| sanboss a întrebat:

Dupa citirea Bibliei ajungi la concluzia ca Scriptura te invata sa fi mai bun. De ce multi nu o accepta?
daca ea invata binele de ce nu se practica ci se neglijeaza si se batjocoreste.
Sincer daca biblia mi/ar da sfaturi rele de convietuire pamanteasca si sufleteasca nici eu nu as fi acceptat-o dar dupa cum vedeti ea are rolul de a schimba omul dinspre rau inspre mai bine.

Oare asa de rau sa fi ajuns uni oameni incat sa nu deosebeasca binele de rau?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca ei nu vor sa devina mai buni. Biblia te provoaca la schimbare, transformare. Trebuie sa raspunzi cu bine la rau, sa te asemeni tot mai mult cu Domnul Isus.

| Djnicnr a răspuns (pentru EmaS):

Si in Vechiul Testament de ce este legea lui Dumnezeu(nu ale "fiului" lui Dumnezeu), "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte"? Asta te invata pe tine sa fii bun?

| EmaS a răspuns (pentru Djnicnr):

Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

| Djnicnr a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu in sfintenia lui,trebuie sa pedepseasca cu moartea? Wtf? Tu auzi sau vezi ce spui? Tu stii ce inseamna a fii un sfant? A fii sfant inseamna a face doar bine,de unde si pana unde,Dumnezeul tau,in sfintenia lui, cum zici tu, pedepseste cu moartea? Ai auzit tu de un sfant anume care a pedepsit pe cineva cu moartea?

"Inainte, in dragostea lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului"

Ce aberatie mai e si asta? Pai unde ai vazut tu sau ai auzit ca Dumnezeu accepta sacrificii? Dumnezeu nu a acceptat nicicand sacrificii, atat umane cat si animale!

| EmaS a răspuns (pentru Djnicnr):

Chiar asa? Tu ai citit Biblia?

| Djnicnr a răspuns (pentru EmaS):

Da am citit Biblia, si nici una din aberatiile tale nu sunt acolo!

| EmaS a răspuns (pentru Djnicnr):

Chiar? Ce putin ai inteles. Cere lumina de la Duhul Sfant ca sa intelegi ce citesti.

| Djnicnr a răspuns (pentru EmaS):

laughing)) Amin!

| EmaS a răspuns (pentru Djnicnr):

De exemplu?

| NoName0x0 a răspuns (pentru EmaS):

Nu sunt atee, dar sincer aberezi! daca taceai, filosof ramaneai cu afirmatiile tale deplasate!

| NoName0x0 a răspuns (pentru Djnicnr):

Nu te judec fiindca nu crezi in Dumnezeu, dar pe langa toate cele care nu pot fi intelese, vine intrebarea: "De unde au aparut toate astea, de unde am aparut noi?" Ca si povestea cu meteoritul si apoi cu evolutia maimutelor mi se par mai S.F. Adica daca maimutele au evoluat de ce mai exista acum? laughing) EmaS abereaza, iti dau dreptate! Dar fiecare are dreptul sa si.l imagineze pe Dumnezeu cum vrea el/ea. Daca ea asa si.l imagineaza, problema ei. Eu cred contrariu : ca este bun si indurator si iarta muuulte, foarte multe...

| Djnicnr a răspuns (pentru NoName0x0):

Uite,sunt total de acord cu tine,nici eu nu cred ca am evoluat din maimute,insa teoria evolutionista cred ca e alta! Am sa incerc sa iti explic si sper sa intelegi!
La inceputul creatiei vietii pe pamant,fotonii de lumina(particulele de lumina) au lovit pamantul virgin,transformandu-se in ioni pozitivi si ioni negativi adica ION O SFERA iar dupa multe sute de milioane de ani s-au obtinut conditiile propice de temperatura, presiune etc. si primul ion + -, s-a divizat pe pamant in XX parte femeiasca si XY parte barbateasca! Ca sa intelegi mai bine, imagineaza-ti vaginul mamei pamant unde raza de soare fecundeaza pamantul virgin transformandu-se in ION O SFERA! Asta mi se pare mie logic, adica ce mod mai logic al aparitiei vietii pe pamant ar putea fi!? Natura spune totul pentru cei ce au ochii sa vada si minte sa inteleaga!

| EmaS a răspuns (pentru NoName0x0):

Eu am suport biblic pentru fiecare afirmatie. Insa vad ca tu faci afirmatii nefondate, ba chiar le sustii cu nerusinare fara sa ai cele mai vagi cunostinte despre acest subiect!

| Djnicnr a răspuns (pentru EmaS):

Pai EmaS, nu te supara ca iti zic, dar tu te vezi singura informata de aici, si nu esti! Plus ca jignesti: "sustii cu nerusinare"! Incearca sa iti folosesti suportul biblic fara a jigni!

| Alphawolf a răspuns (pentru NoName0x0):

"De unde au aparut toate astea, de unde am aparut noi?" - Din pomul de iarna. Sunt sigur! Adica, dupa logica ta, daca nu se stie deocamdata cum si de unde au aparut toate astea, "Dumnezeu" este raspunsul, iti raspunzi prejudecand.

"Adica daca maimutele au evoluat de ce mai exista acum?" - Sa se mire persoanele ignorante si naive, care habar nu au de teoria Evolutiei?!

"Eu cred contrariu : ca este bun si indurator si iarta muuulte, foarte multe..." - Asta e problema, voi credinciosii doar credeti(in functie de ceea ce va convine), nu stiti si nici nu judecati.

Din partea mea crezi ce vrei, dar ar fi indicat sa stii, nu doar sa crezi. Adica, intai informeaza-te, astfel ne scutesti de a citi prostii... si esti cu sansa de a spune ceva interesant, de a informa, nu dezinforma.

| EmaS a răspuns (pentru Djnicnr):

Pai nu asta faci? Te supara adevarul?

| Djnicnr a răspuns (pentru EmaS):

Mai fata, tu esti total pe dinafara, nici macar nu mi te-ai adresat, ca sa am un motiv sa ma supar! Eu doar ti-am zis, atata tot! Tu ai dat un raspuns pentru NOGabytssa!

| EmaS a răspuns (pentru Djnicnr):

Si tu de ce te-ai bagat in seama?

| NoName0x0 a răspuns (pentru Djnicnr):

Inteleg ceea ce imi explici. Dar acestea sunt doar studii. Studii s.au facut o gramada si multe au fost eronate. Si chiar daca au fost eronate "ionii aceea" de cine au fost creati, dar Pamantul?

| NoName0x0 a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca ceea ce afirm eu este in contradictoriu cu ceea ce afirmi tu, asta nu inseamna ca dezioformez sau ca spun ceva gresit! Fiecare are dreptul la propria opinie. Am mai spus, eu nu judec pe nimeni. Este dreptul tau sa fi ateu, musulman, penticostal, etc... Cum este si dreptul meu sa cred in Dumnezeu si sa fiu ortodox. Informatiile despre care vorbesti tu sunt doar stiintifice, iar stiinta nu are intotdeauna dreptate. Pana si profesorii de fizica, oameni de stiinta, etc cred in Dumnezeu. Nu ma 'condamna" tu pe mine fiindca, repet, eu nu am facut asta! Si nu te oblig sa citesti ceea ce scriu, scuteste.te singur de asta! pana la urma acest site este unul prin care ajuti cu un sfat pe cineva prin ceea ce stii, nu trebuie sa ai vreo diploma sa faci asta.

| NoName0x0 a răspuns (pentru EmaS):

Maiii tu de la ce secta mai vi ca voi astea cu sectele m.ati cam plictisit... A pedepsit "pacatul stramosesc" cu moartea. Prin ceea ce ai spus tu acolo ("Dumnezeu pedepseste pacatul cu moartea") se intelege ca, cum ai pacatuit de exemplu, ai mintit.o pe mama ca dormi la o prietena cand tu ai dormit la prieten, gata, in secunda 2 ai murit. Femeieee, nu stii sa te exprimi. Si insisti prin asta cu nerusinare!

| NoName0x0 a răspuns (pentru EmaS):

Hai sa te jignesc prin suport Biblic vrei? laughing)) "Fericiti cei saraci cu duhul ca a lor este imparatia cerutilor" - "Fericirile" (1). rolling on the floor)))

| NoName0x0 a răspuns (pentru EmaS):

Pai tu o bagi in seama aiurea pe Asjhfcjh : "Pai nu asta faci? Te supara adevarul?"

| Djnicnr a răspuns (pentru NoName0x0):

Ionii,am explicat mai sus cum au aparut! Cat despre Pamant,nimeni nu poate sti vreodata asta,noi oamenii, nu o sa detinem niciodata adevarul suprem dar asta nu inseamna sa inventam ceva (pe Dumnezeu in cazul asta) acolo unde nu putem gasi explicatia! Adica, decat sa admitem ca nu stim, preferam sa inventam un personaj si sa ne imaginam ca el a creat totul? Eu cred ca ar trebui sa traim cu ideea ca suntem fiinte umane si nu putem sti totul! Nu ma intelege gresit, eu nu am nimic cu voi, credinciosii! Fiecare e liber sa aleaga in ce sa creada sau sa nu creada!

| NoName0x0 a răspuns (pentru Djnicnr):

Fotonii de lumina de unde au aparut, voiam sa zic?! big grin Nu ionii ca citisem ca au aparut din fotoni. Nici eu nu am nimic cu voi, ateii, dar au existat si unele dovezi ale venirii Lui Iisus pe lume. Stiai? Cuiele batute.n mainile si picioarele Sale, o bucata din cruce...

| Djnicnr a răspuns (pentru NoName0x0):

Dupa cum ti-am spus nu le putem sti pe toate! Stiam ca au gasit o bucata de cruce si ce ai mai zis tu,dar cine a spus ca au fost ale lui Iisus? Din cate stiu acolo unde au fost gasite aceste lucruri,au fost crucificati mii de oameni de catre romani! Acea bucata de cruce ar fi putut fi a oricarui alt om care a fost crucificat acolo! Dar hai sa zicem si ca tine,alaturi de Iisus se spune ca au fost crucificati si cei doi talhari, nu? Pai probabil bucata de cruce a apartinut unuia din ei! Astea nu sunt dovezi! Cat despre existenta lui Iisus, s-a scris despre nasterea lui, dupa care, pana la varsta de 30-32 de ani (nu mai tin minte cu exactitate), nu mai exista nici o scriere despre ceea ce s-a intamplat cu el in acest timp! Cum iti explici asta? Nu a existat nici o dovada ca Iisus ar fi existat vreodata! Eu nu incerc sa iti implantez tie asta in creier, iti explic pentru ca tu ai intrebat, eu iti spun parerea mea iar tu esti libera sa o interpretezi cum vrei!

| EmaS a răspuns (pentru NoName0x0):

Despre ce secta vorbesti? Eu iti vorbesc din Cuvantul lui Dumnezeu.
Romani 6; 23,, Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru.,,

| NoName0x0 a răspuns (pentru Djnicnr):

Tot stiinta a spus ca au apartinut Lui. Cica a predicat pana la varsta aceea, a fost botezat. Nu pun accentul pe religie, recunosc, religia nu trebuie sa fie ceva de lauda, trebuie purtata in suflet...

| NoName0x0 a răspuns (pentru EmaS):

Femeie, canta la alta masa ca ma plictisesti!

| EmaS a răspuns (pentru NoName0x0):

Nu cunosti nimic. Mai intai sa te documentezi, vorbesti doar ca sa contrazici. Si stii ceva, esti caraghios, ingamfat, lipsit de modestie.

| danay72 a răspuns:

Oamenii considera Biblia ca fiind o carte grea, pentru ca nu isi fac timp sa o studieze cu atentie.Dar, asa cum ai spus ea ne ajuta sa devenim oameni mai buni. Daca este analizata pe subiecte ea poate fi inteleasa.Pe situl jw.org este analizata Biblia in acest mod.

| Mădă0611 a răspuns:

Anumite versete te invata sa fii bun, iar altele te invata cu cine sa fii bun. Nenii care timp de 1700 de ani au omorat nevinovati cu biblia in mana, foloseau versete din nt, pe care il lauda ai nostri ca invata doar de bine.

| MskDesign a răspuns:

Scriptura te invata sa fii sclavul religiei. Vrei sa nu fii un astfel de sclav, citeste scriptura ca pe o carte oarecare, citeste coranul si ai sa vezi ca de fapt, ajungi la o concluzie, anume ca aceste carti sunt bune de tinut in biblioteca.

| Alphawolf a răspuns:

Tu chiar crezi ca asa se invata sa fii bun? Devii bun daca citesti niste porunci dintr-o carte? Nu prietene, pentru a fi bun trebuie inteles si simtit(empatic), nu poruncit. Eventual, Biblia iti spune sa fii bun(si asta doar daca alegi din ea), dar sigur nu te invata. E insuficienta, atat cantitativ cat si calitativ. Poruncile si indicatiile biblice sunt apa de ploie, sunt recomandari fara lamuriri(suficiente), morala saracacioasa, cu lipsuri si anomalii serioase. Morala biblica este apusa, ea este doar o carte(dar si aia cu idei contradictorii) dintr-o biblioteca mare. Cam asta e diferenta dintre morala biblica si morala actuala, atat cantitativ cat si calitativ diferenta este colosala.

| NoName0x0 a răspuns:

EmaS: Stii ceva? Dupa cum ti.am zis Dumnezeu a pedepsit pacatul stramosesc cu moartea, insa daca nu era bun si iertator nu isi trimitea propriul fiu sa ne mantuiasca. Iti zic si eu si ti s.a mai spus esti pe langa! Deci "Fericiti cei saraci cu duhul caci a lor este imparatia cerurilor"! laughing)

| NoName0x0 a răspuns:

EmaS: te autocaracterizezi? Caraghioasa si ingamfata esti tu ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu ai modestie din moment ce vi ca un fariseu aici sa te lauzi ca ai citit Biblia...

| Djnicnr a răspuns:

"daca ea invata binele de ce nu se practica ci se neglijeaza si se batjocoreste."
Pentru ca Biblia voastra nu are nici o logica! Serpi vorbitori, tufisiuri de foc vorbitoare si despartitul marii cu ciomagul? Pe bune?"Eva a fost facuta din coasta lui Adam"."Prima data Dumnezeu a facut lumina si a 4-a zi soarele"?
Biblia interzice incestul! Dar copii lui Adam si Eva, cum au avut mostenitori daca nu s-au f***t intre ei? sau i-au facut si pe astea din coaste? laughing) Si multe altele care nu au nici o logica!
"Crede si nu cerceta" de ce?
In lume au loc nenumarate abuzuri asupra copiilor si femeilor, Dumnezeul vostru e in concediu? "E voia Domnului! Caile Domnului sunt nebanuite" Voua nu va suna, asa un pic, deplasata povestea asta a voastra?
Liberul Arbitru! Conceptul crestin al "alegerii" este destul de ciudat.Gandeste-te o clipa ca cineva ti-a cerut sa faci ceva! Ti se spune ca alegerea este a ta si ca esti liber sa faci sau sa nu faci acel ceva.Dar apoi ti se spune ca daca alegi sa nu faci acel ceva, vei avea probleme toata viata, vei fi vrednic de dispret, vei fi torturat si vei suferi oribil pentru eternitate.Acum:chiar crezi ca acea persoana iti da o oportunitate reala de a alege liber? Nu iti suna un pic a santaj?

| doctorandus a răspuns (pentru Djnicnr):

Nu doar copiii lui Adam si ai Evei, ci Avraam a ajuns parintele unui mare neam prin a face un copil cu sora sa (avand bineinteles binecuvantarea lui Dumnezeu pentru a face asta).

| KRIIIX a răspuns (pentru Djnicnr):

Big f****n' like! happy