| aurelian87 a întrebat:

Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa, vazand ca acesta este singur si trist, a aruncat o vraja asupra sa permitandu-i astfel sa ia o coasta de la Adam si sa o creeze pe Eva. Proaspeti insuratei au avut doi fii, Cain care se ocupa cu agricultura, si Abel care era un cioban. Intr-o buna zi, Cain l-a decapitat pe fratele sau, apoi a plecat in alte imprejurimi pentru a creea noi triburi, dumnezeu stie cu cine s-a imperecheat ca doar tasu si masa mai erau pe lume.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

Aurelian, nici macar la bustul gol nu iti ies ironiile. In afara de "tasu si masa" mai erau si altii. happy

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru aurelian87):

Pe bune? Dar informatiile gresite de unde erau?

| cookie01 a răspuns (pentru aurelian87):

Omul a fost inzestrat cu vointa proprie. Daca erai o marioneta acum erai o persoana eminenta si nu iti mai puneai probleme derizorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresit.asta ai dedus tu, fiindca ai citit putin si nu gandesti.adam si eva au avut fii si fiice.acolo e pomenit conflictul sufletesc al omului care nu face lucrul bine si temeinic, si prima ucidere care a fost ucidere de frate.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Până la momentul când Abel a fost ucis, Adam şi Eva au avut şi alţi copii în afara lui Cain şi Abel – şi în mod clar au avut mulţi copii după aceasta (Geneza 5:4). Faptul că însuşi Cain s-a temut pentru viaţa lui după ce l-a ucis pe Abel (Geneza 4:14) arată că la acel moment existau mulţi alţi copii şi poate chiar nepoţi şi strănepoţi ai lui Adam şi Eva. Soţia lui Cain (Geneza 4:17) a fost o fiică sau o nepoată a lui Adam şi Eva."

E simplu.

| Scarbo a răspuns:

Concluzie : s-a imperecheat cu Eva.

| Scarbo a răspuns (pentru Scarbo):

Se spune ca Adam si Eva au mai avut o fiica pe nume Lilith, deci poate fi si Lilith o varianta.

| cookie01 a răspuns:

Draga Aurelian, de unde citesti toate aceste povesti? Te uiti doar cat iti permite paragraful, pe sarite, iar apoi publici ce ti-a debitat mintea? Este reliefat faptul ca ca nu intelegi ceea ce porclami.

| Lucică1998 a răspuns:

In primele capitole ale Genezei nu se tine prea mult cont de fetele nascute, sau chiar de baieti daca nu erau printre primii nascuti, deci e posibil ca Adam si Eva sa fi avut si fete dupa Cain si Abel, dar inainte de Set, dar se stie oricum ca au mai avut si alti fii si alte fiice si numai despre fii se stie ca au fost nascuti dupa Set.