| opacatoasa a întrebat:

Enumeraţi-mi diferenţe/asemănări între religiile: iudaism, creştinism, islam. poate fi comparată oricare cu oricare. mulţumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ce au in comun iudaismul cu crestinismul si cu islamismul? Cred intr-un singur Dumnezeu.Au radacina in Avram.Cred ca Ierusalimul este oras sfant.Cred in rugaciune.Cred in demoni si in duhuri.Cred in rai si iad, dar in forme diferite.Cred in invierea mortilor.Marea diferenta o face Domnul Isus.

| Gizăz a răspuns:

Toate-l au pe Iisus.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Creștinismul are falsul păcat adamic.
Religiile mozaică--iudaismul--, și islamismul din cauza stilurilor lor de a boteza băieții, nici nu m-au interesat considerându-le numai cretinisme.
Datorită falsului Păcat Adamic locul creștinismului este la gunoi.
Celelalte 2 religii cu botezurile lor, trebuie aruncate direct la gunoi, fără să ne mai intereseze, ce dracu conțin.
Asemănări locul acestor 3 religii este la gunoi.
Diferențe nici nu ne interesează ce latră religiile mozaică și islamică.

| Archdaemon a răspuns:

Ai auzit de TPU si nu ai auzit de google...asta e anomalie

| Popcorncubranza a răspuns:

Una incepe cu "C" celelalte cu "I" uite aici deja asemanari si deosebiri big grin Toate sunt monoteiste, toate au cel putin o Ema care le stie pe toate despre religie, toate au botez [desi cel iudaic si cel islamist mi se pare... straight face ], toate au treaba cu duminica big grin
Diferente: islamisti cred in altceva decat crestinii, au unele reguli diferite. Cam atata stiu eu thinking O zi buna

| wild04 a răspuns:

Toate 3 sunt religii monoteiste.