| Tanasă_Cosmin_1999 a întrebat:

Eau si eu niste argumemte puternice ca Iisus Hristos exista, nu pentru mine caci sunt crestin convins dar sa le spun celor ce nu cred?

Răspuns Câştigător
| IoanTPU a răspuns:

In primul rand dupa cum spune Parintele Arsenie Boca:"Omul cu mintea sa finita nu poate sa demonstreze ca Dumnezeu care este infinit exista". Dumnezeu e pretutindeni asa cum spune in Rugaciunea Imparate Ceresc.Si apoi Dumnezeu nu trebuie vazut ca sa credem:"Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut", ci trebuie vorbit cu El.Prin Rugaciune curata simtim prezenta Harului lui Dumnezeu si o liniste sufleteasca in interiorul nostru.Dar El nu ne-a lasat in indiferenta si nestiinta, ci ne-a trimis si ne trimite minuni in fiecare zi.Una dintre ele este minunea Sfintei Lumini care Se pogoara de Pasti, alta este aceea ca Iordanul isi schimba directia de curgere, anual, de Boboteaza. Minune este si aceea ca te trezesti dimineata sau ca mai rasare Soarele.Asa ca prietenii tai ar trebui sa traiasca momentul vorbirii cu Dumnezeu, nu sa-L vada.Ca nimeni nu-i vrednic sa-L vada pe El. Apropo credinta crestin ortodoxa este singura credinta dreapta.Ai grija cu sectele astea! Doamne ajuta!

29 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nici eu nu scriu foarte bine, dar scuze tu ai de mers la scoala sa inveti sa scrii, asa ca lasa religia pentru cei care stiu a citi si scrie si dupa ce inveti, vii sa intrebi ceva.Ce inseamna la tine Eau? Sincer nu am inteles ce vrei sa spui. Vrei sa spui ca ai si tu argumente sau ce ai vrut sa spui cu chestia asta "Eau"Deci cind mai vii si mai si spui ca ai argumente nu stiu cit de puternice dar tu nici nu stii a scrie, ori a te exprima, cum crezi ca sint acele argumente ce le ai? Sint egale cu zero, eu asa cred. Sper ca nu te superi, dar eram curios ce ai vrut sa spui.Si mie imi atrag multi atentia ca scriu naspa, ca habar nu am sa scriu si etc, dar ii las sa vorbeasca, pentru ca una este sa nu pui o virgula, ori sa scrii cu i din i nu cu i din a sau etc si alta este sa spui Eau care sincer pe mine recunosc ma cam depaseste.Sau poate ai vrut a scrie "iau si eu..."Asta nu mai e greseala de taste sa zic asa pentru ca unde e i si unde este e? in directii opuse deci nu este o greseala de tastare ci una de vorbire, exprimare, scriere. Iara fraza luata asa in anslamblu este de neinteles, nu are nici o noima, nici o logica zii cum vrei.Sa trecem peste chestia cu Eau si sa analizam fraza.Deci spui ca tu iei ceva argumente ca Isus al tau ar exista si intrebi, sau te intrebi singur daca sa spui, arati acele argumente celor care nu cred.Cam asta se deduce din fraza ta.Deci ai ceva argumente, sau le aduci din alte surse nu conteaza si le arati celor care nu cred corect? Asa si mai departe? Ori intrebi daca sa le arati sau nu? Uite si tu cita teorie trebuie sa fac sa pot intelege ce ai vrut a spune.Acum sa raspund si eu in cazul in care ai intrebat daca sa aduci acele argumente sa le arati celor care nu cred si raspund adu argumentele sa le vedem si noi. Dupa discutam.Normal cei care nu cred, daca cineva ar aduce ceva dovezi, argumente solide sa sustina acea chestie te asigur ca ar fi foarte curiosi si dornici sa afle.Si Isus se scrie cu un singur i nu cu doi de i. Daca scrii cu 2 de i cum pronunti as fi curios.Deci lalai acel iii sau cum? In limba RO se citeste asa cum se scrie sau invers, deci nu aburi si limba, nu te lua ce spune biserica ca aia is dusi de acasa.

| Inception a răspuns (pentru relian):

Nu mai comenta tu aiurea, ca habar nu ai de ce se scrie Iisus cu doi de i si nu cu un singur i.
Tu esti dus de acasa ba, nu biserica.

| relian a răspuns (pentru Inception):

Am spus ceva la adresa ta cumva si nu stiu? Veziti de ciorba ta ca nu te-am invitata eu la cina.Cind o sa iti adresez eu vreo fraza atunci poti sa spui ce vrei.Te bagi asa ca musca nu mai zic eunde. Daca ai ceva de spus spune celui care intreaba, arata, demonstreaza etc nu veni sa cauti cearta, asa ca nu esti capabil sa spui ceva concret, ori sa duci o discutie normala.Asa sint astia gen dealde tine, ei nu-s capabili sa raspunda celui care intreaba, dar se trezesc sa jigneasca sa judece pe cei care raspund.Du-te si cauta pe altii sa te certi eu nu-s curios de oameni ca tine.

| Holiday a răspuns:

Isus ala de care zici evident nu mai exista, e mort de aproape 2000 de ani. In rest sunt doar povesti tesute in jurul schizofreniei lui de unii care aveau si inca au niste interese.

Oricum esti funny, tu crezi in ceva, dar n-ai si argumente pentru asta, trebuie sa ti le dea altii...laughing

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Holiday):

"In rest sunt doar povesti tesute in jurul schizofreniei lui de unii care aveau si inca au niste interese."

Hai sa iti spun ceva. Tu habar nu ai! habar nu ai! Scrii niste aberatii doar sa te afli in treaba. Asa ceva nici de la un copil de clasa a cincea nu ma astept. Nu reprezinti un pericol! esti inofensiv din toate punctele de vedere, pierdut intr-o lume mult prea mare pentru tine.

| Dorugar a răspuns (pentru Holiday):

Omul nu te-a intrebat de Isus ci de Isus Christos, omul Isus a murit cum zici acum 2000 de ani, dar Isus Christos traieste si astazi in acelasi raft cu Greuceanu si harap Alb care si ei sunt la fel de nemuritori ca si Isus Christos

| Holiday a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Da stiu, la fel ca tine fac si copiii cand afla ca nu exista Mos Craciun...incep sa zbiere...

| sublime89 a răspuns:

Vrei argumente ca Isus exista acum, in prezent? Tu inca n-ai auzit ca a murit acum 2000 de ani? La fel de bine ai putea cere argumente ca exista ingeri sau demoni.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru sublime89):

Acolo unde ai citit ca a murit pentru tine si pentru mine, mai scrie si ca a inviat a 3-a zi. Daca accepti lucrurile doar pe jumate, in viata tot jumatati de masura vei primi.

| Dorugar a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Pai cum sa spuna ca a muri pentru tine sau pentru el, cand el a fost arestat, acuzat, judecat, condamnat si executat pentru faptele sale proprii si nu pentru niste gojimi necredinciosi ca voi, am spus necredinciosi ca Isus era Rabin al religiei mozaice si nu un crestin dispretuit de toti rabinii pentru faptul ca nu au un Dumnezeu cu care sa aiba un Legamant! Neavand Legamant, nu aveti niciun Dumnezeu si nici Isus nu si-a dat viata pentru ca sa fie salvatii crestinii care i-au prigonit si apoi au interzis SECTA facuta de el!

| sublime89 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Deci Isus a murit pentru mine acum 2000 de ani cand eu nici nu existam? Cum putea el sti ca eu urmeaza sa exist? Si de ce sa moara el pentru mine daca eu nu i-am cerut sa faca asta? Si daca Isus e viu acum, te rog sa mi-l arati.

| Dorugar a răspuns:

Cauta in Biblie versetele care ne arata ca Isus a fost uns in functia de Rege al iudeilor, pentru ca Christosul inseamna UNSUL, si daca nu gasesti acele versete precum ca a fost UNS, atunci las-o balta cu Christosul...ca aia este o minciuna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt crestin dar nu cred nimic pana nu verific personal.
Exista prea multe diferente intre Biblia ebraica si ce a ajuns intr-un final la noi.
Evreii nici macar nu il numesc dumnezeu pe Yahve.Este doar unul dintre sutele de Elohim.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum putem fi siguri că Biblia nu a fost modificată?
„În ce priveşte numărul de mersi. [manuscrise] antice care confirmă autenticitatea unui text, precum şi numărul anilor care separă originalul de mersi care îl confirmă, Biblia are un avantaj net faţă de operele clasice [ale lui Homer, Platon şi alţii]... Toate mersi clasice la un loc nu sunt decât o mână în comparaţie cu cele biblice. Nicio carte antică nu are o autenticitate atât de bine confirmată ca Biblia." — The Bible From the Beginning, de P. Marion Simms (New York, 1929), p. 74, 76.
Un raport publicat în 1971 arată că este posibil să existe 6.000 de copii scrise de mână care conţin Scripturile ebraice în întregime sau parţial, cea mai veche datând din secolul al III-lea î.e.n. Cât despre Scripturile greceşti creştine, există aproximativ 5.000 de copii în greacă, cea mai veche datând de la începutul secolului al II-lea e.n. Mai există, de asemenea, multe copii ale unor traduceri timpurii în alte limbi.
În introducerea la cele şapte volume ale sale despre „Papirusurile biblice Chester Beatty", Sir Frederic Kenyon a scris: „Prima şi cea mai importantă concluzie în urma examinării acestora [a papirusurilor] este încurajatoare, deoarece confirmă exactitatea generală a textelor existente. Nici în Vechiul, nici în Noul Testament nu se constată variaţii importante sau fundamentale. Nu există nici omisiuni, nici adăugiri importante şi nici modificări care să afecteze doctrine sau fapte importante. Variaţiile de text privesc lucruri minore, cum ar fi ordinea cuvintelor sau cuvintele utilizate... Dar importanţa esenţială a acestor papirusuri este că, prin dovezi mai vechi decât cele disponibile până acum, ele confirmă integritatea textelor de care dispunem în prezent". — The Chester Beatty Biblical Papyri (Londra, 1933), p. 15.
Este adevărat că unele traduceri ale Bibliei sunt mai fidele textului original decât altele. Unele Biblii moderne care folosesc parafrazări îşi permit anumite libertăţi, alterând astfel sensul din original. În unele versiuni se resimt câteodată convingerile personale ale traducătorului. Dar putem identifica aceste inconveniente făcând comparaţie cu alte traduceri.

| Dorugar a răspuns (pentru iurii75):

Frumoasa povestea asta stiintifico-fantastica privind Biblia, pacat ca o contrazice realitatea, si anume acea realitate care dovedeste ca Biblia este un text FURAT de la religia mozaica. Nestiinta merge pina acolo unde se naste minciuna si anume ca textele vechi in limba greaca ale Septuagintei nu apartin religiei crestine ci religiei mozaice ale fiind niste traduceri ale Tanachului care este Biblia religiei mozaice, si este tradusa in limba greaca de 70 de rabini elenisti (adica greci) ai acestei religii, motiv pentru care se numeste Septuaginta de la cei 70 de rabini care au tradus-o. Asa ca lasa minciunile cu Papirusurile si spune adevarul ca acele Papirusuri contin textele Tanahului religiei mozaice si nu a Bibliei Crestine.

| iurii75 a răspuns (pentru Dorugar):

Dragă Moisie,, această traducere în limba greacă a fost începută în jurul anului 280 î.e.n. de 72 de erudiţi iudei din Alexandria (Egipt), nu greci.
Scripturile ebraice împreun cu scripturile grecești creștine formează Biblia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Din punct de vedere istoric Biblia contine o serie de date importante.
Dar majoritatea exegeților ebrei sunt de acord ca VT nu este o carte despre Dumnezeu deoarece in limba ebraica nu exista nici macar conceptul despre Dumnezeu asa cum reiese din Biblie.Nu exista conceptul de eternitate, sau de creatie din nimic.
Se discuta despre afacerile unor elohim si in mod special despre razboaiele lui Yahve, un elohim mai tanar si ambitios caruia i-a fost data in administrare o mica parte dintr-o familie de ebrei si anume ramura lui Iacob.
Teologii au preluat textul si au construit altceva in jurul lui.
Cuvantul "Elohim" apare scris de 2500 de ori in Tanah si majoritatea exegeților ebrei afirma ca nu trebuie tradus cu "dumnezeu" deoarece nimeni de pe pamant nu stie exact ce inseamna cuvantul elohim.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

E dreptul lor să afirme ce vor, dar sunt aberații ce se lipesc ca nuca de perete.

| Dorugar a răspuns (pentru iurii75):

Total gresit!
In primul rand ar trebui sa stii ca Alexandria era populata de greci si nu de evrei, si in al doilea rand cei 72 de eruditi erau iudei doar in sensul religiei lor, tot asa cum si astazi toti cei care au acceptat religia mozaica sunt acceptati ca si evrei, ca ex, poti vedea populatia Mizoram din estul Indiei care in mare parte s-a convertit la iudaism si zeci de mii au fost acceptati in Israel ca fiind iudei, asaca iudaismul nu este o natie ci o natie dependenta de o anumita religie.
2 Deci cei 72 de eruditi care au tradus Tanachul in limba greaca NU erau de natie evreiasca ci erau greci care au ajuns rabini ai religiei mozaice.
3 Da intr-adevar scripturile religiei mozaice, atat cele ebraice cat si cele grecesti sunt parte din Biblia pe care au furat-o crestinii de la religia mozaica si s-au impaunat cu ea in mod sarlatanesc dupa ce i-au mai si modifica intelesul in mod mincinos astfel ca niciun crestin sa nu gaseasca calea catre Dumnezeu

| iurii75 a răspuns (pentru Dorugar):

Greșit, în Alexandria ( și nu numai) era o mare comunitate de evrei.
Scripturile religiei mozaice au fost scrise în ebraică și o mică parte în arameică, nu în greacă, în greacă au fost scrise scripturile grecești creștine.

| Dorugar a răspuns (pentru iurii75):

Total gresit!
septuaginta este traducerea in limba greaca a Tanachului religiei mozaice si nicidecum o scriptura greceasca crestina.
Si ca sa vezi cine bate campii citeste aici macar prima fraza
https://en.wikipedia.org/wiki/Septuagint

| iurii75 a răspuns (pentru Dorugar):

Știam că ești dus cu pluta dar acum chiar faci vîrf. Ești în stare să urmărești o discuție?
Inițial septuaginta conținea primele 5 cărți, mai tîrziu a inclus toate scripturile ebraice (numite și vechiul testament). A fost realizată de evrei nu de greci.
Biblia actuală este formată din scripturile ebraice (V.T.) și scripturile grecești creștine (numite și noul testament).
Trezeștete

| Dorugar a răspuns (pentru iurii75):

Mah, oi fi eu dus cu pluta asa cum crezi tu, dar vad ca tu ai plecat atat de grabit inct ti-ai lasat creierul acasa.
Oare cat de lipsit trebuie sa fi incat sa crezi ca Tanachul religiei mozaice poate fi textul religiei crestine altfel decat prin FURT intelectual?
Evident ca Tanachul incepe cu cele cinci carti ale lui Moise, deci si rabinii de limba greaca au inceput traducerea septuagintei cu primele carti ale ei, respectiv cu cartile lui Moise, Evident ca pe masura ce se traducea s-au adaugat si restul textelor Tanachului dar aceasta s-a intamplat cu cca 3 secole inaintea nasterii rabinului Isus si cu cca 6 secole inaintea aparitiei Bibliei crestine pe care voi crestinii o numiti in mod mincinos Testamente, ca si cum Dumnezeu fiind pe moarte, s-a gandit sa-si scrie testamentul lui cel vechi, gest care motiveaza aparitia unui Dumnezeu nou si a Noului Testament (al Satanei) aparut la nasterea falsului Christos numit si Lucifer (vezi colinda cu Steaua =Luceafar si cu cei trei magi= vrajitori steau numita Lucifer!
2 Esti habar n-am da te dai mare chetz de duba! Biblia crestina este formata din scriptura evreiasca FURATA de crestini tot de la religia mozaica prin insusirea mincinoasa si abuziva a Septuagintei care era scriptura religiei mozaice dar scrisa pentru rabinii elenisti, adica rabini care erau de limba greaca si a doua parte este asa zisul NT (de fapt Evangheliile cle 100 si nu doar 4 ) care sunt marsavite de crestini la comanda lui Constantin cel Mare, care i-a dat sarcina lui Hyeronim sa FURE evangheliile (vestile bune) ale sectei mozaice a nazariteanului sau a altor secte tot de religie mozaica.
Asa ca Biblia crestina la fel ca si Religia Crestina au aparut la comanda lui Marelui (ucigas in serie) Constantin. pina la Constantin toti SECTANTII crestini au fost de religie Mozaica.si sa faca din ele un manual prin care se justifica crima, manipularea amagirea si belirea oamenilor simpli si fara scoala.

| Tanasă_Cosmin_1999 explică (pentru iurii75):

Nu iti bate capul cu prostii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Venirea lui Iisus a fost anuntata de un anonim deutero Isaia la 200 de ani dupa moartea profetului Isaia.

| Dominic333 a răspuns:

Păi, din faptul ca Dumnezeu există, rezultă că și Domnul Iisus exista, fiindca Iisus e Fiul lui Dumnezeu și împreună cu Duhul Sfânt formează Sfânta Treime adică împreună sunt o persoană.
Iisus a făcut multe minuni pe pământ

| Dorugar a răspuns (pentru Dominic333):

Zau? Tu glumesti sau vorbesti serios?
Pai cum naiba sa fie tamplarul Isus un Dumnezeu daca el nu a fost nicio secunda Dumnezeu in timpul vietii sale de tamplar amarat?

| Inferno a răspuns (pentru Dominic333):

Tot atat de corect cum existenta spiridusilor e dovedita de existenta lui Mos Craciun.

| Inferno a răspuns (pentru Dominic333):

Biblia e cel mai puternic argument.