Întrebare recomandată | Lizzu a întrebat:

E posibil ca cineva care este ateu sa creada si in existenta sufletului sau in viata de dincolo de moartea fizica?
Se poate gandi la existenta de dupa viata intr-o alta lumina ca cea prezentata de religie?

Intreb pentru ca am vazut ca cineva a scris la o intrebare ca si raspuns ca este ateu dar ca el crede in suflet si intr-o existenta a lui dupa.
happy

59 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Parca ti-am mai raspuns la o intrebare legata de suflet...

NOname
| NOname a răspuns:

Desigur. Nu văd de ce nu.

Ateismul are treabă doar cu (in)existenţa zeilor, iar, teoretic, sufletul (în sens religios) şi o oarecare existenţă după moarte nu sunt condiţionaţi de existenţa vreunui zeu; pot exista şi fără.

(Şi budiştii, de exemplu, pot fi consideraţi atei.)

| Lizzu explică (pentru NOname):

Da,asta voiam sa stiu. Daca ar fi "gresit" ca, daca nu crezi in nici un zeu, atunci implicit sa nu crezi nici in ceva dupa.

Pe undeva, cred si eu ca ar fi separate.

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Păi, sunt separate, Liz.
Credinţa în zei nu necesită şi nu presupune automat credinţa în posibilitatea existenţei "vieţii după moarte", la fel cum lipsa credinţei în zei nu necesită şi nu presupune automat lipsa credinţei în posibilitatea existenţei "vieţii după moarte" (sub o formă sau alta).

Doar că religiile în marea sa majoritate le-au legat între ele, lăsând oamenilor o falsă impresie că separate nu pot exista (astfel dependenţa de ideea de zei să fie crescută, la fel şi manipularea, controlul, cotizaţiile credincioşilor...).

| Lizzu explică (pentru NOname):

Da,probabil cum zici tu.

| Mădă0611 a răspuns:

Ateu inseamna doar fara credinta intr-un zeu (a-theos), cel putin, in rest poate crede in ce vrea. Vezi ca nu toti ateii sunt atei. Era pe aici un popa care a zis ca pana la 20 si ceva de ani era ateu, adica facea ce fac ateii, injura de dumnezeu, beau, fumeaza, sunt desfranati, noroc ca pe vremea lui nu se gaseau droguri si nici pc-uri nu erau, ca ateii se si drogheaza si se uita 25/24 de ore la porno, unii mananca bebelusi. smug

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

laughing Mada, nu te dezminti.
Da, stiu de acea persoana.
Pentru unii asta inseamna sa fii ateu, asa te manifesti, trist.

Sa mai cerceteze happy

| Cyrano a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai lasa treaba cu bebelusii, mai fetito! Esti cam sadica; ti se trage de la filmele de groaza! Numai grupuri restranse de satanisti fac asta. Insa satanistii nu sunt atei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Cyrano):

Mai baietel, am observat ca te bagi in seama sa zici nimic, pe viitor scuteste-ma. Daca ai ceva interesant de zis, ok, daca nu, ceaules. Si pentru ca iti vad raspunsul de mai sus, unii budisti sunt atei, cred in existenta "sufletului" si in reincarnare, asa ca uite ca nu e imposibil.

| Cyrano a răspuns (pentru Mădă0611):

Stii ce, Mada? Putem conversa si normal ca niste oameni respectabili daca poti desigur! Fiecare suntem diferiti si gandim diferit, putem sustine ceva dar cu argumente nu prin violenta verbala! happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Cyrano):

Mai fetito --> mai baietel, nu vad "violenta verbala". Ca am zis sa nu ma mai deranjezi daca nu ai nimic interesant de zis iar nu e violenta. Ai zis ca am zis eu ceva, te-am intrebat unde si nu mi-ai raspuns, asa ca daca nu raspunzi, nu vad rostul "conversatiilor". Asta era. Simplu. big grin

| lpavel a răspuns:

Eu cati atei am intalnit aici pot confirma sigur suta% ca ei nu cred in nimic de genul acesta!
Cel care a scris ca este ateu dar crede in suflet si intr-o existenta dupa moarte ala cred ca nu stie ca nu e ateu, ori ca nu stie ce este un ateu... nu stiu dar ma face sa rad la cel ce a scris asta! laughing))

| Lizzu explică (pentru lpavel):

Probabil...
Acum sunt persoane si persoane, atei si atei, credinciosi si credinciosi unii cu unele convingeri, altii cu altele.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa le place sa se contrazica, se declara ateu cu mana pe biblie

| sublime89 a răspuns:

Am intalnit persoane care se dadeau drept atei si credeau intr-un fel de continuare a existentei si dupa moarte. Nu stiu daca putem numi asta neaparat o credinta intr-un "suflet", dar ceva asemanator este. Eu nu unul nu pot sa cred in asa ceva, desi trebuie sa recunosc ca mi-ar placea laughing Pana la urma, cui nu i-ar placea sa stie ca va mai exista intr-un anume fel si dupa ce va muri? Cred ca tocmai de aia si cred asa multi oameni in asta. Eu nu pot sa cred pentru ca am sentimentul ca sunt doar niste sperante false, si ca realitatea nu corespunde cu dorintele noastre, ci e mult mai dura decat am vrea noi sa credem.

Exista unii care zic ca dupa ce murim "sufletul" nostru calatoreste la nesfarsit prin univers. O parte din mine chiar ar vrea ca asta sa fie adevarat : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Mda mai sublimule, sa-ti pui pofta-n cui. Eu am suflet, tu ai un fund rosu de maimuta laughing.

| Lizzu explică (pentru sublime89):

Da,cui nu i-ar placea?
Sau ...stiu ca sunt si persoane care nu mai vor sa stie nimic dupa ce totul se termina.
Stingem lumina si gata. Nu se mai aude nimic, nu se mai vede nimic, nu se mai simte nimic.

| sublime89 a răspuns (pentru Lizzu):

Da, nici aia nu-i rau laughing dar nu-i nici bine. E doar nimic.

| Lizzu explică (pentru sublime89):

happy

| Lizzu explică:

Nu le intelegi tu... ceilalti cum au inteles?
Citeste mai bine.
Ooff...

| Alphawolf a răspuns:

Nu, nu cred. Eu unul nu pot concepe cum ar putea face legatura. Din punctul meu de vedere, sufletul intra in categoria "fantastic"

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

Aha happy

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Ai inteles tu ceva!- Aha. Uite iti mai dau niste detalii din modul meu de a gandi: eu nu stiu ce intelege altii prin "suflet" sau "viata dupa moarte", nu stiu ce inteleg altii prin "zei", sunt doar niste notiuni abstracte.
Ce poate fi "sufletul" si ce poate fi un "zeu"? Mi-ar putea face cineva vreo diferenta intre cele doua notiuni? Eu nu cred. O sa-mi spuna doar povesti: "Zeul e fiinta, sufletul e bla bla bla..." De ce n-ar fi sufletul zeu?
Nu exista fantastic, exista doar real. Fantasticul presupune zeu.

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

Inteleg.
Asta e modul tau de a percepe lucrurile.
Ai dreptate, ceva ce nu e palpabil si care nu se vede, nu prea e relevant pentru o persoana care pur si simplu nu crede in genul acesta de lucruri.

happy mersi pentru explicatii.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Nu faptul ca nu e palpabil sau ca nu se vede face ca un lucru sa fie imposibil, ci faptul ca el ar transcede(cazul sufletului) realitatea, pentru ca nu este acces la el in nici-un fel, este de neinteles, inexplicabil(ce este, cum este, din ce este, de unde si cum a aparut?).

| AlexanderAdrian a răspuns:

Eu sunt ateu, nu cred defel in ideea de Dumnezeu insa cred intr-o existenta dupa moarte.

Domnu Ipavel a intalnit cam putin oameni, probabil doar pe cei de la el din bloc.

| Lizzu explică (pentru AlexanderAdrian):

Multumesc pentru sinceritatea ta happy

| ErrorFound a răspuns:

Da, draga mea liber-cugetatoare. big grin
Sunt ateu doar fiindca biserica este un c***t si nici o alta religie nu-mi arata ceva bun.

In schimb, sunt orientat catre partea mai obscura a stiintelor sufletului. Nu este o religie, apropo. Nu te inchini nimanui. Nu crezi, ci doar cunosti. Cunosti doar lucrurile de care esti constient.
Unele religii au dreptate intr-o privinta, sufletul este energie.(dar si noi suntem energie, energie comprimata), deci sufletul poate exista.
Practicile care lucreaza cu energii iti pot arata astfel de lucruri. Eu incerc sa fac o legatura intre ceea ce stiu datorita stiintei si practicile spirituale antice(ezoterism). happy Spune-mi daca vrei sa-ti mai spun ceva.

| suffarstar a răspuns:

Sunt oameni care nu cred in existenta Creatorului,nu cred ca tot ce facem aici pe pamant, se va reflecta in lumea infinita unde sufletul este liber de acest trup limitat,insa sunt in stare sa bage mana-n foc ca extraterestrii sigur exista(desi nu exista nicio dovada concreta sau sa zica,ba asta e religia mea, ea cere credinta nu dovezi) sau teorii cu multiuniversuri si altele.
Nu am intalnit atei care sa creada in existenta sufletului insa "atatea capete
atatea idei" deci probabil ca sunt.
Sunt de parere ca o credinta (fie ea in religie, fie in ateism) ar trebui sa se bazeze pe experiente personale (bineinteles impartasirea parerilor e un lucru bun, consider) si nu daca o persoana considera teoria X adevarata, gata, e fix asa. Oamenii gresesc, e ceva normal. Oamenii pot simti ceva in mai multe feluri. Trebuie sa asculti constiinta.

P.S. Scuze ca am intrat si in alte detalii.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Foarte frumos raspuns... happy
Nu-i nimic, detaliile fac diferenta.

Ai dreptate.

| Moisie a răspuns:

Dar de ce zici tu moarte fizica?
Ai vazut ca un om mort sa fie totusi viu psihic?

| Lizzu explică (pentru Moisie):

Da,poate fi un pleonasm, stiu.
Dar am folosit " moarte fizica" in contextul in care se gasea si "viata de dincolo", pentru a accentua linia de separare intre existenta pe Pamant si existenta de dincolo.

| Moisie a răspuns (pentru Lizzu):

Nu numai ca era un pleonasm, dar este si o contradictie. Nu poti sa fi mort fizic si in acelasi timp viu psihic.
Ai vazut tu un mort care sa fie viu psihic?

| Lizzu explică (pentru Moisie):

Nuu ...eu ma refer la lumea de dincolo, daca ar exista.
Daca ar exista o viata spirituala dupa viata materiala, atunci implicit ar fi viu dar nu se mai pune problema de psihic si fizic.

| Miauti a răspuns:

Poate omul e ateu-crestin. sau vede ateismul ca o filozofie... nu vom sti ce gandire are.

Eu nu sant lamurit cu o chestie, ateismul este o lipsa de credinta in divinitati SAU/SI in forte supranaturale. Pt ca prima definitie da ""lipsa de credinta a divinitatii"" apoi este introdus si supranaturalul.

< fr. athéisme, it. ateismo < gr. a – fara, theos – zeu

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Draga, ala nu stie ce vrea, este debusolat, in vorbe vrea sa fie ateu, dar in subconstient tot il cauta pe Dumnezeu. Stii ce este scris in 2Corinteni 4:3, 4, ca Satan le-a orbit mintea.

| Lizzu explică (pentru PorumbRodica1965):

Cine stie?
Singura problema in lumea asta e ca habar nu avem ce este in mintea celorlalti.
Poate ca daca am stii ar fi totul mai usor si s-ar evita atatea discutii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De parca am avea habar ce-i cu noi. Nici macar nu stim ce e, cum se manifesta, cum se simte etc. Deci, daca stiinta vine si zice ca exista o inteligenta universala la care toti avem acces si ca suntem interconectati atuncii ateii vor crede in asta. Prin urmare, dupa parerea mea, vor crede in Dumnezeu si suflet. Aceeasi Marie cu alta palarie.
Deci da, multi cred si acum, doar ca un pic altfel decat a fost imaginat pana acum, cu ajutorul bibliei.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Oamenii sunt influentabili, in general.
Si oricat ai vrea sa te tii departe de influente, sa fi ferm pe pozitie, nu o sa reusesti 100%.
Intotdeauna,la un moment anume in viata, te vei lua dupa o presupunere, ii vei acorda mai multa importanta decat ai facut-o pana atunci, poate o vei adopta ca si o noua credinta etc.

Totul e schimbator, asta e adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala era bleg nu ateu.cineva ala.da tu? esti si tu cineva ori esti altacineva?

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Cineva.Nu conteaza cine era.
Nu vreau sa complic fara rost.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu,cuvantul ateu reflecta ca nu crede in nimic dupa moarte.
Esti ateu? Crezi in viata asta, mori si gata nu mai e nimic.

| Lizzu explică (pentru Mikhtarian):

Da,cred.
Nu stiu daca poti fi pe jumatate.

| adrian1419 a răspuns (pentru Lizzu):

Crezi intr-o fiinta suprema, energie cosmica sau ceva de genul, dar nu crezi intr-o religie inseamna ca esti agnnostica, si lasa-l pe Mikhtarian ca nu stie despre ce vorbeste.Ateu inseamna ca nu ai religie ca nu crezi in divinitati

| Lizzu explică (pentru adrian1419):

Da,credeam ca sunt agnostica dar nu prea as vrea sa ma incadrez in ceva anume, intre anumite limite pentru ca oscilez.
Ma gandesc ca e probabil, nu stiu cat la suta, sa existe o forta, orice si sub orice forma care sa puna in miscare totul sau sa controleze haosul.
Cred ca daca acea forta nu ar exista, totul in univers ar deveni haos.

Intr-un zeu sau dzeu nici atat nu mai cred.
Nu ma incalzeste cu nimic faptul ca ar putea sa existe, sau poate ma gandesc ca daca ar exista as fi cu atat mai furioasa pentru ca lumea e plina de rau si de saracie iar acea fiinta nu misca un deget ca oamenilor sa le fie mai bine.

Intr-un final, nu cred in aceasta fiinta dar nu sunt la fel de sigura cu referire la suflet sau la o existenta dupa viata fizica. Probabil ca mai cred si in ele 10-20%...

| thalyslly a răspuns:

De ce nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Cyrano a răspuns:

Nu se poate vorbi de o lume spirituala independenta de existenta lui Dumnezeu. Sunt niste notiuni corelate! Ateul vede doar materia, pentru el nu mai exista altceva! E imposibil sa fii ateu si sa crezi in lumea spirituala!

| Lizzu explică (pentru Cyrano):

Posibil si asta, problema e ca fiecare are un raspuns diferit de restul si fiecare raspuns ar putea fi posibil pentru ca infirmitatea noastra de oameni e ca nu stim cum stau de fapt lucrurile...

| Cyrano a răspuns (pentru Lizzu):

Dar putem afla, draga!

| Lizzu explică (pentru Cyrano):

Bine zis laughing
Dar cam greu tongue

| dorelmarc a răspuns:

Ateii.adevarati.nu.stau.pe.TPU.pe.rubrica.
RELIGIE.pt.ei.nu.exista.interes.tot.ce.tine.de.D-zeu.
acestia.care.se.invart.pe.aici.au.interes.
majoritatea.sunt.razvratiti.din.anumite.cauze.

| adrian1419 a răspuns:

Nu cred in religie dar cred in suflet vorbind la mod filozofic.
ateu inseamna dar ca nu cred in religie

| Lizzu explică (pentru adrian1419):

Nu crezi in religie, atunci nici intr-o fiinta suprema?

Unii pot crede in existenta a "ceva" dar nu accepta si nu adopta normele religioase.

| adrian1419 a răspuns (pentru Lizzu):

Sunt 100% sigur ca nicio religie n-are adevarul suprem
sunt 99.99% sigur ca nu exista nicio divinitate, fiinta suprema, energie cosmica, etc.
Cred 50% ca exista suflet, ok? E parerea mea, pana la urma nimeni nu stie, dar nici nu indoctrinez pe cineva sau fac rau prin convingerile mele

| Lizzu explică (pentru adrian1419):

Ok,am inteles; asta si voiam sa stiu, cam ce tipuri de persoane sunt cei care nu cred in dzeu dar totusi cred in altceva happy

| Lizzu explică (pentru Lizzu):

Adica nu "tipuri de persoane " in sens rau, ci doar cam ce gandesc acei care nu cred intr-o zeitate dar cred in alta existenta.
Cu sensul acesta am vrut sa ma exprim.