| Elvina a întrebat:

Dragii mei, puteti sa imi spuneti unde a fost Dumnezeu in timp ce acele femei sufereau, erau batute, inspaimantate si legea nu era cu ele?

http://casajurnalistului.ro/cu-jumatate-de-inima/

Răspuns Câştigător
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Dumnezeu a fost acolo unde e mereu! In imaginatia cre(S)tinilor.Realitatea este ca sunt extrem de multe astfel de cazuri si nici dumnezeu sau orice alt,, sfant'' nu o sa faca nimic! Trebuie sa facem noi ceva, nu sa asteptam minuni ca s-ar putea ca femeile alea sa moara si minunea aia sa nu mai ajunga.Prea multa ignoranta in jur.Vecinii daca aud se duc frumos la tv si fac pe prostii in loc sa dea un amarat de telefon.Degeaba multi au o varsta fiindca nu fac absolut nimic in asemenea cazuri.E trist dar nu am evoluat suficient si unii inca mai au conceptia ca,, femeia apartine sotului ei si merita ce ii face,,.Sa speram ca generatiile viitoare se vor coace mai mult la minte dar la cum merg lucrurile la noii....nu o sa se intample prea curand! Trist, dar adevarat! Mai usor cu sperantele si mai mult cu faptele, asta ne trebuie noua!

55 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Sfintea America sa aiba succes la bombardat.

| anonimg a răspuns:

Unde a fost Dumnezeu?!
Pai femeia aceea cand s-a casatorit, ea nu a stiut pe cine ia? Daca dormi cu fiarele salbatice in casa te astepti sa nu sara la tine? Mai mult ca sigur ca acelei femei i-a placut barbatii violenti si gelosi; altfel nu-mi explic de ce s-a maritat cu el.

Daca as putea, as scrie pe cer ca sa vada toata femeile: Mai bine ramaneti singure toata viata decat sa va casatoriti cu barbati needucati.

Eu spun: asa sa pateasca toate femeile care le place sa fie mintite cum ca viitorul sot si-ar schimba comportamentul dupa casatorie! E curata nebunie credulitatea asta.
Priviti la un copac mare, puternic si -mai mult sau mai putin- indoit; daca un copac ca acesta va putea fi indreptat, atunci se va indrepta si un om in caracter dupa casatorie. Asa ceva nu o sa vedeti in veci -cat va tine cerul si pamantul!
Mai fetelor, voi umblati cu toti nebunii dupa strada? Cu unul ca acesta vreti sa va faceti o familie? Voi nu va ganditi ca copii nascuti dintr-o astfel de familie vor ajunge mai rai decat parintii lor? Voi sunteti o povara pentru voi, pentru vecini si neamuri, si pentru societate.
Repede se da vina pe Dumnezeu. Daca femeia aceea asculta de Dumnezeu, casa ei ar fi devenit ceea ce Dumnezeu doreste sa fie in toate familiie: un colt de cer. Dar cine nu asculta de El, casa acelui om va ajunge un iad. Si nu ca vrea Dumnezeu aceasta, dar omul alege lucrul acesta atunci cand Il da pe Dumnezeu la o parte din viata.

Si cum spunea articolul. nu se bea cafea dimineata. Dimineata trebuie sa mancam bine. Cafeaua duce la osteoporoza.
Si cine-L da pe Dumnezeu la o parte, va ajunge mai tarziu ca Sodoma si Gomora. Adevarata educatie este frica de El. Cautati-o daca vreti sa fiti fericiti.

| Elvina explică (pentru anonimg):

Cum poti sa afirmi asa ceva? Tu chiar nu iti dai seama ca tipul ala a stiut sa o manipuleze, ca la orice pedofil mai intai totul e bine si apoi isi arata adevarata fata? Femeia aia nu a stiut pe cine ia. Te-ai gandit asa? Ma cam indoiesc. Vad ca esti tare misogin. Eu iti zic ca sunt n persoane care se roaga la Dumnezeu si degeaba, el nu face nimic. Si persoane care merg la biserica si fac tot ce zice acolo si au parte de rele incredibile. Daca asculti de Dzeu nu inseamna ca ai casa un rai - nicidecum. Fiecare bea ce vrea si face ce vrea, dar nu da tu vina pe sarmanele femei care nu au stiut ce le rezerva soarta, mai misoginule! Cum sa spui ca frica inseamna iubire? Tu chiar nu gandesti? Sunt emotii contrare!

| anonimg a răspuns (pentru Elvina):

Cand e vorba de casatorie, nici barbatul si nici femeia nu trebuie sa aiba vicii. Alcool, tutun, cafea, jocuri de noroc; sa aiba servici amandoi. Amandoi sa fie educati, manierati, sa fie amabili unul cu celalalt si cu oamenii, si sa fie tematori de Dumnezeu -sa aiba dragoste pentru El(aceasta este teama de care vorbeste Biblia si pe care oamenii o interpreteaza gresit). Si oricum ar fi fost, omul care a pus mana pe ranga nici nu a tremurat de frica lui Dumnezeu, dar nici dragoste nu a avut pentru El. Omul acela s-a crezut el insusi dumnezeu -caci numai Dumnezeu are drept asupra vietilor noastre. Asa ca oricum ar fi fost intepretata teama de Dumnezeu, aceasta a lipsit cu desavarsire din casa aceea -si inca lipseste din cele mai multe case, din inimile oamenilor. Omul acela s-a jurat ca si la bine si la rau vor ramane impreuna; dar cei mai multi nu raman impreuna nici la bine si nici la rau.
Deci daca Dumnezeu nu este lasat ca sa stapaneasca peste noi, atunci Satana va stapani; orice ati zice si orice ati face, cale de mijloc nu exista. Ori Ii dam inima lui Dumnezeu, ori o ia cel rau in stapanire; nu exista o alta alegere. Vrajmasul inca exista, si el gaseste placere in orice poate fi rau; dar el nu poate intra in vietile noastre, in familiile noastre fara acordul nostru. Asa ca, daca exista un lucru rau pe pamant este din pricina ca omul si-a dat acceptul.

Nu Dumnezeu a adus suferinta si moartea pe pamant; este alegerea noastra 100%.

| Elvina explică (pentru anonimg):

Poate ca barbatul ala nu avea niciun viciu pe fata. Femeia, saraca, de unde sa stie ce e dincolo de aparente? Cum sa ai teama si sa iubesti pe cineva? E total anapoda.

Daca Dumnezeu e atat de atotputernic de ce nu il elimina pe Satana?

| anonimg a răspuns (pentru Elvina):

E nevoie de un minim 3 ani de cunoastere inainte de casatorie. In timpul acesta se pot vedea deslusit defectele -chiar cele mai ascunse- ale unui om.

"Teama" de care citim in Biblie se refera la dragoste, dupa cum Insusi Mantuitorul spune: "Dar stiu ca n-aveti in voi dragoste de Dumnezeu." (Ioan.5:42) Este normal sa fie asa; dar nu este normal sa ramanem asa tot restul vietii. Toti oamenii sunt pacatosi; dar nu este normal sa traim continuu in pacat. Aceasta este anapoda.

Dumnezeu ar fi tiran daca ar elimina raul pe loc; de altfel, la cate rele am facut, daca ar fi fost sa fin eliminati pe loc, atunci pamantul ar fi fost pustiu de mult.; iar fiintele necazute in pacat L-ar sluji cu groaza pe Creatorul lor. Dar tocmai din pricina ca Dumnezeu este dragoste, tocmai de aceea El nu poate pedepsi raul imediat pe loc. Dragostea Sa este incarcata de mila si rabdare fata de cel cazut, dar si de dreptate. Cu Satana lucrurile stau altfel -el nu mai poate fi mantuit, dar noi oamenii putem.

| Elvina explică (pentru anonimg):

Crede-ma ca cel care e pedofil si vrea ceva, nu se lasa asa usor. Stiu un tip care umbla cu alte 5 tipe cand era cu o prietena de-a mea. Se poate.

Teama nu e egal dragoste. Dragostea e altdceva. Pacatul nu exista. E vorba de manipulare.

Nu ar disparea lumea lumea asa de repede. De ce sa il arzi in iad pe un chinez care nu a auzit de Dumnezeu?

| anonimg a răspuns:

Oricum, nu o condamn eu pe femeie sau pe barbatul ei; altcineva este Judecatorul. Cel putin femeia a apucat pe maini bune. Chiar si eu am contribuit cu un mic procent la sustinerea casei ADRA, si contribui oridecateori am ocazia.
Exista speranta si pentru ea si pentru el; ce mi-e mie teama este ca unii ca acestia vor ajunge in Imparatia Cerurilor mai inaintea multora care credeau ca vor ajunge primii.

| Elvina explică (pentru anonimg):

Pana la viata de dupa moarte, traim pe Pamant, unde, dupa cum se vede, lui Dzeu nu ii pasa de oamenii care sufera.

| anonimg a răspuns (pentru Elvina):

Daca vrem sa avem viata vesnica, conteaza CUM traim pe pamant. Caci daca o dorim, vom cauta ca sa incepem inca de pe acum ca sa traim frumos asa cum ne spune Biblia ca va fi acolo. Dar daca nu vrem sa intram in ea, Dumnezeu nu ne va duce cu forta. Totusi, El sufera atunci cand oamenii Il resping.

| Elvina explică (pentru anonimg):

Nu ne duce cu forta, dar preotii ne ameninta cu iadul. Geniala abordare!

| milan9 a răspuns:

Unde este Dumnezeu? Tocmai acolo, in victimele abuzului... Rastignit pe cruce intotdeauna pentru libertatea pe care a incredintat-o omului...

"Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?" (Matei 25, 37)
"Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat?" (Matei 25, 38)
"Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine?" (Matei 25, 39)
"Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut." (Matei 25, 40)

| Elvina explică (pentru milan9):

Tu crezi ca daca imi dai niste citate din Biblie se rezolva ceva? Femeile alea au fost batute si lui Dumnezeu nu i-a pasat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

La un spriț cu Sf Duh si Sf Petru.

| suffarstar a răspuns:

Pretutindeni.

| Elvina explică (pentru suffarstar):

Cu siguranta asa e. Asa cum a fost si in timpul Nazismului.

| suffarstar a răspuns (pentru Elvina):

Desigur. Doar unde ai vrea sa fie? Stand pe un norisor la o cafea cu baietii grei?

Primul adevăr spune că viaţa aduce cu sine suferinţă. Al doilea că suferinţa are o cauză, că nu este un rezultat accidental. Al treilea Adevăr afirmă că putem descoperi cauza şi putem rupe lanţul cauzal pentru a preveni suferinţa. Îndepărtezi cauza, şi astfel îndepărtezi efectul. Al patrulea şi cel mai important Adevăr spune că trebuie să exersăm pentru a atinge adevarul explicat de cel de-al treilea Adevăr.

citat din Buddha

| Elvina explică (pentru suffarstar):

STiam ce a zis Buddha, doar ca nu e asa simplu> identifici cauza si elimini efectul suferintei si gata toate sunt bune. E mai complex de atat in practica.

| suffarstar a răspuns (pentru Elvina):

Bineinteles ca e mai greu in practica pentru ca trebuie sa renuntam la TOT ceea ce e personal, Ego-ul trebuie zdrobit, si asta doare pentru ca noi suntem acel Ego, inca nu avem un Sine superior.

| Elvina explică (pentru suffarstar):

Renunta tu la casa si la bani si la haine si mergi cu Dumenzeu. Oare unde vei ajunge?

| suffarstar a răspuns (pentru Elvina):

Nu la asta ma refeream. Personal,adica ce tine de personalitatea noastra, noi toti avem caracteristici proprii dominante,de exemplu caracteristica unei persoane este furia, a alteia este gelozia etc. Fiintele treze au renuntat la aceste egoisme, si-au linistit mintea, privesc bunurile materiale ca pe simple mijloace, nu ca pe ceva personal al lor.

"Este stupid cel ce aspirând către privilegii, avansări, profituri şi elogii crede că ar obţine astfel fericirea. Prin ceea ce generează, ele determină noi ataşamente care aduc mai degrabă un surplus de suferinţă."

| Elvina explică (pentru suffarstar):

Nu e vorba de nicio fiinta treaza, ci de oameni normali la cap. Cei cu probleme psihice sunt incredibil de gelosi. Daca tu crezi ca exista oameni care nu vad lucrurile materiale ca pe ceva al lor, nu stii pe ce lume traiesti? Daca tu muncesti si din banii aceia iti cumperi o casa, casa e a ta, nu a altcuiva si iti pasa de ea.

Referitor la acel citat - trebuia sa ii pui si autorul - arata-mi tu un sarac cersetor caruia sa nu ii spui ca ii dai o casa si el sa nu fie fericit. Faptul ca nu are lucruri materiale il face nefericit.

Se vede ca nu prea stii in ce lune traiesti! Lumea de care zici tu e utopica.

| suffarstar a răspuns (pentru Elvina):

Citatul ii apartine lui tot Buddha,scuzele mele.

Dupa cele spuse de tine toti oamenii sunt anormali. Tu nu ai simtit niciodata furie,ura, gelozie etc?

Omul este obsedat de control si de proprietate. Chiar si in presupusa iubire, omul declara : "Esti a mea!"sau "Esti al meu!" ceea ce arata clar o dorinta subconstienta de dominare. Parintii spun despre copii : "Sunt ai nostri! Noi i-am facut! " cand, de fapt, copilul nu apartine nimanui, el este o identitate proprie.

Oamenii s-au obisnuit ca in viata sa tot adune tot felul de lucruri.Nu vorbim despre cazuri speciale,saracia il face pe om sa-si piarda ratiunea,el devine sclavul mizeriei. Un om isi face o casa cat de mare vrea el. Cand toata casa e gata,el sta si isi zice : "Ar trebui sa fac si un garaj. " Dupa ce garajul e gata,el isi spune iarasi :" Imi voi face si o piscina! " El nu se opreste de gandit in viitor niciodata. El mereu are alte planuri si nu e niciodata multumit. Va ajunge la o varsta cand isi va da seama ca in loc sa se multumeasca cu ce are,el a alergat mereu sperand sa fie fericit,doar ca mintea este un viciu, nu se opreste niciodata din dorit si din gandit,doar la moarte.
Noi nu apartinem niciunui loc,noi nu detinem nimic, suntem niste simpli vizitatori, in loc sa intelegem aceste lucruri, noi am confiscat ceea ce este al naturii si am numit "al nostru ". Noi ne folosim de natura pentru a ne hrani, iar la final ii dam inapoi tot ceea ce am luat. Deci nu detinem nimic, sunt doar imprumuturi pe termen scurt.

| Elvina explică (pentru suffarstar):

Nu am zis ca toti oamenii sunt anormali. Asta ai dedus tu. Am zis ca cei care sunt extrem de gelosi nu sunt normali- adica anormali. si eu am simtit furie, dar nu am reactionat ca nenea ala.

De acuma daca ai vila cu piscina nu e bine. Omul e liber sa isi construiasca ce vrea atat timp cat are bani si apoi se bucura de ce are, ce te deranjeaza pe tine? Chiar daca traim putin nu inseamna ca nu trebuie sa ne bucuram de material.

| suffarstar a răspuns (pentru Elvina):

Ai inteles doar ceea ce doresti tu din ceea ce am scris. Evident, nu esti interesata decat sa interpretezi total eront mesajul meu fara sa mai cantaresti daca are sau nu un sambure de adevar prin el, asa ca nu are rost sa mai insist. Iti doresc multa fericire!

| Elvina explică (pentru suffarstar):

Nu am interpretat eronat, ci pur si simplu mi-am exprimat opinia, care e diferita de a ta. Convinge-ma ca Dumnezeu exista, poti?

| suffarstar a răspuns (pentru Elvina):

Ti-ai exprimat diferit opinia sau AI INTERPRETAT AIUREA IN MOD CONSTIENT inseamna acelasi lucru? Nu am nicio problema cu persoanele de alte opinii,in fond,asta facem aici, dezbatem.
E simplu. Deschide ochii, tot ceea ce vezi in jurul tau este Dumnezeu, inclusiv tu, plus celelalte dimensiuni ale existentei. Dumnezeu este o existenta imensa perfect constienta de sine insasi.

| Elvina explică (pentru suffarstar):

Reiau, nu am interpretat eronat, ci am o alta parere decat a ta. Nimic mai mult. Eu deschid ochii si stii ce vad? Ura, violenta, injuraturi, bataie, gelozie, invidie, minciuni, crime, incesturi. Asta e Dumnezeu?

| suffarstar a răspuns (pentru Elvina):

Interpretezi eronat ceea ce spun eu. Nu ai o alta parere, esti extrem de subiectiva. Vezi doar ura si violenta pentru ca doar asta iti doresti sa vezi. Uita-te o data la cerul instelat. Vei vedea altceva. Suntem deplini constienti de actiunile noastre, nu putem da vina pe o personalitate fictiva. Oamenii sunt asa pentru ca doar atat inteleg. De vreme ce emani ura si dispret, cum poate fi Pamantul un loc mai bun?

| Elvina explică (pentru suffarstar):

Tu poate esti mai pozitivist, eu sunt realista. Daca ma uit pe cer nu prea am ce sa vad din cauza poluarii. Eu nu eman ura si dipret, cei din jur o fac. Eu chiar sunt calma si iubitoare, dar ceilalti nu vor sa vada asta.

| fllu07 a răspuns:

Noi am mai discutat pe tema asta.
daca oamenii azi sufera nu ii din cauza ca Dumnezeu nu exista. ii din cauza ca i-au respins conducerea si acum... sufera consecintele. vestea buna este ca nu peste mult va interveni si va rezolva situatia, in bine. dar pana atunci va trebui sa suportam abuzurile de orice fel, din orice domeniu.
iti fac un exemplu: daca vezi pe strada oameni netunsi, cu parul si barba mare, nearanjati, spui ca nu exista frizeri si barbieri. nu. nu ii logica concluzia asta. ei exista dar oamenii nearanjati si cu parul mare nu merg le ei. tot asa daca vezi azi copii maltratati, sotii abuzate, razboaie foamete, ura, etc... spui ca nu exista Dumnezeu? nu ii logica conculuzia. El exista, dar oamenii nu ii cauta indrumarea.

(acum probabil imi vei spune ca tu l-ai cautat, dar nu l-ai gasit. poate nu l-ai cautat unde trebuie, sau poate nu ai perseverat suficient. sau poate s-a lasat gasit, dar forma in care ai ajuns la sfaturile lui ai refuzat-o)

| Elvina explică (pentru fllu07):

Stiu ca ne-am mai ciondanit. Si eu iti contraargumentez ca oamenii care o duc rau, nu o duc pentru ca nu se roaga lui Dzeu, altele sunt motivele. Nu uita ca cei care nu se roaga sunt cei careu au succes in viata, cel mai bun exemplu fiind vedetele si politicienii. Eu l-am cautat si nu l-am gasit. Unde sa-l mai caut daca nu exista?

| fllu07 a răspuns (pentru Elvina):

Da eu nu am zis ca oamenii buni, care se roaga, o duc bine.
eu am zis ca toti oamenii au probleme.
de exemplu ce rau au facut copii aia ce au murit in maternitate de vreo 4-5 ani, in Bucuresti, au murit arsi de vii in spital. ei de ce ii cataloghezi ca fiind rai? ei cum sa se roage? poate doar gangureau. atuci nu se pune problema ca cine se roaga si cine nu. se pune problema asa: cat de multa umilinta avem incat sa ne lasam indrumati de el.
si ti-am zis: ori nu l-ai cautat unde trebuie, ori ai avut posibilitatea sa il cunosti si nu ai vreun din prisma aia, ori nu ai cautat suficient. desi a-3a nu prea cred ca ii valabila.

| Elvina explică (pentru fllu07):

PEntru mine astea sunt doar scuze date lui Dumnezeu, cel atotputernic care stie si poate sa faca ceva dar nu vrea.

L-am cautat in biserici, in preoti, in oameni, in carti, in experientele prin care am trecut, in sufletul meu, l-am cautat vreo 21 de ani si nimic.

| fllu07 a răspuns (pentru Elvina):

Scuze? asa vrei tu sa le interpretezi.
observ faptul ca orice argument ti se ofera, in favoarea existentei lui Dumnezeu, il negi categoric, sau il ironizezi usor.
totusi, unul care il astepti, adica impotriva exiistentei divine, imediat il accepti. totusi eu am o curiozitate: daca te-ai convins ca nu exista Dumnezeu, de ce iti mai pierzi energia, timpul, etc... punand astfel de intrebari? sau cumva nu esti convinsa?

| Elvina explică (pentru fllu07):

`Eu incerc dar nu prea reusesc~ - cam asa zice versul unui cantec, cam asta fac si eu. Incerc sa il gasesc pe Dumnezeu, dar orice argument am primit nu m-a convins. Cele contra existentei lui m-au convins mai degraba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu acuzam pe Dumnezeu de toate nelegiurile noastre.

| Elvina explică (pentru anonim_4396):

Ale altora poate. Nu toti ne incadram la categoria "soti care isi omoara sotiile."

| CommonSense a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu merita acuzatii atunci nu merita nici laude pentru performantele oamenilor (ex. medicii).

| anonim_4396 a răspuns (pentru CommonSense):

Nu te obliga nimeni sa aduci laude.

| Delmoniko a răspuns:

'mniezau e proxenet ma! laughing

| Elvina explică (pentru Delmoniko):

Cam asa ceva. Si nu doar el, si unul din profetii lui, cum a fost Abraham.

| HowdidIgethere a răspuns:

In inimile acelor barbati, nu era, pentru ca nu l-au primit.
La fel cum nu este nici in inima ta.

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Eu l-am cautat si nu l-am gasit.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Si femeile? Ele oare nu se rugau sa nu mai fie batute? Pentru ele unde era?

| HowdidIgethere a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Crezi ca toti oamenii se roaga cand au necazuri?

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Elvina):

Elvinho,

Una este sa nu il gasesti si alta sa lupti impotriva Lui si a bisericii.
Te-ai intrebat vreodata cum ai ajuns in zona ateismului militant? Eu in gimnaziu aveam doar colegi atei, insa unul singur hulea, si acela pentru distractie. In liceu nu l-am mai avut nici pe ala.

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Unii se roaga toata viata si nu primesc nimic din ce cer.

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Ti se pare ca lupta contra lui Dumnezeu - unui zeu imaginar? Chiar deloc. Imi exprim opinia, atata tot. Stiu cum am ajuns in zona ateismului - am citit Biblia, putina istorie si m-am uitat in jurul meu. Asa mi-am dat seama ca nu exista Dumnezeu.Eu sunt onconjurata numai de persoane obsedate de biserica si sunt satula.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Elvina):

Iti exprimi opinia?

Se pare ca esti exasperata, ca si individul de mai jos:
https://www.youtube.com/watch?v=N6SG7qd90TM

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Asta e jignire pe fata. Chiar nu reactionez asa. Doar scriu. Nu ma cunosti.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Elvina):

Stiu si eu? Si el spune : it makes no sense; si " buy me some ear plugs".
Un registru des apelat pe-aici.

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Nu stii pentru ca nu ma cunosti. Daca m-ai cunoaste cu adevarat ti-ai da seama ca lucrurile nu stau chiar asa cum le crezi tu.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Dumnezeu exista in imaginatia bolnava a crestiniilor.

| CommonSense a răspuns:

Pai sa stii... El lucreaza in cai misterioasa, lasa liber arbitru la om, libertate, nu se amesteca... Insa EL este cel ce opereza oamenii in spitale, sa stii, face voluntariat. Nenorocitii aia de doctori il deranjeaza si uneori pierde pacientii. Nesimtiti doctorii astia, si nesimtite femeile astea batute, nu le-o fi rusine in fata Domnului?

lol, jk.