| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeul crestinilor este barbat, sau femeie?

55 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu deoarece omul este format din partea materiala (trup) si partea imateriala (suflet). Nu in sensul ca Dumnezeu ar fi avut trup. Dumnezeu este Duh. Omul a fost creat ca sa fie inocent si curat ca o fiinta rationala cu vointa capabil sa gandeasca si sa aleaga. Aceasta este o reflectare a libertatii si inteligentei lui Dumnezeu.Omul inainte de caderea lui in pacat a fost perfect, bun si avea caracterul lui Dumnezeu. De aceea si astazi cei care au experimentat nasterea din nou ei sunt transformati asemenea Domnului Isus.

| trolololo a răspuns (pentru EmaS):

E bărbat, pentru ca te adresezi cu Domnul și Tatal. Adică poate sunt eu mai tâmpit dar asa va adresați voi creștinii. Sau greșesc?

| EmaS a răspuns (pentru trolololo):

Dumnezeu este Duh! Biblia spune ca El este Tatal nostru. Iti dadeam niste versete, dar stiu ca Kronstadt face alergie la ele!

| trolololo a răspuns (pentru EmaS):

Pune versetele, lasă toți tâmpiții în pace. Altfel nu o sa dorm la noapte. happy

| EmaS a răspuns (pentru trolololo):

Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: „Tu eşti Fiul Meu; astăzi Te-am născut"? Şi iarăşi: „Eu Îi voi fi Tată, şi El Îmi va fi Fiu"?
„Nu mă ţine", i-a zis Isus, „căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Ci, du-te la fraţii Mei şi spune-le că Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru."
,, Eu vă voi primi, vă voi fi Tată şi voi Îmi veţi fi fii şi fiice, zice Domnul Cel Atotputernic".

| trolololo a răspuns (pentru EmaS):

Pai tot nu e ceva concret, eu vad ca e de sex masculin indiferent cum as citi.

| EmaS a răspuns (pentru trolololo):

Este important sa stim ca El, Dumnezeu S-a intrupat si a luat chip de om, a trait asemenea oamenilor si a suferit ocara, a luat asupra Lui pacatele intregei omeniri pentru ca tu si eu sa fim mantuiti.

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Nu-ti lua din Biblie numa ce iti trebuie.E si Fiuwinking

| Artesano a răspuns (pentru trolololo):

Pentru a-i ajuta pe oameni să înţeleagă natura lui Dumnezeu, scriitorii Bibliei au fost inspiraţi să-i atribuie Celui Atotputernic caracteristici omeneşti. Termenii pe care i-au folosit ei sunt numiţi de erudiţi termeni antropomorfici, deoarece prin aceştia i se atribuie lui Dumnezeu înfăţişare şi trăsături omeneşti. Aceşti termeni reflectă limitele limbajului uman, care este prea sărac pentru a-l descrie pe adevăratul Dumnezeu. Scopul lor a fost să surprindă trăsăturile fiinţei divine şi să le redea pe înţelesul oamenilor. Însă ei n-ar trebui înţeleşi în sens literal, după cum nici cuvintele „Stânca", „un soare" şi „un scut", folosite în Biblie cu referire la Dumnezeu, n-ar trebui înţelese astfel (Deuteronomul 32:4; Psalmul 84:11).
În mod asemănător, pentru a transmite ideea că omul are într-o anumită măsură calităţi pe care Dumnezeu le posedă în sens absolut, Biblia spune că omul a fost creat după chipul lui Dumnezeu. Evident, aceasta nu înseamnă că oamenii sunt spirite sau că Dumnezeu are înfăţişarea unui om.

| Raniia a răspuns:

Nu putem vorbi de organe trupesti ale lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este Duh.

| TheDarkShadow a răspuns (pentru Raniia):

Si care e faza?straight face

| Raniia a răspuns (pentru TheDarkShadow):

Dumnezeu nu poate avea organe trupesti, asemenea celor omenesti, ci anumite puteri.

| Rapplex a răspuns (pentru Raniia):

Minti.Este si Fiu si Tata.Si se spune ca a fost vazut p'aici pe Pamantwinking

| Raniia a răspuns (pentru Rapplex):

Te rog sa fii mai atent la raspunsul meu.Pentru crestini Duhul Sfant este a treia persoana a Sfintei Treimi(Tatal, Fiul, si Duhul Sfant) si este Atotputernicul Dumnezeu.Eu nu mint, Cuvantul este Adevarul.

| Rapplex a răspuns (pentru Raniia):

Intrebarea se refera la D-zeu(Duh, Tata, Fiu).Tu ai spus ca nu are trasaturi fizice deoarece este duh, iar eu doar ti-am amintit ca D-zeu este si Fiul care a fost pe Pamant si care era la fel ca restul oamenilor din pct. de vedere fizic(dupa cum spune Biblia).

| Raniia a răspuns (pentru Rapplex):

Prin intruparea Sa ca om Hristos ne-a facut accesibila comunicarea cu Sine ca Dumnezeu in forma umana culminanta, mai bine zis cu intreaga Sfanta Treime.

| Woodenpints91 a răspuns:

Sunt bărbat...confused

| MortemAeternum a răspuns:

In vechiul testament e un barbat dur, iar in noul testament o fetita virgina de 5 anisori.

| morningstar a răspuns:

Numai oamenii se pot clasifica sub aspectul asta, nu si Dumnezeu.

| soimos a răspuns:

Este numai Duh, adica un ceva ca un beshescu, ca si ala se crede un "dumnezeu", pina nu il ia Dracu asa cum a patit-o si "dumnezeul" Isus

| AlinaaAli a răspuns:

Esti cu capu

| benny a răspuns:

Esti trait in jungla? laughing ai fost inchis in temnita pana la varsta asta sau ai pus intrebare asta din lipsa de ocupatie ca sa vezi ce raspunsuri ciudate vei primi laughing

| anonim_4396 explică (pentru benny):

Nu-i treaba magarului, de unde beau oile apa!

| TheDarkShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine punctattongue

| anonim_4396 explică (pentru TheDarkShadow):

Ce sa fac si eu... de foamewinking

| TheDarkShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

tongue.ai id de mess?

| TheDarkShadow a răspuns (pentru benny):

Ba daca asa crede el care e problema ta? te doare capu? sau ai lipsa de ocupatie? na sau poate ai vrut si tu sa tastezi cateva cuvintelaughing

| anonim_4396 explică (pentru TheDarkShadow):

Am, si este a mea! De ce intrebi? Vrei sa ma ceri de sot? laughing

| TheDarkShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vreilaughing...hai ma.

| Vladuthz a răspuns (pentru benny):

Pai dc, ca e o intrebare foarte buna, poti sa raspunzi?

| benny a răspuns (pentru TheDarkShadow):

Care e problema ta daca eu vreau sa dau un raspuns la o intrebare?

| benny a răspuns (pentru Vladuthz):

Intrebare buna in ce sens
ce culoare are parul unei blonde?
ce culoare are o masina rosie?
cine a scris luceafarul de Mihai Eminescu?
dumnezeu e femeie sau barbat?
raspunde la intrebarile astea foarte bune

| Vladuthz a răspuns (pentru benny):

Dumnezeu e femeie sau barbat? Raspunde la intrebare.

| TheDarkShadow a răspuns (pentru benny):

Da raspunde tu ma...dai un raspuns atunci cand chiar stii raspunsul si nu aiurea...pe tine te doare adevarul ca raspunsul tau e o prostielaughing

| benny a răspuns (pentru Vladuthz):

Pai raspunde tu ca doar ai spus ca e o intrebare buna

| benny a răspuns (pentru TheDarkShadow):

Sincer la ce raspuns ai dat tu chiar esti o prostie "LOL...incearca neutru... oricum spun sincer ca nu stiu pentru ca eu sunt satanista asa ca, dar din cate imi mai aduc aminte era barabt sau poate o trecut pe invers"
Mai m ult creier am eu in pu.a decat ai tu in cap

| TheDarkShadow a răspuns (pentru benny):

Cum sa nustraight face.tu nici nu ai pu ma...cat are? 4 centimetri? sau mai mica?laughing.vai samar de capu tau si de pu ta

| benny a răspuns (pentru TheDarkShadow):

Daca nu intarziam la prima mea intalnire acum aveam copil de seama ta asa ca du-te la satanisti tai si roaga-i sa-ti faca un blowjob. P.S ne-am intalnit noi de ma cunosti de zici ca am puta de 4 cm?

| TheDarkShadow a răspuns (pentru benny):

Poatelaughing...vai ce sa zic, bine ca nu ai copil ca saracu ar fi acum...mort sau la nebuni

| Vladuthz a răspuns (pentru benny):

Eu nu am raspuns, de aceea sunt interesat de intrebarea lui, pana la urma daca el se plictiseste, presupun ca aceasta intrebare te plictiseste si pe tine, stii deja raspunsul, e prea evident. Spune-mi raspunsul la intrebare, dc ocolesti? Ti-e frica? Nu mai ocoli subiectu si zi-mi ce este dumnezeu, barbat sau femeie?

| doctorandus a răspuns:

Biblia îl caracterizează pe Dumnezeu ca fiind de sex bărbătesc, deși textul Gen. 1:26-27: „26. Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peștii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul și peste toate târâtoarele care se mișcă pe pământ."
27. Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească și parte femeiască i-a făcut" ar implica faptul că Dumnezeu este androgin sau pe cel că Dumnezeu are o parteneră. Surse: Elaine H. Pagels "What Became of God the Mother? Conflicting Images of God in Early Christianity" Signs, Vol. 2, No. 2 (Winter, 1976), pp. 293-303. Coogan, Michael (octombrie 2010). „6. Fire in Divine Loins: God's Wives in Myth and Metaphor " (în engleză). God and Sex. What the Bible Really Says (ed. 1st). New York, Boston: Twelve. Hachette Book Group. pp. 166–181. ISBN 978-0-446-54525-9.

Alte versete care ar sugera că Dumnezeu ar fi de sex femeiesc: Psalmi 123:2-3 și Luca 15:8-10; Dumnezeu e descris ca o mamă în Hosea 11:3-4, Deuteronom 32:18, Isaia 66:13, 49:15, 42:14, Psalmi 131:2; o vulturoaică în Deuteronom 32:11-12; o cloșcă în Matei 23:37 și Luca 13:34. -- Citat de pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu

| eandopuncttk a răspuns:

E hermafrodit

| Archdaemon a răspuns:

E barbata

| Bezea a răspuns:

Nu înțeleg cum gândesc unele persoane... Nu credeți în Dumnezeu dar credeți în Satan. De ce trebuie să credeți în ceva neapărat?

| 220V a răspuns:

Doamne doamne, e de trei ori femeie

| Artesano a răspuns:

Dumnezeu este o persoană necreată, care are un corp spiritual.

| Shottas a răspuns:

Iar eu cred ca nu exista, ca crezi in dze-u ca crezi in satana traiesti aceias minciuna doar spusa altefel pentru cei care cred ca sunt mai puternici decat cei zlabi, dar de fapt sunt la fel de zlabi...

| TheLittleReaper a răspuns:

Nu e nici barbat, nici femeie, e pur si simplu nimic.crestinii cred ca daca dau versete de biblie ii ia lumea in serios.sa fim sinceri, stau pe categoria asta pentru ca aici gasesc cei mai penibili oameni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hermafrodit.
logic ar fi sa fie barbat daca el este tatal lui Isus, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce il raportezi pe Dumnezeu la om?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Barbat normal! laughing cati ani ai? rolling on the floor

| TheDarkShadow a răspuns:

LOLlaughing...incearca neutrulaughing... oricum spun sincer ca nu stiu pentru ca eu sunt satanista asa cabig grin, dar din cate imi mai aduc aminte era barabt sau poate o trecut pe inverslaughing

| anonim_4396 explică (pentru TheDarkShadow):

Pai, nu vezi ca astia vorbesc despre divinitate ca si cum ar fi barbat? laughing
Eu spun ca este femeie! Cine ma contrazice, cu dovezi inatacabile?

| blooondina a răspuns:

Barbat!

| lilwayneee a răspuns:

Barbat happy