| U2lrish a întrebat:

Dumnezeu ne sustine indiferent cat de grea ne este viata. Am putea să ne privim cu mai mult optimism propria existenta daca am tine cont de aceasta lectie de viata?

https://www.youtube.com/watch?v=wOlTdkYXuzE&list=PL1D530 2C26FC07D33

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, unora ideea de "Dumnezeu există şi este bun" sau "cineva acolo sus mă iubeşte" le oferă confortul psihic, dar nu tuturor.
Cei realişti îşi găsesc alinarea în alte ideologii, mai realiste.

| Elvina a răspuns:

Daca gandesc pozitiv/ cu optimism cand vad atatea rele, atatia oameni care sunt bolnavi si saraci si sufera, crezi ca se rezolva ceva? Nu!

| sublime89 a răspuns:

"Dumnezeu ne sustine indiferent cat de grea ne este viata." Aceasta e o afirmatie pentru care trebuie sa aduci dovezi adevarate, pentru ca aici nu ajung "lectiile de viata" interpretabile.

| ElenaSA a răspuns:

Da, este adevarat. Dar cand esti bagat in problema si-ti merge rau si-ti este greu sa te ridici, uneori iti vine sa interpretezi altfel lucrurile.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur multi oameni au facut si fac mari sacrificii pentru viata, insa unii s-au plictisit sau nu au mai avut speranta de mai bine si din optimisti au devenit pesimisti. Depinde de firea si posibilitatile pe care le are fiecare de-a lupta si spera. Oricum eu apreciez clipul ce l-ai postat, putini sunt oamenii caree manifesta empatie in astfel de situatii. Dar iata cu se se alege omul instrainat de Dumnezeu? Lupta pentru viata o duc multi care iubesc viata si pot aprecia ceea ce a creat Dumnezeu, il accepta pe El in viata lor, ca sa fie modelati si supusi unui Dumnezeu care incurand va elimina suferinta de orce fel, va transforma pamantul din ruina care este azi, intr-un paradis, si il vor glorifica pe Dumnezeu oamenii care fac vointa Sa, iar El ii va rasplati cu mari binecuvantari, nimeni nu va mai suferi de infirmitati de boli, de pierderea in moarte a persoanelor dragi si de alte probleme cu care azi se confrunta omenirea. Regatul lui Dumnezeu v-a rezolva problemele omenirii. Asa ca cei optimisti nu-si vor pierde niciodata speranta de mai bine. Cine crede in Dumnezeu si-i permite sa faca parte din viata lui, Dumnezeu il sustine chiar daca ar trece prin valea umbrelor mortii (Psalmul 23)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ulrish? de ce faci asta? sant atatia normali, care acuza pe Dumnezeu de tot raul si ca nu le asculta rugile? iti dai seama ca esti singur impotriva tuturor? baaa? normalilor? uite un anormal care la judecata va va face de ras cu mintea rationalismul, ateismul si desteptaciunea voastra.si mai stiu si eu un orb, care a terminat cateva facultati.si mai stiu multi oameni care oricat de jos ar fi nu uita sa multumeasca domnului pentru un dar iubit de toti; viata, si posibilitatea de a o trai, de a lupta.vitejilor pe TPU.

| BlackSulphur a răspuns:

Cred si eu ca Dumnezeu ii sustine pe copiii subnutriti din Africa. Altfel nu inteleg cum ar putea sa-si mentina pe piciore corpurile plapande.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Ideologiile materialiste opuse credintei dau intotdeauna gres.Mai devreme sau mai tarziu.