| Razvy12 a întrebat:

E pacat daca nu tinem post?

39 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu. E pacat sa dai in capu unuia pe strada, e pacat sa furi, e pacat sa violezi.
Nu-i niciun pacat sa te hranesti

| OmGlOl23 a răspuns:

Da este.

| Hieer a răspuns:

Nu este, asta depinde de noi. daca vrem sa scapam de unele ''pacate'' prin aceste posturi.

| Shopiaalin a răspuns:

Da este pacat sa nu ti post. Poti incerca macar miercurea si vinerea sa nu mananci carne, lapte si oua

| IepureleCuLopată a răspuns:

Este, într-un fel deoarece nu vrem să ne apropiem de Bunul Dumnezeu, dacă ții 2 zile post și mergi la biserică să te spovedești este foarte bine!

Baftă! Numai bine!

| Zenit313 a răspuns:

Postul a fost folosit ca pretext in timplul foametelor.
Lumea murea de foame pentru ca tinea post negru...

| Estera123 a răspuns:

Toti preotii iti vor spune ca este pacat sa nu tii post atata timp cat poti sa faci lucrul asta. Eu cred ca altele sunt pacatele mai mari. Dar daca vrei sa tii de frica unui pacat, dar nu reusesti, poti sa nu mananci carne tot postul, sau sa tii post doar miercurea si vinerea. Sunt diferite alternative.

| DiannaDia a răspuns:

Da si nu. de preferat e sa tii. doar persoanele care au bli grave sau cu handicap au o scuza sa nu posteasca. Funda? happy

| pisicutzamik a răspuns:

Este pacat, dar mai pacat este sa ramnesti si sa nu mananci ca este post

| Pufosenie1428 a răspuns:

Buna! Daca esti copil nu e chiar asa de pacat ca doar nah...nu ai facut nimic grav.In cazul in care esti adult eu zic ca cel mai bine sa tii post macar miercuri si vineri daca nu poti mai mult.Toate cele bune!

| Carryet a răspuns:

Nu

| Carryet a răspuns:

Nu este pacat, se spune ca daca tii post si te duci la biserica sa te impartasesti dumnezeu iti iarta pacatele. A tine post e alegerea fiecarui, cine vrea tine cine nu nu

| C0nstantin a răspuns:

Stati si infometati-va ca fraierii daca va luati dupa preotii care va zic ca e pacat. Stati linistiti ca se indoapa ei si in locul vostru.

| TJohannaB a răspuns:

Nu e păcat! Dar e bine sa ti post ca sa ne curatam sufletul de păcate, etc.

| IepureleCuLopată a răspuns (pentru Zenit313):

Câte minciuni!

| iolna a răspuns:

Nu

| Zenit313 a răspuns (pentru IepureleCuLopată):

Tu nu ai simntul umorului-ironic!
Primul raspuns dat este cel adevarat.

| C0nstantin a răspuns (pentru IepureleCuLopată):

Pune mana si citeste un pic de istorie sa vezi ca habar nu ai de ce vorbesti.

| IepureleCuLopată a răspuns (pentru C0nstantin):

Eu tot ce spun este din propria experiență!

| Alyna1992 a răspuns:

Este bine sa ti post si la fel de bine este sa nu te lauzi cu asta.Ti post pentru tine si nu trebuie sa zici in stanga si dreapta sau cel putin eu asa stiu.Dar sunt lucruri mult mai rele pe care ar fi pacat daca le faci!

| SnoopDog19 a răspuns:

Nu neaparat

| onasis1961 a răspuns:

DA! Excepţie fac cei bolnavi şi cei foarte bătrâni.

| danut a răspuns:

NU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! E pacat sa te iei dupa toti ''crestinii''. Isi umplu burta cu fasole si cartofi si spun ca au tinut post.

| JustAnotherFuckedUpGirl a răspuns:

Conteaza? mananca frate cat vrei si ce vrei! fi fericit

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Conform religiei de baza a româniilor da.
Pe curând!

Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn a răspuns:

Este un pacat dar nu unul mare.Bolnavii care iau tratament au dezlegare sa nu tina post.E bine sa tinem daca putem miercurea si vinerea daca nu 1 saptamana sau doua. Daca vrei sa te spovedesti e bine sa tii post 3 zile. Postul face parte din pocainta, sa amintesc ce zicea Sf.Cuvioasa Paraschevatonguerin post si rugaciune va veti mantui.
Avand in vedere ca aproape toti Sfintii au tinut post aspru si s-au curatit de pacate de ce sa nu tinem si noi? Sfintii sunt modele pentru noi.Dar nu aspru neaparat. Post obisnuit.
Daca vrei sa te caiesti si sa te apropii de Dumnezeu e bine sa tii post cat poti. Postul inseamna o curatire a sufletului si o pocainta.ATENTIEtongueostul implica doua lucruri importante:post de bucate si POST DE PACATE.Adica degeaba tii post daca nu te abtii si de la pacate.Deci cele 2 lucruri imbinate duc la o adevarata cainta.
Succes.Doamne ajuta!

| BloodyMaryBloodyMaryBlodyMary a răspuns:

Nu.Adica ce ti se poate intampla? O sa ajungi in Iad? Nu prea cred.Adica daca voi sunteti buni doar ca sa nu ajungeti in iad, pentru ca va e teama de o pedeapsa sunteti niste retardati. Tine minte vorbele astea:''Fii bun doar de dragul de a fii bun, nu din cauza unor promisiuni spirituale irealiste.''In concluzie fa ce vrei tu, nu-i nici un pact sa nu ti post.

| Raniia a răspuns:

Nu este pacat ce mananci, pacat este ce scoti pe gura.Limba este un madular atat de mic cu ea putem binecuvanta sau putem blestema.