| SpaceScience a întrebat:

Dupa vasta mea experienta observand, traind cu si printre oameni am ajuns la o concluzie in ceea ce priveste religia care mi se pare destul de evidenta acum si ar cam trebui sa fie pentru orice om cu o mentalitate si gandire de bun simt. Aceasta e ca Dumnezeu nu exista sau daca exista acesta ori e sadic ori e mistocar. Sunt mult prea multe lucruri care sa sustina asta si ar trebui sa scriu volume intregi de carti ca sa cuprind tot insa ma voi axa pe un lucru ce mi s-a intamplat recent. Pentru mine nu sunt noutati atatia prosti si inculti care predomina in societatea noastra si cu siguranta si aici deci nu va voi lua cu demonstratii si explicatii complexe ca degeaba. Adica din ce am vazut sunt multi oameni in toata firea care aplica execrabil regulile gramaticii, adica semianalfabeti. Insa asta nu e neaparat o problema ca sunt si seminanalfabeti inteligenti si poate nu a fost vina lor ca au trait intr-un mediu ostil. Pe langa analfabetisme, mai sunt si alte numeroase probleme. De exemplu in ultimul timp pe Facebook sunt tot felul de calcule simple, stiti ma alea care au ca descriere ca esti un geniu daca raspunzi sau ca 99, (9)% nu au raspuns corect. Spre susprinderea mea procentul nu e departe de adevar si iar incerc sa inteleg ca poate omul nu prea se ducea la scoala, ok, nu-i nimic, iti explica cineva ca pentru tine si intelegi. Insa aici mai apare un nivel in completare si anume increderea si aroganta in propria-ti prostie. Iar, de exemplu, unui astfel de om s-au gasit 10 insi sa ii explice cat mai clar cum sta treaba(si cum am zis era un calcul de maxim a 4-a, sa nu credeti ca se discuta despre calcule ce implicau numerele lui Bernoulli). Culmea e ca desi era singurul in sectiunea raspunsurilor lui(hai sa zicem poate mai erau 1-2 rataciti) care sustinea acel ceva dar mai era si ferm convins ca avea dreptate si nici nu intelegea ce i se explica. Ba chiar acuza profesorii de matematica cu diploma ca o au degeaba si ca sunt idioti ca nu stiu sa calculeze si ba chiar contrazicea si calculatorul! Normal ca omul a incercat prima oara sa rezolve pe calculator sa se verifice si sigur a observat ca rezultatul e ala care i se incerca explica. Nu a fost chip, dupa el si calculatorul e gresit si a spus in nenumarate randuri asta. Pe langa arunca poze cu ciobani, tigani, rahatei, tabla inmultirii, ca sa isi valideze inteligenta superioara si puterea de calcul care depaseste orice masina la ora actuala si orice om cu studii superioare. Ce era acolo nu era de plans doar pentru profesorii de matematica ci si pentru cei de romana. Hai, omul nu stia scrie, dar nu stia nici intelege ce i se zice si aici m-am intrebat. O fi vina ca nu intelege sensul cuvintelor sau ca pur si simplu nu poate gandi?
E doar un exemplu, sunt multe altele. Alt exemplu e ce de asemenea am vazut, oameni intrebati un anume calcul sa il rezolve pe telefon obtineau rezultatul gresit iar eu in minte il faceam in cateva secunde. Am zis, poate sunt si eu prost ca ala de stau sa contrazic calculatorul asa ca mi-am folosit si eu telefonul si ce sa vezi, mi-a dat rezultatul corect. Omul in cauza macar avea un punct de vedere, astia cereau un punct de vedere dar nici nu erau in stare sa il ceara si sa il inteleaga.
Ce legatura are asta cu religia? Pai ma intreb, cum naiba Dumnezeu a avut cruzimea asta pentru astfel de oameni? Si prostia e doar o caracteristica si cea mai evidenta si deranjanta, ca in rest mai sunt multe alte caracteristici care sa denote bataie de joc in creatia divina, multe legandu-se chiar in mod direct de prostie. Eu stiu ca omul e creatia cea mai cea, mandria lu' Dumnezeu. Da pe multi oameni eu ii consider mult mai deranjanti si chiar situati mai jos din punct de vedere calitativ decat multe alte animale. Macar alea in prostia lor tac. Omul are talentul ca in prostia lui sa nu taca si sa si-o sustina pana la capat si chiar sa reactioneze agresiv daca cineva le-o pune la indoiala. Unii oameni au un comportament, niste instincte, un caracter care nu se ridica nici pe departe la nivelul unui animal. Acum inteleg de ce mai nou multi oameni plang mai mult dupa animale decat dupa oameni, ca pur si simplu am observat ca sunt mai presus ma decat atatia. Deci interventia asta divina, daca a existat, ce scop a avut? Sa isi bata joc de majoritatea retardata a speciei homo sapiens creandu-i astfel incat nu numai ca mintea lor sa distorsioneze realitatea si sa fie demonstratia noastra ca sunt vieti de oameni care chiar nu au niciun scop constructiv si definit pe lumea asta sau pe alta. Acesti oameni traiesc ca un fel de autisti, unde ceea ce gandesc este absolut valabil, unde restul cu o alta gandire sunt retardati si nu ar fi ceva wow pana aici, marea problema vine cand gandirea lor nu serveste niciunui scop practic, constructiv si nu poate fi validata de nimic din realitate. Sau Dumnezeu de fapt si-a batut si isi bate joc de restul oamenilor care sunt clar afectati de astia? Sau poate Dumnezeu isi bate joc de toti oamenii? Da e asta un fel de bascalie sau sadism? Ce e asta, ma poate lamuri cineva si pe mine?

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Ai scris mult si prost.

| NGheorghe a răspuns:

Dacă este sa începem cu începutul, adică de la geneza, chiar pe prima pagina a bibliei scrie ca D-zeu a creat "pe om, partea bărbătească si partea femeiască" si i-a binecuvântat: "Creșteți!, Înmultiti-va!, Stăpâniți peste floră si faună... Si peste tot pământul pe care sa il lucrați."
Ei bine, oamenilor nu le place sa fie agricultori si stăpâni peste plante si animale... ci ii mult mai distractiv dacă faci caca pe capul altora, sau de exemplu, ii mult mai distractiv dacă stai cu fundu la soare toată vara iar toamna te mai aduni cu încă cativa "distrați" si omori agricultorii pe rând si le iei haleala. Mai pe scurt, oamenilor le place sa depășească limita si sa fie stăpâni peste semenii lor... la orice mica analiza poți sa descoperi ca asta nu este de niciun bine si de niciun folos — dar odată devenit flamand si "criminal speriat" ca alți flamanzi te vor extermina, atunci, nu îți mai pierzi vremea cu analize. Oriunde vei deschide cartea de istorie vei găsi aceleași cretinitati: sclavi, robi, slugi, iobagi si stăpâni peste ei. Vei mai găsii războaie peste războaie ale nimănui contra nimănui ce nu s-au terminat nici in ziua de azi.
Deci, întrebarea ta ar suna cam așa:
Dupa vasta mea experienta observand, traind cu si printre slugi si sluga la slugi (ce oameni visezi?") am ajuns la o concluzie in ceea ce priveste religia care mi se pare destul de evidenta acum si ar cam trebui sa fie pentru orice om lipsit de baza si de perspectiva - ceva ce este strict necesar! (deci complet fără mentalitate) si care este convins ca fără strictul necesar poate avea o "gandire de bun simt".
Continui?
"Aceasta e ca Dumnezeu nu exista sau daca exista acesta ori e sadic ori e mistocar — deoarece toți copii care se nasc, trebuie îndobitociți ca sa se joace de-a sclavii si sluga pana li se face foame deoarece altfel nu pot fi îndopați cu E-uri. Iar oamenii se știința, marii geneticieni, încă nu au reușit sa spargă adn-ul si sa îl modifice astfel încât sa se nască copii care sa se bucure cand sunt abuzați si trebuie sa slugareasca. Ce bine ar fi atunci! Așa-i?"
Hai sa mai sărim peste text:
"Ce legatura are asta cu religia? " Religia spune ca oamenii sunt făcuți ca sa fie stăpâni si sa nu aibă stăpâni! Iar acest lucru trebuie sa îl crezi pentru ca o vreme sa te comporți civilizat, o vreme pana vei începe sa înțelegi de ce așa este bine! si - evident ca pentru tine religia are o cu totul alta definiție— una pe care nici tu nu o știi"
"Pai ma intreb, cum naiba Dumnezeu a avut cruzimea asta pentru (astfel de) oameni? Exact! Pe planeta asta apa curge gratis (iar oamenii de știința încă habarnuau cum apa urca si izvorăște in munți), iar apoi ca sa mănânci mere, pere, prune, etc este îndeajuns sa bagi o sămânță in pământ. (Un efort de 10 secunde si te saturi o viața — sau doua, dacă ai trai mai mult) Apropo, cine ii plătește chiria lui D-zeu ca ii utilizează planeta?
Mai sărim puțin:
"Sau Dumnezeu de fapt si-a batut si isi bate joc de restul oamenilor care sunt clar afectati de astia? Sau poate Dumnezeu isi bate joc de toti oamenii? Da e asta un fel de bascalie sau sadism? Ce e asta, ma poate lamuri cineva si pe mine?" Așa cum ție nu îți poate lua nimeni acest simt al dreptății, tot asa nu poate fi luat nici de la alții. Faptul ca musulmanilor le convine ca in rai vor fi saturați de sex nu înseamnă ca ei chiar cred asta după ce se însoară, cu toate ca ei sunt amenințati cu moartea dacă nu cred, sau chiar si omorâți dacă încearcă sa expună minciunile pe care le spun predicatorii lor in viața de zi cu zi — deoarece toate minciunile cu un singur scop — acela de prostii propriile lor odrasle pana acestea incep sa slugareasca si sa se bucure când li se face caca pe cap. La creștini este identic dar este mult mai dureros sa afli listele de minciuni pe care ți se spun cu același scop. Se pare ca le descoperi singur si nu îți dai seama la ce îți folosește.

| Golyat18 a răspuns:

Nu isi bate joc. Daca esti prost e bine pentru tine. Mai rau e ca nu li se face dreptate celor care o merita.

Răspuns utilizator avertizat
| SpaceScience explică:

Nu ma voi obosi sa raspund la fiecare in parte si asta nu pentru ca nu as avea replica ci pentru ca multi sunt in situatia aluia din exemplu. Fanaticii religiosi, iar, un exemplu foarte bun, insa am vrut sa ofer un exemplu pentru toata lumea caci intrebarea se adreseaza tuturor. Multumesc anticipat pentru raspunsuri, fie ele retardate sau constructive.