| scienceftw a întrebat:

Dragi mei am observat ca sunt destul de multi atei aici, lucru care ma bucura, dar si multi credinciosi lucru care ma intristeaza.Intrebarea mea este: oare noi ateii ii putem ajuta sa vina pe calea cea drepta? Daca da cum?

36 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Sunt deja pe calea cea dreapta. intrebarea asta ar trebui sa vina din partea unui crestin. nu vei reusi sa schimbi pe nimeni.un crestin adevarat aflat in stransa comuniune cu Dumnezeu nu va pleca urechea la atesim sau orice altceva.

| scienceftw explică (pentru Allrc24):

EXACT! Si ce spune asta despre voi? Ca oricat de evidente ar fi dovezile si oricat de clar v-am explica, cu argumente logice, ca existenta unui D-zeu e imposibila din punct de vedere fizic, din cauza credintei voastre oarbe nu veti accepta niciodata adevarul.

| doctorandus a răspuns (pentru scienceftw):

Uite iti demonstrez eu pe trei randuri ca Dumnezeu exista:

Definitie: Dumnezeu=natura.
Natura exista.
Deci Dumnezeu exista.

| Shaoran a răspuns:

Nu am sa inteleg niciodata de ce un om care crede ca ceva nu exista, lupta impotriva lui.
E ca si cum eu m-as lupta impotriva lui Mos Craciun si a Goblinilor, doar ca e un gest nebunesc sa arunci cu noroi in ceva ce consideri ca nu exista. Adica asta nu mai este ateism, ci satanism.
Eu ateu fiind pentru o lunga perioada, nu mi-a pasat de Dumnezeu, lucru normal pentru un ateu, dar sa lupt impotriva a ceva ce consider ca nu exista... ar insemna ca sunt o persoana slaba si tind spre cretinism, sa vreau sa inlatur ceva ce deja nu exista. Crezi ca sunt idioti cei care cred, lasa-i in legea lor.

| scienceftw explică (pentru Shaoran):

Nu il atac pe D-zeu. Va "atac" pe voi crestinii. Atac il consideri tu, eu (si banuiesc ca si ceilalti atei) incerc doar sa va aduc pe calea cea dreapta.

| Shaoran a răspuns (pentru scienceftw):

De care tu te-ai convins prin extrem de mult studiu, cunoscand natura si psihicul uman, mecanismul biologic perfect si intreaga traire, altfel zis incercand sa practici.
Esti ca un copil care fara sa guste dintr-o mancare spune ca nu ii place... Nu mai am ce comenta aici.

| scienceftw explică (pentru Shaoran):

Ok. Esti crestin, e alegerea ta dar sa faci anumite afirmatii despre un om pe care nu il cunosti mi se pare mai mult decat stupid. Nu am de gand sa iti povestesc toata istoria mea. Iti spun doar atat: pana la 14 ani am fost crestin, apoi am inceput sa imi pun intrebari. Am fost crescut intr-o familie extrem de religioasa in care nici nu indrazneam ned existenta lui D-zeu. In ultimii 2-3 ani incerc sa ma axez pe aceasta tema. Incerc sa aflu cat mai multe, sa nu risipesc nici o clipa in care am ocazia sa invat ceva nou. Deci nu mi se pare corect sa afirmi ca nu am "gustat din mancare". Si vad ca in afara de aceasta jignire nu ai mai spus nimic construciva ca de exemplu un argument cu care sa imi demonstrezi ca ma insel.

| Silyca a răspuns (pentru scienceftw):

Prietenas ramai in lumea ta ca bine faci.

| scienceftw explică (pentru Silyca):

Argumenteaza.

| Silyca a răspuns (pentru scienceftw):

Tu nu sti ce vrei nu ai fost concret in afirmatiile tale.

| Shaoran a răspuns (pentru scienceftw):

Frate, te rog iarta-ma daca te-ai simtit jignit! Voiam sa zic doar ca nu ai simtit dulceata rugaciunii si a postului, a privegherii a milosteniei etc. Mai exact, un Pusnic din Athos spunea "Rugaciunea lui Iisus, cand o atingi cu mintea, simti ca si cum ai avea in gura o lingura de miere tot timpul, o dulceata nefireasca, nepamanteasca si de neconceput". La acest fel ma refer.
Si eu am fost ateu, si apoi Hindus prin prisma faptului ca am practicat artele martiale. Vin dintr-o familie in care pana acum putin timp Dumnezeu era un subiect indiferent si nu conta prea mult. Dar, Dumnezeul cel ce Minunat intru Sfintii Sai, m-a intors spre El, fara ca eu sa caut macar. Altfel spus, am vazut si am crezut, fericiti cei ce n-au vazut si au crezut! Mi s-a luat una din fericiri, caci a fost nevoie sa vad ca sa cred. Cu un om care lupta impotriva lui DUmnezeu, eu nu ii pot aduce argumente, daca acesta nu doreste sa le auda si nu le ia in calcul, adica daca este infierat in cugetul sau, fara a fi deschis la a cerceta. De aceea nu am adus nici un argument, nici nu as fi avut vis-a-vis de ce sa aduc, mi se pare doar aberant ca cineva care sa numeste ateu, sa lupte impotriva teistilor, din moment ce nu se numeste antiteu XD.
Din nou, imi cer iertare daca te-ai simtit jignit in vre un fel, nu acestea le urmaream.

| 4b a răspuns:

Daca pe tine te intristeaza ca sunt multi credinciosi, gandeste-te cum se simte un credincios cand vede cati atei suntwinking care pe care nu?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare pusa total aiurea dupa o alta intrebare/

| scienceftw explică (pentru anonim_4396):

Da dar te rog sa observi ca eu, spre deosebire de roxaa15, raspund tuturor oamenilor care au comentat la intrebarea mea cu argumente solide, chiar si un link sa demonstreze ceea ce zic daca este nevoie.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru scienceftw):

Eu nu stau acum sa citesc comentariile si raspunsurile tuturor. De ce? Pentru ca nu ma ajuta cu nimic. Este o intrebare pentru atei nu pentru crestini si pe mine nu prea a intereseaza sa citec raspunsuri la o asemenea intrebare. Este parera voastra si sa stiti ca eu nu o respect. De ce? Deoarece eu cred in Dumnezeu. Daca o luam pe link-uri si eu pot sa iti dau o gramada, dar e o pierdere de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In plus crestinii nu sunt pe o cale gresita. Deci singurul mod in care puteti sa ii ghidati pe crestini pe o cale corecta este aceea de ai ghida intr-un anumit punct daca acestia s-au ratacit sau sunt intr-un oras strain, noi veniti fara a avea o harta.

| scienceftw explică (pentru anonim_4396):

Deci tu spui ca voi crestinii sunteti pe cealea cea dreapta. Argumenteaza!

| anonim_4396 a răspuns (pentru scienceftw):

Noi suntem pe calea cea dreapta deoarece credem cu adevarat in existenta lui Dumnezeu, care chiar exista. Si tu o sa urmezi sa imi spui argumenteaza ca exista. Eu iti spun un argument. Dupa tu imi vei spune argumenteaza si asta. Si asa stam o gramada mai consumam o pagina dar pentru ce? O sa imi schimbi tu parerea sau eu pe a ta. In concluzie nu are rost sa trec mai departe cu argumentarea. Este destul cat am zis.

| scienceftw explică (pentru anonim_4396):

Si sti de ce am face asta? Pentru ca tu nu ai gasi un argument destul de solid care sa ma faca sa spun "da, asa e, ai dreptate".

| anonim_4396 a răspuns (pentru scienceftw):

Bine sa zicem ca eu nu as gasi. Gaseste tu un argument. Si iti garantez ca iti voi aduce un contra-argument

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta metode.dar daca esti convins ca ai asa o cale dreapta, cum de esti necredincios printre credinciosi? nu trebuia sa fii la ateism.ro si nu la religie pe TPU?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Nu suntem asa multi din pacate existam mai mult pe net, suntem foarte putini

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Daca nu crezi ca exista Dumnezeu,explica-mi u lux de amanunte cum a fost creat universul,omul, animalele, planetele, pamantul, explica-mi de ce nu se gasesc aceleasi conditii si pe alte planete cum se gasesc pe pamant?

| roxaa15 a răspuns:

Vad ca te-a ataca un picut intrebarea mea din moment ce o pui si tu da invers.Eu una m-am lecuit cu incercarea mea de a va face sa intelegeti ca Dumnezeu exista si ca puteti fi si voi ateii salvati

| scienceftw explică (pentru roxaa15):

Din raspunsurile primite pot sa spun si eu la fel. Nu are rost sa incerci sa faci un crestin sa vada ceea ce e evident ca tot ce vrea el spune si cand nu are argumente schimba subiectul, exact cum ai facut si tu la intrebarea ta. Tot nu mi-ai raspuns, ce e mai rau, sa suferi careva ore dupa care sa mori sau cativa ani (in ambele cazuri cel care sufera fiind nevinovat)?

| Făgăraş a răspuns:

Si cum ai caracteriza tu calea cea dreapta pe care sa ii intorci pe crestini?

| scienceftw explică (pentru Făgăraş):

"Calea cea dreapta" e doar o metafora. Tot ce vreau e sa va arat ca va inselati.

| Arikumo a răspuns:

Nu e nevoie sa convingi pe nimeni, lasa-i sa creada in ce vor. Nu toti sunt asa inteligenti

| scienceftw explică:

Ce parere ai despre faptul ca majoritatea oamenilor de stiinta sunt atei? http://www.pewforum.org/Science-and-Bioethics/Scientists-and-Belief.aspx

| scienceftw explică:

Vorbesti tu care crezi in serpi vorbitori, mers pe apa si creerea universului in 7 zile.

| scienceftw explică:

Dupa stilul de a discuta (jigniri+nonsensuri+schimbari de subiect) si din propria mea experienta cu crestinii pot trage anumite concluzii. Lasama sa iti pun o intrebare fiinda vad ca tu eviti sa imi dai raspunsul. Ce e mai plauzibil un studiu despre credintele oamenilor de stiinta sau un sarpe vorbitor, etc?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru scienceftw):

Nu vei nici ajunge tu acum vb cu copii de gradinita banuiesc ca nu ai ce face, nu exista antidot decat daca vor ateismul este libera gandire nu fortata trebuie sa vina din interior nu din exterior intelegi e pierdere de timp

| scienceftw explică:

Si raspunsul la intrebarea mea este?

| kitigirls a răspuns:

Eu sunt crestina si sunt super bucuroasa....nu vreau sa imi schimb religia...asa ca daca esti ateu nu inseamna neaparat ca esti pe calea cea buna!

| FeelMe a răspuns:

Problema se pune altfel, de ce ai incerca sa ii convingi pe cei care cred in Dumnezeu ca se inseala, care este scopul? Cu ce te incalzeste pe tine ca ei au convingeri gresite.Problema este ca tu consideri credinta ceva abstract care si-a atins limitele, dar iti garantez eu ca fara credinta oamenilor in divinitati tu nu ai fi ajuns aici, acum sa iti pui intrebarile astea ci ai fi cules banane in copaci si ai fi fugit de alte animale pradatoare.Asadar isi are si credinta fie in Dumnezeu, fie in alta divinitate un rol important.Doar gandeste-te o clipa ce s-ar intampla daca maine ar veni cineva si ar zice ca are dovezi ca nu exista asa ceva, gandeste-te doar la haosul creat. Poti sa o iei si pe asta ca un argument contra la ce ai spus pana acum, NU a demonstrat inca nimeni ca nu exista divinitati, fie ca vorbesti de Allah, Dumnezeu, Buddha sau altele.Pana si Charles Darwin a recunoscut inainte de moarte ca el crede in existenta divinitatii, probabil ca de frica dar pana la urma el este cel care a sustinut teoria evolutionismului.
Si inca ceva, atata timp cat nu exista o dovada clara nimeni nu are dreptate, si tocmai asta e farmecul si poate de aceea este viata mai frumoasa, pentru ca suntem liberi sa alegem.
Sper ca am fost destul de clar.

| AAAAnonimAAA a răspuns:

Hey. Dupa cate vad, se pare ca din calea cea dreapta ai ajuns....nu mai zic unde, asta din cauza ca de unde te informezi tu sunt numai minciuni. Acum hai sa fim seriosi, cati la % oameni din ziua de azi mai zic ceva bun despre Dumnezeu. Uite! Asta ar putea sa te ajute. http://www.librariasophia.ro/......-8096.html te-as sfatui sa citesti cartea. Eu o am. Si poti sa te convingi de aici ca Dumnezeu exista.