| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

E corect ca un copil mic sa fie botezat fara sa aiba capacitatea de a rationa ca o persoana matura? nu e mai corect sa fie botezat la 18 ani la cererea lui?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Nu e corect, pentru ca asa n-ar mai supravietui crestinismul nici 50 de ani laughing

38 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu.
Ba da.

| danay72 a răspuns:

Crestinii autentici urmeaza exemplu lui Isus care s-a botezat cand era matur.E o decizie foarte importanta si trebuie facuta personal, nu de catre parinti. Apoi, Dumnezeu nu vrea ca cineva sa se boteze fara vointa sa, deci faptul ca parinti fac acest lucru, forteaza un copil sa urmeze religia parintilor.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Corect.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Stii cumva versete unde spune cand sa se faca botezul?

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Matei28:19,20 arata ca Isus le-a spus sa ii invete, apoi sa se boteze.Un copil mic nu poate face acest lucru. Apoi, exemplu crestinilor din secolul 1. Fapte8:30-38,Matei3:16.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Ok

| QuadCore21 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ai citit matei 29, 19 ca sa vezi ca botezul nu este conditionat de invatare? Nu te multumi sa crezi un mincinos iehovist care spune altceva.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

I-auzi danay ce zice quad... cica esti mincinoasa iehovista.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru QuadCore21):

In general nu cred ceva anume pana nu vad direct citatul. happy

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

E liber sa zica ce vrea, dar Biblia nu minte.Iar daca mai vrei si alte versete despre botez, poti sa imi spui.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

I-auzi danay ce zice milan

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu ma intereseaza ce zice.In Biblie nu e nici un exemplu de copil nou nascut care sa fie botezat.

| milan9 a răspuns:

Biblia NU susţine un botez făcut la o anumită vârstă. Nu scrie nicãieri negru pe alb acest lucru! Nicăieri în Scriptură nu se arată că botezul nu ar fi cumva valabil fără mărturisirea celui ce se botează...
Nici unul dintre versetele Bibliei NU vorbeşte despre vreo interzicere a botezului copiilor mici! Absolut nici unul!

Există însă foarte multe contexte din care reiese faptul ca apostolii botezau întreaga familie sau intregul grup al celor dinaintea lor.

| milan9 a răspuns:

Despre botezul copiilor, Noul Testament vorbeşte în repetate rânduri:
- I Corinteni 1, 16: "Am botezat şi casa lui Ştefana; afară de aceştia nu ştiu să mai fi botezat pe altcineva." Prin expresia "casa lui Ştefana", Apostolul Pavel nu exclude pe nimeni din familia respectivă. În nici un caz copiii!

- I Corinteni 10, 2: "Şi toţi, întru Moise, au fost botezaţi în nor şi în mare."

- I Corinteni 12, 13: "Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toţi, ca să fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, şi toţi la un Duh ne-am adăpat."

- Luca 3, 21: "Şi după ce s-a botezat TOT POPORUL, botezându-Se şi Iisus şi rugându-Se, s-a deschis cerul."

- Fapte 13, 24: "După ce Ioan a propovăduit, înaintea venirii Lui, botezul pocăinţei, la TOT POPORUL lui Israel."

- Fapte 2, 41: "Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat şi în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete." De ce trebuie unii să presupună că între cei trei mii de oameni prin care s-a întemeiat la început Biserica, nu se aflau şi copiii acestora? Cum puteau rămâne tocmai ei în afara Bisericii, rupţi parcă şi de părinţii lor? De unde barbaria şi păgânitatea unui astfel de mod de gândire?

- Faptele Apostolilor 16, 15: "Iar după ce s-a botezat şi ea ŞI CASA EI, ne-a rugat, zicând: De m-aţi socotit că sunt credincioasă Domnului, intrând în casa mea, rămâneţi". Expresia "ea şi casa ei" este în mod indubitabil o dovadă a faptului că nici acest citat şi nici alte zeci de citate referitore la botez, nu au exclus botezul copiilor. Botezul copiilor este făcut în acord cu Evanghelia Mântuitorului Hristos, începând cu primele comunităţi creştine, şi continuând cu întreaga istorie de 2000 de ani a Bisericii!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru milan9):

Zice bine danay vad.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Evreii Vechiului Testament dar şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!
1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, a dat inca de la INCEPUTUL EXISTENTEI EI această posibilitate a HARULUI inclusiv la această vârstă:
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

BOTEZUL nu se confundă nici cu MÂNTUIREA şi nici cu MĂRTURISIREA CREDINŢEI. Sunt trei lucruri diferite!

Botezul este o primire a harului venit prin Jertfa Mântuitorului, o confirmare a acestei Jertfe. Refuzul acestui HAR ca dar este echivalent cu refuzarea realităţii că Jertfa a avut loc, şi că harul oricum este "disponibil".

Mântuitorul a cerut acceptul nostru scris pentru a se jertfi? Nu! Ştia că este necesar pentru toţi!
Noi ar trebui să primim acceptul scris al pruncului pentru a ca acesta să primească harul? Nu, pentru că ştim că îi este mecesar!

MĂRTURISIREA CREDINŢEI e o datorie permanentă ce durează ÎNTREAGA VIAŢĂ, nu e doar un gest, o ablaţiune prin care ţi-ai terminat datoriile. MĂRTURISIREA CREDINŢEI e datoria permanentă a vieţii în scopul mântuirii, pentru care lucrezi o viaţă întreagă…

| milan9 a răspuns:

De ce nu faci apel la logica pentru a depasi falsele silogisme, capcanele pe care le intind in general sectele? sad
In Biblie nu e NICI UN EXEMPLU de interdictie la adresa copiilor, insa, pentru mintile destupate se spune repetate randuri ca a fost botezata intreaga "casa" a unei persoane, lucru care nu exclude pe nimeni dintre toti acei membri ai familiei...

| Doub a răspuns:

Nu, nu e corect.

| Felys a răspuns:

Dar e ceva corect in toate religiile existente, religia este o forma de manipulare in masa si oricum ai da-o tot inutila mi se pare in acest moment, pe acolocuri chiar periculoasa

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Felys):

Ba chiar in multe locuri periculoasa. pentru sanatatea mintala a omului, sanatatea financiara etc.

| Alcyon a răspuns:

Ca ateu, nu cred c-ar trebui sa-ti peste daca ai fost sau nu botezat. E doar o simpla formalitate. De ce-ar conta?

| MskDesign a răspuns:

Pentru cei credinciosi este normal.Pentru noi, categoric nu.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Isus, Marele Invatator, spune :,,. Duceti-va deci, si faceti ucenici, din oamenii tuturor natiunilor, botezandu-i in numele Tatalui, Al Fiului, si al spiritului Sfant, invatandu-i sa respecte tot ce v-am poruncit... (Matei 28: 19, 20) Pe un copilas micut, nu poti sa-l inveti, el nu poate respecta invatatura nu poate asimila cunostinta despre Dumnezeu si despre isus (Ioan 17:3).D, la adolescenta, poate invata, dupa care poate sa ia o decizie corecta.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru PorumbRodica1965):

Eu la adolescenta am vazut ca parintii au luat decizia incorecta si am luat eu decizia corecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce te faci daca, Doamne-fereste!, moare pana la 18 ani cand ii dai voie sa se boteze?
Intreb asta fiindca Iisus nu introduce exceptii de varsta cand vorbeste despre Taina Botezului ca indispensabila mantuirii:

Ioan 3:5 Iisus a raspuns: Adevarat, adevarat zic tie: De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in imparatia lui Dumnezeu.

Nu ii excepteaza pe copii de la aceasta Taina, ba din contra spune ca:

Matei 19:14 Iar Iisus a zis: Lasati copiii si nu-i opriti sa vina la Mine, ca a unora ca acestia este imparatia cerurilor.

Galateni 3:27 Caci, cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati imbracat.

De ce sa nu se imbrace copiii in Hristos? De ce sa astepte pana la 18 ani?

Apostolii botezau nu doar adulti ci pe ei impreuna cu casa lor, adica familia care mai mult ca sigur continea si copii:

Faptele Apostolilor 16:15 Iar dupa ce s-a botezat si ea si casa ei, ne-a rugat, zicand: De m-ati socotit ca sunt credincioasa Domnului, intrand in casa mea, ramaneti. Si ne-a facut sa ramanem.

Si daca sectantii asteapta pana dupa 18 ani sa se "boteze", ma intreb cat de valabil e botezul lor, fiindca ei sunt rupti de Biserica, predicatorii lor nu au nici har, nici succesiune apostolica.
Unii dintre sectantii nu au nici habar in numele cui fac botezul, fiindca au rastalmacit dogmele.

Este o singura Biserica si o singura credinta despre care stiu ca are valabila Taina Botezului: cea ortodoxa.

Efeseni 4:5 Este un Domn, o credinta, un botez,

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonim_4396):

Si dumnezeu a spus sa fie ucisi oamenii care lucreaza duminica dar nu te duci duminica sa omori oamenii care lucreaza la supermarket nu? dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm in romana> http://goo.gl/1jvl4r

| AndreiM77 a răspuns:

Eu ca religie sunt Martor al lui Iehova, si dupa părerea mea nu este corect ca un copil sa fie botezat încă de mic, pentru ca un copil de câteva săptămâni nu stie cam nimic.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Biblia prezinta numeroase cazuri in care sunt botezate familii intregi, inclusiv copiii.
Alaturarea cuvantului 'credinta' alaturi de botez intr-unul din contextele bibliei nu avea rol de interconditionare. Este doar o enumerare a unor aspecte, tot la fel cum e si in: 'credinta, nadejde si dragoste'. Nimeni nu intelege de aici ca nu poti avea dragoste fara credinta, sau dragoste fara nadejde.

| aurelian087 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Biblia mai prezinta si numeroase cazuri cand dumnezeu a omorat o multime de copii nou nascuti, dar ce conteaza asta dragostea sa fie puternica.

| AdiTorrent7 a răspuns:

In Biserica crestina botezul este similar cu transmitetea harului divin, de care in mod evident copilul are nevoie si pana la 18 ani.
Nu este normal sa ramana jumatate din viata in afara harului divin si in afara Legamantului cu Dumnezeu, deja oferit in lume ca dar de catre Fiul.
Evreii isi introduceau pruncii in Legamant la 8 zile dupa mastere- si nici un sectant nu le-a 'interzis' pe vremea aceea

| Lucică1998 a răspuns:

Nu e corect, pentru ca nu are absolut niciun fundament Biblic, din contra in Biblie scrie ca oamenii trebuie sa fie botezeati doar dupa ce își mărturisesc (ei nu alți in locul lor) credința in Isus Hristos.

| catanavip a răspuns:

Aici sunt de acord cu tine pentru primadata laughing Nu, nu e corect! Parerea mea este ca botezul este un legamant sfant de care trebuie sa fi constient atunci cand il faci si bineinteles la alegerea ta si nu a parintilor sau altor persoane din jurul tau. Biserica Ortodoxa a introdus botezul la nou-nascuti pentru a castiga adepti.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru catanavip):

In Biserica crestina botezul este similar cu transmitetea harului divin, de care in mod evident copilul are nevoie si pana la 18 ani.
Nu este normal sa ramana jumatate din viata in afara harului divin si in afara Legamantului cu Dumnezeu, deja oferit in lume ca dar de catre Fiul.
Evreii isi introduceau pruncii in Legamant la 8 zile dupa mastere. Era desigur tot un dar al lui Dumnezeu. Un dar care nu se putea refuza.
Un

| eternitate15 a răspuns:

Nu,nu e corect si Dumnezeu nici nu cere asta."Daca marturisesti deci cu gura TA pe Isus ca Domn si daca crezi in inima TA ca Dumnezeu l a inviat din morti..."(Romani 10:9) Acest verset arata clar faptul ca tu trebuie sa fii in depline facultati mintale cand iei aceasta hotarare, ori un bebelus nu e in stare "sa creada" si "sa vorbeasca" Deci, botezul il iei atunci cand tu DORESTI asta si cand MARTURISESTI cu propia gura."Cine CREDE si se boteaza va fi mantuit."

| IcyBlu a răspuns:

Corect sau nu, face pate din viata. Asta e unul dintre putinele lucruri necorecte care sunt inofensive. Ar trebui sa razi de chestia asta, nu sa te indoiesti de ea. big grin

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru IcyBlu):

Corect sau nu... bei grigore agheazma huh? happy

| IcyBlu a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu imi spune ca ai inghitit apa din caldare. Nu ti-ai tinut respiratia? laughing