| Winchester308 a întrebat:

Eram pe la categoria muzica si am vazut asta intr-un post:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm

Acolo,mai jos de trupa Kiss si mai sus de trupele SS o sa gasiti:

"Acest simbol al fulgerului face parte din simbolurile mistice si reprezintă pe zeul Thor (=satana)"

Stai asa... daca Thor e Satana, Odin nu este God iar Isus fratele lui Satana?

29 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Doar un ignar, sunt simboluri ce se regasesc in religii diferite si au semnificatii diferite,in crestinism fulgerul este simbol satanic, (in anumite versete biblice lucifer e descris calatorind pe un fulger), in mitologia nordica fulgerul are legatura cu Thor.
Problema este ca religia nordica, fiind o religie precrestina, nu are legatura cu crestinismul.
Intr-o religie un simbol are o semnificatie si este asociat unei divinitati in alta religie este asociat altei divinitati.
Nu poti face un terci, sa iei simbolul dintr-o cultura si sa spui ca e tot una cu cel din alta cultura, decat daca esti incult si, in particular, prost.

Coincidenta face ca cel ce a scris randurile de mai sus sa fie o asemenea fiinta, lipsita de cultura si darul inteligentei, orbecaind prin intunericul prostiei si al incapacitatii de a rationa corect.

| danay72 a răspuns:

Sunt doar personaje mistice, Satan e real, Dumnezeu la fel si Isus.

| mODIN a răspuns (pentru danay72):

De unde sti? Thor chiar face parte dintr-o religie care ar putea fi la fel de bine cea adevarata.

| Winchester308 explică (pentru mODIN):

Nu imi pasa daca-i adevarat sau nu, nu asta-i intrebarea.Ala care a scris acolo a afirmat ca Thor=Satana.De la asta pornim.
Hmmm....totusi,daca Thor=Satana atunci ala a spus ca sunt si reale si mistice, nu?

| danay72 a răspuns (pentru mODIN):

Sunt foarte convinsa, la fel ca toti zeii care oamenii ii considera reali.Cand esti bine documentat nu ai indoieli.

| mODIN a răspuns (pentru danay72):

Daca erai bine documentata nu mai erai crestina

| Macryna a răspuns (pentru mODIN):

Sa mori tu?

| danay72 a răspuns (pentru mODIN):

Eu sunt o Martora a lui Iehova, iar atunci cand am decis sa imi schimb religia, m-am documentat bine, istoric, arheologic etc. pentru a fi sigura de ceea ce spune Biblia.Nu am ales la intamplare.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Nu cauta logica unde nu este. Ca sa fii linistit si fericit, "sfaturile" ortodoxe, teiste in general, trateaza-le ca ceea ce sunt, pamflet, sau glume proaste.

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu nu se compara cu nici un Thor fictiv.
Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."etc, etc...

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru milan9):

Foloseste-ti creierul, si nu mai posta citate din biblie pe care nici tu nu le intelegi.
Si nu ma refer doar la intrebarea asta, ci in general.

| milan9 a răspuns:

Thor este la fel de fals precum sunt si zeitatile din panteonul grecilor antici:

• CERBER: caine cu 3 capete, paznic al infernului, coada de sarpe, serpi agresivi pe spate.
• ECHIDNA: jumatate vipera, jumatate om.
• GRIFON: monstru cu trup leonin cu cap si aripi de vultur
• HARPII: monstrii feminini. Femei batrane cu corp de pasare. Rapeau sufeletele mortilor.
• HIMERA: monstru tricefal cu cap de leu, capra, sarpe sau de balaur.
• PHOENIX: pasare alegorica ce renastea din propria cenusa
• TYPHON: monstru cu 100 de capete si serpi pe trup.

• AFRODITA: zeita iubirii, a frumusetii, sotia lui HEFAISTOS. Principalul amant: ARES. Simboluri: sceptrul şi porumbeii.
• APOLLO: zeul muzicii si al sagetilor, al luminii si al adevarului. Asociat cu soarele. Cel mai frumos
dintre zei. Fiul lui ZEUS. Simboluri: arcul, lira si laurul.
• ARES: zeul razboiului si varsarii de sange. Fratele ATENEI si fiul lui ZEUS. Simboluri: vulturii, cainii
si sulita.
• ARTEMIS: zeita vanatorii si a salbaticiunilor. Protectoarea virginelor. Asociata cu luna. Frate geaman:
APOLLO. Este zeita casta. Simboluri: arcul si caprioara.
• ATHENA: zeita intelepciunii, a razboiului si mestesugurilor. Sora lui ARES si fiica lui ZEUS. Cea mai
inteleapta dintre zei. Simboluri: egida, bufnita, maslinul.
• DEMETRA: zeita fertilitatii, a graului si holdelor. Fiica lui CRONOS si al RHEEI, sora lui ZEUS.
Simboluri: sceptrul, torta si cornul.
• DIONYSOS: zeul petrecerii, vinului si betiei. Simboluri: strugurii, iedera si tirsul.
• HADES: zeul infernului, focului. Fiul lui CRONOS si RHEEI. Cand s-a facut impartirea Universului,
lui ZEUS i-a revenit cerul, lui POSEIDON marea si lui HADES infernul. Simbolul: sabia.
• HEFAISTOS: zeul pamantului si al metalului. Frati: ACHILLES, ZEUS, HADES, POSEIDON,
HELIOS. Simbolul: toporul si securea.
• HERA: zeita casatoriei, sotia lui ZEUS. Apare cu pene de paun. Simboluri: sceptrul, diadema, paunul.
• HERMES: zeul zborului, hotilor si comerului, mesagerul zeilor. Inventeaza LIRA din carapacea unei
broaste testoase. Simboluri: caduceul, incaltamintea inaripata.
• HESTIA: zeita caminului si a vatrei. Simbol: vatra.
• POSEIDON: zeul apelor, cailor si cutremurelor. Creeaza caii din spuma marii. Simboluri: trident, cal,
taur, spuma marii.
• ZEUS: Stapanul zeilor. Fiul lui CRONOS. Zeul cerului si traznetelor. Fratele lui
POSEIDON, HELIOS, HEFAISTOS si HADES. Sotul lui HERA. Simboluri: fulgerele, uliul si stejarul.
• SELENE: zeita luna. Chemata in Olimp de catre ZEUS. Martora la toate cat este noapte.
• MAIA: mama lui Hermes, casataorita cu ZEUS.
• LETO: casatorita cu ZEUS, doi copii: APOLLO si ARTEMIS.
• HEBE: zeita tineretii. Fiica lui ZEUS si a HEREI. Ea turna nectar zeilor. Casatorita cu HERACLE.
• GANYMEDES: zeul vesnic tanar. Inviat de ZEUS in Olimp si a devenit paharnicul lui.
• ZEII PRIMORDIALI
• AETHER: zeita aerului pur superior, al spatiului si al Raiului
• HAOS: zeita asexuata a vidului
• CRONOS: zeul timpului eternwww.cartiaz.ro – Carti si articole online de la A la Z
• EREBUS: zeul umbrelor si intunericului
• GAIA: zeita pamantului, mama lui URANUS
• HEMERA: zeita zilei
• NYX: zeita noptii
• TARTARUS: locul cel mai adanc al lumii lui HADES
• URANUS: zeul cerului si tatal TITANILOR. Ii trimite pe ciclopi in lumea subterana pentru. ca nu ii erau pe
plac.
• TITANII
• THEMIS: zeita dreptatii. Poarta balanta dreptatii
• CRONOS: liderul titanilor si tatal zeilor Olimpieni. Isi manca copiii.
• PROMETEU: a adus focul muritorilor. Inlantuit pe o stanca si chinuit de vulturul lui ZEUS. Dupa mii si
mii de ani eliberat de HERACLE.
• ATLAS: pedepsit sa pandeasca pomul cu merele de aur si sa tina cerul. Fiul lui LAPETUS si
CLYMENE
• OCEANUS: personificarea oceanului Atlantic. Tatal oceanidelor.
• TETHYS: zeita apelor, zeita titanida. Parinti: GEEA si URANUS. Sot: OCEANUS.
• KOIOS: aruncat in TARTAR de catre ZEUS.
• PHOEBE: asociata cu luna
• HYPERION: fiul lui URANUS si a GEEI.
• THEIA: a dat nastere lui HELIOS (soarele), SELENE (luna) si EOS (zorii)
• IAPETUS
• KRIOS
• MNEMOSYNE: din unirea ei cu ZEUS s-au nascut cele 9 muze. Este personificarea memoriei.
• RHEA: casatorita cu titanul CRONOS, 6 copii: DEMETER, HADES, HERA, HESTIA, POSEIDON,
ZEUS. ZEUS a fost singurul care a scapat de mania tataului si cel care l-a si detronat.
• CEI CU 100 DE BRATE (HECATONCHIRE)
• creaturi oribile cu 100 de brate. Toate fiind copiii lui URANUS cu GEEA. Acestia sunt aruncati din
scarba de URANUS in TARTARUS (cea mai joasa regiune a lumii) fiind lasati acolo de CRONOS dar
apoi salvati de ZEUS.
• Hecantochiri: BRIAREUS, GYGES, COTTUS
• CICLOPII
• creaturi oribile cu un singur ochi. Copiii lui URANUS cu GHEEA.Acestia sunt aruncati din scarba de
URANUS in TARTARUS (cea mai joasa regiune a lumii) fiind lasati acolo de CRONOS dar apoi salvati
de ZEUS.
• Ciclopi: ARGES, BRONTES, STEROPES, POLIFEM, ANTEU
• ZEII RAURILOR
• ACHELOUS: zeul fluviului cu acelasi nume. Cel mai mare dintre alti 3000 de frati-rauri. Parintele
sirenelor.
• ACHERON: raul tristetii (durerii). Descris in POEMELE HOMERICE.
• ALPHEUS: zeul apei cu acelasi nume care izvora din ARCADIA si se varsa in mare.
• ASOPUS: numele a 5 rauri diferite din Grecia si Turcia
• CLADEUS
• PENEUS
• STYX: cel mai respectat rau de zei.
• NIMFE
• ADRASTEIA: hranitoare a lui ZEUS
• CLYTIE: transformata intr-o planta numita heliotropium (floarea-soarelui)www.cartiaz.ro – Carti si articole online de la A la Z
• CRATAEIS: nimfa din Odiseea lui HOMER.
• DAPHNE: face parte din ceata de vanatoare a zeitei ARTEMIS. Metamorfizata in dafin.
• DRIADE: nimfe ale copacilor (stejari)
• HAMADRIADE: parte integrala a copacilor
• METOPE
• NAIADE: nimfe ale apelor dulci
• NEREIDE: nimfe ale marii Mediteraneene
• OCEANIDELE: nimfe ale oceanelor
• OREADE: nimfe ale muntilor, vailor.
• GIGANTII
• AGRIUS
• ALOADAE
• ORION: vanator gigant
• ANTAEUS: extrem de puternic. Invins de HERCULE.
• ARGUS: gigant cu 100 de ochi
• EROI
• AHILE
• ENEA: a participat la razboiul troian
• HERACLE: cea mai cunoscuta poveste: Cele 12 munci (Dodecathlos). L-a eliberat pe PROMETEU
• ODISEU: regele ITHACAI, Casatorit cu PENELOPA.
• PERSEU: origine argiana
• TEZEU: l-a ucis pe MINOTAUR
• HERACLIZI
• copiii lui HERACLES si DEIANIRA
• HYLLUS: a fost la punerea lui HERACLES pe rug
• MACARIA: jertfita dupa moartea eroului
• FIINTE MITOLOGICE
• AMFISBENA: sarpe monstruos cu 2 capete. Nascuta din sangele gorgonei MEDUSA.
• GORGONE:
• MEDUSA: monstru feminin htonic. Cei care o priveau se prefaceau in stana de piatra. Decapitata de
PERSEU.
• STHENO: nemuritoare
• EURYALE: putea preschimba pe oricine in piatra. Nemuritoare.
• GRAIELE: fiicele lui PHORCYS si CETO. Par grizonat, au un ochi si un dinte pe care le impart intre ele.
Numele lor: ENYO (oroare), DEINO (groaza), PEMPHREDO (alarma).
• HORE: divinitati care vegheau asupra ordinii din natura si societate. Trei la numar: EUNOMIA (disciplina),
DICE (dreptatea) si IRENE (pacea)
• MOIRELE: calauzeau destinele omenesti. Numite si torcatoarele (una torcea, alta depana iar a 3-a curma firul
vietii muritorilor). In mitologia romana ele purtau numele de PARCE. www.cartiaz.ro – Carti si articole online de la A la Z
• CLOTHOS: torcea firul vietii din fusul sau
• LACHESIS: decidea durata vietii fiecarei fiinte
• ATROPOS: taia firul vietii unui om.
• MUZELE:
• CALLIOPE: muza muzicii, cantecului, dansului, elocventei. cea mai inteleapta dintre muze.
• CLIO: muza a istoriei
• ERATO: muza a poeziei erotice. Reprezentata cu o lira in mana, inconjurata de trandafiri si mirt.
• EUTERPE: muza poeziei lirice
• MELPOMENE: muza tragediei
• POLYHYMNIA: muza imnurilor de slava
• TERPSSICHORE: muza dansului si a cantecului coral
• THALIA: muza comediei
• URANIA: muza astronomiei reprezentata ca o adolescenta. Singura muza cu sanii dezveliti ce tinea in
mana un glob ceresc.

| Winchester308 explică (pentru milan9):

Stai asa...pentru ce-ai postat asta?

| milan9 a răspuns (pentru Winchester308):

Sunt si acestea alte zeitati asemanatoare cu Thor si Odin. Tu puteai da exemplul oricareia dintre ele daca site-ul ar fi facut aprecieri asupra unei alte zeitati.
Cei de pe site nu s-au referit la o identificare concreta cu raul ci la una figurata, acesta entitate fiind blamata tocmai pentru ca a reprezentat in istorie un surogat prin care oamenii au inlocuit pe Dumnezeu.

| sublime89 a răspuns:

Pentru crestini, orice alt zeu dintr-o alta religie e satana.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Exact! Mi-ai furat cuvintele waiting laughing

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sa ma anunti data viitoare daca vrei sa raspunzi tu prima, ca te lashee hee

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Glumeam. tongue De multe ori am glumit, dar nu te-ai prins.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai si eu glumeam, dar nici tu nu te-ai prins tongue

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

M-am prins. tongue

| M25M a răspuns:

Thor nu este echivalentul Satanei... E o prostie, tot ce scrie acolo e o tampenie manipulatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai daca Thor e Satana atunci Isus e Lokilaughing

| BlackSulphur a răspuns:

Uitati, doamnelor si domnilor, inca o data (anumiti) crestini au dovedit ca sunt incredibil de inculti. De data asta, online!

| BlackSulphur a răspuns:

"Aici vedem pe Anton Lavey, întemeietorul bisericii satanice din America. Priviti forma mâinii lui care simbolizează coarnele satanei. Ca si steaua cu cinci colturi, acest simbol este prezent aproape peste tot în muzica rock." - from site

Oare marele si ingeniosul autor stii macar ca Satanismul LaVey-an este de fapt o "reigie atee", mai mult o filosofie a vietii? Nu, de unde sa stie Popa Tuica.

Răspuns utilizator avertizat
| Metalheadforever666 a răspuns:

Crestinii abia mai gasesc,, motive" sa zica ca rockul este satanist.

| MateiSebastian a răspuns:

Foarte tare, pentru creștini doar Dumnezeu și Iisus există, orice altceva este mistic. Din câte știu eu, Thor este fiul lui Odin și nu Satan. Articolul acela cred că a fost scris de un creștin înrăit, doar ei pot să își bată joc de toate religiile din lume după placul lor.
P.S: "Nu poate exista libertate pe Pământ câtă vreme oamenii venerează un tiran în ceruri." (Robert.G.Ingersoll)

| Correct a răspuns:

Satan nu exista.
Dumnezeu se presupune a fi un creator.
Thor nu exista.
Dar Thor=Satana, really laughing