| Răzvănykă a întrebat:

Dupa credinciosi, oare Adam si Eva din ce specie de oameni au facut parte? Homo Sapiens? Homo Neanderthalensis? Homo habilis...? sau poate Homo Erectus?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Erau evrei.

| alexm2004 a răspuns:

Din perspectiva creștinismului, Adam și Eva sunt considerați primii oameni creați de Dumnezeu, așa cum este descris în Cartea Genezei din Biblie. Din punct de vedere științific, există diverse teorii și speculații cu privire la originea umană. Cea mai acceptată teorie științifică este că Homo sapiens sunt specia umană actuală și că au evoluat dintr-un strămoș comun cu alte specii de hominizi, cum ar fi Homo erectus sau alte specii de Homo. Nu există dovezi științifice care să susțină existența literală a lui Adam și Eva sau să stabilească specia exactă la care aceștia ar fi aparținut.