruva):

Dumnezeu exista si este viu in inimele noastre!
Sla Lui Dumnezeu pentru toate!happy