| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Dumnezeu a innebunit si si-a dat singur foc la casa? :D videoclip >aici http://goo.gl/krxrO3

52 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu are legatura cu asa ceva. Apocalipsa18:4

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Pai nu spun bisericii crestinii? happy si tot ei spun ca totul e de la Dumnezeu. happy

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu toti respecta ceea ce zice Biblia, ci traditia.Un crestin autentic asculta de Biblie.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Corect. deci cand mergi sa ucizi oamenii ce muncesc duminica?

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Dumnezeu nu se implica in asa ceva, apoi asta e o traditie sa nu muncesti duminica, nu are temei biblic.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

E o traditie formata pe frica de dumnezeu pentru ca spune in biblie ca trebuiesc ucisi cei ce lucreaza duminica. pai cum esti tu crestin adevarat daca citesti numai pasaje care iti plac din biblie si nu o citesti toata? dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm in romana> http://goo.gl/1jvl4r

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Stiu eu ca ateu mai bine decat tine ca scrie in biblie sa fie ucisi oamenii care lucreaza duminica? pai cum se poate asa ceva?

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Unde? Citesc Biblia de peste 20 ani, dar nu am gasit scris.Te rog, spune-mi unde este acest pasaj.

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Sabatul nu era duminica, ci sambata. Apoi crestinii azi nu mai trebuie sa tina aceste sarbatori, ele erau date pana la venirea lui Cristos.Romani10:4

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Pai nu vezi ca ti-am dat link-ul chiar dupa citat? exod31:14 si 15 Iisus spune clar sa respectam vechiul testament deci degeaba incerci sa o dai cotita. dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm in romana> http://goo.gl/1jvl4r

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Daca vrei sa intelegi un verset, trebuie sa tii cont de context. Apoi, repet sabatul era sambata, nu duminica.Cat despre omorarea cu pietre, daca nu intelegi contextul, nu poti pricepe idea. Daca vrei sa o intelegi studiaza atent Biblia.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Dar zice a saptea zi " 17 Acesta va fi între Mine şi copiii lui Israel un semn veşnic; căci în şase zile a făcut Domnul cerurile şi pământul, iar în ziua a şaptea S-a odihnit şi a răsuflat." "

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Si zice dumnezeu insasi ca e o regula ce trebuie respectata vesnic.
12 Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
13 „Vorbeşte copiilor lui Israel şi spune-le: „Să nu care cumva să nu ţineţi Sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine şi voi şi urmaşii voştri un semn după care se va cunoaşte că Eu sunt Domnul, care vă sfinţesc.
Lev 19.3-30; Lev 26.2; Ezec 20.12-20; Ezec 44.24;
14 Să ţineţi Sabatul, căci el va fi pentru voi ceva sfânt. Cine îl va călca va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta va fi nimicit din mijlocul poporului său.
Ex 20.8; Deut 5.12; Ezec 20.12; Ex 35.2; Num 15.35;
15 Să lucrezi şase zile; dar a şaptea este Sabatul, ziua de odihnă închinată Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea.
Ex 20.9; Gen 2.2; Ex 16.23; Ex 20.10;
16 Copiii lui Israel să păzească Sabatul, prăznuindu-l, ei şi urmaşii lor, ca un legământ necurmat.
17 Acesta va fi între Mine şi copiii lui Israel un semn veşnic; căci în şase zile a făcut Domnul cerurile şi pământul, iar în ziua a şaptea S-a odihnit şi a răsuflat."

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Si cu misoginismul din biblie cum te impaci?
http://www.evilbible.com/Rape.htm

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu au tinut cont de normele lui Dumnezeu si au facut cum au crezut de cuvinta., în perioada Judecătorilor, israeliţii s-au bucurat de o considerabilă libertate de acţiune în ce priveşte respectarea sau nerespectarea Legii lui Dumnezeu: „Pe vremea aceea nu era împărat în Israel, fiecare făcea ce era drept în ochii lui" (Judecătorii 21:25). Însă cei mai mulţi dintre ei nu erau dispuşi să se supună Legii. Semănând astfel, Israelul a secerat sute de ani de dezastre de proporţii naţionale

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Pai si atunci de ce nu a chemat iar potopul? si daca nu l-a dat a doua oara atunci de ce l-a mai dat prima oara?

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu inteleg la ce te referi.

| sublime89 a răspuns:

Nu, oamenii au innebunit cand au crezut ca un zeu din cer are nevoie de casa.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru sublime89):

Nu se mai satura de case happy

| sublime89 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Da, are nevoie de foarte multe case, si locuieste in toate simultan.

| Felys a răspuns:

Prea multe lumanari

| LePotato a răspuns:

Ce-ti mai place sa-i "ataci" pe cei credinciosilaughing

Legat de videoclip, m-a deranjat ca multa lume prezenta acolo, statea si se "minuna" de parca n-ar mai fi vazut foc pana atunci.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru LePotato):

Pai si eu daca eram acolo tot asa stateam si ma uitam ce frumos arde big grin

| LePotato a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Si daca ardea altceva(nu o biserica) tot stateai si te holbai?laughing

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru LePotato):

Deci nu eu ii atac. eu doar sunt cu minte si pun intrebari iar ei se baga. happy

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru LePotato):

Nu. doamne fereste big grin

| LePotato a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ai zis la misto "doamne fereste"? ca stiu ca te declari ateulaughing

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru LePotato):

Normal ca la mistou.

| martzian a răspuns:

Ti se pare funny, right? sad

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru martzian):

Daca ai sti cat am ras cand am vazut videoclipul. big grin

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ma bucur ca l-ai vazut. Nu ma bucur ca ai ras. Asta spune multe despre tine, ca om. Pastreaza plansul pentru cand iti va trece rasul si vei creste.

| MskDesign a răspuns (pentru martzian):

Este un fapt care s-a intamplat,"cu voia lui "Dumnezeu", bineinteles!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru MskDesign):

Se stie! big grin

| MskDesign a răspuns (pentru martzian):

Nu este "funny"! Este chiar groaznic ca inca sustineti ca exista el "Dumnezeul" omnipotent.

| MskDesign a răspuns:

Lasa preotul, caci si el este pacatos! Biserica este casa domnului!

Sau nu laughing Ieri s-a dat la stiri o alta casa a Dumnezeului lor care a luat foc din temelii.Ce sa mai spunem! Daca nu e in stare sa aiba grija de casele lui, cum sa aiba grija de oameni?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru MskDesign):

big grin
alta casa ce a luat foc? nice. unde unde? big grin e nebun dumnezeu asta

| MskDesign a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Eu am vazut la stiri pe RealitateaTV.Asta este ce am gasit rapid pe net
http://activenews.ro/......92520.html

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru MskDesign):

Au dat foc miristei cu biserica cu tot big grin

| CinevaNou a răspuns:

Daca avea acoperisul dn aur nu s-ar mai fi intamplat asta.

| OmulDeStiinta1986 explică:

"the roof, the roof, the roof is on fire. let the mothaf* burn" cine stie cunoaste big grin

| Cyrano a răspuns:

Inseamna ca nu este casa Lui!

| Cyrano a răspuns:

Oricum dintre tine si Dumnezeu, cine zici ca e nebun?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Cyrano):

Cel care crede in personaje imaginare.

| Lucică1998 a răspuns:

Realizați ca doar faptul ca zice cineva ca e biserica si face nu-știu-ce si o "sfințeste" nu o face casa lui Dumnezeu nu? Atunci când a făcut Moise cortul sau Solomon templul, mai puteau sa faca vreo 10 ca tot degeaba daca nu ar fi venit Dumnezeu sa locuiască acolo, ca sa înțelegeți mai bine ce zic, citiți si voi in Biblie: Exod 40:34 si 1 Împărați 8:1-11.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Lucică1998):

Eu doar am spus ce zic crestinii in general.

| MskDesign a răspuns (pentru Lucică1998):

Daca nici biserica nu este casa lui "Dumnezeu" atunci un bordel ce ar mai fi?!
In afara de versete din Biblie, stiti sa mai dati raspunsuri?

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru MskDesign):

Avand in vedere ca ei considera ca zeul lor e omniprezent... inseamna ca vede toate perversiunile din toate bordelurile etc. din lume. happy

| MskDesign a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu vreau sa se creada prin raspunsurile mele, ca vreau sa jignesc pe cineva! Spun doar ceea ce imi spune ratiunea.

| Lucică1998 a răspuns (pentru MskDesign):

Citește mai atent puțin, nu am spus ca biserica nu e casa lui Dumnezeu, am spus ca nu orice biserica e casa lui Dumnezeu si ți se pare ca nu am răspuns si fara versete, alea au fost pentru cei interesați sa vada de ce cred eu asta.

| MskDesign a răspuns (pentru Lucică1998):

"am spus ca nu orice biserica e casa lui Dumnezeu "
Aici mi se pare ca ne jucam de a fi sau a nu fi! Cam asa stie sa raspunda un credincios in marile divinitati.Mai nou, mie imi place sa le numesc fantomele de la opera sau "strigoii Bibliei".
laughing

| IisusHristos666 a răspuns:

Hahahahaha pacat ca n-am fost eu crying(