| lamasanustefan a întrebat:

Dumnezeu a creat inainte de Adam, pe Satana, pe Iisus sau pe altcineva(si daca da, cine)?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Iisus este Dumnezeu, deci nu a fost creat niciodata.

Satana nu a fost creat ci a devenit rău. Înainte îl chema Lucifer, iar Lucifer a fost un înger creat odata cu toti ceilalti îngeri.
Prima data Dumnezeu a creat îngerii, după Pamantul cu tot cu universul si lumea materiala si dupa ultima data l-a creat pe Adam, cununa creației.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De preferat ar fi sa citesti pe cont propriu Biblia si sa nu dai funda oricarui individ care intra cu coarnele inainte.

Isus nu este Dumnezeu, El este Fiul lui Dumnezeu.
Biblia arată că Fiul nu este egal sau „deopotrivă" cu Tatăl (Filipeni 2:6); ba chiar Iisus Însuşi, a afirmat: „Tatăl este mai mare decât Mine".
Si apoi unde Isus e Tatal daca El a dat pe singurul Sau Fiu?
Deci creatura aia cu multe coarne te-a mintit si Ieremia 17:5 ti-a spus adevarul.

Satan a fost creat de Dumnezeu cu un scop, iar scopul il cunoastem azi.
El nu a devenit rau, ci de la inceput era rau.
Dovada= 1Ioan 3:8. "Cine păcătuieşte, este de la diavolul, căci diavolul păcătuieşte de la început"
Inainte nu il chema Lucifer, il chema Satan, iar asocierea lui cu Lucifer e gresita si vine dintr-o interpretare particulara a unui pasaj din Isaia 14:3-20 care se refera la un imparat din Babilon.
Lucifer=Imparatul Babilonului

Prima data Dumnezeu a creat Cuvantul.
"La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, și Cuvântul era Dumnezeu." Ioan 1:1-14
Cuvantul=Hristos=Lumina:
Si a zis(prin Cuvant/Iisus): "Sa fie Lumina!"
Si a fost lumina.

| h379m3973423 a răspuns:

Înainte de om nu știm, nici de Pământ nu știm.
Bine... sunt ăștia care au impresia că Dumnezeu a făcut Pământul acum nici 10000 de ani ignorând primul verset din Biblie sau băgândul în vreo interpretare dubioasă.

| serenityxx a răspuns:

A creat îngeri, oameni.