| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu este atotiubitor, bun?

Fiind el atotiubitor de ce permite sa se intample atatea lucruri rele, socante(crime, violuri, abuzuri etc)?

Chiar nu pot percepe cum cineva atotiubitor permite sa se intample monstruozitati de genu' thinking si va rog sa nu spuneti ca "nu e el de vina, ca ne-a dat liber arbitru si ca oamenii-s de vina pentru lucrurile care le fac" pentru ca intr-adevar asa este, oamenii omoara, maltrateaza etc, dar tu ca zeu care esti ATOTIUBITOR, cum poti lasa sa se intample asa ceva, cum poti sta acolo in cer(?) si sa te uiti la oameni cum se macelaresc?

Sau poate ca iubirea are alta definitie? astfel incat sa justifice atitudinea lui Dumnezeu?

Deci chiar ma depaseste chestia asta...va rog sa ma lamuritihappy

PS: Nu am pus intrebarea sa jignesc pe cineva, nici nu promovez ateismul(cum de altfel nici eu nu ma declar ateu), pur si simplu nu pot intelege chestia asta pe care o sustine religia sau poate sunt mai "limitat"... daca se poate fara raspunsuri la misto, deoarece n-am chef si nici timp de "chestii ieftine".

Multumesc. ツ

63 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Graul creste, soarele rasare, respiram, traim, Dumnezeu ingaduie inca sa traim, El este foarte Iubitor.
Dumnezeu ne-a dat ca rascumparare pentru rautatile noastre pe FIUL SAU, Isus Hristos, El este ENORM de iubitor.
Acum Dumnezeu asteapta ca noi ca indivizi SA-L ascultam si SA-I cerem ajutorul, oare asa se intampla? De cerut ajutorul il mai cerem cand dam de necazuri dar cu ascultarea cum ramane?

| relian a răspuns (pentru danut):

Noi ca indivizi il ascultam corect saua r trebui sa il ascultam bine spus.Dar omu intreaba cum poate sta acolo sus si sa priveasca de ex cum un nemernic violeaza mai stiu eu ce copil? Acel copil sa intleg este bagat in aceiasi oala cu adultii? acel copil este nevinovat, nici nu stie inca pe ce lume este.Ori un copil de un an care sufera de mai stiu eu ce boala, de ce sa sufere pentru ce? Doar asa cai face placere acelui Dzeu? Omule daca vrei sa raspunzi fa-o dar raspunde la intrebare nu veni cu basme.Si mai ales nu uita de copii, tu probabil raportezi totul la adulti si uiti ca in lumea asta mai exista si copii care se pare cas nevinovati.Bine probabil acum o sa vii cu chestia ca dzeu deja stia ceo sa devina acel copii ca vorba aia el e atotstiutor si de aia ia luat mau, sau a lasat sa fie violat.Dar de unde stie el ca ala va ajunge ce el a vazut in viitor tocmai faptului ca cineva la violat, ori ca cineva de sus a stat sia privit si n-a facut nimic sal ajute.De unde stie el ca acel copil de un an ajunge rau din cauza ca dzeu i-a dat o boala care la afectat si la facut sa ajunga ce zdeu vede in viitor? Stie el toate posibilitatile si face aceste chestii? Si daca e asa atunci de ce le face? este sadic, este sodomist sau ce?

| danut a răspuns (pentru relian):

Totul este foarte simplu DACA si numai daca v-ar fi interesat ce si cum despre Dumnezeu, scrie tot in Biblie DAR voi sunteti DOAR CU ACUZELE fara sa aveti habar de ceva. Pamantul, omenirea, LA CREATIE a fost DAT sub ADMINISTRARE OMULUI, acesta a cedat aceasta administrare a pamantului SATANEI prin caderea in pacat, lucru scos in mod foarte EVIDENT in cartea lui IOV dar si atunci cand Isus Hristos a fost DUS IN PUSTIE. Hristos a CASTIGAT lupta cu Satana pentru POSESIA Pamantului si in curand va veni sa il ia in stapanire. Pana atunci inca este condus de SATANA iar de ceea ce se intampla pe pamant este RASPUNZATOR acesta. Dumnezeu poate interveni DOAR in dreptul acelora care refuza dominatia Satanei si fac ceea ce SPUNE DUMNEZEU, daca tu sau altul refuzati sa credeti sau sa faceti ce a spus Dumnezeu acesta nu poate interveni in dreptul tau sau a copiilor tai deoarece DUMNEZEU ESTE DREPT si nu poate interveni in LIBERUL ALBITRU pe care la acordat. Dumnezeu nu-si incalca cuvantul dat caci altfel nu ar fi DUMNEZEU. Totul este atat de simplu, complicate sunt caile voastre, daca faceati si oameni faceau voia lui Dumnezeu, nu mai existau pe pamant, pedofili, violatori, homosexuali si tot felul de criminali. Omul este sadic si masochist și tot ce poate prin respingerea lui Dumnezeu si prin dorinta acestuia de a fi la. fel cu ACESTA. Umanismul este dovada clara a dorintei omului de a lua locul lui Dumnezeu, SUPORTATI CONSECINTELE si nu va mai plangeti de efecte facand pe altcineva vinovat de faptele voastre.

| relian a răspuns (pentru danut):

Eu cred ca tu esti turc nu roman.Tu citesti numai ce vrei sau ce faci? Omul a intrebat clar de ce este lasat un copil.Tu stii cei ala un copil? Deci un copil nu are habar de satana de dzeu si asa mai departe.Cum poti spune de un copil ca asculta de diavol? Deja cred ca aberezi mai mult decit e nevoie.De ce tot complici tu lucrurile? Nu noi complicam asa cum tu incerci sau spui ci tu esti cel care o face.Am spus un copil de o luna de un an, te intreb acel copil este omul lui satana de care tu spui? Omule acel copil nici nu este constient ca exista, dapai sa mai fie si omul lui satana.Cum am spus tu cred ca bagi toti oamenii in aceisi oala.Te nasti, este si tu pe aici, habar nu ai ca existi, vine dzeu si iti da o boala si ala esti pe tot restul vietii.Asta intreba omu in intrebare.Ti se pare normal, sau zii cum vrei? Adica dzeu sta si se uita, hai sa zicem ca nu el da acea boala acelui copil ci o da diavolul cum ai sugera tu, deci tot aia e adica ca dzeu sta si se uita.Cu alte cuvinte ori e un dzeu sadic, ori este neputiincios, adica nu are putere asupra diavolului.Mai clar este ori mai slab ca diavolul, ori lucreaza mina in mina, ori este cum am spus pedofil, sau cum am spus masochist, ii place sa vada oameni suferind.Referitor la lupte iar te incurci in chestii ce te depasesc.Ce lupta sa cistige daca tot tu spui ca satana este cel care controleaza Pamintul? Pai cind cistigi o lupta deja pe loc intri sau ai intrat in poseseia a ceea ce ai cistigat. Unde ai vazut tu ca cistigi ceva,dar lasi pe altu sa conduca,si las ca tu vii dupa mii de ani sa-l dai afara. Spui ca umanismul este dovada a nu stiu ce? Dar umanismul asta cine ni la dat? Nu cumva tot dzeu,nu cumva noi facem, am facut si orice vom face este controlat tot de dzeu asta de care tu spui? Atunci cum poti sa spui ca noi sintem de vina pentru ceva ce dzeu a facut face si va face? Daca tu fci o masina si nu o faci bine, a cui este vina? A masinii bineintels asta in gindirea ta.E bine si asa, in ritmul asta orice ar face sau a facut dzeu asta al vostru mereu el o sa fie in pozitia corecta, pentru ca mereu el nu este de vina ci doar cea facut el. Daca el a facut stiu si eu ceva rau nu el este de vina ci acel rau.Mereu dzeu intervine doar pentru cei care refuza dominatia lui satana spui? Deci a inteleg ca dzeu asta a lasat asa copii la voia destinului? Din ce spui exact aia se intelege.Cine este impotriva lui satana dupa tine sau dupa oricine? Persoanele care stiu asta, care sint constienti de asa ceva corect? Deci copii, vorbesc aici de cei de un an doi care habar n-au ca sint si ei pe lumea asta cum crezi tu ca ei poate refuza sau nu stapinirea lui satana? Cu alte cuvinte acei copii sint fara absolut nici o sansa, fara absolut nici o apararea din partea zeului tau, lasati asa in voia sortii.Pai atunci normal ca numai satana are de cistigat daca tu lasi un copil la mina aluia sa-i faca ala ce vrea,sal indoctrineze si asa mai departe, iar cind ajunge sa gindeasca sa fie el pe picioarele lui ce mai poate alege? Va alege doar cea invatat aia e tot, dzeu na venit sa-l ajute, sa-l invete, ori sa intervina ca acel copil sa aiba posibilitatea sa cunoasca si pe unu si pe altu si apoi el sa aleaga.Cu alte cuvinte caile tale sint foarte complicate.Noi lucram cu chestii simple, nu ne complicam asa cum incerci tu sa o faci, ba mai multe te si contrazici de unul singur.Dar probabil este prea greu pentru tine sa vezi chestiile astea si stii de ce? Pt ca tu nu mai poti vedea vedea si altceva in afara dzeului tau, ca urmare ca si acel copil teoretic vorbind vezi numai ce esti au ai fost invatat sa vezi, deci nu vei avea de ales niciodata pentru ca nu ai de fapt ce sa alegi. Avind in vedere acest aspect nu pot decit sa trag o singura concluzie si anume ca tu esti omul diavolului.Nu ai cum sa fii omul lui dzeu pentru ca traiesti aici pe pamint alaturi de acel copil nevinovat,care nu are habar ce se intimpla si care cum tu ai spus este lasat la voia intimplari,adica la mina celui care stapineste pamintul acum-diavolul.Tu traind aici esti la fel exact la mina lui si el face ce vrea din tine, dzeu tau nu este inca aici, urmeaa sa vina din ce spui, cind o veni daca o mai veni vreodata, ca de 2 mii de ani tot vine se pare dar se impiedica pe drum.O fi cam rau drumul ala, o avea gropi, nu o fi asfaptat, o fi administrat de guvernul RO mai stii.Deci tu in mintea ta desi tu crezi ca esti omul lui dzeu de fapt esti omul celui care stapineste pamintul.El te face sa crezi ceea ce crezi si te jiaca asa cum vrea el.Deci dzeu tau se pare ca e vai mama lui, nu are puterea nici macar sa apere un biet copil, dapai sa se mai bata si cu diavolul de care tu spui.Din start este o batalie pierduta si nu-i de mirare ca nici acum n-a intrat in stapinirea pamintului cum tu singur ai spus.

| danut a răspuns (pentru relian):

Ca sa nu batem campi, eu cred ca tu nu ai inteles ce am scris eu sau nu este raspunsul asteptat de tine, problema de adaptare sau intelegere. Este evident ca nu ai citit BIBLIA, Dumnezeu spune CLAR ca raspunderea pana la maturitatea intelectuala a unui copil ESTE PARINTELE, ce nu intelegi? De ce este Dumnezeu raspunzator pentru CE FACI TU? Ca nu te-a distrus, atunci cine ar mai trai pe pamantul asta? Tu nu vezi ca nici un lucru atat de simplu nu-l poti intelege? Cum poate interveni Dumnezeu pentru a schimba dorinta CREATORULUI acelui copil, de unde sti tu ce vrea tasu sau masa, poate vor sa faca o curva din acel copil sau un homosexual, nu pentru asta militati voi ateii si, umanisti? De ce nu va pocaiti ca Dumnezeu sa NU mai fie nevoit sa salveze copii din mana pedofililor mai ateilor? Nu vedeti ca voi vreti sa fiti cu c.u.r.u in iad si cu sufletul in ra, asta nu mergemai copilasi. Unde ar mai fi liberul albitru, libertatea mea de a face si crede ce vreau? Libertatea de a spune si face ce vrem cere SACRIFICI, ca pe vremuri cand inaintasii nostri aruncau copii in suliti unor dumnezei imaginari, acum ii aruncam la pedofili si homosexuali pe care-i gratulati, asta vreti asta aveti. In curand Dumnezeu va pune capat acestui macel dar cum vrea EL, nu cum va imaginati si vreti voi.

| relian a răspuns (pentru danut):

Raspunde parintii de acel copil ce raspuns academic ai dat.Nu cred ca eista vreun parinte care ar dori ca copul lor sa fie bolnav.Si cu asta am pus punct. Apoi aici vorbeam omule de constinta, de cine gindeste, ce alege, de ce parte sa fie.Si tu vii si spui ca parintii hotarasc de ce parte sa fie copilul lor? Hai ca deja o dai in balarii.Nu are nimeni dreptul sa hotarasca pentru nimeni, nici parintii sa hotarasca pentru copilul lor in acasta situatie ce tu o spui.Asta este doar in mintea voastra a religiosilor care indoctrineaza copii de mici in religia lor, astfel cind acestia vor creste si vor avea de ales nu vor alege decit ce au fost invatati cum am mai spus.Tu asta faci cu copilul tau daca ai unul il indoctrinezi din fasa, pai el creste cu ce? Cu ce vede ce aude de la tine.Si tie ti se pare asta normal? Cred ca bati cimpii rau de tot.Biblia ta asta spune sa lasi omu sa aleaga el nu sal impingi tu de la spate, nu sa il indoctrinezi tu, deci sa nu il influentezi absolut deloc.De ce crezi tu ca Isus sa botezat cind era matura asa dupa mintea aia a ta? Cea vrut el de fapt sa arate stii? Habar nu ai ca de stiai filosof ramineai si taceai.Deci isus din NT asta voia sa arate sa nu influestezi tu copilul sa-l lasi sa creasca si doar el cind va ajunge matur sa aleaga ce doreste, nu sal fortezi asa cum o faci tu mai mult ca sigur.Tu ca parinte doar il poti invata de bine, sa faca lucruri bune, sa ajute etc dar absolut nimic in ce sa creada sau sa nu creada.Esti un fanatic religios care nu vede la 2 m inaintea lui.Scuze ca iti spun adevarul dar cineva trebuie sa iti arate asta.Si pe linga faptul ca ai fost t crescut asa intr- familie care tea indoctrinat acum tu faci acelasi lucru cu copii tai sau cu viitori copii de nu ai, dar mai incerci si pe aici sa indoctirinezi lumea, dar afla ca nu ai sanse, pentru ca nu esti bun la asa ceva, pentru ca pe aici nu poti forta pe nimeni asa cum au facut parintii tai cu tine si cum probabil o sa fac si tu cu copii tai la rindul tau.Cind spui cuiva ca are de ales acel cineva trebuie sa cunoasca ambele situatii si sa nu fi fost influentat de vreuna dintre ele intelegi omule? Nu incerc sa te lasi de religia ta, doar incerc sa iti deshid ochii sa vezi pe unde mergi.Omul doar asa are de ales atunci cind nu este influentat, cind nu este fortat.Ce vezi tu alegere atunci cind cineva te forteaza? Aia se mai numeste alegere? Te inseli rau de tot.E treaba ta ce faci dar nu fac deloc bine ce faci. Apoi eu nu am spus sa nu mai crezi, am spus ca trebuie sa crezi tu singur, acel crez trebuie sa vina din interiorul tau si nu mainat de la spate de alti religiosi de parinti si asa mai departe.Ca urmare acel copil este nevinovat si dzeu tau se uita la el fara sa faca nimic.Chiar de parintii lui or fi facut pacate ce are dea face scula cu prefectura nu vad? Asa ginditi voi si asa va invata relgia voastra pentru ca sa isi apare clientii sa nu cumva sa miste in front, ca nu cumva sa inceapa sa isi puna intrebari si sa se clatine temelia pe care ei au facut acea religie, adica sa va prosteasca sa ma mine de la spate.Deci habar nu ai ce e aia religie., esti o oaie din turma minata de LUPII religiei, care nu a vazut alta optinune, deci tu personal nu ai ce alege decit ce ai fost lasat sa vezi, si este grav ca asta o sa faci si cu copii tai daca nu deja ai si facut.

| LePotato a răspuns (pentru danut):

Care liber arbitru?

| danut a răspuns (pentru relian):

Nu vreau sa spun ca bati campi dar devi ca unul care nu are alta optiune, cum poate hotara un copil de un an asupra lui si cine ar trebui sa raspunda pentru acela daca nu chiar creatorul lor, parintii? Vorba multa saracia omului, Biblia este foarte concisa si cu cele mai bune solutii, citeste si te vei maturiza intelectual, nu mai bate "campi" cu idei fanteziste.

| danut a răspuns (pentru relian):

Sa sti ca la mine in familie am fost lasat sa fac si sa cred ce vreau, de aceia dupa multi ani de asemanare cu tine sau altii ca tine am realizat ca gandirea mea duce numai la groapa de gunoi a omeniri, este doar un fiasco total al umanismului. Numai si numai la Dumnezeu gasesti adevarata intelegere. Nu pot sa-ti explic ceva ce mintea ta nu poate inca procesa, poate peste cateva zeci de ani dar ma indoiesc ca va mai fi timp. Mai ai mult de crescut copile.

| danut a răspuns (pentru LePotato):

Ala care-L face pe Dumnezeu sa-ti inghita aiurelile si insultele fara sa-ti traga una cum ar face orice om si sa te priveasca cu ingaduinta, poate, poate.

| LePotato a răspuns (pentru danut):

Gata, te-ai enervat?laughing

Liber arbitru: Faceti ce vreti voi oamenilor, dar daca nu faceti voia mea, ajungeti in IAD.

| danut a răspuns (pentru LePotato):

Nu ma inervez asa usor dar trebuia sa te fac sa intelegi, da asa este, Dumnezeu te lasa sa faci ce vrei dar suporti consecintele, nu te obliga dar iti indica care drum duce la moarte si care la viata, tu alegi, nu exista cale de mijloc in acest univers care functioneaza dupa regulile stabilite de Creator.

| LePotato a răspuns (pentru danut):

Oklaughing

| danut a răspuns (pentru LePotato):

O vorba romaneasca spune, "cine rade la urma, rade mai bine (si sanatos, adaug eu)".

| LePotato a răspuns (pentru danut):

Ok, vom vedea cine rade la urma.

| relian a răspuns:

Din pct de vedere religios desi eu nu sint o persoana religioasa iti pot arata de ce face dzeu astfel de chestii.Pe linga faptul ca dzeu este iubitor cum spui el mai este si ATOTSIUTOR, deci atentie asta are o f mare legatura cu ce spui tu.Iti explic de ce.Acel om, acel copil bolnav, ori violat etc in viitor el devenea o persoana rea sau ma rog avea un drum anume pavat.Dzeu se uita in viitor sil vazu.Acum el ar fi putut deveni asa rau din cauza ca a fost lasat sa sufere ori de boala,ori de viol etc ai putea spune.Dar dzeu fiin atotstiutor el poate vedea toate posibilitatile posibile,deci el face toate scenariile -daca lar salva,daca lar lasa, daca mai stiu eu cate alte scenarii si deja el stie care ar fi cel mai bun scenariu pentru acea persoana si mai ales pentru comunitatea in care traieste acea persoana, evenimentele care ar fi putut avea loc daca scenariul ar fi fost altul decit cel arata de tine. Poate daca ar fi fost un alt scenariu lucrurile ar fi fost mult mai rele in viitor, ar fi afectat mai multi oameni, deci dzeu aplica scenariul cel mai convenabil lui sau societatii in care el a pus acea persoana.Problema este alta, de ce a mai pus acea persoana acolo, de ce la mai nascut daca stia dinainte ce se va intimpla.Probabil pentru ca prin acele persoane el se foloseste sa tina omenirea unde este, cind faci ceva ai nevoie si de scule, de materiale de care te dispensezi apoi, materiale ajutatoare.Cam asta ar fi raspunsul sau ar fi trebuie sa fie, al unui religios.Totusi raspunsul este f bun pina la ultima intrebare -de ce la mai nacut daca stia dinainte ce o sa iasa, de ce na inventat alt mod sa isi faca lucrarea? Hai recunoaste ca pina la intrebarea asta a mers totul frumos.Deci raspunsul simplu ar fi cum a spus Killme CA NU EXISTA.Nu exista logica, ori poate nu avem noi acum capacitatea dea stii mai mult.

| LePotato a răspuns (pentru relian):

"Acel om, acel copil bolnav, ori violat etc in viitor el devenea o persoana rea sau ma rog avea un drum anume pavat.Dzeu se uita in viitor sil vazu.Acum el ar fi putut deveni asa rau din cauza ca a fost lasat sa sufere ori de boala, ori de viol etc ai putea spune.Dar dzeu fiin atotstiutor el poate vedea toate posibilitatile posibile, deci el face toate scenariile -daca lar salva, daca lar lasa, daca mai stiu eu cate alte scenarii si deja el stie care ar fi cel mai bun scenariu pentru acea persoana si mai ales pentru comunitatea in care traieste acea persoana, evenimentele care ar fi putut avea loc daca scenariul ar fi fost altul decit cel arata de tine. Poate daca ar fi fost un alt scenariu lucrurile ar fi fost mult mai rele in viitor, ar fi afectat mai multi oameni, deci dzeu aplica scenariul cel mai convenabil lui sau societatii in care el a pus acea persoana.Problema este alta, de ce a mai pus acea persoana acolo, de ce la mai nascut daca stia dinainte ce se va intimpla."

- Tot nu inteleg, de ce il mai lasa(si dau exemplul cu copilu') sa fie violat, maltratat etc? el fiind atotstiutor, vede ca in urma experientei negative o sa devina o persoana rea(sa zicemlaughing) si daca asa se intampla, ma repet, de ce mai lasa sa fie violat? ai mai zis ca, poate trebuie sa i se intample chestia asta...ca daca nu, ar fi posibil sa devina o persoana si mai rea etc, iarasi nu e ok, sa zicem ca intr-adevar acel copil trebuie sa fie violat pentru ca sa nu devina ceva si mai rau in lipsa acestei experiente, pentru societate, dar wtf? tu ca Dumnezeu, fiind atotputernic, atotiubitor etc si etc, cum poti lasa un copil, care la origini este inocent, sa fie maltratat, violat etc? ca zeu ai puterea sa ii schimbi destinul nu? sa il indrumi, ca sa numai devina o persoana rea....si iarasi revin la intrebarea initiala, daca poti face ca zeu ce am zis eu mai sus, de ce mai lasi copilul sa sufere?(de ce mai lasi sa se intample atatea nenorociri?)

| colonelumorteni a răspuns (pentru LePotato):

Ce crezi tu ca vezi si ce se intampla pentru tine ca om are o logica dar pentru divinitate nu.De ce? Pentru ca sufletul e vesnic si suferinta acelui copil e doar asa trecatoare. Poate te referi la suferinta reala din iad aia e continuua dar copilul violat nu sufera continuu si daca moare ajunge in rai. Dumnezeu nu intervine. daca Dumnezeu a spus ca iubeste omu nu are cum sa atinga omul sau sa i se puna in cale ori sa-l dea la o parte ca sa nu violeze.Tu esti cu gandirea logica ca traiesti pe Pamant pentru Dumnezeu nu exista asemnea logici cum ar fi de ce il doare violul pe un copil. cand simti ca ti se intampla ceva grav gandeste-te ca Iisus Hristos ne-a aratat ce inseamna suferinta si a ajuns langa Dumnezeu Tatal.Si daca spui ca;,, Da totusi de ce ingaduie ca cineva sa o pateasca'? Nu pateste nimic ti se pare tie ca esti om ca o patesti dar tot de mana omului, Cum sa zic,, taicato cumpara un joc cu soldatei si tu incepi sa-l lovesti pe colegu tau nevinovat cu soldateii in cap.Ar trebuii ca tatal tau sa te rupa in bataie? Ti-ar convenii asta? Intelege ca daca te inchide intr-o gradina ca sa te protejeze nu-ti mai cade niciun copac in cap.Lui Dumnezeu ai e mila de copilu violat dar ai e mila si de violator.Nu face diferente bazate pe activitatea agresiva a unui individ ca suferinta aia e superficiala si fiecare face ce vrea nu intervine ca sa apere pe copil ca nu e ca tine sa bagi la puscarie pedofilu din contra regreta ca diavolul il fura de langa El pe pedofil si il doare ca unu abuzeaza un copil dar in acelasi timp il doare si de abuzator ca nu face diferente nu-l poate paraliza dar nici nu poate ridica copii in aer ca sa-i salveze din mainile violatorului.Asta ai face tu dar nu se face asa, Dumnzeeu daca atinge pamantul inseamna ca joaca gresit.Tu ai juca sah luand regele si dand cu el peste toti pionii de pe tabla? Dumnezeu e corect si liber arbitru nu se refera la mila ci la faptul ca nu are control asupra ta pe pamant deci daca nu are control nu se baga in lucruri superficiale ca crima sau violul ca sufera copilu dar sufletul e vesnic aia conteaza credinta nu faptul ca ti-a dat unu cu ciocanu in cap si,, de ce ma lasii sa sufar nu tie mila de mine Doamne'? Crezi tu ca e durere dar nu stii cum e durerea, nu e esti mort definitiv ars in Iad si durerea e dezamagirea eterna ca te doare sufletul nu corpul cand o sa fii inconjurat de demoni mult mai rai decat un violator

| LePotato a răspuns (pentru Doub):

As prefera ca tu sa-mi dai un raspuns.

"Imagineaza-ti o cursa in care toata lumea termina pe locul 1 in fiecare an" -Deci el zice ca practic ca trebuie sa existe rau(si aici intra tot raul, oricat de mare sau mic), pentru ca ar fi aiurea sa iasa toata lumea pe locul 1, adica e aiurea sa fie doar bine in lume? ciudat.

"Un robot, de altfel si el urmeaza niste reguli impuse de un creator si anume omul in cazul acesta"(ceva de genul) -Si omul poate sa respecte niste legi ale societatii, nu ai nevoie de Dumnezeu ca sa fii o persoana morala, buna...pentru ca tu daca esti o persoana buna datorita lui Dumnezeu inseamna ca esti constrans("fac fapte bune pentru ca asa zice Dumnezeu") gresit, bun esti cand o faci din proprie initiativa, nu cand iti este impus de un zeu.

"Daca trebuie sa puna capat raului, ar trebui sa inceapa cu noi..." -Intr-adevar toti am facut, facem si vom face ceva rau, insa chestia asta nu se compara cu ce fac violatorii, criminalii etc. Nu spun ca in viata asta Dumnezeu ar trebui sa ne faca pe toti bogati etc etc etc, ci doar sa impiedice sa se intample lucruri rele, asta daca chiar este atotiubitor, sau ma repet... oare definitia pe care a dat-o omul iubirii este gresita?

"Inlaturarea raului, ne-ar transforma in niste roboti" -Asa si? ce preferi sa fim toti la fel, sau sa existe crime si altele?

"Cand raul se intampla, eu inteleg ca Dumnezeu are rabdare" -Hai nu zau, atunci cand pedofilii isi bat joc de niste copilasi, el sta in cer, priveste...si ghici, are rabdare!

"Tu de ce decizi sa faci rau, cand faci?" -Cand fac rau(ca am facut si eu ca oricare alt om) nu ucid pe nimeni, nu violez, nu abuzez...deci iarasi o comparatie absurda...

Deci te rog sa imi raspunzi tu altadata, ca sa nu stau sa urmaresc un videoclip si sa selectez afirmatii din el si pentru ca vreau sa vad parerea ta, nu a altuia. ツ

| Jardelin a răspuns (pentru Doub):

Imi place baiatul asta. In general spune bine. Am mai vizionat vreo doua clipuri de-ale lui.

Foarte bun sfatul de la min 7:48, sper sa-l bage in seama seama si unii de pe aici care se joaca de-a ateismul. Chiar foarte bun sfatul!

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

"Deci el zice ca practic ca trebuie sa existe rau(si aici intra tot raul, oricat de mare sau mic), pentru ca ar fi aiurea sa iasa toata lumea pe locul 1, adica e aiurea sa fie doar bine in lume? ciudat."
Nu, comparatia e prost pusa, eu vad raul ca o indepartate voita a omului Dumnezeu, eu nu cred in libertate in adevaratul sens al cuvantului cred ca exista doar libertatea de-a alege a fi dependent de Dumnezeu sau de tine insuti ( si nu poti fi dependent de tine insuti, ci de materia care te incojoara), asfel raul apare ca o "dependenta" negativa, omul voind "autonomia", cade in capacana autosatisfactie spirituale prin lucruri naturale, de exemplu un criminal in serie, nu se va satura niciodata sa ucida, fiindca acea crima ii alimenteaza spiritul, fara sa comita crime viata lui nu ar avea sens (si datorita instictului de supravietuire, sansa sa alegeaga suicidul in locul crimei e mai mica). Deci in opinia mea rau nu e decat lipsa "Dependentei cea Buna", deoarece libertatea sta doar in alege de ce vrei sa depinzi in acesta viata, in ce vrei sa iti gasesti placerea?
"Si omul poate sa respecte niste legi ale societatii, nu ai nevoie de Dumnezeu ca sa fii o persoana morala, buna...pentru ca tu daca esti o persoana buna datorita lui Dumnezeu inseamna ca esti constrans("fac fapte bune pentru ca asa zice Dumnezeu") gresit, bun esti cand o faci din proprie initiativa, nu cand iti este impus de un zeu."
Normal ca poate, moralitatea e intriseca, iar in cazuri de amoralitate e o deraiere mare chiar si de la acesta stare asa-zis "normala".
"Intr-adevar toti am facut, facem si vom face ceva rau, insa chestia asta nu se compara cu ce fac violatorii, criminalii etc."
Poate o sa-ti sune ciudat, dar ba da se compara, pentru un Dumnezeu atotdrept nu exista un rau mai mic. In orice caz o violator sau un criminal va suferi el insusi la un moment dat consecintele intrseci ale faptelor sale (cel putin la inceput, deoarece omul nu e tolerant din prima la rau, acesta se adapteaza). In cazul unui criminal nu ar vedea ceia ce face el mai imoral ca ceia ce face un betiv sau un drogat, ambele sunt rele, chiar daca societatea le catalogheaza diferit. Pur si simplu un asfel de om va urmari doar placere indiferent de consecinte.
"Asa si? ce preferi sa fim toti la fel, sau sa existe crime si altele?"
Dumnezeu a vrut ca omul sa fie el insusi autorul binelui. Vezi ce-am zis mai sus, noi suntem creatii sa fim dependenti de Dumnezeu, dar omul a avut liberatea sa aleaga "independenta" de El si implicit rau care vine odata cu aceasta. Pomul binelui si raului nu era un pom care avea un fruct magic care te facea bun sau rau, ci era un pom al alegerii, omul cunostea rau prin faptul ca stia ce e bine, iar lipsa binelui e rau, iar cand omul a "cunoscut" rau, citatul Biblic se refer la acel gen de cunoastere intima prin experienta ( acelasi cuvant e folosit pentru a evidentia relatiile sexuale).
"-Cand fac rau(ca am facut si eu ca oricare alt om) nu ucid pe nimeni, nu violez, nu abuzez...deci iarasi o comparatie absurda..."
Rau se poate defini, sau raporta la un "abuz" sau "dependenta" de materie.
Intr-un final, as spune ca rau facut e mai mic de cat binele, iar consecintelele celui care-l in face sunt mai mari.
Un simplu exemplu:
Eu ma duc si jefuiesc pe cineva, bun, sa zicem ca in timpul jafului persoana respectiva moare, eu deschid portofelul persoanei si sunt in portofel doar 2 lei. Bun sunt prins de politie judecat si condamnat la moarte.
Acum judecata mi-a fost dreapta? Cu siguranta? Dar sunt vrednic de mila, adica atat de disperat sa am banii incat mi-am sacrificat ceva mult mai important VIATA. No exact asa cred eu ca e si cu cei care fac raul, sunt vrednici de mila, oricat rau au facut, au platit un pret mare pentru ceva mult mai neinsemnat, si acel lucru neinsemnat nu e viata persoanei ucise ci placere care a resimtit-o din actiunea lui daunatoare.
Idee ca daca Dumnezeu "tolereaza" raul nu e nicicand nedrept, caci ce care si-l asuma vor plati cu varf si indesat, iar cei asupriti pentru durerea lor vremelnica vor fi vesnic mangaiati.
Si ca si concluzie rau exista, pentru ca sa exista si binele ( adica noi sa fim cei care fac acel bine respectiv acel rau), doar de noi depinde cum va fi viitorul, si implicit soarta noastra si acelor din jur, noi in salvam sau noi in condamna, dar chiar si acest lucru e vremelnic, caci nimic din ce e aici nu merita un asfel de pret, insa dreptatea lui Dumnezeu e justa.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci totul depinde de actiunile omului? bun, intreb iarasi...de ce trebuie sa sufere o persoana din cauza altuia? si de ce permite Dumnezeu chestia asta, fiind atotiubitor...tot nu sunt lamurit

Ce religie ai?

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Crestin-Ortodox, insa cred ca punctul meu de vedere nu a dereiat prea tare din Ortodoxie.
"Deci totul depinde de actiunile omului? bun, intreb iarasi...de ce trebuie sa sufere o persoana din cauza altuia? si de ce permite Dumnezeu chestia asta, fiind atotiubitor...tot nu sunt lamurit"
La asta nu stiu exact cum sa iti raspund, insa consider ca Dumnezeu sacrifica din libertatea Sa, in favoarea libertatii noastre, din moment ce are dreptul sa ne faca cum zici tu niste "roboti biologici" si nu ne face.
Totusi cum am zis punand totul in balanta, pana la urma raul e mult mai mic ca binele, iar consecintele raului sunt mult mai mari pentru cel care care il infaptuieste.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa le luam pe rand :

Zici ca raul e "o indepartate voita a omului de Dumnezeu". Ok, dar din pacate pentru tine, raul se aplica si zeului tau deci definita ta nu e tocmai buna.

1 - Zi-mi ce anume experimenteaza zeul tau cand el insusi comite rau. Sau indiferent de ce face, el face bine? Daca zice "sclavia e ok", inseamna ca e bine? Noi oamenii din prezent zicem ca sclavia nu e ok. Cine are dreptate in acest caz? Eu zic ca oamenii.

2 - Zeul tau e atotorice motiv pentru care e prezent la locul unui viol in devenire si poate sa previna actul. Cu toate acestea, el nu intervine. Pune-te in locul victimei. Vezi ca pe langa voi trece cineva care are posibilitatea sa opreasca actul. Strigi dupa ajutor dar el alege sa nu intervine si sa respecte libertatea persoanei care violeaza. Dupa ce se termina, persoana care a trecut pe langa voi iti zice "dar stai linistit/a, o sa il / o prindem noi". Consideri ca persoana respectiva e buna, iubitoare, etc? Mai mult ca sigur nu. Acum pune-te in locul persoanei care trece pe langa. Poti sa opresti actul. O faci sau nu? Mai mult ca sigur vei zice da.

Pai daca tu opresti actul iar cel care nu opreste nu comite o fapta buna, nici zeul tau care e prezent la locul faptei si alege sa nu faca nimic nu comite o fapta buna. Avand in vedere ca a facut un rau, ce anume a experimentat acel zeu?

Ai 2 cazuri in care zeul tau comite / permite fapte rele. Ce anume experimenteaza el? Experimenteaza si el o indepartare de sine?

Sau indiferent de faptele sale, zeul tau face doar bine? In cazurile de mai sus, zeul tau face bine sau rau?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Zici ca raul e "o indepartate voita a omului de Dumnezeu". Ok, dar din pacate pentru tine, raul se aplica si zeului tau deci definita ta nu e tocmai buna."

Depinde cum te definesti raul si la ce il raportezi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ti-am dat cateva exemple. Consideri ca in acele exemple, zeul tau face bine sau rau?

"la ce il raportezi"... sa inteleg ca tu raportezi raul la zeul tau corect? Bun. Vezi exemplele de mai sus. Consideri ca zeul tau face bine sau rau in ele?

Zeul tau poate face rau? Aparent, poate. Daca zici ca nu poate, inseamna ca toate atrocitatile comise si permise de acel zeu sunt bune.

Zeul tau zice ca sclavia e ok, oamenii zic ca nu e ok. Cine are dreptate si de ce?

| Doub a răspuns (pentru LePotato):

Hm, am vrut sa-ti dau video-ul pentru ca asta e exact si parerea mea.

| LePotato a răspuns (pentru Doub):

Iar eu ti-am raspuns ce cred despre "parerea ta" ツ

| colonelumorteni a răspuns (pentru LePotato):

Daca as fi violat de un pedofil sa-mi taie mainile ce te face sa crezi ca s-a terminat totul? Nu o sa-i zic Lui Dumnezeu sa ma razbune nici sa-l acuz ca nu a intervenit.Sunt constient ca si pedofilu e copilul Lui si este trist din cauza mea dar daca ma ia in brate nu mai conteaza nimic. Dumnezeu sufera cand vedea acel pedofil.Nu la distrus pe diavol doar la certat pentru ca e un inger chiar daca e rau, stie ca in momentul in care l-ar distruge l-ar durea ca face asta si no face.la pus deoparte ca sa nu faca rau in jurul ingerilor buni din cer si pe pamant diavolul face ce vrea cu corpul dar nu si cu sufletul uneori.Pe tine daca te bate cineva nu fugi repede la tatal tau sa te aline? Tatal tau nu poate taia cu cutitu pe cel care te-a batut sau poate ca o face dar nu si Dumnezeu.Tot ce are diavolul sunt partile negative ale lui Dumnezeu pe care Dumnezeu nu le foloseste ca e prea bun dar ar putea numai ca no face nici macar cu diavolul care este ingerul rau.Nu e vorba de faptul ca diavolul la tradat e vorba de faptul ca D-zeu la pus acolo unde ai e locul ca sa faca ce vrea cu oamenii care asculta de el.Copilu violat e nevinovat acel violator ia atins trupul dar nu si sufletul.Trupul care e trecator cu tot cu durerea provocata de sadism sau viol.sadism fata de suflet exista, rautatea cand distrugi sufleteste pe cineva..ehh..acolo intervine Dumnezeu si te vindeca daca ai sufletul chinuit de durere.Cand stii ca sufletul tau e bine de ce te mai intereseaza corpul macelarit de un criminal sadic sau de boala? Sufletu e vesnic boala e o chestie ca intepatura de ac decat ca, capata proportii imense ca diavolul te face sa te simti asa zicand;,, vezi,, te-a violat, suferi nu te salveaza nimeni' ia omoara-i pe toti ca sa nu-ti mai faca rau.Deja te-a cumparat si esti al lui iar Dumnezeu judeca corect, ai facut ca diavolul inseamna ca vrei sa stai langa el e alegerea ta nu exista;,, stai ca nu stiai ce faci hai ca te cred ca iti pare rau acu cand m-ai vazut ca aleg graul bun de neghina''Desi tot raul provocat pe care-l vezi tu sau i se face cuiva adica unui copil este arma diavolului.Dar cu ea nu poate distruge un om definitiv adica sa ia sufletul bun langa el E ca si cum un nebun face ce-l taie capu crezand ca e puternic dar nu e, asta e diavolul se joaca cu oamenii.Asa cum te joci tu cu legile Lui Dumnezeu si tot esti in viata dar fara sa stii faci jocul diavolului si o sa ramai langa el poate pentru ca L-ai judecat pe Dumnezeu ca nu e bun deci efectiv tu nu crezi ca exista nu mai e nevoie sa-ti demonstreze El ca exista esti deja acaparat de lucrurile lumesti ai pierdut divinitatea ai judecat divinitatea ca si diavolul, desii spui ca ai merita o sansa ca D-zeu e totusi bun acelasi lucru l-ai face si dupa pentru ca esti ispitit de satana si nu te mai schimbi iar Dumnezeu nu te poate face din violator preot batand din palme.Nu mai e violatorul langa copil e unde ai e locul langa diavol iar copilul e langa Dumnezeu.A fost violat si a alergat in bratele Tatalui Ceresc care stia ce i-a facut dar daca e langa El nu mai are nimeni puterea asta.Tu poti depasii momentul daca cineva ti-a zis ceva usor; nu stii sa vorbesti invata sa vorbesti mai bine" nu este o crima, asa nici acel viol nu este grav daca vezi neimportanta lui in comparatie cu eternitatea sufletului. Dumnezeu nu e sadic dar durerea trupului e inexistenta cand ai doar suflet bun.Deci care e ideea ca cineva iti rupe haina dar nu pe tine? haina e trupu plangi dupa un trup chinuit? plange trupu de durere da nu sufletu, intelegi acum? Dumnezeu vede ca te doare o palma dar il doare doar pe trup.Trupul care nu estea tat de puternic precum sufletul si poate fi batjocorit de un pedofil. face parte din tine ca om dar e degeaba.Cum ar fi;,, au ma doare mana c-am fost taiat dar inca am sufletul care e neatins ca nu are nimeni cum s-o faca, trupu asta oricum se duce si daca nu esti violat ramai cu sufletul.Pentru ce sa planga Dumnezeu atunci? Pentru trup sau pentru suflet? Odata ce ai sufletul curat nu plange pentru tine, odata cea i trupul bucati ramai cu sufletul curat si esti fericit ca te-ai indepartata de trup dar nu trebuie sa te sinucizi ca sa faci asta pentru ca distrugi totusi ce Dumnezeu a creeat deci faci rau, nici macar El nu te distruge fizic sa no faci nici tu.Nici tie nici altuia sa nu-i faci rau ca desii nu are importanta trupul sau raul fizic facut cuiva ai liber arbitru sa faci ce iti zice diavolul apoi mergi langa el ca nu poti face 2 alegeri sa alegi binele si raul in acelasi timp, ai ales raul ai demonstrat ca esti rau nu mai ai sansa sa demonstrezi ca esti bun la judecata nu pentru ca Dumnezeu nu-ti da voie sa alegi dar ai ales deja este alegere facuta de tine ar fi nedrept sa alegi iar ca insusi Dumnezeu alege o singura data la judecata omul bun si noi suntem ca El alegem ori pe diavol ori pe El pana la final cand se judeca totul alegem o singura data pentru totdeauna si Dumnezeu nu-si incalca Cuvantul ca este un Dumnezeu drept

| sublime89 a răspuns:

Tot ceea ce observam in lume, inclusiv lucrurile la care te referi tu, sunt cel mai usor explicabile prin lipsa vreunui creator bun si iubitor care sta si ne supravegheaza. Asta e o copilarie de care oamenii isi vor da seama mai devreme sau mai tarziu, si vor rade de gandirea stupida a stramosilor lor. Uita-te in ce Univers traim. Uita-te la imensitatea lui de neinteles. Uita-te la trilioanele de planete si stele care exista in atatea sute de miliarde de galaxii. Cum ar putea creatorul unui astfel de univers sa stea cu ochiul nu doar pe o planeta, nu doar pe o specie aparuta in ultima secunda a istoriei universului, ci chiar pe anumite popoare individuale sau persoane? Pur si simplu nu ar fi logic si proportional, ci e doar relexia unei gandiri primitive si paranoice. Oamenii s-au uitat la cer si si-au imaginat ca ce bine ar putea fi supravegheati si spionati de un super-om invizibil din acea pozitie atat de "strategica". Iar toata gandirea asta a lor vine si din faptul ca nu stiau ce e cerul. Putem gasi asta in biblie. Cerul e descris ca fiind facut dintr-un material solid, in care exista mici ferestre prin care curge ploaia sau vedem stelele.

| LePotato a răspuns (pentru sublime89):

Sa fie oare de fapt cea mai mare minune, faptul ca atatia oameni cred in ceva ce a fost inventat tot de oameni? (nu neg existenta acelui "ceva", ci momentan mi se pare mai credibil ce spune stiinta).

| sublime89 a răspuns (pentru LePotato):

Am putea s-o numim si "minune". Singurul lucru la care oamenii sunt extrem de buni e sa se pacaleasca singuri. Uite cati pamanteni cred in tot felul de povesti, superstitii si pseudostiinte, care intr-o proportie enorma sunt clar eronate. Oamenii vor crede tot timpul ceea ce vor dori si le va placea, ceea ce li se va parea cel mai "logic" intr-o anumita epoca, ceea ce va fi in interesul lor, si vor inventa "adevarul" daca nu au acces la el prin intermediul altor procese, precum stiinta. Titlul cartii lui Richard Dawkins, "The God Delusion" e foarte bine ales.

| KillMePlease a răspuns:

Eu îs aici numa' ca să citesc comentariile.
Amin

| LePotato a răspuns (pentru KillMePlease):

Ok.

| KillMePlease a răspuns (pentru LePotato):

Puteai să taci şi tu din gură...
Ooof,,, pa MadPotato!"

| LePotato a răspuns (pentru KillMePlease):

Nu inteleg la ce te referi....si am zis daca se poate fara raspunsuri de genu' thinking

| KillMePlease a răspuns (pentru LePotato):

because nu există

| LePotato a răspuns (pentru KillMePlease):

laughing

| LePotato a răspuns:

@Xpressureself-dupa ce ca ai aberat grav...neavand un raspuns, ai inceput cu jigniri...mi-ai mai dat si ignoreblushing

"Problema ta este ca nu vrei sa asculti si orce ti-ar zice cineva gasesti ceva sa-l contrazici, sa arati ca tu stii mai bine decat oricine altcineva." - Cine a zis asta? eu doar am pus o intrebare...care vad ca te deranjeazalaughing, iar tu explodand de inteligenta, ai presupus niste chestii despre mine bazate pe o postare de pe internet...naspa.

"Dumnezeu nu este acolo undeva. Este Aici in secunda in care te gandesti la el si este Aici pentru toti cei care cred in al si nu-l judeca cum faci tu, indiferent daca crezi tu sau nu.
Problema ta este ca nu vrei sa asculti si orce ti-ar zice cineva gasesti ceva sa-l contrazici, sa arati ca tu stii mai bine decat oricine altcineva." - De unde ai tras tu concluzia ca eu vreau sa arat ca stiu mai bine si bla bla bla? chestia asta o spui pentru ca nu sunt de acord cu ce spune religia despre Dumnezeu?laughing

"Exista odata Mos Craciun si pentru tine. Inseamna ca acum nu mai exista? Doar pentru ca tu nu crezi in el. Cateva milioane de copii cred foarte mult si fac eforturi sa-si tina promisiunile pe care i le-au facut anul trecut. Si uite ca devin mai buni si mai buni si spera ca la anul sa le aduca iar cadouri frumoase pentru ca au fost cuminti. Si ei nu vor da la nimeni in cap, nu vor fura, nu vor viola pe nimeni si nu-si vor pune poze idioate care sa-i reprezinte la avatar pe TPU."

"Exista odata Mos Craciun si pentru tine" - Absolut. Asta pana am flat ca e o poveste.

"Inseamna ca acum nu mai exista? Doar pentru ca tu nu crezi in el." - Practic ce spui tu aici este ca el de fapt exista? deci daca eu cred in pisici care zboara ele exista nu? pentru ca, cred.(aceiasi logica ca si a ta).

"Cateva milioane de copii cred foarte mult si fac eforturi sa-si tina promisiunile pe care i le-au facut anul trecut. Si uite ca devin mai buni si mai buni si spera ca la anul sa le aduca iar cadouri frumoase pentru ca au fost cuminti. Si ei nu vor da la nimeni in cap, nu vor fura, nu vor viola pe nimeni si nu-si vor pune poze idioate care sa-i reprezinte la avatar pe TPU" - Cum poti sa compari niste copii care cred intr-o poveste(asta pana vor afla cine este de fapt Mosul) cu adultii credinciosi? si ce daca-s mai buni crezand in Mos Craciun? nu trebuie sa fii mai bun din cauza Mosului, ci pentru ca asa trebuie...nu e nevoie sa fii constrans de cineva sau ceva.

"Si ei nu vor da la nimeni in cap, nu vor fura, nu vor viola pe nimeni si nu-si vor pune poze idioate care sa-i reprezinte la avatar pe TPU" - Cum sa faca chestiile astea niste copii? Poza mea de la avatar nu vad de ce ar fi idioatalaughing, este un personaj dintr-un serial(rolling on the floor) si nu vad de ce m-ai bagat pe mine si poza mea in aceiasi oala cu violatorii? insinuezi cumva ceva?

"Dumnezeu este Iubire nu-i asa? Ia intreaba Iubirea sa-si demonstreze existenta. Oare vezi unde gresesti? La matematica ai invatat ca daca A=B si B=C atunci A=C. Este adevarat? Si daca Dumnezeu este Iubire, Adevar, Viata nu vezi oare ca tu crezi in niste aberatii? Tu crezi ca Dumnezeu este un batran cu parul si barba alba stand pe nori in cer intr-un tron de unde se uita la tine? Sunt simboluri. Ai zburat vreodata cu avionul? Dumnezeu este Esenta a tot ceea ce exista. Constiinta. Iubirea. " - Daca ar fi intr-adevar iubire absoluta, nu vad de ce ar mai lasa sa se intample atatea nenorociri...ori noi ca oameni intelegem "iubirea" intr-un mod gresit(nu vad ce e gresit in logica mea). Nu cred ca Dumnezeu e un mos nu stiu cum si bla bla bla, nu cred cam nimic din ce ne spune religia... daca exista intr-adevar un CREATOR, parerea mea este ca nu e deloc cum ni-l prezinta religiile.

Nu stiu daca sta pe un tron si se holbeaza la noi, dar atotstiutor ce inseamna? ca stie tot ce se intampla...deci(chiar daca priveste sau nu) el stie ce nenorociri se intampla.

"Daca un cretin alege sa violeze, sa fure o face pentru ca este un dobitoc, un animal care refuza sa devina constient de potentialul sau si al celorlalti, constient ca poate iubi, constient ca poate sa aiba o viata frumoasa si in armonie cu ceilalti oameni." - Absolutlaughing, dar cu victima cum ramane? da' nu-i problema...ca o sa-l pedepseasca Dumnezeu pe violator, si ma repet ...cu victima cum ramane?

"Tu vii si spui: sa nu spuneti ca "nu e el de vina, ca ne-a dat liber arbitru si ca oamenii-s de vina pentru lucrurile care le fac". Nu vezi ca singur iti tai craca de sub tine. Tu vrei ca altii sa-ti spuna ce vrei tu sa auzi. Nu vezi ca ai liber albitru si poti debita aici toate ineptiile si prostiile care-ti trec prin cap. Nu te opreste nimeni. Tu vrei ca Dumnezeu sa vina si sa iti indeplineasca tie toate dorintele si daca nu atunci te razbuni tu pe El si n-o sa mai crezi El. " - Nu eu am spus ca ne-a dat liber arbitrulaughing, asta o sustin altii...eu doar ii citamhappy. Daca acest zeu chiar exista, liberul arbitru nu existalaughing... spun asta pentru ca Dumnezeu deja ne-a decis soarta nu>? atunci alegerile mele, nu-s alegeri de fapt, pentru ca el mi-a "scris" povestea. De ce spui ca-s ineptii si prostii? pentru ca nu inghit tot ce spune religia? de unde stii ca tu ai dreptate si eu nu? si chiar daca ar fi niste prostii, am tot dreptul, am liber arbitrulaughing(nu?).

"Tu vrei ca Dumnezeu sa vina si sa iti indeplineasca tie toate dorintele si daca nu atunci te razbuni tu pe El si n-o sa mai crezi El" -iarasi niste presupuneri absurdelaughing, daca el chiar exista nu vreau sa-mi indeplineasca nimic mie, ci doar sa mai intervina cand se intampla atatea nenorocirihappy

"Ca doar marele tu, un nimeni, un adormit stii mai bine ca toti ceilalti. Nu-i asa. Si lasa ca vei face tu dreptate." Iarasi niste presupuneri si jigniri absurde(multumesc). Cine a zis ca voi face eu dreptate, omule tu nu vezi ca deviezi grav de la subiect? ce s-a intamplat? numai stii ce sa mai spui? ia Biblia si baga 2-3 citate aici si aia elaughing de ce ma jignesti? bunatatea asta din tine.

"Ca daca mergi cu masina cu frina de mana trasa si pute a ars si consumul de benzina este dublu o fi Dumnezeu de vina ca esti tu adormit si ai uitat-o trasa. Dar oare de ce miroase a ars si motorul huruie, ca tot nu intelegi. Da de ce nu vine Dumnezeu sa lase frina de mana sa mearga masina normal. Si de ce nu ti-a aprins Dumnezeu farurile la masina cand mergi noaptea peste limita legala si nu vezi ioc in fata. Da poate ca va veni un Domnul Politist sa te trezeasca putin cu o amenda si atunci vei incepe sa mai si gandesti in loc sa debitezi tot ce-ti trece prin mine fara pic de discernamant. Ca asta iti lipseste, Discernamantul." -Wtf? discernamant=reprezinta capacitatea psihica a unei persoane de a-si da seama de caracterul si urmarile faptei pe care o savarseste si de a-si manifesta constient vointa in raport cu fapta respectiva. Eu zic ca am aceasta capacitate incat sa-mi dau seama de faptele mele si consecintele acestora, iarasi o presupunere(tu cumva ma cunosti? incat iti permiti sa afirmi chestiile astea?) cat despre exemplul cu frana de mana, iarasi ai presupus ca eu as fi vreun inapt sau nu inteleg, in orice caz o presupunere, bazata pe o postare online(frumos), nu stiai ce sa mai spui probabil.

*Mai am o intrebare pentru tine, de unde stii tu ca religia ta(care o fi aia) este cea adevarata? ツ

| Alcyon a răspuns:

Vezi ca au fost deschise nspe topicuri pe tema asta. Da-i un search.

| LePotato a răspuns (pentru Alcyon):

Si daca s-au deschis n topicuri de genu'? poate vreau sa vad si alte pareri.

| iurii75 a răspuns:

De ce permite Dumnezeu suferinţa?
Este răspunzător Dumnezeu de suferinţa care există în lume?
Ce controversă a apărut în Eden?
Cum va înlătura Dumnezeu suferinţa?
TRUPURILE neînsufleţite a mii de femei şi copii ucişi în timpul unei lupte sângeroase dintr-o ţară sfâşiată de război au fost aşezate într-o groapă comună. De jur împrejur au fost puse cruci mici pe care scria: „De ce?". Această întrebare se naşte deseori în mintea oamenilor care trec prin tragedii. Ea reflectă disperarea celor ce au pierdut pe cineva drag, au rămas fără locuinţă sau au trecut prin alte suferinţe greu de imaginat din cauza unui război, a unui dezastru natural, a unei boli sau a criminalităţii. Ei vor să ştie de ce s-au abătut asemenea nenorociri asupra lor.
2 De ce permite Dumnezeu suferinţa? Dacă el este atotputernic, iubitor, înţelept şi drept, de ce există atât de multă ură şi nedreptate în lume? Ţi-ai pus şi tu vreodată aceste întrebări?
3 Este greşit să ne întrebăm de ce permite Dumnezeu suferinţa? Unii se tem să pună această întrebare, considerând că astfel ar dovedi lipsă de credinţă sau de respect faţă de Dumnezeu. Dar, citind Biblia, vei vedea că au existat oameni fideli şi temători de Dumnezeu care şi-au pus asemenea întrebări. De exemplu, profetul Habacuc l-a întrebat pe Iehova: „De ce mă faci să văd răutatea şi te uiţi la rău? De ce este jaf şi violenţă în faţa mea, de ce sunt certuri şi se stârnesc dispute?" (Habacuc 1:3).
4 L-a mustrat Iehova pe profetul fidel Habacuc pentru că a pus aceste întrebări? Nicidecum. Dumnezeu chiar a inclus cuvintele sincere ale acestuia în Cuvântul său inspirat. De asemenea, el l-a ajutat pe profet să înţeleagă mai bine situaţia şi să-şi întărească credinţa. Iehova doreşte să te ajute şi pe tine. Aminteşte-ţi ce ne învaţă Biblia: „El se interesează de voi" (1 Petru 5:7). Dumnezeu urăşte mai mult decât orice om răutatea şi suferinţa (Isaia 55:8, 9). Atunci de ce există atât de multă suferinţă?
DE CE EXISTĂ ATÂT DE MULTĂ SUFERINŢĂ?
5 Mulţi oameni de diferite religii îi întreabă pe învăţătorii şi pe conducătorii lor religioşi de ce există atât de multă suferinţă. Deseori li se spune că aşa a vrut Dumnezeu şi că el a hotărât cu mult timp înainte tot ce se întâmplă, chiar şi evenimentele tragice. În opinia altora, nimeni nu cunoaşte căile lui Dumnezeu. Alţii susţin că Dumnezeu îi ia la el pe oamenii buni, chiar şi pe copii. Dar, aşa cum ai învăţat deja, Iehova Dumnezeu nu face niciodată rău. Biblia arată: „Departe de adevăratul Dumnezeu să facă ce este rău şi de Cel Atotputernic să facă ce este nedrept!" (Iov 34:10).
6 Ştii de ce dau oamenii vina pe Dumnezeu pentru toată suferinţa care există în lume? Deoarece majoritatea cred că Dumnezeul Atotputernic este conducătorul acestei lumi. Ei nu ştiu un adevăr simplu, dar important, pe care ni-l dezvăluie Biblia. Aşa cum ai învăţat din capitolul 3, adevăratul conducător al acestei lumi este Satan Diavolul.
7 Biblia spune cât se poate de clar: „Întreaga lume zace în puterea celui rău" (1 Ioan 5:19). Dacă stăm să ne gândim, nu aşa stau lucrurile? Lumea de astăzi reflectă personalitatea acestei creaturi invizibile, care „induce în eroare întregul pământ locuit" (Revelaţia 12:9). Satan este plin de ură, mincinos şi crud. Aşa este şi lumea aflată sub controlul său. Acesta este primul motiv pentru care există atât de multă suferinţă.
8 Al doilea motiv este acela că, în urma răzvrătirii din Eden, oamenii au moştenit imperfecţiunea şi păcatul, aşa cum am văzut în capitolul 3. Oamenii păcătoşi se luptă pentru putere, ceea ce duce la războaie, oprimare şi suferinţă (Eclesiastul 4:1; 8:9). Al treilea motiv este acela că „timpul şi evenimentele neprevăzute îi ajung pe toţi" (Eclesiastul 9:11). Lumea nu este condusă de Iehova şi, de aceea, nu este ocrotită de el. Prin urmare, oamenii ajung să sufere dacă se află într-un loc nepotrivit, la un moment nepotrivit.
9 Este mângâietor să ştim că Dumnezeu nu cauzează suferinţa. El nu este vinovat de războaiele, crimele, oprimarea sau dezastrele naturale care ne provoacă multă durere. Dar de ce permite Iehova suferinţa? Întrucât este atotputernic, el poate să-i pună capăt. Atunci de ce nu trece la acţiune? Dumnezeul iubitor despre care am învăţat până acum are, cu siguranţă, un motiv întemeiat (1 Ioan 4:8).
APARE O CONTROVERSĂ IMPORTANTĂ
10 Pentru a afla de ce permite Dumnezeu suferinţa, trebuie să ne amintim cum a început ea. Când Satan i-a determinat pe Adam şi pe Eva să nu mai asculte de Iehova, a apărut o controversă importantă. Satan nu a pus la îndoială puterea lui Iehova, deoarece ştie că puterea lui Iehova este fără limite. El a contestat dreptul de a guverna al lui Iehova. Lăsând să se înţeleagă că Dumnezeu este mincinos şi că îşi privează supuşii de ceva bun, Satan l-a acuzat pe Dumnezeu că este un conducător rău (Geneza 3:2–5). Satan a insinuat că oamenii ar fi mai fericiţi fără guvernarea lui Dumnezeu. În felul acesta, el a atacat suveranitatea lui Iehova, cu alte cuvinte, dreptul său de a guverna.
11 Când Adam şi Eva s-au răzvrătit împotriva lui Iehova, ei au spus de fapt: Nu avem nevoie de conducerea lui Iehova. Putem hotărî singuri ce este bine şi ce este rău. Cum putea Iehova să rezolve această controversă? Cum le putea demonstra el tuturor creaturilor inteligente că rebelii nu aveau dreptate şi că modul său de a conduce era cel mai bun? Unii consideră că Dumnezeu ar fi trebuit, pur şi simplu, să-i distrugă pe acei rebeli şi să creeze alţi oameni. Însă Iehova îşi făcuse deja cunoscut scopul: acela de a umple pământul cu descendenţii lui Adam şi ai Evei, care să trăiască într-un paradis pământesc (Geneza 1:28). Iehova realizează întotdeauna ceea ce îşi propune (Isaia 55:10, 11). În plus, dacă i-ar fi distrus pe rebelii din Eden, controversa referitoare la dreptul său de a guverna ar fi rămas nerezolvată.
12 Să ne gândim la următoarea ilustrare: Un profesor le arată elevilor cum se rezolvă o problemă dificilă de matematică. Un elev inteligent, dar rebel spune că metoda profesorului nu este corectă. El susţine cu tărie că ştie o metodă mult mai bună, dând astfel de înţeles că profesorul este incompetent. Unii colegi de clasă îi dau dreptate şi se răzvrătesc şi ei. Ce ar trebui să facă profesorul? Dacă i-ar da afară pe rebeli, ce ar crede ceilalţi elevi? Ar putea crede că elevul rebel şi cei care i s-au alăturat au dreptate. În plus, ei şi-ar putea pierde respectul faţă de profesor, considerând că acestuia îi este teamă să nu se descopere că a greşit. Dar să presupunem că profesorul îi permite elevului răzvrătit să demonstreze în faţa clasei cum ar rezolva el problema.
13 Iehova a procedat într-un mod asemănător. Să nu uităm că milioanele de îngeri din cer au văzut ce s-a întâmplat în Eden (Iov 38:7; Daniel 7:10). Modul în care avea să acţioneze Iehova urma să aibă un efect puternic asupra îngerilor şi, în cele din urmă, asupra tuturor creaturilor inteligente. Prin urmare, ce a făcut Iehova? El i-a permis lui Satan să arate cum ar conduce el omenirea. De asemenea, Dumnezeu le-a permis oamenilor să se guverneze singuri, sub influenţa lui Satan.
14 Profesorul din ilustrare ştie că elevul răzvrătit şi cei care i s-au alăturat greşesc. Totodată, el ştie că, dându-le posibilitatea să rezolve singuri problema, toată clasa va avea de învăţat. Când se va vedea clar că nu au dreptate, toţi elevii sinceri se vor convinge că numai profesorul este capabil să le ofere îndrumare. Ei vor înţelege şi motivul pentru care profesorul îi va da afară pe elevii răzvrătiţi. În mod asemănător, Iehova ştie că îngerii fideli şi oamenii sinceri vor învăţa un adevăr esenţial când vor vedea că Satan şi susţinătorii lui au dat greş şi că omenirea este incapabilă să se guverneze. Acest adevăr a fost exprimat astfel de profetul Ieremia: „Ştiu bine, o, Iehova, că nu-i aparţine omului pământean calea sa. Nu poate omul care umblă nici măcar să-şi conducă paşii" (Ieremia 10:23).
DE CE ATÂT DE MULT TIMP?
15 Dar de ce a permis Iehova suferinţa atât de mult timp? De ce nu intervine el înainte de a avea loc o nenorocire? Să observăm două lucruri pe care profesorul din ilustrare nu le-a făcut. Primul: nu l-a împiedicat pe elevul răzvrătit să explice cum ar rezolva el problema. Al doilea: nu l-a ajutat pe elev să rezolve problema. În mod asemănător, să vedem două lucruri pe care Iehova a decis să nu le facă. Primul: nu i-a împiedicat pe Satan şi pe susţinătorii lui să demonstreze că au dreptate. Dar, pentru aceasta, era nevoie de timp. Pe parcursul a mii de ani de istorie, oamenii au încercat toate formele de guvernare. În pofida progreselor înregistrate în domeniul ştiinţei şi în alte domenii, nedreptatea, sărăcia, criminalitatea şi războaiele au luat o amploare fără precedent. S-a demonstrat, aşadar, că guvernarea umană este un eşec.
16 Care este al doilea lucru pe care nu l-a făcut Iehova? El nu l-a ajutat pe Satan să conducă această lume. Dacă Dumnezeu ar fi împiedicat toate nenorocirile, cum ar fi crimele oribile, n-ar fi demonstrat că îi susţine pe rebeli? N-ar fi crezut oamenii că se pot guverna singuri, fără să suporte consecinţe dezastruoase? Dacă ar fi procedat astfel, Iehova ar fi devenit complice la o minciună. Însă „este imposibil ca Dumnezeu să mintă" (Evrei 6:18).
17 Dar ce putem spune despre tot răul săvârşit în această lungă perioadă de răzvrătire împotriva lui Dumnezeu? Să nu uităm că Iehova este atotputernic. Prin urmare, el poate înlătura suferinţa şi chiar va face acest lucru. Aşa cum am învăţat deja, Dumnezeu nu va mai permite ca oamenii să distrugă pământul, ci va transforma planeta noastră într-un paradis. Datorită credinţei în jertfa de răscumpărare a lui Isus, omenirea va fi eliberată de consecinţele păcatului, iar prin înviere va fi anulat tot răul provocat de moarte. Prin intermediul lui Isus, Dumnezeu ‘va distruge lucrările Diavolului’ (1 Ioan 3:8). Toate aceste schimbări vor avea loc la momentul potrivit. Ne bucurăm că Iehova nu a intervenit până acum. Datorită răbdării sale, avem posibilitatea să învăţăm adevărul şi să-i slujim (2 Petru 3:9, 10). Dumnezeu îi caută pe oamenii sinceri care doresc să-i aducă închinare. El le dă putere să îndure orice suferinţă care s-ar putea abate asupra lor în această lume plină de necazuri (Ioan 4:23; 1 Corinteni 10:13).

| LePotato a răspuns (pentru iurii75):

"Această întrebare se naşte deseori în mintea oamenilor care trec prin tragedii. Ea reflectă disperarea celor ce au pierdut pe cineva drag, au rămas fără locuinţă sau au trecut prin alte suferinţe greu de imaginat din cauza unui război, a unui dezastru natural, a unei boli sau a criminalităţii. Ei vor să ştie de ce s-au abătut asemenea nenorociri asupra lor." - Nu s-a abatut nici o nenorocire asupra mea, n-am fost calcat de tren...nu mi-a murit nici o ruda etc...

Si as dori si eu un raspuns, nu niste citate din Biblie, ok? ツ

| iurii75 a răspuns (pentru LePotato):

happy Dar anume Biblia explică de ce există atîta suferință și de ce o permite Dumnezeu, de aceia e normal să fie citate din ea.

| Dorugar a răspuns:

Daca Dumnezeu ar fi iubitor de oameni nu si-ar fi propus sa distruga omenirea care este propria sa creatie, iar Dumnezeu si-a propus acest lucru si acest lucru este aratat chiar in Biblie in capitolul Geneza

| Seba2013 a răspuns:

Nu este atotiubitor, pentru ca nu iubeste pe toti...EL SI URASTE.
El inainte guverna si comunica cu oamenii, dar oamenii si-au cerut dreptul, si el le-a permis, nu pentru ca a vrut ci pentru a cerut ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

-Răul este un cuvânt creat de om pentru a descrie absenţa lui Dumnezeu. Răul este ceea ce se întâmplă atunci când din inima omului lipseşte dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare când nu există căldură sau ca întunericul care apare când nu există lumină.-
Nu putem da vina pe Dumnezeu pentru lucrurile pe care noi le comitem.
Noi trebuie să ne schimbam şi când zic noi îi includ pe toți, de ce nu înțelegem odată pentru totdeauna acest lucru, că nu o să vină nimeni să ne controleze viața.Asta inseamnă libertate, omul face aceste lucruri nu Dumnezeu.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu si eu ce este "raul" si n-am spus ca e vina lui Dumnezeu pentru lucrurile pe care le comit oamenii...ci de ce nu intervine acesta cand lucruri exemplificate mai sus se intampla, adica ca zeu care esti atotiubitor, stai si privesti...cum unii sunt macelariti, chinuiti etc? ceva nu-i in regula.

Eu nu m-as suporta ca zeu, sa stau sa privesc lucruri macabre.

| Xpressurself a răspuns:

Dumnezeu nu este acolo undeva. Este Aici in secunda in care te gandesti la el si este Aici pentru toti cei care cred in al si nu-l judeca cum faci tu, indiferent daca crezi tu sau nu.
Problema ta este ca nu vrei sa asculti si orce ti-ar zice cineva gasesti ceva sa-l contrazici, sa arati ca tu stii mai bine decat oricine altcineva.
Exista odata Mos Craciun si pentru tine. Inseamna ca acum nu mai exista? Doar pentru ca tu nu crezi in el. Cateva milioane de copii cred foarte mult si fac eforturi sa-si tina promisiunile pe care i le-au facut anul trecut. Si uite ca devin mai buni si mai buni si spera ca la anul sa le aduca iar cadouri frumoase pentru ca au fost cuminti. Si ei nu vor da la nimeni in cap, nu vor fura, nu vor viola pe nimeni.

Dumnezeu este Iubire nu-i asa? Ia intreaba Iubirea sa-si demonstreze existenta. Oare vezi unde gresesti? La matematica ai invatat ca daca A=B si B=C atunci A=C. Este adevarat? Si daca Dumnezeu este Iubire, Adevar, Viata nu vezi oare ca tu crezi in niste aberatii? Tu crezi ca Dumnezeu este un batran cu parul si barba alba stand pe nori in cer intr-un tron de unde se uita la tine? Sunt simboluri. Ai zburat vreodata cu avionul? Dumnezeu este Esenta a tot ceea ce exista. Constiinta. Iubirea.
Daca un cretin alege sa violeze, sa fure o face pentru ca este un dobitoc, un animal care refuza sa devina constient de potentialul sau si al celorlalti, constient ca poate iubi, constient ca poate sa aiba o viata frumoasa si in armonie cu ceilalti oameni.
Tu vii si spui: sa nu spuneti ca "nu e el de vina, ca ne-a dat liber arbitru si ca oamenii-s de vina pentru lucrurile care le fac". Nu vezi ca singur iti tai craca de sub tine. Tu vrei ca altii sa-ti spuna ce vrei tu sa auzi. Nu vezi ca ai liber albitru si poti debita aici toate ineptiile si prostiile care-ti trec prin cap. Nu te opreste nimeni. Tu vrei ca Dumnezeu sa vina si sa iti indeplineasca tie toate dorintele si daca nu atunci te razbuni tu pe El si n-o sa mai crezi El. Ca doar marele tu, stii mai bine ca toti ceilalti. Nu-i asa. Si lasa ca vei face tu dreptate. Ca daca mergi cu masina cu frina de mana trasa si pute a ars si consumul de benzina este dublu o fi Dumnezeu de vina ca esti tu adormit si ai uitat-o trasa. Dar oare de ce miroase a ars si motorul huruie, ca tot nu intelegi. Da de ce nu vine Dumnezeu sa lase frina de mana sa mearga masina normal. Si de ce nu ti-a aprins Dumnezeu farurile la masina cand mergi noaptea peste limita legala si nu vezi ioc in fata. Da poate ca va veni un Domnul Politist sa te trezeasca putin cu o amenda si atunci vei incepe sa mai si gandesti in loc sa debitezi tot ce-ti trece prin mine fara pic de discernamant. Ca asta iti lipseste, Discernamantul.

http://dexonline.ro/lexem/discern%C4%83m%C3%A2nt/17146

| dragos38 a răspuns:

Stii cum vad eu chestea,e parere personala,omul nu cred ca a fost creat direct de divinitate,deci omul probabil a aparut in urma evolutiei,deci suntem cele mai evoluate mamifere fiind in varful lantului trofic,dar inca omul are natura violenta,iar cei care comit violuri,razboaie,torturi,nu sunt intregi la minte,de ce permite dumnezu sa se produca prostii din acestea,habar n-am,poate are alte treburi mai importante decat sa supravecheze niste salbatici cum i-si arunca bombe unu-l in capul altuia, daca stai sa te gandesti planeta asta in comparatie cu universul, este ca o picatura intr-un ocean, crezi ca divinitatea ar putea sta tot timpul sa supravegheze picatura aceea, sa nu se autodisrtuga cumva.Cred ca totul depinde de noi, universul, dumnezeu, e.t.c. a creat conditii pentru. aparitia vietii, viata evolueaza, si i-si vede de ale ei.Iar noi daca vrem sa supavietuim ar trebui sa invatam sa traim in armonie cu tot ce ne inconjoara.Au fost atatia care ne-au spus cum sa traim Confucius, Platon, Pitagora, Thales din Milet e.t.c. deci totul depinde de noi, divinitatea aceea poate exista poate nu.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Pentru că El are cuvîntul drept, tu vrei să spui că Iarba nu crește sau florile nu înfloresc? o formă de răspuns pentru întrebarea ta, Dacă cel drept se abate de la dreptatea sa și face nelegiuire și din pricina aceasta moare, apoi el moare pentru nelegiuirea sa, pe care a făcut-o, Nu știu dacă ai înțeles.

| hypothesis a răspuns:

"Chiar nu pot percepe cum ", tocmai asta e faza, nici credinciosi nu pricep, daca vrei sa pricepi trebuie sa omiti niste lucruri, ei doar cred ca asa e, nu trebuie sa se mai gandeasca ca o fi ca nu o fi.

| Lucică1998 a răspuns:

Foarte simplu răspunsul, el a dat oamenilor de făcut o alegere si daca omul face alegerea greșita ce se întâmpla mai departe trece la cealaltă latura a lui Dumnezeu, aceea de judecător drept, care are obligația sa pedepsească păcatul, lăsând totuși posibilitate de iertare, aceasta dovedind ca si in judecată El e iubitor.

| eHACIIU a răspuns:

Buna, multi is pun intrebarea asta, insa orice intrebare are si un raspuns happy. Adevarul este ca nu Dumnezeu conduce lumea in acest moment, ci Satan. Biblia spune : ''Intreaga lume zace in puterea celui rau''. Insa nu va fi asa pentru totdeauna, biblia ne ofera si o speranta, ca nu vom mai fi bolnavi ( Isaia 33:24 - ''nici un locuitor nu va spune, sunt bolnav. '') si ca nu vom mai muri. Aici sunt cateva versete din biblie :
Revelatia 21:4 - ''El va sterge orice lacrima in ochii lui si moartea nu va mai fi.Nici jale, nici strigat, nici durere nu vor mai fi. ''

Isaia 35 :6 - ''Schiopul va sari ca un cerb''

Isaia 35:5 - Ochii orbilor se vor deschide''

Ioan 5:28, 29 - ''Toti cei din mormintele de amintire...vor iesi afara.''

Dumnezeu a creat pamantul si tot ce este pe el din iubire pentru oameni. El vrea sa ne bucuram de viata pe pamant. In curand, Dumnezeu va elimina cauzele suferintei si va lua masuri pentru a le oferi tuturor locuitorilor pamantului un viitor mai bun.
Suferinta va disparea numai cand Dumnezeu va curata pamantul de oamenii rai. Cand se va intampla acest lucru? Cuvantul lui Dumnezeu a prezis probleme cu care se confrunta in prezent omenirea. Evenimentele actuale sunt un indiciu clar ca Dumnezeu va trece in curand la actiune.

Daca vrei sa aflii mai multe poti intra pe Jw.org big grin

| LePotato a răspuns (pentru eHACIIU):

Pai satana parca nu putea doar sa ispiteasca?

| eHACIIU a răspuns (pentru LePotato):

Nu, deoarece dupa ce s-a intamplat cu Adam si Eva, Dumnezeu a facut o profetie ce trebuia implinita

| LePotato a răspuns (pentru eHACIIU):

Dezvolta.

| eHACIIU a răspuns (pentru LePotato):

Dupa ce Adam si Eva au ales calea gresita, din cauza lui Satan ( sub forma unui sarpe ), Dumnezeu a facut o profetie care spunea ca il va lasa pe Satan sa conduca lumea pana in ziua ''necazului celui mare'' ( armaghedonul / apocalipsa ) cand il va inchide pe Satan, timp de 1000 de ani ( in acei 1000 de ani fiind paradisul, in care va domni Isus, fiul lui Dumnezeu ), iar dupa acei 1000 de ani Dumnezeu il va elibera pe Satan iarasi pentru putin timp, apoi Il va distruge complet pe Satan si Dumnezeu va domi pentru totdeauna in paradis.

| LePotato a răspuns (pentru eHACIIU):

"Dumnezeu a facut o profetie care spunea ca il va lasa pe Satan sa conduca lumea pana in ziua ''necazului celui mare'' ( armaghedonul / apocalipsa )" -Pai si de ce l-a lasat sa conduca lumea? wtf

| Mataoanu_Alexandru_1997 a răspuns:

Sincer...ma pregateam sa-ti raspund cu proprile mele cuvinte dar mi-am adus aminte de acesti videoclip si cred ca el va raspunde mai bine decat mine: https://www.youtube.com/watch?v=X8MY98av7lI daca vrei, si nu te-a lamurit acest videoclip, pot sa-mi pun si eu propria-mi amprenta in legatura cu intrebarea ta, tu doar incepe sa-l cauti si-L vei gasi! nu lasa intrebarea asta sa treaca ci cerceteaza in continuare... daca eu l-am gasit si tu il poti gasi :) Dumnezeu exista!

| LePotato a răspuns (pentru Mataoanu_Alexandru_1997):

Care Dumnezeu? ca-s vreo 4000 si ceva de religii...

Si da, as vrea sa vad raspunsul tau.